Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: andriu81 » 30-05-2017 00:20

"Na nic program,jeśli nie pozwoli się niepełnosprawnym dorobić parę groszy w pracach dorywczych lub na cześć etatu bez konieczności dalekich dojazdów na 6 rano,bo tego żaden niepełnosprawny nie spełni i tu jest bariera nr 1.Od tego urząd pracy powinien zacząć ,od tworzenia miejsc pracy, a niepełnosprawni bardzo cżęsto są ludźmi wszechstronnie uzdolnionymi,potrafiącymi pracować,należy tylko im to umożliwić,a sami sobie nie pomogą.
Jestem ciekaw czy ktoś z urzędu miasta myśli w tym kierunku,czy może lepiej wszystkich wysłać na zasiłek albo na rentę,tyle że z zasiłku mieszkania się nie utrzyma



Edytowany przez andriu81 o 29-05-2017 - 22:21. "
Ostatnio zmieniony 30-05-2017 00:20 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: iv » 31-05-2017 04:09

"
andriu81 pisze:Na nic program,jeśli nie pozwoli się niepełnosprawnym dorobić parę groszy w pracach dorywczych lub na cześć etatu bez konieczności dalekich dojazdów na 6 rano,bo tego żaden niepełnosprawny nie spełni i tu jest bariera nr 1.Od tego urząd pracy powinien zacząć ,od tworzenia miejsc pracy, a niepełnosprawni bardzo cżęsto są ludźmi wszechstronnie uzdolnionymi,potrafiącymi pracować,należy tylko im to umożliwić,a sami sobie nie pomogą.
Ale gdzie urząd pracy powinien tworzyć te miejsca pracy, w urzędzie? Nie bardzo to sobie wyobrażam, podaj jakieś szczegóły tego pomysłu.

Poza tym prawne regulacje stanowisk pracy tworzonych dla niepełnosprawnych powodowały mocne wypaczenie tej tematyki. Nie wiem, jak jest teraz, ale wielokrotnie słyszałam, jak ktoś skarżył się, że niektórzy pracodawcy zatrudniali tylko ludzi z orzeczeniami o niepełnosprawności. Przy czym tak naprawdę były to stanowiska pracy dla osób o co najwyżej lekkim stopniu niepełnosprawności, a najlepiej - dla sprawnych, ale z papierami. Być może przepisy były złe, ale na pewno była taka patologia. Niepełnosprawnym to nie pomagało, a jeszcze rynek pracy psuło.

Natomiast jest inny sposób na wsparcie pracy osób niepełnosprawnych w większym stopniu, ale nie organizuje tego ani urząd pracy, ani urząd miasta. Jest forma ZAZ i niektóre z tych zakładów całkiem fajnie funkcjonują - choć trzeba przyznać, że część radzi sobie rynkowo tylko dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Tematy ekonomii społecznej były swego czasu mocno dofinansowywane różnymi środkami, choć nie wiem, jaka będzie przyszłość tych funduszy w kolejnych latach. Czyli start był stosunkowo prosty, ale potem trzeba myśleć, jak się utrzymać w warunkach rynkowych.

Sama kiedyś byłam na jakimś szkoleniu w ośrodku prowadzonym w formie zakładu aktywności zawodowej, gdzie podobno pracowały np. osoby z zespołem Downa. Przyjemne miejsce, czyste, schludne, z dobrym jedzeniem. Forma ZAZ im pomagała także w ten sposób, że w konkursach ofert na organizację szkoleń ze środków unijnych czasami dostawali dodatkowe punkty za tę formę działalności. Biznesowi też można marketingowo reklamować wybór takiego kontrahenta jako element CSRowy (społecznej odpowiedzialności biznesu). Więc możliwości są, tylko musi się znaleźć ktoś, kto umiałby pociągnąć temat."
Ostatnio zmieniony 31-05-2017 04:09 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: andriu81 » 31-05-2017 20:37

