Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
tosieko
Posty: 22
Rejestracja: 27-08-2017 00:29

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: tosieko » 06-02-2018 23:11

"Miasto łącznie pomalowało jakieś 157 sztuk miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych za około 25.000 zł. Czy to dużo czy mało ? odpowiedź może być względna. Nie wiadomo też czy się z tego cieszyc czy załamywać ręce nad urzędniczą bezmyślnością.
Nie każdy ma świadomość, że z większości z nich niepełnosprawni na wózkach skorzystać raczej nie mogą. W mojej okolicy jest jakieś 9 takich miejsc z których tylko?1 jest dla nich swobodnie dostępne. Czy jest się z czego cieszyć?
Podobnie z siłowniami na wolnym powietrzu. Niby są tam sprzęty dla niepełnosprawnych, tyle tylko, że oni sami nie za bardzo mogą się do nich dostać. A to się okazuje za wąska furtka albo brak podjazdu. Czy to niepełnosprawnym zmienia sytuację?
Myślę, że takich przykładów można podać jeszcze wiele /np. po remoncie ulicy Kopernika/. Tak więc niewiele się zmieniło i raczej nie ma za co chwalić naszego magistratu. Jeśli niepełnosprawni z tego korzystać nie mogą, to jest to tylko marnowanie kasy i mydlenie ludziom oczu, że niby tak dużo się dla osób niepełnosprawnych robi. Konsultacji z nimi się też żadnych w tych sprawach nie robi."
Ostatnio zmieniony 06-02-2018 23:11 przez tosieko, łącznie zmieniany 1 raz.

ami2
Posty: 158
Rejestracja: 21-09-2014 19:41

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: ami2 » 07-02-2018 16:22

"
więc mam jakiś jeden konkret, jakiś bo to obietnica naszego prezydenta że w przyszlym roku powstanie warsztat terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.
Też o tym gdzieś słyszałem. Może to ijakoś dobry pomysl. W Tarnobrzegu już są dwa takie warsztaty, ale powstanie trzeciego - jak by nie było- podważa efektywność dwóch pozostałych i generuje dodatkowe wydatki. Pewnie lepszy byłby ten zakład aktywizacji zawodowej, tym bardziej że osoby niepełnosprawne skarżą się że się ich chce z tych zawarowawszy pozbywać.
Myślę, że takich przykładów można podać jeszcze wiele /np. po remoncie ulicy Kopernika/.
Ciekawe ile fuszerek tam zrobiono. To przecież sztandarowa inwestycja magistratu. To byłby dopiero obciach!!!!!!!"
Ostatnio zmieniony 07-02-2018 16:22 przez ami2, łącznie zmieniany 1 raz.

wójcio
Posty: 52
Rejestracja: 27-02-2017 18:40

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: wójcio » 08-02-2018 23:10

"Mam taką oto refleksję osobistą. Obecna władza, tak samo magistrat i niektórzy mają wyjątkową umiejętność skłócania ze sobą ludzi. Najpierw bowiem skłócono młodzież z seniorami, a teraz seniorów z niepełnosprawnymi. Chodzi w tym oto, ile robi się w mieście dla tych grup. Wychodzi na to, że najwięcej robi się dla seniorów. Trudno się temu dziwić, bo to ludzie zasłużeni i nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać. Poza tym mają swoją radę. Robi się też sporo dla młodzieży, bo to nasza chluba i przyszłość. Oni też mają swoją radę i dobrego opiekuna a obecnie przewodniczącego rady miasta. Ml odzież ma dużo pomysłów, zapału ale brakuje im doświadczenia, dlatego łatwo niąsterować. Niestety w tym łańcuszku najmniej się robi dla niepelnosprawnych. |Oni też mają swoją radę, ale tam są sami "specjaliści" a niepełnosprawni nie mają nic do powiedzenia. Dlatego są wyrzuceni na margines i udaje się, że ich po prostu nie ma. Jak sobie myślę, pełną zasługę w takim stanie rzeczy mają tak samo radni, jak też magistrat o prezydencie nie wspominając.
Jak już wcześniej sygnalizowałem, uważam, że taki wątek jak ten na forum dyskusyjnym, to zwykły obciach dla miasta, prezydenta, magistratu i radnych. Świadczy to dobitnie, że sobie z tym po prostu nie radzą."
Ostatnio zmieniony 08-02-2018 23:10 przez wójcio, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: iv » 09-02-2018 00:35

