Tarnobrzeg info z 24 i 25 tygodnia roku 2024

Niby rozpoczął się sezon wakacyjno-ogórkowy, a tu tyle informacji, że nie nadążam z pisaniem. Zapraszam do tarnobrzeskiego podsumowania ostatnich dwóch tygodni. Bez wnikania w szczegóły to tylko jedna odsłona. Bo myślę o Was.

Inwestycja ECO – będzie spotkanie z mieszkańcami

Nie są to konsultacje, ale spotkanie informacyjne, a różnica spora. A spotkanie informacyjne to spora różnica względem np. inwestycji FCC nad Jeziorem. Trzeba iść w tę stronę. Nawet jeśli to nie jest obiektywnie najlepszy kierunek, to realia wskazują, że jedyny możliwy. Dopóki nie zmienią się realia.

Rozmowy w sprawie centrum przesiadkowego przy dworcu PKP

Czy sens ma budowanie po dwóch stronach obwodnicy obiektów o częściowo pokrywających się funkcjach, jak poczekalnia, kasy biletowe, zaplecze? A jak z podstawowym tematem, czyli przejściem z jednego na drugie, czyli z dworca na centrum przesiadkowe? Warto to uzgadniać i możliwie łączyć projekty, bo przy odpowiednich uzgodnieniach korzystają nie tylko mieszkańcy, ale i miasto i koleje.

Inwestycje
Chcemy się zabrać za dawną kuchnię dworską w Parku Dzikowskim

Przeszła uchwała w sprawie 500 tys. zł na projekt przebudowy dawnej kuchni dworskiej. Uchwała wrzucona na sesję, wycofana i znów wrzucona. Jest szansa na spore dofinansowanie z programu FenIKS, później takiej nie będzie. Maksymalny poziom dofinansowania to prawie 80%. Pierwsza edycja to 800 mln zł, druga to 300 mln zł.
Są również ograniczenia czyli tylko 20% funkcji komercyjnych i 80% funkcji kulturalnej (przez trwałość projektu – 5 lat). Koszt odbudowy szacowany jest na 20 mln zł. Norbert Mastalerz poruszył kwestie własnościowe – podobno rodzina Tarnowskich już nie ma składać roszczeń do zamku i obiektów wokół. Pytał też czy to rzeczywiście jest priorytet dla Tarnobrzega.

Według odpowiedzi prezydenta Łukasza Nowaka, za chwilę budynek kuchni dworskiej może być naszą własnością i pojawią się koszty utrzymania i zabezpieczenia budynku, które mogą być porównywalne z tym co mamy do wydania. Po 5 latach, po trwałości projektu, możemy robić z obiektem co będziemy chcieli – może być gastronomia, hotel itp. A jak już projekt będzie, to możemy w razie czego startować w drugiej edycji, albo też obiekt możemy „spieniężyć”, byle nie zostać z ruiną, która może się zapaść i będzie nas mocno obciążała.
Środki na projekt ściągamy m.in. z dróg wewnętrznych wspólnych ze spółdzielniami czy z podwyższenia kapitału TTBS.

Dodatkowe koszty remontów dróg

Dorzucamy 1,4 mln zł do dodatkowych prac przy ostatnich inwestycjach. Podnoszono na sesji temat, jak to możliwe, że zmiany w ilości lamp na nadjeziorskim Las Vegas, czy jak inni mówią El Dorado, nie były możliwe, a tu dokładano liczne zmiany projektowe, wiążące się z dużymi dodatkowymi kosztami. Protokoły z wykonawcą zostały podpisane po wyborach, bez kontrasygnaty skarbnika. Prezydent zapowiada analizę tych decyzji, ale też kontrolę np. przez wykonie odwiertów, czy rzeczywiście warstwa asfaltowa jest zgodna ze specyfikacją i projektem. Wcześniej mieliśmy dorzucić 1,7 mln zł w podobny sposób. Wykonawca nie przygotował dokumentacji, a zmian projektowych, których teoretycznie nie można było robić, było tam mnóstwo, łącznie z nawierzchnią. Potrzebna jest komisja, która sprawdzi jak to było wykonane i jak było pilnowane.