"Ten przykład jest bardzo dobry i w pełni popieram.Ale co trzeba podkreślić ZAZ nie może być zlokalizowany w Machowie ,czy poza miastem tylko W MIEŚCIE,od tego jest teren miasta aby powstawały miejsca pracy! Niepełnosprawni bardzo często nie są w stanie dojeżdżać ,z bardzo róznych przyczyn . Ja sie pytam,gdzie taki zakład miałby powstać? Wolny rynek pracy w Tarnobrzegu to wiadomo jak wygląda: gdy tylko się trafi oferta gdzie mógłby pracować niepełnposprawny ,to od razu 50 CV jest złożonych ,a potem losowanie,gdzie oczywiście zwycięża pełnosprawny ,a jakże! przykładowo:praca w sklepie,pomoc domowa ,pomoc w kuchni itd. To sa takie prace stosunkowo lekkie i na miejscu,pośród ludzi.
W tej sytuacji niepełnosprawni nie mają ŻADNEJ SZANSY na zatrudnienie ,bo są wypierani przez pełnosprawnych,którzy ponadtwo stosują różne sztuczki aby się dostać za wszelką cenę na dane stanowisko,między innymi podnosząc sobie (na niby) kwalifikacje,udając przed pracodawcą,że są najlepsi i często dają "w łapę" zaliczkę ,bo przecież za darmo stanowiska nie dostaniesz. To jest właśnie wolny polski zakłamany rynek pracy .Bo takiego oszustwa jak w Polsce to próżno szukać w krajach Europy Zachodniej,takich numerów nigdzie się nie odwala jak tutaj.



Edytowany przez andriu81 o 31-05-2017 - 18:43. "
Ostatnio zmieniony 31-05-2017 20:37 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

sąsiad
Posty: 179
Rejestracja: 10-09-2014 20:14

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: sąsiad » 17-06-2017 16:48

"
sąsiad pisze:
bigi pisze:Nie wiem czy już o tym wiecie, ale rusza specjalny projekt. Nie wiem czy jest on tylko dla niepełnosprawnych czy też dla wszystkich wykluczonych. To może być dobry pomysł.
Jak wiecie coś o tym to napiszcie więcej, a nie taki okrągły okólnik:-)
Jednak to prawda, że rusza taki projekt dla osób wykluczonych. Jest o tym informacja na stronie, ale trochę przeszła bez większego echa. Myślę, że to dobry pomysł i że się uda.Teraz musimy czekać aż ktoś wymyśli jakiś projekt dla niepełnosprawnych. Może wiecie coś o tym?"
Ostatnio zmieniony 17-06-2017 16:48 przez sąsiad, łącznie zmieniany 1 raz.

infonauta
Posty: 123
Rejestracja: 12-05-2016 00:21

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: infonauta » 18-06-2017 22:42

"
sąsiad pisze:
sąsiad pisze:
bigi pisze:Nie wiem czy już o tym wiecie, ale rusza specjalny projekt. Nie wiem czy jest on tylko dla niepełnosprawnych czy też dla wszystkich wykluczonych. To może być dobry pomysł.
Jak wiecie coś o tym to napiszcie więcej, a nie taki okrągły okólnik:-)
Jednak to prawda, że rusza taki projekt dla osób wykluczonych. Jest o tym informacja na stronie, ale trochę przeszła bez większego echa. Myślę, że to dobry pomysł i że się uda.Teraz musimy czekać aż ktoś wymyśli jakiś projekt dla niepełnosprawnych. Może wiecie coś o tym?
Pod latarnią jest zawsze najciemniej!!!!!!!!!!!!
Po co więc czekać? Lepiej samemu zadziałać!!
!Można przecież powołać w Tarnobrzegu
MIEJSKI SPOŁECZNY RUCH OBRONY NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Czy to takie trudne?
Powodzenia:-):-):-)"
Ostatnio zmieniony 18-06-2017 22:42 przez infonauta, łącznie zmieniany 1 raz.

adela
Posty: 87
Rejestracja: 11-08-2016 16:59

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: adela » 19-06-2017 10:19

"
infonauta pisze:
sąsiad pisze:
sąsiad pisze: Jak wiecie coś o tym to napiszcie więcej, a nie taki okrągły okólnik:-)
Jednak to prawda, że rusza taki projekt dla osób wykluczonych. Jest o tym informacja na stronie, ale trochę przeszła bez większego echa. Myślę, że to dobry pomysł i że się uda.Teraz musimy czekać aż ktoś wymyśli jakiś projekt dla niepełnosprawnych. Może wiecie coś o tym?
Pod latarnią jest zawsze najciemniej!!!!!!!!!!!!
Po co więc czekać? Lepiej samemu zadziałać!!
!Można przecież powołać w Tarnobrzegu
MIEJSKI SPOŁECZNY RUCH OBRONY NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Czy to takie trudne?
Powodzenia:-):-):-)
Dajcie znać jak to ktoś zrobi. Chętnie się dołączę. Będzie fajnie;-)"
Ostatnio zmieniony 19-06-2017 10:19 przez adela, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: andriu81 » 19-06-2017 10:30

