Tarnobrzeg, info z 21 tygodnia roku 2024

Dzisiaj zacznę od inwestycji, bo jest ciekawie, ale w polityce i kulturze też się dzieje.

Inwestycje

Zacznę może od inwestycji, bo poniższy news spotkał się z ogromnym zainteresowaniem czytelników.

FCC próbuje z instalacją za Jeziorem Tarnobrzeskim, a ECO próbuje z instalacją za Zamkiem Dzikowskim. Jedna i druga inwestycja mają w założeniu dostarczyć do Tarnobrzega energię, przy czym inwestycję ECO na pewno będzie łatwiej wpiąć w (jej własny) system ciepła. Moc robi wrażenie, lokalizacja trochę zaskakuje, przy czym już pojawiły się głosy przeciwników tej lokalizacji. Najzabawniejsza wydała mi się propozycja, żeby zamiast tego teren przeznaczyć pod deweloperkę 🙂 Skarpa wysoka na 14 metrów i podmokły teren nad stawem, no rzeczywiście idealny pod deweloperkę 🙂
Pomysł mi się podoba, a jak zawsze znajdą się niechętni, a może i protestujący.

Co my będziemy z tego mieli?
Obecna moc kotłowni gazowej i węglowej spółki ECO to 98MW, a ciepło dostarczane jest do 3/4 Tarnobrzeżan. Jeśli nie będziemy zmniejszać udziału paliw kopalnych, to unijne kary systemowe (jak by ich ładnie nie zwać) dotkną spółkę, a za nimi mieszkańców. To nie jest tak, że może będzie taniej. Może nie będzie aż tak drożej, jakby było. Przypomnę również, że w przypadku budowli wysokość podatku wynosi 2% jej wartości rocznie. Co ciekawe – to mi wcale nie brzmi na fotowoltaikę. Ktoś wie, jakiej dokładnie technologii możemy się tam spodziewać?

Koniec konsultacji przebudowy placu Bartosza Głowackiego

Odbyło się kolejne spotkanie w sprawie przebudowy tarnobrzeskiego rynku. Projektant uwzględnił zgłoszone na pierwszym spotkaniu uwagi. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że inwestycja ma kosztować 6-10 mln zł, przy 85% dofinansowania. Prezydent Łukasz Nowak wydaje się zwolennikiem skorzystania z ostatniej szansy na takie dofinansowanie (fontanna, studnia, zmiana kostki, zieleń), tymczasem Norbert Mastalerz ma poważne wątpliwości czy taka inwestycja, ewentualnie taki jej zakres, mają sens.

Materiał TVL poniżej:

I podsumowanie prezydenta:

A kończąc temat rynku, to do wozu wróciły koła.

Wcześniejsze – drewniane – rozpadły się. Teraz mamy metalowe. Ale czy wóz w ogóle jest przewidziany po modernizacji rynku?

Halo inwestycje? Odbiór?
Jak informuje TN, długotrwałe prace przy remoncie Kochanowskiego i Moniuszki nie zostały odebrane, miasto zgłosiło do wykonawcy liczne zastrzeżenia.

Nie odebrano również „Wembley” z toaletą przy cmentarzu, wykonawca dostał więcej czasu, a część niedoróbek nie wynikała z jego winy, podobnie jak nie wszystkie uszkodzenia alejek. Kibelek wciąż zapakowany.

Na placu budowy Leroy-Merlina stanęły słupy konstrukcyjne i można sobie mniej więcej wyobrażać jak to będzie wyglądało.

Ogłosiliśmy przetarg na „Modernizację infrastruktury sportowej MOSiR oraz infrastruktury użytkowanej przez kluby piłkarskie na terenie miasta Tarnobrzega”

Część pierwsza obejmuje remont basenu krytego, w planach remont dachu, malowanie, wymiana części okien, wentylacja, ogrzewanie,
Część druga to modernizacja obiektów OKS Iskra Sobów i OKS Koniczynka Ocice
Część trzecia to modernizacja obiektu OKS Wielowieś i UKS Wspólnota Serbinów – Euroboisko.
Szczegóły pod tym linkiem:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-4b8a7e2a-1d93-11ef-a7c1-72acb4a2af8f

A na zdjęciu wejściowym przygotowania do remontu ul. 12 Października. Niby mocno nie wiało.

