Przerejestrowanie używanego pojazdu a zmiana tablic – co warto wiedzieć?

Przerejestrowanie używanego samochodu to ważna procedura, którą musi przejść każdy nowy właściciel pojazdu. Od 2022 roku przepisy w tym zakresie uległy pewnym zmianom, dając więcej możliwości w kwestii tablic rejestracyjnych. Warto wiedzieć, jakie są obecnie zasady i koszty przerejestrowania auta, aby sprawnie przejść przez cały proces. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Przerejestrowanie samochodu – procedura

Przerejestrowanie samochodu używanego to obowiązek, który spoczywa na nowym właścicielu pojazdu. Należy tego dokonać w ciągu 30 dni od momentu zakupu auta lub otrzymania go w inny sposób (np. w drodze darowizny czy spadku). Procedura przerejestrowania samochodu obejmuje kilka kroków:

 1. Zebranie wymaganych dokumentów – m.in. dowód własności pojazdu (np. umowa sprzedaży, faktura VAT), dotychczasowy dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie OC.
 2. Złożenie wniosku o przerejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania nowego właściciela.
 3. Uiszczenie wymaganych opłat.
 4. Otrzymanie pozwolenia czasowego (tzw. tymczasowy dowód rejestracyjny) na okres do 30 dni.
 5. Odebranie nowego dowodu rejestracyjnego.

Warto wiedzieć, że od 2022 roku istnieje coś takiego jak przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic, co może znacznie obniżyć koszty całej procedury. Jeśli dotychczasowe tablice rejestracyjne są w należytym stanie i zgodne z obowiązującym wzorem, nowy właściciel może zdecydować o ich zachowaniu, niezależnie od tego, w jakim powiecie auto było wcześniej zarejestrowane.

Proces rejestracji pojazdu

Proces rejestracji pojazdu, czy to nowego czy używanego, obejmuje kilka etapów. Oto najważniejsze kroki:

 1. Przygotowanie dokumentów – oprócz wniosku o rejestrację pojazdu, potrzebne będą m.in.:
  • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT)
  • dowód rejestracyjny (w przypadku pojazdu używanego)
  • karta pojazdu (jeśli była wydana)
  • aktualne ubezpieczenie OC
  • dokument tożsamości właściciela
 2. Złożenie wniosku w urzędzie – należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika.
 3. Opłacenie wymaganych kosztów – opłata za rejestrację, wydanie dowodu rejestracyjnego, tablic (jeśli są potrzebne nowe).
 4. Otrzymanie pozwolenia czasowego – urząd wydaje tymczasowy dowód rejestracyjny ważny przez 30 dni.
 5. Odebranie stałego dowodu rejestracyjnego – zazwyczaj jest gotowy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Warto pamiętać, że jeśli kupujesz pojazd sprowadzony z zagranicy, proces rejestracji może być nieco bardziej skomplikowany i wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak tłumaczenia przysięgłe czy świadectwo zgodności. Rejestracja pojazdu to obowiązek, który należy spełnić w określonym terminie. Dla pojazdów zakupionych w Polsce jest to 30 dni, a dla sprowadzonych z zagranicy – 30 dni od momentu sprowadzenia auta.

Dotychczasowe tablice rejestracyjne – co z nimi zrobić?

Kwestia dotychczasowych tablic rejestracyjnych przy przerejestrowania samochodu uległa znaczącym zmianom w ostatnich latach. Obecnie nowy właściciel pojazdu ma więcej możliwości:

 1. Zachowanie dotychczasowych tablic – jeśli tablice są w dobrym stanie i zgodne z obowiązującym wzorem, można je zachować niezależnie od tego, w jakim powiecie auto było wcześniej zarejestrowane. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na kosztach nowych tablic.
 2. Wymiana na nowe tablice – jeśli dotychczasowe tablice są zniszczone lub właściciel chce mieć tablice z numerem przypisanym do swojego powiatu, może zdecydować się na ich wymianę.
 3. Indywidualne tablice rejestracyjne – za dodatkową opłatą można zamówić tablice z wybranym przez siebie numerem (o ile jest dostępny).

Warto pamiętać, że decyzja o zachowaniu dotychczasowych tablic rejestracyjnych musi być podjęta w momencie składania wniosku o przerejestrowanie pojazdu. Nie ma możliwości zmiany tej decyzji na późniejszym etapie bez ponownego przejścia przez cały proces rejestracji. Jeśli zdecydujemy się na nowe tablice, stare należy oddać do urzędu. Nie wolno ich wyrzucać ani zatrzymywać na pamiątkę, gdyż jest to niezgodne z prawem.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Koszt przerejestrowania samochodu (https://ubezpieczamy-auto.pl/koszt-rejestracji-samochodu/) może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak decyzja o zachowaniu lub wymianie tablic rejestracyjnych czy rodzaj pojazdu. Oto przybliżone koszty:

 1. Opłata za przerejestrowanie:
  • z zachowaniem dotychczasowych tablic: około 80 zł
  • z wymianą na nowe tablice: około 180 zł
  • z indywidualnymi tablicami: około 1000 zł
 2. Dodatkowe opłaty:
  • wydanie dowodu rejestracyjnego: 54 zł
  • wydanie pozwolenia czasowego: 13,50 zł
  • opłata ewidencyjna: 0,50 zł
 3. Opcjonalne koszty:
  • tłumaczenie przysięgłe dokumentów (dla pojazdów z zagranicy): 100-200 zł
  • badanie techniczne (jeśli wymagane): około 100 zł

Warto pamiętać, że dokładne koszty mogą się nieznacznie różnić w zależności od urzędu i regionu. Dodatkowo, jeśli korzystamy z usług pośrednika przy rejestracji, należy doliczyć jego wynagrodzenie. Przerejestrowanie samochodu to procedura, która wymaga czasu i uwagi, ale przy odpowiednim przygotowaniu można ją przeprowadzić sprawnie i bez zbędnych kosztów. Warto rozważyć możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych, co może znacząco obniżyć całkowity koszt przerejestrowania pojazdu.

Artykuł sponsorowany