Laptopy gamingowe – jakie wybrać?

Szukasz dobrego laptopa gamingowego, ale nie wiesz, na jaki model postawić? A może posiadasz już taki sprzęt, ale nie zadowala Cię jego wydajność i chcesz wymienić go na nowy? Sprawdź nasze propozycje przenośnych komputerów do gier i dowiedz się, na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie!

Najważniejsze parametry laptopów gamingowych

Największy wpływ na działanie laptopa gamingowego (https://www.mmcomp.pl/laptop-gamingowy) i wrażenia podczas rozgrywki mają procesor oraz karta graficzna. Pierwszy z wymienionych podzespołów odpowiada przede wszystkim za wydajność sprzętu oraz płynności w grze. Powinien być jednostką przynajmniej 4-rdzeniową, ale jego rodzaj w dużej mierze zależy od tego, w jakie gry zamierzasz grać. W przypadku bardziej wymagających tytułów dobrze sprawdzi się procesor Intel Core i7 lub i9 albo procesor AMD Ryzen 7 oraz 9. Z udźwignięciem gier o niższych wymaganiach sprzętowych bez problemu poradzi sobie natomiast model Intel Core i5 oraz AMD Ryzen  5.

Karta graficzna ma natomiast ogromne znaczenie dla jakości rozgrywki, rozdzielczości czy też liczby klatek obrazu na sekundę. Wybierając laptop, zwróć uwagę na jej rodzaj oraz pamięć graficzną podzespołu – niezbędnym minimum są 4GB. Graczom planującym grać w wymagające tytuły najlepiej sprawdzi się notebook wyposażony w kartę NVIDIA GeForce RTX 4000 lub AMD Radeon RX 6000 i 7000. Oczekiwaniom pozostałych gamerów sprostają modele GeForce RTX 3000 (ewentualnie niższe, jeżeli gra nie wymaga wysokiej mocy obliczeniowej).

Oprócz wspomnianych podzespołów, należy również zwrócić uwagę na rodzaj dysku, ilość pamięci RAM, parametry ekranu oraz układ chłodzący.

Seria Lenovo Legion

Jednymi z najchętniej wybieranych laptopów gamingowych są modele Lenovo z serii Legion. To notebooki, które powstały przede wszystkim z myślą o tych najbardziej wymagających graczach (https://www.mmcomp.pl/). Ze względu na swoją wydajność i szybkość działania oraz dużą moc obliczeniową, bez problemu udźwigną gry o wysokich wymaganiach sprzętowych. Oferują również bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku oraz niskie opóźnienia, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie komfortu w trakcie rozgrywki. Warto wspomnieć, że niektóre modele należące do serii Legion mogą sprawdzić się również w roli laptopa dla grafików. Jeżeli jednak sprzęt ma służyć wyłącznie do tworzenia grafik, lepszą decyzją będzie inwestycja w sprzęt do tego dedykowany, jak np. Dell Precision (https://www.mmcomp.pl/laptop-dell-precision).

Laptop gamingowy HP Omen

Inną serią laptopów gamingowych, która cieszy się niemałą popularnością, jest seria Omen, wprowadzona na rynek przez HP. Podobnie jak modele Lenovo Legion, należące do niej notebooki dostępne są w kilku różnych wersjach, odpowiadających potrzebom różnych graczy. Te najbardziej wydajne oferują ponadprzeciętną szybkość działania, świetną responsywność w trakcie rozgrywki, wysoką częstotliwość odświeżania obrazu oraz bardzo dobrą jakość audio. Dodatkowo, przez wykorzystaną do produkcji HP Omen technologii chłodzenia, pracują wyjątkowo cicho.

Wybór laptopa gamingowego powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych wymagań oraz oczywiście dostępnego budżetu. Nie ma potrzeby wydawania dużej sumy pieniędzy, jeżeli nie zależy Ci na najbardziej wydajnym sprzęcie. Jeśli jednak wydajność stanowi kluczowy aspekt, który bierzesz pod uwagę przy zakupie urządzenia, będziesz musiał przygotować się na nieco większy wydatek.

Artykuł partnera