Bez względu na porę roku, na zewnątrz wciąż jesteśmy zmuszeni oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Całe szczęście, istnieją systemy, które pozwalają na utrzymania czystego powietrza w domach. Mowa tutaj o rekuperacji. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, którego zadaniem jest dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza, bez zanieczyszczeń. Przy okazji system ten jest w stanie odzyskiwać ciepło lub zimno. Czy to oznacza, że można też chłodzić rekuperacją?
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to system, który pozwala nam cieszyć się w swoim domu czystym, a tym samym zdrowym powietrzem. Zapewnia on jego stałą wymianę, zapewniając we wnętrzu doskonałe warunki do życia. Działanie rekuperacji polega na odprowadzaniu do zewnątrz powietrza, które jest zanieczyszczone i dostarczaniu do wewnątrz tego, które jest świeże i czyste. Za sprawą filtrów, powietrze, które dochodzi do domu z zewnątrz, jest dodatkowo oczyszczane, dzięki czemu jest wolne nie tylko od kurzu, sierści czy roztoczy, ale również od pyłków czy dymu.
Czy można nią chłodzić mieszkanie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy da się chłodzić rekuperacją. System ten ma zdolność do odzyskiwania ciepła zimą i zimna latem. Niemniej jednak nie oznacza to, że jest w stanie w dużym stopniu zwiększyć czy obniżyć panującą we wnętrzu temperaturę. Można raczej powiedzieć, że pozwala on zapobiegać utracie ciepła lub zimna, które wcześniej zostało już dostarczone. Jak to dokładniej wygląda?
W rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła, który, kiedy istnieje taka potrzeba, odzyskuje je i przekazuje do wnętrza. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy temperatura w budynku jest wyższa niż na zewnątrz, czyli głównie jesienią i zimą. Kiedy natomiast panują upały, rekuperator pomija etap odzyskiwania ciepła i w zamian za to odzyskuje chłód, który jest w pomieszczeniu. Tym sposobem, gdy na zewnątrz temperatura jest wyższa niż w budynku, z kratek wywiewnych do domu mimo wszystko trafia chłodne powietrze, co pozwala utrzymać we wnętrzach optymalny klimat.
Czytaj także: Co to jest rekuperacja?
Czy rekuperacja jest w stanie zastąpić klimatyzację?
Niestety, chociaż rekuperacja może w pewnym stopniu ochłodzić powietrze w mieszkaniu, nie jest ona w stanie zastąpić klimatyzacji. Zwłaszcza w upalne dni, kiedy do utrzymania we wnętrzu optymalnej temperatury, potrzebne jest urządzenie o odpowiednio dużej wydajności chłodniczej.
Podstawowym zadaniem rekuperacji jest wymiana zanieczyszczonego powietrza na nowe, które jest świeże i czyste. W ten sposób we wnętrzu cały czas czuć, że jest rześko, a domownicy mogą swobodnie oddychać, nie martwiąc się o swoje zdrowie. System ten, w trakcie wymiany powietrza, odzyskuje z niego zimno i dostarcza je do wnętrz, natomiast nie jest w stanie skutecznie obniżać temperatury o kilka stopni. W tym celu sprawdzi się jedynie właściwie dobrany klimatyzator.
Mieszkając w ciepłym mieszkaniu czy domu ze starą izolacją, warto zainwestować w oba systemy. Rekuperacja przez cały rok będzie dostarczać domownikom świeże powietrze, natomiast klimatyzacja, zadba o to, by miało ono przyjemną temperaturę, nawet w najbardziej upalne dni.
Sprawdź Kliwent – klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła
Artykuł sponsorowany