Tarnobrzeg – info z 20 tygodnia roku 2024

Dzisiaj niewiele o polityce, ale sporo o inwestycjach, z czego większość w temacie Jeziora. W każdym razie szykuje się zmiana podejścia do tematu i wydaje się, że to dobra zmiana.

Obejrzałem sesję, żebyście Wy nie musieli

Nie każdy ma 5 godzin wolnego czasu. Ja też nie mam, ale wolałem bezpośrednio zajrzeć co tam się w mieście dzieje, bo to co czytam w innych mediach to zupełnie inne cytaty i fragmenty niż sam bym wybrał. Zupełnie inne tematy są uznawane za ważne i godne powtórzenia, a inne za nieinteresujące i warte pominięcia. Zatem możliwie krótkie streszczenie po mojemu.

Dyskusja o Jeziorze Tarnobrzeskim na sesji Rady Miasta

Nie będę powtarzał, a temat bardzo istotny. Kto jeszcze nie czytał, to polecam koniecznie dzisiejszy tekst z rana. Radni i goście dyskutowali o wykonanych inwestycjach nad Jeziorem o planach, sprawach bieżących i generalnie podejściu do tematu.

Ktoś później zwrócił uwagę, że pole namiotowe akurat wzdłuż dwupasmówki. No cicho nie będzie.

A to był osobny tekst przed sesją, to też można zajrzeć na szczegóły.

Koncepcja mola

To jeszcze znad Jeziora – na miejskim grillu doczepiony zakaz grilowania 🙂

Inne tematy z sesji

Prezydent Łukasz Nowak
MPZP dla Mokrzyszowa – uchwała unieważniona, zmiany wprowadzone, spróbujemy znowu.
MPZP dla okolic Jeziora – stwierdzono 6 aktywnych osuwisk.
MPZP dla okolic dominikanów – dodano zakaz stawiania wysokich budynków w okolic klasztoru na wniosek mieszkańców.
Sala gimnastyczna przy SP6 – dorzucamy brakujące 841 tys. zł, musimy zrobić do końca roku, żeby wziąć dotację.
Dworzec autobusowy – jest 6 ofert, prezydent konsultuje i mocno go opracowuje, może się parę kwestii zmienić.
Remont zabytkowego dachu urzędu, chcieliśmy wydać 500 tys. zł, a oferta na ponad 700 tys. zł.

Dzierżawa działki na Sobowie w trybie bezprzetargowym

Wacław Golik
Dzierżawa działki 18 ha może powinna być na licytacji, a nie odstąpienie od obowiązku przetargowego?

Waldemar Szwedo (przewodniczący osiedla na którym są te działki)
Rodzina rolnicza uprawia rolnie grunty orne od ponad 10 lat, nawozi wapniuje itd. Ktoś przejmie za 2 zł więcej.

Robert Niedbałowski
Stawka dzierżawy 212 zł/ha na rok, a zwykle jest ponad 500 zł. Może warto urealnić stawki?

Łukasz Nowak
Tutaj rzeczywiście prowadzona jest gospodarka, w przeciwieństwie do działek, które są dzierżawione żeby uzyskać dotacje. Ale możemy popracować nad zasadami dzierżawy.

Rada Muzeum Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – do rady pójdzie Norbert Mastalerz
Ustalono składy Rad Społecznych przy miejskich placówka zdrowia.

Uchwała w sprawie diet radnych i wynagrodzenia prezydenta
Podwyżka diet radnych bez dyskusji, obniżka wynagrodzenia prezydenta również.
Przeciwko wyższym dietom byli Damian Szwagierczak i Waldemar Stępak, wstrzymał się Michał Szczytyński. Reszta za lub nie głosowała.
Nikt nie głosował przeciwko obniżeniu wynagrodzenia prezydenta, nikt się też nie wstrzymał.
Różnica spora, ale 21 lat bez podwyżki robi wrażenie. Nie oburzam się.

Wyrzucenie z klubu – jak to było?