"Mnie także brakuje słyszalnego głosu samych niepełnosprawnych. Kilka razy już tu pisałam, że w większości możemy mieć jedynie mniej lub bardziej słuszne wyobrażenie o problemach niepełnosprawnych - ale przede wszystkim należy wysłuchać zainteresowanych."
Ostatnio zmieniony 09-02-2018 00:35 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

tarnobrzezanin1234
Posty: 299
Rejestracja: 21-12-2015 15:41

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: tarnobrzezanin1234 » 09-02-2018 09:46

"Jeżeli jest Młodzieżowa Rada Miasta i Rada Seniorów to czy po stronie niepełnosprawnych jest chęć utworzenia takiej Rady przez niepełnosprawnych?
Czy kiedykolwiek wpłynął taki wniosek do Prezydenta Miasta?"
Ostatnio zmieniony 09-02-2018 09:46 przez tarnobrzezanin1234, łącznie zmieniany 1 raz.

wójcio
Posty: 52
Rejestracja: 27-02-2017 18:40

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: wójcio » 09-02-2018 21:47

"O ile wiem, to jest Miejska Społeczna Rada ds Osób Niepełnosprawnych, ale wybiera ją sam prezydent. A ten obecny wybrał sobie samych "specjalistów". No i są tego skutki. Nie chodzi tylko o brak reprezentantów tego środowiska, ale także o ewidentne lekceważenie, by nie powiedzieć wprost - pogardę dla tej grupy osób. Radę seniorów i młodzieży wybierają oni sami i dlatego ich pozycja jest o wiele silniejsza. Jak gdzieś wcześniej czytalem, w poprzedniej radzie ds niepełnosprawnych było 4 takie osoby. A sami niepełnosprawni zabierają czasem głos na forum,bo e w magistracie i radzie miasta ich nikt nie słucha."
Ostatnio zmieniony 09-02-2018 21:47 przez wójcio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: admin » 09-02-2018 22:15

"Nie lubiłem nigdy dzielenia.
Kiedy rada do spraw kobiet? Rada do spraw mężczyzn?
Podobno liczba ludzi z ograniczoną sprawnością sięga 10%. Wystarczy na wprowadzenie swoich przedstawicieli do zwykłej prawdziwej rady miasta."
Ostatnio zmieniony 09-02-2018 22:15 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: iv » 09-02-2018 22:25

"Nie zgodzę się. Nie chodzi o dzielenie, a o specjalizację i szczególne potrzeby."
Ostatnio zmieniony 09-02-2018 22:25 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

wójcio
Posty: 52
Rejestracja: 27-02-2017 18:40

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: wójcio » 10-02-2018 00:16

"W tej sprawie chodzi o głos środowiska. Radę seniorów wybierają seniorzy. Radę młodzieży wybiera młodzież. O ile wiem, radę ds osób niepełnosprawnych wybiera sobie sam prezydent spośród zgłoszonych osób. Także niepełnosprawnych. Jak widać w tej kadencji prezydent takich osób nie wybrał, co akurat źle o nim świadczy. Poza tym wielokrotnie mówił, że "specjaliści" najlepiej wszystko wiedzą, co jest akurat nieprawdą bo niby skąd?"
Ostatnio zmieniony 10-02-2018 00:16 przez wójcio, łącznie zmieniany 1 raz.

mysliciel
Posty: 34
Rejestracja: 24-12-2015 17:15

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: mysliciel » 11-02-2018 15:35

"A może niepełnosprawni nie chcą swojej rady, to po co im narzucać?"
Ostatnio zmieniony 11-02-2018 15:35 przez mysliciel, łącznie zmieniany 1 raz.