4 sesja Rady Miasta

Radni gonią, program sesji poniżej:

A przechodząc do znanych projektów uchwał to…

Lista kandydatów do tytułu Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega

Jak się okazuje, zasłużyć się dla Tarnobrzega można również w bardzo młodym wieku. Poniżej lista kandydatów z krótką charakterystyką postaci:

Tarnobrzeski Budżet Obywatelski do zmiany

Temat wyjątkowo kontrowersyjny w ostatniej sesji, nie bez powodu, bo problemów było co niemiara. Odwołanie do wcześniejszych kłopotów i nowe propozycje w poniższym tekście. W skrócie: wchodzi nowa kategoria projektów, środki na osiedla rosną, a ogólne maleją.

To jeszcze po raz kolejny o POPiSie, którego nie ma

Materiał ITV Wisła, kompleksowo zgromadzone wypowiedzi różnych stron, oprócz tych zarzucających istnienie POPiSu 😉

Zmiany w zarządach osiedli

A tutaj świeżutkie info z TVL, zmiany wchodzą na niższy szczebel.

Ścianka wspinaczkowa ogranicza godziny otwarcia

Dyskusje o celowości czy dochodowości ścianki trwały od jakiegoś czasu, wyraźnym krytykiem projektu jest chociażby przewodniczący Rady Miasta Norbert Mastalerz, który ostatnio kilkukrotnie przywoływał ją jako negatywny przykład miejskiej inwestycji. Obiektu nie zburzymy, nie sprzedamy, ale pewnie można coś optymalizować, nawet jeśli nie ma założenia, że ścianka musi na siebie zarabiać. Od 1 czerwca są nowe godziny otwarcia, które skracają funkcjonowanie ścianki o około 70 godzin w miesiącu. To blisko 2 etaty przy jednej dyżurującej osobie na ściance. A ile osób pracuje jednocześnie? Nie jestem pewien.

Przypomnę w tym miejscu, że MOSiR ma się zająć w sezonie par(cz)kiem linowym nad Jeziorem (forma inwestycji również krytykowana przez PRM). Nie zdziwiłbym się, gdyby były teraz jakieś przesunięcia kadrowe, bo tam też muszą być osoby odpowiednio przeszkolone.

Ceny biwakowania i parku linowego nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Prezydent wydał zarządzenie na temat stawek za biwakowanie nad Jeziorem i korzystanie z par(cz)ku linowego. Szczegóły w poniższym tekście:

Co się działo?

Wielu z nas miało długi weekend, rozpoczęty uroczystościami Bożego Ciała, z licznymi uroczystymi procesjami ulicami miasta. Licznymi nie tylko ze względu na wielość parafii, ale i całkiem licznym udziałem, przede wszystkim rodziców z dziećmi. W sieci było wyjątkowo wiele relacji, chyba z większości procesji, przekładających się, czasami, nawet na setki tysięcy odsłon.
Mam wrażenie, że po raz kolejny w tym aspekcie zawiedli lokalni droniarze. Wydaje się, że trudno o bardziej wdzięczne i barwne wydarzenie, a jednak jakoś omijają temat.

Dzień Dziecka

To chyba pierwsza impreza rozrywkowa za czasów nowej władzy. Mimo zmiennej pogody uczestnicy dopisali, a relacje robią duże wrażenie. Chyba po raz pierwszy widziałem wykorzystanie wyremontowanego amfiteatru nad Wisłą. A wyglądało to tak:

Spotkanie autorskie z Beatą Ufniarz

Ale Sajgon! w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Debiutancka płyta i koncert okolicznościowy Ganja Transformers

Rozmaitości

Kolejny film znad Jeziora Tarnobrzeskiego. Niech ich będzie jak najwięcej i niech się rozchodzą jak najszerzej.

I kolejny materiał spod wody

Tutaj złapane przeze mnie tarnobrzeskie haiku (formą graficzną)

A tutaj o instalacji okołocmentarnej i moim zaskoczeniu 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like