klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Godni polecenia lub wręcz przeciwnie.
zbyry
Posty: 1056
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Post autor: zbyry » 17-07-2022 16:15

Nie zgadzam się. Dostajesz wydruk, gdzie masz parametry. Jak szczelna, maszyna Ci załaduje, jak nie, to po prostu nie. Jest przedział szczelności bodajże od 0,7 bar do 1,2. Mi tam w jednym aucie od razu wyszło, że olej uciekł, bo wentyl był nieszczelny. Po założeniu nowego za 10 zł jest perfect.

alek
Posty: 1520
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Post autor: alek » 17-07-2022 16:47

Test szczelności wykonywany przez maszynę wykrywa tylko większe nieszczelności. Jeśli puszcza sprężarka i gaz ucieka po tygodniu to takiej nieszczelności nie wykryje. Chyba najlepszym sposobem jest napełnienie instalacji azotem i odczekanie kilka godzin.
Przy okazji czy w Tarnobrzegu poza Bosch Service ktoś serwisuje klimatyzację na nowym czynniku R1234yf ?

zbyry
Posty: 1056
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Post autor: zbyry » 17-07-2022 20:07

Alek ile ludzi, tyle wersji. Test robię zwykle po nabiciu za ok dwa miesiące u praktycznie sąsiada. Mnie się tam nic sie nie dzieje. Jak masz wentylki i oringi ok, to po co się pchać w koszta. Najlepszy test to samemu sprawdzić jak chłodzi. Kto oprócz Boscha robi nie wiem, ja tam nie jeżdżę oprócz sąsiada na Słomki :) Albo terminy odległe, albo przychodzę po 4 godzinach i dalej nie gotowe, szkoda mojego czasu. Sam sobie wymontuje pedał gazu, zmienię filtr i chłodzi jak złoto.

alek
Posty: 1520
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Post autor: alek » 17-07-2022 21:08

zbyry pisze:
17-07-2022 20:07
...Test robię zwykle po nabiciu za ok dwa miesiące u praktycznie sąsiada.
Tego akurat nie rozumiem, maszynę podpinasz ponownie i sprawdzasz ilość czynnika?
Sprawdzanie szczelności wykonuje się jeśli ubytek czynnika jest duży . Jeśli to zwykły serwis okresowy to po ubytku czynnika widać czy są nieszczelności. Średnio do ok 10 % czynnika ubywa rocznie i jest to naturalne że względu na konstrukcję instalacji. Auto na 5lat i właśnie z tego powodu chcę zrobić serwis , ale mam w instalacji nowy czynnik. Z tego co wiem to wszyscy ci niby serwisanci (poza obsługą maszyny nie wiele wiedzą na temat klimatyzacji) robią na starym r134 i nawet jak ktoś ma nowy to wypuszczają i nabijają starym. Nawet mają końcówki redukcyjne bo przy nowym czynniku złączki są inne. Wyczytałem , że bez przeróbek instalacji nie powinno się zmieniać czynnika. Filtry też zmieniam sam ,ale z czynnikiem już problem. Do tarnobrzeskiego Boscha nie mam zaufania i stąd moje pytanie.

zbyry
Posty: 1056
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Post autor: zbyry » 17-07-2022 21:28

Tak, tak robię raz na dwa lata w HMB przy Słomki i mam spokój. Może to dziwne ale bardzo dbam o środek lokomocji, jaki by nie był, w zakresie sprawności. Tak Ci powiem tylko, że gdybym sprzedawał, to mam ofert masę :) lubię dbać o to, co mam, ludzie to widzą i wiedzą. Tak trochę może nie skromnie, ale nawet 4 - 5 razy w roku dwukrotnie nakładam wosk carnauba ręcznie wraz z ręcznymi polerowaniem. Jak dbasz tak masz :-)

alek
Posty: 1520
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Post autor: alek » 17-07-2022 23:07

Się dba się ma. Też wychodzę z takiego założenia :)

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: klimatyzacja samochodowa - serwis, naprawa - kogo polecacie ?

Post autor: nikanor » 18-07-2022 08:00

To właśnie napisałem, małej nieszczelności maszyna nie wykryje. Jak stary czynnik to i nieszczelności to polecam p. Duma w Wielowsi. Z z nowym już ciężej. W Sandomierzu ktoś taki tam ogarnia w miarę

ODPOWIEDZ