Cena odkupienia (udziałów w Wodociągach)

Na sesji wrócił temat z kampanii wyborczej, czyli pytanie ile będzie nas kosztować wykupienie od PFR udziałów w Wodociągach. Według przymiarek z kampanii miało to być nawet 70 mln zł przy pozyskanych raptem 25 mln zł. Znamy mniej więcej stan na dzisiaj, ale, jak informował mnie specjalista, przy spodziewanym wzroście stóp, kwota do spłaty rzeczywiście może sięgnąć 70 mln zł. Średnio brzmi w tym kontekście oglądanie budżetu przez różowe okulary, bo się parę milionów ZUSu udało spłacić. Szczegóły i bieżące szacunki w poniższym tekście, a jednocześnie czekam na oficjalną odpowiedź z UM. Swoją drogą, nie kojarzę żebym trafił na informacje medialne na ten temat przy tylu przewijających się pierdołach. Czy mamy obecnie coś ważniejszego dla Tarnobrzega, czyli pojedynczą akcję na większą kwotę?

Ponad 6000 pojazdów wykreślono z rejestru

O tym też chyba nikt inny nie pisał, a dziwne, bo info interesujące. Martwe dusze skreślone z listy, wrzuciłem nawet statystyki popularnych marek. Co ciekawe, na wiosnę w odpowiednim wydziale Urzędu Miasta poinformowano mnie, że żadna taka akcja nie jest planowana i na pewno by coś wiedzieli.

Tarnobrzeg bez Rady Kobiet

I znów temat, o którym chyba nikt w sieci nie pisał. Zresztą o TRK chyba nikt nie pisał tyle co ja. Nie mamy na ten moment Tarnobrzeskiej Rady Kobiet. Były cenne inicjatywy społeczne, jak najbardziej do zrealizowania dla stowarzyszenia czy fundacji. Było mało doradzania, ale pewnie i wcale nie było takiego oczekiwania ze strony władz miasta. A jak zaczęło się doradzanie, to wyszły konflikty, w tym publicznymi kłótniami, dwoma zarządami, rezygnacjami i wielokrotną zmianą liczebności i zasad wyboru. Cóż – doświadczenie zdobyte, próba była, a nowy prezydent zdecyduje czy zechce formować podobne ciało.

Prezydent bez absolutorium – etap oczekiwań

To była zapowiedź, a absolutorium rzeczywiście nie przeszło. Ale o tym dalej w informacjach z sesji.

Zmiany kadrowe
Waldemar Polek nowym prezesem Wodociągów

Decyzja spotkała się z dużym uznaniem, pracownik z dużym doświadczeniem, jakaś forma awansu wewnętrznego, a nie osoby całkiem z zewnątrz. O atmosferze w spółce też było głośno, mamy nowe otwarcie i szansę na zmianę.

Przy tym uwaga od Kamila Kalinki – dlaczego Wodociągi Tarnobrzeskie nie mogą robić ludziom przyłączy? W sumie racja.

Jakub Sudoł nowym prezesem TTBS

To też wyczekiwana zmiana i opinie też pozytywne, przynajmniej te pisane pod imieniem i nazwiskiem.

Przy okazji informacji o zmianach w TTBS mieliśmy sprostowanie informacji o odwołaniu naczelnik Barbary Trzeciak. Nie może być odwołana, bo przebywa, podobnie jak Mirosław Pluta, na zwolnieniu chorobowym. Obowiązki naczelnika od dróg i inwestycji pełni obecnie Małgorzata Matyka.

Zmiany w Radzie Nadzorczej RDM

Kolejne zmiany w Radzie Nadzorczej i to pewnie tylko pierwszy krok, bo spółka ściągała na siebie najwięcej uwagi w poprzedniej kadencji.