"Już nie jeden ruch się narodził z pisania na forum i z całą pewnością nikt nic nie zrobi,ani samo się nic nie zrobi.
Przeczytajcie sobie jeszcze raz co napisałem wcześniej,szczególnie @infonauta,który chyba nadal wierzy w cuda. Tarnobrzeg jest miastem ścisłym, ,gdzie działa się według pewnych ściśle określonych procedur,ruchów społecznych nie ma,z wyjątkiem zawiązanych stowarzyszeń,których jest całkiem sporo.Zwykli ludzie są względem siebie mocno zdystansowani i tak jest w większości miast na podkarpaciu.Więc nikt tu nie działa na własną rękę ,chociażby deklarował niewiadomo co na forum jednym,drugim,obiecywał ,to tylko puste słowa. A stowarzyszenia które są też mają już własny program i go nie będą zmieniać ,ale można próbować z nimi rozmawiać,zadzwonić z własnym pomysłem,lub zawiązać nowe,co jest oczywiście bardzo skomplikowane z przyczyn biurokratycznych i kosztowne oczywiście"
Ostatnio zmieniony 19-06-2017 10:30 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

czr
Posty: 67
Rejestracja: 29-03-2016 12:19

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: czr » 19-06-2017 20:05

"Dawno nic nie pisałem,na forum. Pracuję teraz poza Tarnobrzegiem i już tak dużo czasu nie mam jak wcześniej. To ważna informacja, bo inne osoby są w podobnej sytuacji. Bardzo chętnie wsparły by taką inicjatywę, ale jeśli znajdzie się ktoś, kto to wszystko będzie organizował. To, co Andriu napisałeś, jest prawdziwe i bardzo smutne, ale tak właśnie jest. Przyznam, że w ubiegłym roku pod wpływem tej dyskusji miałem w planach takie stowarzyszenie założyć, tym bardziej, że spotkałem kilka osób które podobnie myślą. Ale to ze względu na mój wyjazd trochę się rozwiało. Nie bylbym jednak aż takim pesymistą i może jednak się coś jeszcze uda zorganizować. Nie wiem, czy będzie to akurat stowarzyszenie, ale może jakaś specjalna akcja obywatelska. Zobaczymy. Poza tym to coś jednak nam wszystkim się udało zdziałać! Niby takie pisanie, a jednak coś wyszło i z tego się cieszmy!"
Ostatnio zmieniony 19-06-2017 20:05 przez czr, łącznie zmieniany 1 raz.

marysia48
Posty: 851
Rejestracja: 29-08-2015 21:49

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: marysia48 » 19-06-2017 22:23

"Witam, znam osobę niepełnosprawną z Tarnobrzegu, która porusza się na wózku inwalidzkiem. Byłam u niej kilka razy w domu, jest to młoda osoba, niespełna 40 lat. Boryka się na co dzień z różnymi problemami, począwszy od finansowych a skończywszy na wielu utrudnieniach związanych z życiem codziennym i rehabilitacją. Mam sporo wolnego czasu, doświadczenie w pomocy ludziom i chętnię zaangażuje się, by zmiejszyć samotność i odrzucenie osób, które i tak mocno cierpią z powodów zdrowotnych. Pozdrawiam"
Ostatnio zmieniony 19-06-2017 22:23 przez marysia48, łącznie zmieniany 1 raz.

