Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
olekko
Posty: 1770
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: olekko » 06-03-2023 21:10

Ale ja to we wrześniu pisałem. Proszę o więcej uwagi 😇

Zgadzasz się Serio z resztą mojej tamtej wypowiedzi?

Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: Serio » 06-03-2023 21:23

olekko pisze:
06-03-2023 21:10
Ale ja to we wrześniu pisałem. Proszę o więcej uwagi 😇

Zgadzasz się Serio z resztą mojej tamtej wypowiedzi?
To prawa. Dziwne, że pojawił się jako aktualny, stąd moja reakcja.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19356
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: admin » 19-03-2023 22:55

Pisałem 3 tygodnie temu o szansie jaką dla naszej okolicy niesie sąsiednia wojna, przynajmniej dopóki jest ona wystarczająco daleko od nas. Gdyby była zbyt blisko, byłoby to raczej zagrożenie niż szansa. Ale licząc, że do tego nigdy nie dojdzie, po Stalowej Woli kolej na Nową Dębę, która ma szansę na unijne zamówienia na natowską amunicję 155mm na potrzeby ukraińskiej armii. Wypali? (nomen omen)

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-woj ... rp_state=1

Awatar użytkownika
MarcinTBG84
Posty: 58
Rejestracja: 18-12-2018 14:36

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: MarcinTBG84 » 17-04-2023 13:08

Tym czasem jak donosi businessinsider w Stalowej Woli na terenie Tarnobrzeskiej strefy powstanie mały reaktor jądrowy SMR

calineczka
Posty: 55
Rejestracja: 15-06-2020 11:37

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: calineczka » 17-04-2023 13:14

Właśnie chwilę temu w wiadomościach RMF podawali lokalizacje i aż się zdziwiłam, bo albo nie dosłyszałam, albo mi umknęło, ale o Stalowej nie było mowy w wersji "mówionej", ale faktycznie w wiadomościach na stronie już jest dopowiedziane, że o Stalową chodzi. Ciekawe co z tego wyjdzie i jakie ew. będzie to miało znaczenie dla nas odbiorców.

TSS
Posty: 935
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: TSS » 17-04-2023 14:27

Są wymieniane dwa miasta Tarnobrzeg i Stalowa Wola, nie wykluczone, że w obu miastach zostaną umieszczone dwa reaktory - tak podaje Orlen Systhos Green Energy. Ja przewiduje, choć nie jestem jasnowidzem, że brana jest lokalizacja Jeziórka lub inna gminy Grębów.

olekko
Posty: 1770
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: olekko » 17-04-2023 14:46

Prezes Obajtek dosyć wyraźnie powiedział, że chodzi o Stalową Wolę w TSSE. Jak ktoś pisał w innym wątku - nikt sraczki nie dostanie. My pieniędzy z podatków też nie dostaniemy.
Mały Modułowy Reaktor w Tarnobrzegu z siedzibą w Stalowej Woli :)

A1313
Posty: 2286
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: A1313 » 17-04-2023 15:05

olekko pisze:
17-04-2023 14:46
Prezes Obajtek dosyć wyraźnie powiedział, że chodzi o Stalową Wolę w TSSE. Jak ktoś pisał w innym wątku - nikt sraczki nie dostanie. My pieniędzy z podatków też nie dostaniemy.
Mały Modułowy Reaktor w Tarnobrzegu z siedzibą w Stalowej Woli :)
obstawiał nasz teren ,ma pokryć zapotrzebowanie stalowej i nowej dęby, stan prądu będzie żarło.
Nie wiem jak wygląda zapotrzebowanie na wodę w takich elektrowniach,naturalnym było by postawienie nad jeziorem.
A co do sraczki ,spalarnia była zagrożeniem to czy atom będzie lepszy ?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19356
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: admin » 17-04-2023 17:49

Jezioro średnio do chłodzenia raczej morze lub rzeka, stąd nie bardzo widzę gminę Grębów, czy w ogóle teren pomiędzy Tarnobrzegiem i Stalową Wolą. Bo o ile pasuje Wisła, trochę mniej San, o tyle Łęg to już całkiem mała rzeczka, chociaż czasem wylewa. Wyjdzie pewnie jak pisze olekko, czyli lokalizacja czysto w Stalowej Woli, pewnie blisko istniejącej infrastruktury przesyłowej i dużych odbiorców.