sąsiad
Posty: 179
Rejestracja: 10-09-2014 20:14

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: sąsiad » 12-02-2018 18:28

"To jest niewykluczone. Tym bardziej, że miasto jest takie, jakie jest i czasem trzeba by ich dowozić albo przyprowadzać. Ale jest tu inny problem. Takie rady są organami opiniującymi i doradczymi dla władz. To kto ma im, doradzać, jak nie sami zainteresowani? To tak samo, jak młodzieżą i seniorami. Też podejmują inicjatywy, debatują, wnioskują, a jak trzeba to krytykują. Zwrócicie uwagę, że niepełnosprawni ciągle mówią o barierach. Niby miasto je likwiduje a oni mają ciągle pretensje, bo nie uwzględnia się ich specyficznych potrzeb. Dla przykładu weźcie sobie budynek opieki społecznej. niby nowy świeżo wyremontowan jest też winda, ale jakiś tam specjalista o toaletach dla nich zaponial. Kto ma na tekie rzeczy zwracać uwagę , jak nie oni. A wiecie czego niepełnosprawni najbardziej się obawiają? Żeby po takich remontach nie było tylko gorzej. Pisał o tym na forum jeden z niepełnosprawnych."
Ostatnio zmieniony 12-02-2018 18:28 przez sąsiad, łącznie zmieniany 1 raz.

bigi
Posty: 77
Rejestracja: 28-03-2016 19:20

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: bigi » 12-02-2018 22:11

"Jak widać stary temat ale problemy te same. A tyle pisaliśmy o tym na forum i co z tego? Jak widać ciągle nic i nic."
Ostatnio zmieniony 12-02-2018 22:11 przez bigi, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: iv » 13-02-2018 00:21

"
mysliciel pisze:A może niepełnosprawni nie chcą swojej rady, to po co im narzucać?
Wydaje mi się, że w tym wątku nie dotykano zasadności powołania takiej rady, ale faktu, że taką radę Prezydent powołał, ale w jej składzie - zdaniem przedmówców - jest za mało niepełnosprawnych. Dlatego powołana już rada nie mówi głosem niepełnosprawnych, ale prezydenckich ekspertów od niepełnosprawnych.

Przynajmniej ja takie wrażenie odniosłam z tych wypowiedzi. Nie odczułam, żeby ktoś mówił, że takie ciało opiniodawcze i doradcze nie jest potrzebne."
Ostatnio zmieniony 13-02-2018 00:21 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

sąsiad
Posty: 179
Rejestracja: 10-09-2014 20:14

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: sąsiad » 14-02-2018 12:04

"
iv pisze:
mysliciel pisze:A może niepełnosprawni nie chcą swojej rady, to po co im narzucać?
Wydaje mi się, że w tym wątku nie dotykano zasadności powołania takiej rady, ale faktu, że taką radę Prezydent powołał, ale w jej składzie - zdaniem przedmówców - jest za mało niepełnosprawnych. Dlatego powołana już rada nie mówi głosem niepełnosprawnych, ale prezydenckich ekspertów od niepełnosprawnych.

Przynajmniej ja takie wrażenie odniosłam z tych wypowiedzi. Nie odczułam, żeby ktoś mówił, że takie ciało opiniodawcze i doradcze nie jest potrzebne.
Chcialbym sprostować. Jest owszem rada ds niepełnosprawnych, ale NIE MA TAM ŻADNEJ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ!!! Już pisano o tym na forum.
A z tych "ekspertów" prezydenta to śmieją się sami niepełnosprawni, bo po kilku latach orzekli, że rozwiązaniem i poprawą sytuacji niepełnosprawnych w mieście jest wyznaczeniwe miejsca parkingowego w pobliżu windy przy MOPR. O tym też ktoś już pisał na forum.
Jest jeszcze jadna sprawa, o której pisali ludzie, to całkowite ignorowanie faktu, że w Tarnobrzegu są niepełnosprawni> Przecież skłócili ich w ten sposób z seniorami, dla których robi się o wiele wiele więcej.
Czy słyszeliście, żeby prezydent albo radni spotykali się z niepełnosprawnymi o dyskutowali o ich problemach?
Każdy unika tematu bo się boi. Stowarzyszenia niepełnosprawnych też, bo jakoś cicho siędzą albo na forum ktoś z nich rzuci temat jak było w przypadku terenów nad zalewem."
Ostatnio zmieniony 14-02-2018 12:04 przez sąsiad, łącznie zmieniany 1 raz.

kikol
Posty: 73
Rejestracja: 04-02-2017 22:49

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: kikol » 14-02-2018 19:04

"Tak piszecie o tych niepełnosprawnych i piszecie, ale niepełnosprawni ruchowo to jeszcze nie wszyscy. Są jeszcze upośledzeni umysłowo, chorzy psychicznie, niewidomi, niesłyszący i jeszcze penie inni. Im krawężniki nie przeszkadzają i z parkingów raczej korzystają rzadko. A dla nich co, tylko bulki suszone na kaloryferze. Pomyślcie też o nich i co można dla nich zrobić."
Ostatnio zmieniony 14-02-2018 19:04 przez kikol, łącznie zmieniany 1 raz.

