Ile kosztuje przyciemnianie szyb w Tarnobrzegu?

Chcesz zmienić wygląd swojego samochodu i sprawić, że jazda nim będzie bardziej komfortowa? Możesz to osiągnąć, jeśli zdecydujesz się na przyciemnianie szyb w aucie. Muszą one jednak spełniać określone normy i być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dowiedz się, w jaki sposób przyciemnić szyby oraz ile kosztuje ta usługa w Tarnobrzegu.

Przyciemniane szyby są stosowane w niektórych modelach samochodów, przede wszystkim tych klasy premium. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie przenikania promieni słonecznych do wnętrza kabiny samochodu.

Przyciemnianie szyb w samochodzie – korzyści

Przyciemnienie szyb w aucie nie tylko zmienia jego wygląd wizualny. Ma również kilka innych funkcji, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • zwiększenie komfortu kierowcy i pasażerów – przyciemnione szyby przepuszczają mniej promieni UV, dzięki czemu wnętrze wolniej się nagrzewa i panuje w nim przyjemniejsza temperatura, także latem,
  • zwiększenie wytrzymałości szyb – dotyczy to metody oklejania ich folią, która dodatkowo wzmacnia okna w samochodzie,
  • poprawa bezpieczeństwa – przyciemnione szyby zapobiegają odblaskom i refleksom, które mogą oślepiać kierowcę podczas jazdy,
  • zapewnienie prywatności – dzięki nim z zewnątrz nie widać zbyt dobrze tego, co dzieje się wewnątrz kabiny.

Przyciemnianie szyb może być więc dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zapewnić komfort osobom znajdującym się w samochodzie oraz sprawić, że będzie on wyróżniał się na drodze.

Jakich przepisów trzeba przestrzegać, przyciemniając szyby w samochodzie?

Kodeks drogowy nie określa, jak powinny wyglądać przyciemnione szyby. Wskazuje jednak na to, że pojazd musi być zbudowany, wyposażony oraz utrzymany w taki sposób, aby kierowca miał dostatecznie dobrą widoczność. Na bezpieczeństwo wpływa więc także stopień przepuszczalności światła przez szyby.

Dokładniejsze wytyczne można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nimi przepuszczalność szyb przednich oraz przednich bocznych nie może być mniejsza niż 70%.

W jaki sposób można przyciemnić szyby?

Do przyciemniania szyb stosuje się metodę piecową lub z wykorzystaniem specjalnej folii. Pierwsza z nich polega na metalizowaniu powierzchni tlenkiem tytanu w wysokiej temperaturze. Jest to metoda bardzo trwała, dlatego wybierana przez producentów samochodów. Decydując się na nią, musisz mieć na uwadze to, że jej efekty są nieodwracalne. Szyba przyciemniona metodą piecową prezentuje się natomiast bardzo efektownie.

Drugim sposobem na przyciemnienie okien jest naklejenie specjalnej folii. To rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, ale także mniej trwałe. Jego zaletą jest jednak możliwość stopniowania efektu. Jeśli potrzebujesz mocniejszego zaciemnienia, możesz zdecydować się na założenie kolejnej warstwy (o ile przepuszczalność będzie zgodna z przepisami).

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

To, ile zapłacisz za przyciemnianie szyb w swoim samochodzie, zależy przede wszystkim od wybranej metody. Poniższy cennik prezentuje średnie ceny usługi naklejania folii w Tarnobrzegu, gdyż jest ona zdecydowanie popularniejsza oraz bardziej dostępna.

Przyciemnianie szyb w aucie typu hatchback kosztuje średnio 597 zł brutto, a w coupe 816 zł. Z kolei za taką usługę w samochodzie kombi zapłacisz 1 050 zł. Pamiętaj, że są to wyłącznie orientacyjne stawki i nie stanowią one oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Aby dowiedzieć się, ile faktycznie kosztuje taka usługa w Tarnobrzegu, znajdź sprawdzony warsztat i zapytaj w nim o to, ile zapłacisz za przyciemnianie szyb w swoim aucie.

Czy zakup ubezpieczenia szyb w samochodzie to dobre rozwiązanie?

Do uszkodzenia szyb może dojść w najmniej oczekiwanym momencie. O ile jest ono wynikiem działania osób trzecich, a sprawcę można bez problemu ustalić, to wymiana czy naprawa zostanie pokryta z wypłaconego odszkodowania. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku, gdy uszkodzenie szyby pojawi się z winy właściciela pojazdu. W takim przypadku warto mieć dodatkowe rozszerzenie do AC.

Może ono przydać się w następujących sytuacjach:

  • szyba zostanie uszkodzona podczas włamania czy aktu wandalizmu,
  • szyba zostanie uszkodzona w wyniku wypadku losowego np. działania sił natury,
  • szyba zostanie uszkodzona w wyniku następstwa szkód spowodowanych przez właściciela.

Jeśli chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenie obejmujące tego rodzaju zdarzenia, sprawdź ranking, który znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/ranking-ubezpieczenie-szyb. Pamiętaj, aby przed zawarciem umowy dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące także wyłączenia odpowiedzialności.

Przyciemnianie szyb w samochodzie może być korzystne nie tylko pod względem wizualnym, ale również dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu. Decydując się na takie rozwiązanie, uwzględnij obowiązujące przepisy prawa. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się zaletami przyciemnianych szyb.

Artykuł sponsorowany