Tarnobrzeg – info z 22 tygodnia roku 2024

Dzisiaj bardzo mało o polityce, ale jest parę ciekawostek niepolitycznych. Zapraszam na tarnobrzeskie podsumowanie 22 tygodnia roku 2024.

Raport o stanie miasta

Powstał bo musi, przy czym to wciąż rozliczenie okresu władzy poprzedniego prezydenta. Patrzymy na dane – budujemy nowe domy, nowe bloki, zakładamy nowe firmy, remontujemy drogi, rodzą się dzieci. Patrzymy na trendy – buduje się mniej, spada ilość nowych firm, spada ilość mieszkańców, rośnie zadłużenie, rosną obciążenia finansowe mieszkańców. Warto zapoznać się nie tylko z poniższym tekstem, ale i z całym raportem.

Po konsultacjach w sprawie przebudowy rynku

Polecam dokument zestawiający informacje z konsultacji w sprawie przebudowy rynku, a w nim chociażby uwagi do zgłaszanych uwag. Ale to wciąż etap konsultacji koncepcji. Wciąż niezobowiązujący.
Co się dowiadujemy:

 • fontanna miała być przenoszona pod PKO w okolice pomnika prof. Pawłowskiego, ale jest w zbyt kiepskim stanie, żeby zniosła przenosiny, a remontu nie będzie, zatem likwidacja
 • ale za to ma być nowa fontanna, wpuszczona w ziemię, z wykorzystaniem dotychczasowego przyłącza
 • automatyczne szalety mają być niedaleko miejsca gdzie kiedyś były podziemne, w okolicy perełkowca japońskiego
 • nawierzchnia raczej jednak do wymiany na jaśniejszą
 • generalnie uwzględniono uwagi przedsiębiorców prowadzących działalność na rynku
 • konserwator nie zgodził się na plac zabaw
 • nie będzie lodowiska sezonowego, ze względu na spadek terenu (szczególnie jak zrównamy poziomy fantom ratusza)
 • miały być grusze praktycznie nieowocujące, ale będzie coś zamiast nich
 • po likwidacji fantomu, koncerty mogłyby być organizowane w drugą stronę, czyli ze sceną od południa i widownią podnoszącą się ku północy
 • podziemne zbiorniki na deszczówkę mają mieć łącznie 400m3 pojemności, taki zapas powinien wystarczyć na około miesiąc podlewania
 • konserwator nie zgodził się na pergole (mieszkaniec proponował nawet żagle) – do zacienienia mogą być tylko drzewa
 • w niektórych miejscach zamiast roślin przewidziano podłoża żywiczne np. Terraway, przepuszczalne dla wody
 • kostka będzie bez fazy
 • mają być poidełka dla ludzi i zwierząt
 • prace mają być etapowane, dla zmniejszenia uciążliwości
 • konserwator zgodził się na ewentualne postawienie większej ilości budek

Pełen dokument pod tym linkiem: https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/10905

Wiślanym szlakiem

Radni zdecydowali jednogłośnie o przystąpieniu do projektu Blue Valley – Wiślanym Szlakiem, o ile potwierdzi się na to finansowanie.

Dwie informacje z Muzeum

W tym tygodniu mieliśmy dwa komunikaty w sprawie dofinansowań do przedsięwzięć podejmowanych przez Muzeum – Zamek Tarnowskich. Jeden z nich to zakup kolekcji broni i pamiątek (dużo tam jeszcze nam zostało do odkupienia?), drugi to digitalizacja obrazów z Kolekcji Dzikowskiej. Ale każda inwestycja to i wydatki. Dodam info z ROSM, że w zeszłym roku Muzeum Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu odwiedziło 10460 osób, a Muzeum Przemysłu Siarkowego 1980 osób.

Digitalizacja części Kolekcji Dzikowskiej

Zakup kolejnych eksponatów

Szykuje się kolejna potańcówka

Jak jest publika, to warto kontynuować to dzieło. Jako pierwszy napisałem o tym tylko jeden tekst? 🙂

Bez Pipy

Niejaki „Dekorator Wnętrz Umysłu” tym razem wystąpił bez Pipy, temat to Serbinów.

No rzeczywiście jest jak jest. Najliczniejsze osiedle, ale mocno zaniedbane.

Dariusz Dziedzic w TVL

Tym razem gościem TVL był prezes KS Siarka Dariusz Dziedzic. Nie moja tematyka, to nie komentuję.

Breaking Jam

Poniżej kilka relacji z wczorajszej imprezy w Wozowni.

Marsz dla Życia i Rodziny z Familiadą

A tutaj kilka ujęć z dzisiejszego Marszu dla Życia i Rodziny. Pewnie będzie znacznie więcej relacji, również z kolejnych etapów wydarzenia.

Europosłowie

Według stanu wiedzy na godzinę pisania tekstu, w Europarlamencie będą nas reprezentować pp. Obajtek, Łukacijewska i prawdopodobnie Rzońca.

Patokampania
Już po wyborach, czekamy na wyniki. Kampania była zła, skupiona na walce, a nie propozycjach (ile zostało Wam w głowach propozycji pozytywnych, a nie krytyki cudzych pomysłów?). W wielu elementach była też skupiona nie na promocji własnej osoby, ale na atakach na przeciwnika politycznego. W ten sposób na internetowych materiałach wykupionych przez komitety często wcale nie byli kandydaci tych komitetów, ale wykrzywione twarze politycznych przeciwników.
U nas było stosunkowo spokojnie, ale zdarzały się i wyjątki.

Lokalna kandydatka hejtowała jedynkę z konkurencyjnego komitetu, zarzucając mu m.in. chamstwo nie z tej ziemi, podłość, zawiść polityczną, egoizm polityczny, karierowiczostwo i koniunkturalizm. Interesującym zarzutem było wyzywanie Putina od s.k.u.r.w., przez co niby Dmowski miały się w grobie przewracać. To ma być zarzut, czy pochwała? Na pożegnanie dawny kolega został nazwany awanturnikiem o mentalności tępego kaprala… Materiał montowany, ale z tego co widać, kandydat Buczek, mimo strumienia obelg, zachował stoicki spokój. Jest to jakieś symboliczne odwrócenie ról, bo całkiem niedawno, na spotkaniu z Donaldem Tuskiem, to Małgorzata Zych przepraszała premiera za nieodpowiednie zachowanie swojego kolegi Tomasza Buczka.

Zabawnie brzmią na ten moment zarzuty do „pewniaka”, że nic nie wygrał i nigdzie się nie dostał. Wydaje się, że po przeniesieniu obecnego posła Konfy z naszego okręgu do Europarlamentu, jego miejsce w Sejmie zajmie właśnie Tomasz Buczek! Ale czy specjalista od gaśnicy rzeczywiście zdecyduje się przenieść na szersze wody? Nic pewnego. Lubię wybory, ale cieszę się, że będzie teraz trochę spokoju.

Na koniec o Dobrej Pączkarni

Fajnie, że jest coś nowego na tarnobrzeskim rynku, punkt cieszy się ogromnym powodzeniem, chociaż to nie dla mnie oferta. Ale im większy wybór tym lepiej.

A do pączka może kawa?

Każde wsparcie mile widziane. Możesz kliknąć poniżej i przesłać mi drobną, albo i średnią kwotę. Dzięki za wsparcie!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na fotce wejściowej na pierwszym planie słupy hali Leroy Merlin, w tle N-Park handlowy. Otwarcie marketu budowlanego przesunięte ponoć na początek marca.

Zobacz również:

You May Also Like