Cena odkupienia (udziałów w Wodociągach)

Pamiętam, jak w momencie zastawiania udziałów w Wodociągach pewna radna, patrząca czasem na świat oczami radosnego dziecka, dziwiła się, że mamy za wykup zapłacić więcej niż pożyczamy. Bo przecież to operacja z państwową instytucją. Patrzący na świat oczami dorosłych wiedzieli, że do oddania będzie więcej, ale ile właściwie? Jaka jest obecnie cena odkupienia?

Takie pytanie zadałem w urzędzie i czekam na oficjalną odpowiedź, ale pewnie nie będzie się znacząco różnić, od tego co usłyszeliśmy na ostatniej sesji Rady Miasta.

W czasie dyskusji nad sytuacją finansową miasta, radny Dariusz Bożek przywoływał korzystne dla siebie dane, w tym do historycznego zadłużenia miasta (w czasie gdy był jeszcze Przewodniczącym Rady Miasta, a nie Prezydentem Tarnobrzega) dodawał dług względem ZUSu, nie wspominał za to o podjętym, bardzo znaczącym zobowiązaniu miasta, czyli zastawieniu udziałów Wodociągów w PFR. O temacie nie zapomnieli za to inni radni i dzięki temu wiemy więcej.

To ile mamy do oddania płacąc za wodę i ścieki?

W kampanii wyborczej bodajże dwukrotnie pojawiła się informacja, że wykupienie udziałów w Wodociągach, za które otrzymaliśmy około 25 mln zł, będzie nas kosztować około 70 mln zł. Prezydent Dariusz Bożek odpowiadał tylko, że nie tyle, bez żadnego odniesienia do konkretnych kwot. Przewodniczący Norbert Mastalerz wrócił na sesji do tematu, wspominając tym razem o kwocie 60-70 mln zł dla PFR.

Tym razem Dariusz Bożek podał w odpowiedzi na tę kwotę konkrety:
– gdybyśmy odkupowali udziały według stopy referencyjnej, jaka obowiązywała do roku 2021, to koszt operacji wyniósłby około 37 mln zł, co oznacza dodatkowy koszt około 50% uzyskanej w ten sposób kwoty.
– jeśli jednak weźmiemy pod uwagę obecnie obowiązującą stopę referencyjną w wysokości 5,75, to do zwrotu mamy aż 55,2 mln zł, czyli ponad 220% pozyskanej w ten sposób kwoty.

Jak będzie się w przyszłości zmieniać stopa referencyjna nie wiemy, nie wykluczone, że będzie spadać, ale perspektywę czasową mamy bardzo długą.
Warto zaznaczyć, że zaciągnięte za prezydentury Dariusza Bożka zobowiązanie poparli zgodnie radni wszystkich klubów.

A wieczorem może się uda zebrać dwutygodniówkę. Zaglądajcie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polecamy również:
https://www.tarnobrzeg.info/2024/07/02/przerejestrowanie-uzywanego-pojazdu-a-zmiana-tablic-co-warto-wiedziec

You May Also Like