W sumie wciąż trochę mi trudno w to uwierzyć. Komentujący ze Stalówki przywołują często tamtejszą fabrykę maseczek, którą obiecywał sam prezydent Duda :) Chociaż jak jest już obiecane finansowanie z USA, to może coś z tego wyjdzie.

Nie mam wielkich obaw co do bezpieczeństwa, stąd nie jestem szczególnie przeciwko. Z drugiej strony, skoro Japończycy ze swoją technologią nie są w stanie skutecznie rozwiązać problemu Fukushimy, to jest to trochę technologia poza naszą kontrolą.

Zastanawiam się nad tą naszą niezależnością energetyczną. Niezależność to byśmy mieli, gdybyśmy mieli swoje złoża uranu.

Edit:
Teraz wiele portali podaje za PAP takie zdanie:
"Dynamicznie rozwijający się przemysł jest z kolei argumentem za budową reaktora w specjalnych strefach ekonomicznych w okolicach Tarnobrzega lub Stalowej Woli, ewentualnie w obu tych lokalizacjach."

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 681
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: norweski_leśny » 17-04-2023 18:58

Najlepszą dla nas informację podała Interia
"Jeśli chodzi o lokalizację Tarnobrzeg/Stalowa Wola, to wymaga ona przeprowadzenia dodatkowych badań i doprecyzowania. Orlen Synthos Green Energy nie wyklucza umieszczenia dwóch reaktorów w obu miejscowościach."
Swoją drogą byli pierwszym portalem, który podał tego typu informację. Widać że mają bardzo dobre źródła informacji (w tym samym czasie wszyscy mówili tylko o Stalowej). Oczywiście nie mam złudzeń iż absolutne pierwszeństwo ma zachłanny sąsiad.

Natomiast przy tej technologii są potrzebne znacznie mniejsze ilości wody. Same reaktory nie posiadają aż tak ogromnych mocy i można je spokojnie porównywać do kotłów (oczywiście pomijając całą atomowa otoczkę).

Aż kusi żeby marzyć o lokalizacji inwestycji na terenie, gdzie była wcześniej elektrocieplownia. Potencjał jest znaczny, szczególnie w zakresie włączenia się do sieci elektroenergetycznej.

A1313
Posty: 2286
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: A1313 » 17-04-2023 20:23

norweski_leśny pisze:
17-04-2023 18:58
Najlepszą dla nas informację podała Interia
"Jeśli chodzi o lokalizację Tarnobrzeg/Stalowa Wola, to wymaga ona przeprowadzenia dodatkowych badań i doprecyzowania. Orlen Synthos Green Energy nie wyklucza umieszczenia dwóch reaktorów w obu miejscowościach."
Swoją drogą byli pierwszym portalem, który podał tego typu informację. Widać że mają bardzo dobre źródła informacji (w tym samym czasie wszyscy mówili tylko o Stalowej). Oczywiście nie mam złudzeń iż absolutne pierwszeństwo ma zachłanny sąsiad.

Natomiast przy tej technologii są potrzebne znacznie mniejsze ilości wody. Same reaktory nie posiadają aż tak ogromnych mocy i można je spokojnie porównywać do kotłów (oczywiście pomijając całą atomowa otoczkę).

Aż kusi żeby marzyć o lokalizacji inwestycji na terenie, gdzie była wcześniej elektrocieplownia. Potencjał jest znaczny, szczególnie w zakresie włączenia się do sieci elektroenergetycznej.
Elektrownia jest mała jednak nie tak mała jak sie może wydawać.
Bufor bezpieczeństwa będzie olbrzymi.

olekko
Posty: 1770
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: olekko » 17-04-2023 21:23

Całkiem poważnie: to może reaktor w miejscu potencjalnej spalarni?

greq19
Posty: 47
Rejestracja: 23-10-2014 13:14

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: greq19 » 26-06-2023 16:16

"Zbliża się przebudowa dworca Nisko
Odnowiony z dbałością o detale, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami – taki już pod koniec 2026 roku będzie dworzec w Nisku (woj. podkarpackie). PKP S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej."
https://www.pkp.pl/pl/pkp-aktualnosci/3 ... orca-nisko
G.K.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19356
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: admin » 25-07-2023 19:36

Jeszcze się nie buduje, ale pewnie zdąży przed zmianą warty, jeśli w ogóle będzie zmiana.

