Dni Tarnobrzega 2024, znamy szczegółowy program na piątek

Znamy szczegółowy program piątkowego wieczoru, rozpoczynającego tegoroczne Dni Tarnobrzega. Na 19 lipca Prezydent Miasta Tarnobrzega, Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Kolektyw Kulturalny What’s That Noise przygotowali kolejną edycję Sceny Alternatywnej.

Na terenach zielonych nad Jeziorem Tarnobrzeskim 19 lipca (piątek) zagrają:
Godz. 19:00 Ganja Transformers
Godz. 20:00 The Stubs
Godz. 21:00 Izzy And The Black Trees
Godz. 22:00 Armia

Armia

Polski zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę punkrockową założony w 1984 roku przez Roberta Brylewskiego, Sławomira Gołaszewskiego i Tomasza Budzyńskiego, późniejszego lidera i jedynego stałego członka. Uznawana za jedną z czołowych grup polskiej sceny niezależnej lat osiemdziesiątych XX wieku, we wczesnych latach dziewięćdziesiątych odniosła znaczny sukces za sprawą albumu „Legenda”.

Przez skład przewineli się muzycy takich formacji, jak Tilt, Dezerter, Moskwa, Kult, Acid Drinkers, Izrael, Voo Voo, Lombard, Wolf Spider, Kultura, Houk, Turbo, czy Brygada Kryzys. Część członków Armii utworzyła zespół Budzy i Trupia Czaszka, supergrupę 2Tm2,3, a jej sekcja rytmiczna dała początek Luxtorpedzie.

Nazwa zespołu wpisuje się w stylistykę polskiego punka, gdzie częste są nazwy zawierające jedno dość krótkie dwu- lub trzysylabowe słowo i częste jest wykorzystanie głoski [r]. Można ją zaliczyć do mocno wykorzystywanej w punkowym nazewnictwie kategorii nazw związanych z agresją, wojskowością i wojną, które przewrotnie łączy się z antymilitarystycznym przekazem (podobnie jak np. Dezerter czy Fort BS). Początkowo Budzyński rozważał dłuższą nazwę Armia Zbawienia, jednak stanęło na krótszej formie preferowanej przez Brylewskiego. W swojej 40-letniej historii zespół nagrał ogromną ilość materiału. Albumy studyjne, koncertowe, EP-ki i single, z których większość ma już statut kultowych. Wystarczy wspomnieć takie płyty jak: „Armia”, „Legenda”, „Czas i Byt”, „Exodus”, „Triodante”, „Duch”, „Ultima Thule” czy „Toń”. Podczas koncertu na Scenie Alternatywnej Dni Tarnobrzega zespół zagra materiał z płyty „Armia”. W ten właśnie sposób muzycy świętują jubileusz 40-lecia zespołu.

Zespół tworzą:
Tomasz Budzyński – głos
Jakub Bartoszewski – waltornia, instrumenty klawiszowe
Amadeusz Kaźmierczak – perkusja
Darek Budkiewicz – gitara basowa
Gerard Nowak – głos, gitara akustyczna
Karol Nowacki – akordeon, instrumenty klawiszowe
Stanisław Budzyński – gitara

Izzy And The Black Trees

Muzyka tego poznańskiego zespołu to połączenie brudnych, przesterowanych gitar, napędzającej sekcji rytmicznej i charyzmatycznego głosu wokalistki Izabeli Rekowskiej. W brzmieniu zespołu zauważalna jest surowa elektryzująca energia na miarę The Pixies, PJ Harvey, Sonic Youth czy Patti Smith. W skrócie, wybuchowa mieszanka surowego rock’n’rolla, i noise rocka. Ich pierwsza płyta „Trust No One” została świetnie przyjęta przez krytyków muzycznych i fanów, co skutkowało licznymi koncertami w kraju i za granicą. Druga długogrająca płyta zespołu „Revolution Comes in Waves” potwierdziła tylko ich pozycję i warsztat muzyczny. Ich muzykę puszczała chociażby kultowa, amerykańska rozgłośnia radiowa KEXP, a mieszkający w Polsce artysta John Porter uznał ich za najlepszy towar eksportowy polskiej muzyki rockowej.

The Stubs

Zespół powstał nad podwalinach innej warszawskiej grupy muzycznej w 2010 roku i od tej pory udało im się wydać kilka płyt i kompilacji: „The Stubs”, „Kill Yourself EP”, „Second Suicide”, –”Golden Shower Of Hits”, „Social Death By Rock’n’Roll”, „Let`s Die”, „Shake That Thing For The Crimson King”, „Make The Stubs Dead Again”, „The Famous Fairy Tale”.

Zespół występował m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Belgii, krajach Skandynawii i w Izraelu. Grał na największych polskich festiwali – na Open’erze w Gdyni, Offie w Katowicach oraz na trasie Męskiego Grania. Muzycy The Stubs wywodzą się ze sceny punkowej i hardcore’owej, od początku upodobali sobie brudnego brzmieniowo rock and rolla, który nazwali „niskobudżetowym”. To muzyka ekstatyczna i niezwykle przebojowa, odwołująca się do nagrań starych zespołów MC5, The Stooges czy Black Flag, których tropem szły takie rockandrollowe grupy, jak Electric Frankenstein czy Turbonegro. Głos i gitara front mena Tomka Szkieli wywołują zaś skojarzenia z Mudhoney czy Motörhead.

Ganja Transformers

Tarnobrzeski zespół alternatywny, w którego twórczości słychać duże wpływy muzyki reggae oraz takich zespołów jak Brygada Kryzys czy Izrael. Można ich uznać za najdłużej działający, aktywny zespół muzyczny z Tarnobrzega, gdyż jego historia sięga już dwóch dekad. Założycielem i liderem zespołu jest Dawid Myśliwiec, który gra na gitarze, śpiewa i jest autorem tekstów. Przez większość lat swojego istnienia, formacja funkcjonowała jako trio przez które przewinęło się wielu tarnobrzeskich muzyków, a przez krótki okres Ganja Transformers funkcjonowała również w Krakowie. Od ok. 5 lat zespół zmienił formułę i stał się kwintetem. W tej formie zarejestrował w końcu swoją pierwszą oficjalną płytę, na którą składają się utwory z przekroju całej działalności zespołu oraz te najnowsze stworzone już we wspomnianym kwintecie. Gościnnie w kilku numerach na płycie udzielił się pochodzący z Tarnobrzega, a od wielu lat mieszkający w Lublinie – Piotr Kiliański grający na instrumentach klawiszowych.

Aktualny skład zespołu tworzą:
Dawid Myśliwiec – gitara, wokal, teksty
Tomasz Baj – gitara
Dawid Brzozowski – saksofon tenorowy, chórki
Marcin Zieliński – gitara basowa, chórki
Klaudiusz Wolski – perkusja, chórki

Zobacz również:

You May Also Like