Tekst pierwotny i bardzo popularny był tutaj:

Ale dla uzupełnienia trzeba dodać, że Dariusz Bożek nie pojawił się na kolejnych sesjach, ostatniej i przedostatniej. A radni z jego klubu, niedopilnowani, zgodnie zagłosowali na swoich. Jeszcze raz: wszyscy obecni na sali radni klubu Razem Dla Tarnobrzega zagłosowali na dwójkę kandydatów RDT na przewodniczących komisji. Jeśli zatem wcześniej uzgadniano, że nikt z RDT nie będzie przewodniczyć komisji, to te ustalenia złamali zgodnie wszyscy obecni członkowie RDT. Mimo to wyleciała tylko dwójka. To ilu ostatecznie radnych ma Dariusz Bożek? Sam już nie wiem. Może rzeczywiście wspierają go już tylko 4 osoby? Nie trafiłem na informację, żeby klub się powiększył na ostatniej sesji.

Rozmowa z Przewodniczącym Rady Miasta

Jest parę ciekawostek, warto przesłuchać.

Zmiany personalne

Karuzela kadrowa kręci się powoli, często zupełnie zgodnie z naturalnym rytmem, chociaż są wezwania do przyspieszenia. Prezydent wyznaczył właśnie Dorotę Dęgę-Ordon i Andrzeja Kraszewskiego jako przedstawicieli Miasta Tarnobrzega na VI kadencję składu Rady Nadzorczej Kopalni Siarki „Machów” S.A. w likwidacji z siedzibą w Tarnobrzegu.
Poza tym wkróce startują konkursy na dyrektora SP10 i Przedszkola nr 5

Daniel Obajtek był w Tarnobrzegu

O polityce planowałem tyle, bez wchodzenia na szczebel europejski, ale takiego newsa trudno pominąć, chociaż jakoś się chyba lokalnym mediom udało. Pół Polski (wiadomo które pół) szuka przydzielonego odgórnie do naszego okręgu spadochroniarza po świecie, a ten bywa w Tarnobrzegu. Atmosfera spotkania radosna.

Spotkanie na koniec konsultacji w sprawie przebudowy rynku

To kolejny, podobnie jak molo, odziedziczony projekt, do którego są liczne uwagi i z którym nie wiadomo co robić. Norbert Mastalerz wspominał że czasem warto wycofać się z projektów, zobaczymy jak będzie tym razem, ewentualnie na ile uwzględniono uwagi i co jeszcze można na tym etapie zmienić. Przenosiny fontanny, czy zmiana kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych jednego betonu na inny mnie nie do końca przekonuje.

S74 pod „ochroną” TOP

Jakieś Towarzystwo Ochrony Przyrody z Warszawy stało się stroną w postępowaniu zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy S74 na odcinku od Opatowa do Niska. Zakładam, że nie ułatwi to i nie przyspieszy procedur na najbardziej interesującym nas odcinku.

Amazonki zapraszają

Breaking Jam w Wozowni

A to kolejna impreza w Wozowni Framu. I po raz kolejny można powiedzieć – tego jeszcze tam nie było. Pomysłów nie brakuje, a tradycje są.

Kolejna relacja z Pchlego Tartu w Tarnobrzegu

To chyba najpopularniejszy tarnobrzeski cykl filmowy.

Turystyczna mapa Tarnobrzega

A to ciekawostka. Zawsze lubiłem mapy, kiedyś planowałem sam taką wydać, poza wszelkimi wsparciami, tradycyjnie. Ale mam uwagę do powiększania centrum – co to za mapa bez stadionu Siarki? 😉

137 kto da więcej?

Na koniec dodam, że fotka wejściowa to oczywiście żart. Na panelu wskazującym prędkość na obwodnicy są tylko dwa miejsca, nie mogłem zatem jechać tam 137 km/h. Tzn. może i mogłem, ale nie jechałem, a wskaźnik nie mógł tyle wskazać.

Może kawa?

Tym razem chętnie frappe, albo z tonikiem i kostkami lodu. Wsparcie zawsze mile widziane. Dziękuję za zeszłotygodniowe dorzucenie do pieca (dosłownie i w przenośni). Gra jak trzeba! A nawet jak nie trzeba, najwidoczniej lubi. A mocy nie brakuje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like