Przegląd najnowszych rozwiązań w magazynach e-commerce

Nie miliony, nie miliardy, a biliony dolarów – globalny rynek e-commerce w ciągu ostatnich lat osiągnął niewyobrażalnie ogromną skalę. Dynamiczny rozwój popularności zakupów online jest napędzany przez zmianę nawyków konsumentów i nowe technologie, ale jednocześnie… sam napędza rozwój tych nowych technologii. Obejmuje on również magazyny e-commerce, dostosowane do obsługi i realizacji zamówień internetowych. W tym tekście przyjrzymy się technologicznym innowacjom, które coraz częściej i chętniej są wykorzystywane w magazynach.

Na początku warto jednak odpowiedzieć na podstawowe pytanie: jaki cel ma wdrażanie innowacji technologicznych w magazynach e-commerce? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta – ich wykorzystanie ma na celu zwiększenie wydajności, dokładności i bezpieczeństwo procesów magazynowych i obsługi bieżących zadań. W konsekwencji prowadzi to do obniżenia kosztów, a jednocześnie do skrócenia czasu zamówień i co za tym idzie – poprawy obsługi klienta i zwiększenia jego satysfakcji. W kontekście e-commerce ma to szczególnie duże znaczenie – konsumenci coraz wyraźniej oczekują bowiem bezproblemowych i terminowych dostaw i są coraz bardziej wymagający. Czasem nawet drobne opóźnienie w wysyłce towaru może warunkować niezadowolenie klienta, nie mówiąc już o pomylonych czy niekompletnych zamówieniach.

Jednocześnie warto pamiętać o jeszcze jednym aspekcie: wykorzystanie nowych technologii może zwiększać elastyczność magazynu (umiejętność dostosowywania się do bieżących zmian w funkcjonowaniu magazynu), a także skalowalność (zdolność do przeorganizowania się w sytuacji nagłego wzrostu lub spadku wolumenu zamówień).

Technologie i innowacje mają zatem jasny cel – możliwie jak najpełniej usprawniać funkcjonowanie magazynu. Poznajmy te, które w ostatnim czasie najbardziej zyskują na znaczeniu szczególnie w kontekście e-commerce.

Automatyzacja

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że automatyzacja zwłaszcza w magazynach e-commerce staje się właściwie standardem. W skład urządzeń automatyki magazynowych wspierających procesy magazynowe wchodzą m.in. autonomiczne wózki widłowe, regały windowe i karuzelowe, automaty do kompletacji i pakowania, paletyzatory, ale również aplikatory etykiet, systemy put-to-light czy automaty do składania i zamykania kartonów.

Każde z tych urządzeń – w mniejszym lub większym stopniu – pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności, dokładności i bezpieczeństwa pracy. Jednocześnie niektóre z tych urządzeń mogą zwalniać pracowników z konieczności wykonywania monotonnych, powtarzalnych zadań – a co za tym idzie, wykorzystywać potencjał i kompetencje personelu magazynowych w lepszy i bardziej efektywny sposób.

Robotyka

W magazynach e-commerce coraz częściej można spotkać również roboty lub coboty (roboty współpracujące). W zależności od urządzenia mogą być one wykorzystywane do pobierania i pakowania towarów czy na przykład transportowania przesyłek między różnymi strefami magazynowymi. Podobnie jak w przypadku automatyki, roboty mogą odciążać personel magazynowy od konieczności wykonywania bardziej ryzykownych zadań, jak na przykład przenoszenia ciężkich, niebezpiecznych materiałów lub pracy na dużych wysokościach.

Sztuczna inteligencja (AI)

Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromny potencjał w optymalizacji procesów magazynowych – i to w nieco szerszym kontekście niż tylko operacyjnym. Algorytmy AI mogą być bowiem skuteczne wykorzystywane przez przedsiębiorstwo do przewidywania zapotrzebowania na określone towary, efektywne zarządzanie zapasami czy – w niektórych przypadkach – optymalizować trasy transportu. To kolejne z rozwiązań, które podnosi wydajność, pozwala na oszczędność kosztów operacyjnych, a przy tym znacznie ułatwia zarządzanie stanami magazynowymi.

Internet Rzeczy (IoT)

W skład kategorii znanej jako Internet Rzeczy wchodzi szereg różnych urządzeń – czujników, siłowników czy czytników, które pozwalają na monitorowanie i kontrolę urządzeń, towarów i procesów magazynowych w czasie rzeczywistym. Sprzęt IoT może być wykorzystywany do śledzenia przesyłek, monitorowania określonych parametrów magazynu (np. temperatury czy wilgotności), a nawet… wykrywać potencjalne awarie innych urządzeń. Jeżeli przyjmiemy, że magazyn to organizm, na którego funkcjonowanie składa się wiele różnych procesów, urządzenia IoT zdecydowanie ułatwiają jego „diagnostykę”, wykrywanie zagrożeń i przeciwdziałanie ewentualnym zakłóceniom.

Druk 3D

W magazynach e-commerce rośnie też znaczenie druku 3D. Zastosowanie tej technologii staje się coraz szersze – umożliwia ona projektowanie i produkowanie spersonalizowanych opakowań, wytwarzanie części zamiennych czy nawet… prototypów produktowych!

Technologia druku 3D z jednej strony zwiększa elastyczność magazynu, a z drugiej – podnosi jego innowacyjność. I choć nadal postrzegana jest jako kosztowna i wymagająca, nie ulega wątpliwości, że dalszy rozwój tej technologii i jej popularyzacja są nieuniknione.

Technologie w magazynach e-commerce. Nieustanna ewolucja

Technologia jest nierozerwalnie powiązana z rozwojem i zmianą. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że niektóre innowacje powstają na długo zanim pojawi się pomysł na ich praktyczne wdrożenie i wykorzystanie. Na szczęście wiele z tych, które już znamy – albo dopiero poznajemy – wkracza już do logistyki magazynowej i zmienia ją na lepsze: usprawnia procesy, odciąża pracowników magazynowych, pozwala w ograniczeniu kosztów operacyjnych i poprawia obsługę klientów, których zadowolenie – zwłaszcza w obszarze e-commerce – ma absolutnie kluczowe znaczenie.

Artykuł partnera