adela
Posty: 87
Rejestracja: 11-08-2016 16:59

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: adela » 17-02-2018 20:54

"Nie wiem czy już wiecie, że ostatnio oddali do użytku windę dla osób niepełnosprawnych w liceum Kopernika. To chyba dobra wiadomość."
Ostatnio zmieniony 17-02-2018 20:54 przez adela, łącznie zmieniany 1 raz.

Kajetan
Posty: 40
Rejestracja: 15-02-2018 21:32

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: Kajetan » 18-02-2018 16:41

"Na niepełnosprawnych jest sporo pieniędzy w szkolnictwie i to chyba dlatego, ale pewnie, że dobrze."
Ostatnio zmieniony 18-02-2018 16:41 przez Kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

kikol
Posty: 73
Rejestracja: 04-02-2017 22:49

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: kikol » 18-02-2018 21:20

"A ja myślę, że tu chodzi o samego Kopernika, żeby niepełnosprawni byli bliżej gwiazd. Tylko co dla niewidomych?"
Ostatnio zmieniony 18-02-2018 21:20 przez kikol, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: andriu81 » 19-02-2018 02:05

"Najlepszym rozwiązaniem dla niepełnosprawnych jest zmiana miejsca zamieszkania.Znam parę osób które są niepełnosprawni intelektualnie od urodzenia i osiadli tu na stałe. Często widze ich samotnych,smutnych na mieście,błąkają się,mają renty,ale zero przyjaciół,żadnej grupy,żadnej rozrywki. Tarnobrzeg to miasto konsumpcjonizmu,materializmu ,gdzie każdy żyje sam sobie i dba o swoje sprawy.Dla niepełnosprawnych nie ma miejsca.Owszem coś dostaną rzeczy,pieniądze,jakieś mieszkanie socjalne i to wszystko.To za mało.
A teraz kontrast. Znam kilku niepełnosprawnych z innej miejscowości. Podobnie żyją sobie na rencie,w mieszkaniu z gminy. Też samotni,ale na mieście stale z kimś gadają,zaczepiają ludzi,ktoś do nich ,jakoś funkcjonują z dnia na dzień,ale nie widać w ich oczach smutku.I może dostają mniejsze zasiłki,może ich życie wydaje się nie mieć perspektyw,ale to z mojego punktu widzenia.Im to wystarcza,bo nie są sami."
Ostatnio zmieniony 19-02-2018 02:05 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemasz
Posty: 55
Rejestracja: 04-12-2008 14:31

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: Przemasz » 19-02-2018 11:24

"
andriu81 pisze:Najlepszym rozwiązaniem dla niepełnosprawnych jest zmiana miejsca zamieszkania.Znam parę osób które są niepełnosprawni intelektualnie od urodzenia i osiadli tu na stałe. Często widze ich samotnych,smutnych na mieście,błąkają się,mają renty,ale zero przyjaciół,żadnej grupy,żadnej rozrywki...
jak ktoś nie potrafi docenić tego co posiada, bedzie nieszczęśliwy nawet spędzając życie na kanarach. mówisz że znasz parę osób, ale czy znasz ich naprawdę czy z widzenia i tak tylko oceniasz ich na podstawie tego, co widzisz? Mój Ojciec był osobą niepełnosprawną fizycznie. uprawiał sporty, miał rodzinę, wychował dzieci, pracował, miał wszystko to, co osoby pełnosprawne, nie musiał się wyprowadzać jak sugerujesz, mimo iż na treningi dojeżdżał do Rzeszowa. Może i depresja dotyka częściej osoby niepełnosprawne, i nie ma sie tu co dziwić, tylko szukać pomocy i cieszyć się tym co mamy. nie każdy się nad sobą użala, aż się wyrywa żeby napisać - jak Ty, żyjesz za karę w tym mieście że tak go nienawidzisz? może nie dostrzegasz innego sposobu na życie? Weź się w garść."
Ostatnio zmieniony 19-02-2018 11:24 przez Przemasz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