Swoją drogą ciekaw jestem jakie są losy zgłoszeń Kamila Kalinki do CBA i do prokuratury. Może gdyby tyle z nimi nie zwlekał grzejąc temat na kolejnych sesjach, to już by się coś działo w tej sprawie.

Wiktor Stasiak i Jacek Maślanka żegnają się z zarządem Siarkopolu

To już zmiany partyjno-zarządowe zależne od polityki centralnej, ale pewnie wpływającej na przesunięcia lokalne. Dowiemy się wkrótce. P. o. Prezesa Zarządu został Adam Małek, p. o. członka Zarządu Ewa Lachor.

Dariusz Bożek dyrektorem delegatury kuratorium oświaty

I wciąż o zmianach zależnych od polityki centralnej – Dariusz Bożek został dyrektorem tarnobrzeskiej delegatury Kuratorium Oświaty, czyli będzie lokalną twarzą zmian w edukacji wprowadzanych przez „ministrę”.

Wciąż w temacie zmian kadrowych – Kamil Kalinka poruszył jeszcze na sesji temat trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia na kontrakcie i trzymiesięczne odprawy. Niekorzystne (zależy w sumie dla kogo, dla miasta niekorzystne) zmiany w kontraktach wprowadzono w roku 2022. Nie mylić z umowami o pracę na czas nieokreślony.

Sesja Rady Miasta

Kamil Kalinka
Szambo finansowe (przy temacie spółek).
Nie analizowano tematu boiska, bo nikt raczej nie zaakceptował, że koszt utrzymania balonu nad boiskiem to 1 mln zł rocznie.
Stanica kolejna budowana pod konkretny podmiot niepubliczny, kolejne 2,5 mln zł wkładu własnego, w tak trudnej sytuacji miasta.
Czwórmiasto – zawiązanie stowarzyszenia bodajże w lipcu 2021 roku – do dziś stowarzyszenie nie zostało zarejestrowane w KRS! Stowarzyszeniem kierował Dariusz Bożek jako Prezydent Tarnobrzega. Nie podjęto ku rejestracji żadnych działań, bo nie było statutu (był gdzie indziej).

Dariusz Bożek
Zadłużenie było konsekwentnie spłacane, uregulowano też zobowiązania wobec ZUSu. Wzrostowi zadłużenia na koniec winna wojna i pandemia, ale i tak nikogo (prawie) na sali to nie obchodzi.

Za wotum zaufania dla Dariusza Bożka głosowało tylko 2 radnych!
Zaskakujące, że tylko dwóch – Damian Szwagierczak i Waldemar Stępak. To ilu zostało w klubie? Czwórka radnych PO przeciwko, reszta się wstrzymała, czyli wotum nie było.

W sprawie udzielenia absolutorium tylko 4 radnych było za, oprócz powyższej dwójki za absolutorium był również Dariusz Bożek i Wacław Golik. Przeciw, ta sama czwórka co przy braku wotum zaufania. Reszta się wstrzymała, czyli większości nie było i absolutorium też.

Nazwy dla nowych dróg:
Na Ocicach ul. Miętowa, w Kajmowie ul. Letniskowa.

Inwestycje

W Leroy-Merlin stoją już słupy i kręci się konstrukcja dachu, można sobie wyobrażać jak to będzie wyglądać. Całkiem nieźle.
Ruszyły prace przy bloku przy ul. 1 Maja (Nowe Przywiśle), są już głębokie wykopy przy bloku przy św. Barbary.

Programy ogólnopolskie Donalda Tuska i kontrowersyjne mapki

Cóż, nie przypadkiem wygląda to jak odcinanie tzw. Ściany Wschodniej od reszty Polski, ale podobno ma nie być aż tak źle. Pod wpisem intersująca dyskusja, warto też zajrzeć na forum, Britney Killer tłumaczy, że plany na szprychy i tak nie były możliwe do zrealizowania. Rzeczywiście mówił tak od dawna.

