Tarnobrzeg, info z 26 tygodnia roku 2024

I wciąż nie ma sezonu ogórkowego. To znaczy ogrodniczo jest, ale ważnych informacji wciąż sporo.

Inwestycja ECO na skarpie za parkiem

Zacznę od wpisu prezydenta po spotkaniu, na którym w sumie mało kto się pojawił. Czyli przeciwników inwestycji za wielu nie ma, chociaż w Internecie się przewijali.

Jakie byłby ewentualne korzyści dla miasta, oprócz drogi ECO w stronę eco w rozumieniu UE?

  • podatek od nieruchomości – powierzchnia łączna 4500 m2
  • podatek od nieruchomości zajętej przez budowlę – 1500 m2
  • podatek od wartości budowli – 2% wartości rocznie
  • podatek od nieruchomości od budynków (jeśli jakieś będą)
  • czynsz dzierżawny, jeśli działka będzie dzierżawiona

Obstawiam więcej niż milion rocznie, ale chętnie poznam dokładniejsze szacunki.
To teraz relacje telewizyjne

ITV Wisła

TVL

Będzie drugie spotkanie, a na nim może i wizualizacja. Czekamy.

Ruszyło miejskie pole biwakowe nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Można przyjąć, że zrezygnowaliśmy z metody budowania wszystkiego (w tym przysłowiowej już budki z hot-dogami) przez miasto. Przykład – nie będzie planowanego kosztownego pola namiotowego na wyjeździe. Pewne wydatki się nie zwrócą. Ale skoro zakazujemy biwakowania poza wyznaczonym terenem, to coś wypada zaoferować. Pole biwakowe nad Jeziorem Tarnobrzeskim ruszyło w ten weekend.

W zeszłym roku nie zebraliśmy opłat od około 20% pojazdów wjeżdżających nad Jezioro

Wychodzą kolejne tajemnice bolesne. Pozostajemy w temacie Jeziora – to jest zdecydowanie news dnia. Pamiętam, że NW24 już drążyło temat tego ilu odwiedzających Jezioro nie zapłaciło za wjazd i jak to egzekwujemy. Ale szczegółów możemy się dowiedzieć dopiero teraz.

Jeśli ścigamy 16 tys. kierowców, a każdy nie zapłacił za wjazd 80 zł plus koszty, to mamy do odzyskania około 2 mln zł! Czemu o tym nikt nie mówił na zakończenie sezonu, tylko ograniczyło się do propagandy, że Jezioro wyszło na plusie? Co dokładnie słyszeliśmy na koniec sezonu 2023?
Nad Jezioro w sezonie 2023 wjechało ponad 80 tys. samochodów poza abonamentem i ponad 4000 z abonamentem. Osoby z abonamentem wjechały ponad 40.000 razy. Mieliśmy 1,696 mln zł wydatków i 1,717 mln zł przychodów.

Czego zabrakło na tej konferencji poniżej? Tajemnicy bolesnej. O tak było.

Dzieje się nad Jeziorem

Wczoraj były trzy koncerty nad brzegiem jednocześnie, w tym dwa po sąsiedzku. Fajnie posłuchać muzyki na żywo, a po zajęciu miejsca między Na Fali, a Leoncino, można było posłuchać nawet dwóch koncertów jednocześnie.

Inwestycje

No inwestycje gonią. Buduje się mnóstwo powierzchni handlowej, lokali mieszkalnych, uczelnia wyższa itd.
Na zdjęciu powyżej sprzęt przygotowany do remontu ul. 12 Października. Z rury wydechowej daje wyraźnie na tęczowo.
Poniżej rosnąca PUZ Tarnobrzeg.

Na fejsie wróciła dyskusja o likwidowanych szkołach wspominki o SP 1, 2, 5. Ale jeśli rocznie rodzi się w mieście 150 dzieci, to ile szkół trzeba będzie jeszcze zlikwidować, tzn. na ile starczy dzieciaków za kilka lat? W poprzednim pokoleniu 150 dzieci było na roku w jednej szkole. O tym wciąż się nie mówi, ale przed problemem nie uciekniemy.

Remonty szkół – lista prac

Cięcia i planowane nasadzenia

Tekst o wycince drzew na cmentarzu wojennym i planowanych nasadzeniach nad Jeziorem. Wszyscy za? Trzeba pamiętać, że tam naprawdę mocno wieje i patrzeć nie tylko na względy estetyczne, czy ekologiczne, ale i na bezpieczeństwo w terenie gdzie chodzą ludzie.

Polityka

Kto zastąpił Wiktora Stasiaka? Andrzej Madera przejął stery w Zakładach Chemicznych Siarkopol.
Linkuję poniżej tekst zewnętrzny (dzięki gjt!), trochę się wyjaśniło czy to ten czy nie ten.
https://rzeszow-news.pl/andrzej-madera-juz-nie-kontroluje-podkarpackiej-zywnosci-podal-sie-do-dymisji/

Wywiad nowym prezesem Wodociągów

Pomysł z rozszerzeniem działalności o usługi dla mieszkańców, w tym wykonywanie przyłączy, odwodnień itp. wydaje się bardzo dobry. Klient się i tak zgłasza się do Wodociągów po warunki przyłączenia, czy chce czy nie chce, a łatwiej coś uzgodnić i załatwić w jednym miejscu. I problemu z przyłaczeniem i odbiorem nie będzie.
Niech spółka zarabia na czymś ponad sprzedaż wody, żeby było z czego spłacać te, wciąż rosnące, kilkadziesiąt milionów złotych. Tydzień temu pisałem o tym ile mamy do spłaty według radnych, nadal czekam na oficjalną odpowiedź z miasta w tej sprawie.

W ramach imprezy o bezpieczeństwie nad wodą mieliśmy odwiedziny wojewody

Teresa Kubas-Hul i Paweł Bartoszek spotkali się nad Jeziorem z Łukaszem Nowakiem i Norbertem Mastalerzem. Zdjęcia ładne, oby owoce spotkania też jakieś były. Wiadomo, że w kampanii p. Kubas-Hul mówiła, że to poprzedni prezydent jest gwarancją skutecznego pozyskiwania środków i pozyskał już skutecznie w tym roku kilkadziesiąt milionów na „pińcetplusy”, ale skoro wsparcie p. Kubas-Hul Dariuszowi Bożkowi nie pomogło w wygranej, to jakoś współpracować trzeba. Chociażby po linii partyjnej i tu mamy szczęśliwie dwie główne partie do wyboru, które oczywiście nie są w żadnej koalicji, chociaż współrządzą miastem, a PiS to w ogóle w tych wyborach nie startowało.

Wydarzenia

Wspomnienia pisane sercem

Relacja ze spotkania w MBP, premiera książki Doroty Kozioł o jej matce i jej dziedzictwie.

Dni Tarnobrzega coraz bliżej

Poznajemy bliżej kolejne atrakcje towarzyszące Dniom Tarnobrzega. Początek na jazzowo, deszcz piłek plażowych od PBI, co nas jeszcze zaskoczy?

Festiwal Kultury Lasowiackiej – co w Tarnobrzegu?

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Rozmaitości

Przejazd egzaminacyjny przez Tarnobrzeg z analizą

Może się przydać przede wszystkim lokalsom.

Tarnobrzeg vs Sandomierz w kategorii burgerów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like