Na co zwrócić uwagę, wybierając klawiaturę do komputera?

Klawiatura, to obok myszy jedno z niezbędnych akcesoriów do komputera. Jak wybrać klawiaturę dopasowaną do Twoich potrzeb? Poznaj kilka najważniejszych cech dobrej klawiatury, które należy wziąć pod uwagę, wybierając swój model.

Klawiatura komputerowa – jak wybrać? Kompletny poradnik

Z pozoru może się wydawać, że klawiatura to prosty element wyposażenia biurka, jednak sprawdzając klawiatury komputerowe na Morele.net, możesz przyznać, że różnorodność dostępnych na rynku modeli może przyprawić o zawrót głowy. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury? Oto one!

Rodzaj klawiatury

Klawiatury mechaniczne zyskały dużą popularność, szczególnie wśród graczy i osób piszących dużo tekstów. Ich głównymi zaletami są długowieczność i precyzyjność działania. Każdy klawisz posiada własny, mechaniczny przełącznik, co sprawia, że naciśnięcia są bardziej wyczuwalne. Klawiatury te są jednak dość głośne, co nie każdemu przypadnie do gustu, szczególnie w cichym biurze.

Klawiatury membranowe zaś, są bardziej powszechne i zazwyczaj tańsze niż mechaniczne. Działają na zasadzie nacisku na gumową membranę, co sprawia, że są cichsze i bardziej miękkie w dotyku. Zwykle są one bardziej kompaktowe i lżejsze, ale też mniej trwałe w porównaniu do klawiatur mechanicznych. Świetnie sprawdzają się do codziennego użytku biurowego i domowego.

Rozmiar klawiatury

Pełnowymiarowe klawiatury zawierają wszystkie standardowe klawisze, w tym klawiaturę numeryczną. Są bardzo dobre dla osób, które często korzystają z programów wymagających wprowadzania dużej ilości danych liczbowych, jak księgowość czy arkusze kalkulacyjne. Zajmują jednak więcej miejsca na biurku.

Klawiatury kompaktowe nie posiadają klawiatury numerycznej, co czyni je mniejszymi i wygodniejszymi do przenoszenia. Są popularne wśród osób, które cenią sobie dodatkową przestrzeń na biurku. Istnieją także wersje 60% i 75%, które oferują jeszcze mniejszy rozmiar, zachowując kluczowe funkcje.

Przeznaczenie

Klawiatury biurowe powinny być przede wszystkim wygodne i ciche. Modele membranowe z ergonomicznym kształtem często są najlepszym wyborem. Warto także zwrócić uwagę na obecność podpórki pod nadgarstki oraz możliwość regulacji kąta nachylenia.

Dla graczy kluczowa jest szybkość reakcji i precyzja. Klawiatura gamingowa ze sklepu Morele.net z odpowiednimi przełącznikami to częsty wybór ze względu na niską siłę nacisku i szybką reakcję. Wrażenia z gry mogą też poprawić takie funkcje, jak podświetlenie RGB, programowalne klawisze makro czy anty-ghosting.

W domowym użytku klawiatura powinna być uniwersalna. W zależności od preferencji można wybrać zarówno model membranowy, jak i mechaniczny. Ważne jest, aby była wygodna w użytkowaniu przez dłuższy czas oraz miała estetyczny wygląd, pasujący do domowego wystroju.

Ergonomia i wygoda użytkowania

Ergonomia to kluczowy aspekt przy wyborze klawiatury, zwłaszcza jeśli spędzamy dużo czasu przed komputerem. Modele ergonomiczne, z odpowiednio profilowanymi klawiszami i podpórkami pod nadgarstki, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z długotrwałym pisaniem, takich jak zespół cieśni nadgarstka.

Dodatkowe opcje

Dodatkowe funkcje mogą znacząco poprawić komfort użytkowania klawiatury. Przykłady to:

  • Podświetlenie: Ułatwia pracę w słabo oświetlonych pomieszczeniach i zwiększa estetykę.
  • Programowalne klawisze: Umożliwiają przypisanie skrótów i makr, co jest szczególnie przydatne dla graczy i profesjonalistów.
  • Funkcje multimedialne: Dedykowane przyciski do kontroli multimediów (głośność, play/pause) zwiększają wygodę użytkowania.

Cena

Ceny klawiatur mogą się znacząco różnić w zależności od rodzaju, marki i dodatkowych funkcji. Klawiatury membranowe są zazwyczaj tańsze, z podstawowymi modelami zaczynającymi się od kilkudziesięciu złotych. Klawiatury mechaniczne, szczególnie te z zaawansowanymi przełącznikami i dodatkowymi funkcjami, mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Warto określić budżet i zastanowić się, które funkcje są dla nas najważniejsze. Duży wybór klawiatur Logitech w sklepie Morele.net ułatwi Ci znalezienie modelu dla siebie modelu.

Artykuł sponsorowany