Jest gorzej, ale i lepiej

Wiadomo, że Tarnobrzeg się wyludnia, nie ma wielu dobrze płatnych miejsc pracy, a ważne trendy wyraźnie spadają. Jak to pogodzić z tym, że w ciągu roku będziemy mieli największy przyrost powierzchni handlowej w historii miasta, że buduje się jednocześnie kilka dużych bloków, a kolejne dwa są na etapie pozwolenia na budowę? Że buduje się elegancki budynek uczelni wyższej, o remontach kilkunastu kolejnych dróg nie wspominając. Przy powszechnym narzekaniu na upadek, oczekujemy na remont dworca kolejowego, może z centrum przesiadkowym i spodziewamy się pobliskiej drogi ekspresowej.
To w końcu zmierzamy ku lepszemu, czy gorszemu? Na ile to sytuacja Tarnobrzega, a na ile ogólne zmiany cywilizacyjne? Mimo wszystko powinno się żyć lepiej.

Mistrzostwa Europy piłkarek do lat 19

A tam gdzie trzeba, mamy już swojego reprezentanta 😉

Wschodni Sojusz Motoryzacyjny – konferencja

Wianki z Framem – fotorelacja

Wiadomo, że nie specjalizuję się w relacjach, a w fotorelacjach szczególnie. Ale mam piękny zestaw zdjęć od Jagona, jak ktoś chce sobie przypomnieć jak było, albo żałuje, że nie był. Była jak zawsze – magicznie.

Natalia Turek i Serbinowski Orędownik

Trochę czasu minęło od premiery, ale to dwutygodniówka. Kto jeszcze nie słyszał, to klip do piosenki o ks. Michale Józefczyku poniżej.

Znamy program Dni Tarnobrzega

Gwiazdy muzyczne, trochę jazzu, coś na sportowo, parada motocykli i hinduistyczne proszki, do których nikt się nie przyznaje 😉

Jak jest Armia, to mi nic więcej nie trzeba. Co prawda mają być przedlegendarne dźwięki, ale może coś się uda pomieszać. Przy okazji TN przywołał dyskusję na temat lokalizacji na kolejne lata, czy wciąż Jezioro, czy powrót do starego miejsca i daty. Wspominając ciepło zimne koncerty nad Wisła, chyba zostanę przy Jeziorze.

Można się już zgłaszać na Jarmark Dominikański

Koncert jednej z wersji TSA

Metal pod Palmami – czwarta edycja

Cyrk na wodzie 11-12 lipca w Tarnobrzegu

Całe życie mojej mamy – spotkanie z Dorotą Kozioł w MBP

Przegląd Talentów z roku 2011

A tu ciekawostka historyczno-kulturalna. I trafiłem na końcu na moje ulubione Fallen Halo (najlepszy tarnobrzeski zespół ever), ale dźwięk tak wykastrowany, że szkoda słuchać. Polecam inne wersje.

Terenówki wróciły nad Jezioro Tarnobrzeskie

A tutaj znów o tym jak generować ślad węglowy w sposób możliwie widowiskowy i hałaśliwy.

Facebookowa odmiana

Autentyk – bardzo oryginalna odmiana frazy „Łukasz Nowak – Prezydent Tarnobrzega” według facebooka. Wyświetliło mi się przy okazji zaliderowania.

Parę zdjęć ze spaceru

W Parku Dzikowskim przewróciło się spore drzewo, łamiąc dwa kolejne. Trochę mi się kojarzy wątek o zmianach kadrowych. Ale czasami to duże drzewo się podniesie, a mniejsze zostaną.

Lubię ten staw

A tutaj tabliczka spod Lipy i znak czasów

Być może wisi od dawna, ale tego przypiętego do skały Prometeusza zauważyłem dopiero wczoraj

A na koniec tradycyjna kawa. Zapraszam, każde wsparcie bardzo mile widziane

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like