Szykowaliśmy się parę lat temu na aquapark, ale sąsiedzi mają lepszy start. Z wielu różnych względów.
https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=27752

Będzie blisko, chociaż wszyscy wolelibyśmy blizej.

dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: dino » 28-09-2023 07:49

Może jakiś lokalny reporter zainteresuje się tematem i wyjaśni CO TUTAJ SIĘ DZIEJE?

W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

TSS
Posty: 935
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: TSS » 18-12-2023 19:48

Dla tych co jeżdżą do Rzeszowa lub Nowej Dęby - dzisiaj włączyli pomiar prędkości w Nowej Dębie na DK9 - prędkość dopuszczalna 50 km/h.

pejoelka
Posty: 199
Rejestracja: 20-09-2023 20:58

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: pejoelka » 20-12-2023 21:21

A od kwartału od postawienia instalacji pospólstwo myślało, że to już działa. Działało. Na wyobraźnię. Od Tarnowskiej Woli ludzie od postawienia instalacji jeździli wyraźniej wp;miej niż przed. Takich atrap można nastawiać dużo więcej. na 70% przejeżdżających zadziała. pozostałe 30% w naturalny sposób nie będzie miało okazji pojechać szybciej. Sam byłem wielokrotnie świadkiem tego, że wyprzedzali mnie tam na tym odcinku jadący 30kmph i więcej niż ja. A do rozsądnie gospodarującego paliwem nie należę. ;)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19356
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: admin » 04-02-2024 17:42

Dawid_tbg pisze:
16-12-2021 19:08
Nie wiedziałem czy tutaj czy w wątku o zapaści miasta, do oby by dobrze pasował.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała w Rzeszowie umowy na wsparcie z Funduszy Norweskich i EOG.
- Program "Rozwój lokalny" to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. To zmiany w jakości środowiska, wsparcie przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardu życia mieszkańców małych i średnich miast. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspiera projekty, których celem jest zrównoważony rozwój małych i średnich miast - mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas podpisania umowy, które odbyło się 15 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Podkarpackie samorządy: Jarosław, Jasło, Krosno, Nisko, Przemyśl, Stalowa Wola, dzięki wsparciu z Programu "Rozwój lokalny" będą mogły realizować prorozwojowe inwestycje. Każdy z nich otrzyma po około 15 mln zł.

Jakiego miasta średniej wielkości z Podkarpacia tutaj brakuje … ale nas stać oddać 8 mln z dotacji, to po co kolejne 15 mln, np Jarosław buduje za to centrum komunikacji.
Właśnie wyczytałem, że Stalowa Wola uruchamia po remoncie MDK. Wykorzystała na ten cel 11 mln zł funduszy norweskich, 2 mln zł z budżetu państwa, lokalnie wydają 8 mln zł. W Tarnobrzegu wciąż przymierzamy się do remontu TDK.

TSS
Posty: 935
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: TSS » 04-02-2024 18:14

TDK czeka na remont i powiększenie widowni, projekt wraz z wizualizacją jest tylko koszty wzrosły, bo nie aplikowaliśmy.
Projekt poprzednika nie ruszony bo nie można by się pewnie pochwalić.
Ile takich projektów dla ludzi, za które zapłaciliśmy, leży w szafach UM?
To samo z Centrum Komunikacyjnym na które czekają mieszkańcy, tylko władzy ono nie pasuje.

Dawid_tbg
Posty: 622
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: Dawid_tbg » 04-02-2024 19:07

A mnie ciekawi o jakim to programie zewnętrznym mówił PDB na jednej z konferencji, do którego "podobno" aplikujemy. A dotyczy on zakupu nowych autobusów miejskich, jeśli to prawda to wracamy do miejskiej spółki MKS? bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. Przez lata okoliczne miasta odkupiły się w nowy tabor, tylko u nas szrot ściągany zza zachodniej granicy.

ODPOWIEDZ