janszu
Posty: 69
Rejestracja: 11-10-2010 10:16

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: janszu » 20-06-2017 23:13

"
andriu81 pisze:Już nie jeden ruch się narodził z pisania na forum i z całą pewnością nikt nic nie zrobi,ani samo się nic nie zrobi.
Przeczytajcie sobie jeszcze raz co napisałem wcześniej,szczególnie @infonauta,który chyba nadal wierzy w cuda. Tarnobrzeg jest miastem ścisłym, ,gdzie działa się według pewnych ściśle określonych procedur,ruchów społecznych nie ma,z wyjątkiem zawiązanych stowarzyszeń,których jest całkiem sporo.Zwykli ludzie są względem siebie mocno zdystansowani i tak jest w większości miast na podkarpaciu.Więc nikt tu nie działa na własną rękę ,chociażby deklarował niewiadomo co na forum jednym,drugim,obiecywał ,to tylko puste słowa. A stowarzyszenia które są też mają już własny program i go nie będą zmieniać ,ale można próbować z nimi rozmawiać,zadzwonić z własnym pomysłem,lub zawiązać nowe,co jest oczywiście bardzo skomplikowane z przyczyn biurokratycznych i kosztowne oczywiście
Ciekawe rzeczy piszesz w swoich postach. Jest też w nich sporo racji. Ale tak sobie myślę, że schematy są po to, aby je przełamywać i tworzyć pożądane wartości. Czasem to bywa trudne, ale jest często jedynym rozwiązaniem. Masz rację, że niejedne ruch społeczny zrodził się z pisania na forum, ale niepełnosprawni to nie jest gorący temat, który pociągnie inne osoby. Przynajmniej na razie. Poza tym takie osoby nie zawsze mogą zamanifestować, bo są zwykle bariery, których nie przeskoczą. Myślę też, że wskazówka infonauty wcale nie jest taka głupia. Poczekajmy jeszcze, to może coś się ruszy."
Ostatnio zmieniony 20-06-2017 23:13 przez janszu, łącznie zmieniany 1 raz.

wójcio
Posty: 52
Rejestracja: 27-02-2017 18:40

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: wójcio » 23-06-2017 17:28

"Czy nie sądzicie, że w XXI wieku temat tej dyskusji jest dla naszego miasta bardzo obciachowy?"
Ostatnio zmieniony 23-06-2017 17:28 przez wójcio, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: andriu81 » 24-06-2017 01:57

"Nie jest obciachowy,to problem globalizacji,narastającego podziału społeczeństwa,marginalizacji słabszych,mniej zaradnych,pozostawianie ich samych sobie.To się dzieje wszędzie ,nie tylko w Tarnobrzegu,ale u nas szybciej i widać gołym okiem. Znam miejscowości (nieodległe,w świętokrzyskiem) gdzie niepełnosprawni mają własne rodziny,czasem własne dzieci,pracują dorywczo i żyją pomału,ale przyzwoicie i tak jak potrafią.Znam takie osoby.Ale w Tarnobrzegu to nie ma szans ,bo wymagania wysokie i będąc niepełnosprawnym nie ma szans nie tylko na pracę,ale i na żadną pomoc,na przyjęcie do grup ,do stowarzyszeń,do społeczności,jest się z automatu wykluczonym z życia."
Ostatnio zmieniony 24-06-2017 01:57 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

adela
Posty: 87
Rejestracja: 11-08-2016 16:59

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: adela » 24-06-2017 14:46

"Ciekawe co napisałeś. Wcześniej nigdy tak o tym nie myślałam. Ale w takim razie co robić aby u nas w Tarnobrzegu było podobnie?"
Ostatnio zmieniony 24-06-2017 14:46 przez adela, łącznie zmieniany 1 raz.

marysia48
Posty: 851
Rejestracja: 29-08-2015 21:49

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: marysia48 » 24-06-2017 16:16

"Musimy pomagać noiepełnosprawnym. Potrzebna jest pomoc dla niepełnosprawnego dziecka. Trzeba go zawieźć z ojcem do Rzeszowa z rana6 lipca za koszty paliwa. Może ktoś z Was dysponuje autem i wolnym czasem? Rozmawiałam w tym tygodniu z ojcem dziecka, on nie ma auta. Pozdarwiam i zachęcam do pomocy."
Ostatnio zmieniony 24-06-2017 16:16 przez marysia48, łącznie zmieniany 1 raz.

ami2
Posty: 158
Rejestracja: 21-09-2014 19:41

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: ami2 » 25-06-2017 13:14

"A pomoc społeczna nie mogłaby pomóc w takich przypadkach? Mają przecież tylu pracowników i samochody też. Mogliby się czymś pożytecznym w końcu wykazać."
Ostatnio zmieniony 25-06-2017 13:14 przez ami2, łącznie zmieniany 1 raz.

marysia48
Posty: 851
Rejestracja: 29-08-2015 21:49

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: marysia48 » 25-06-2017 14:42

"Dopytam, bo nie wiem, pozdrawiam."
Ostatnio zmieniony 25-06-2017 14:42 przez marysia48, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: andriu81 » 26-06-2017 13:53

"Jak rozumiem przejazd Marcel Busem jest wykluczony z powodu niepełnosprawności? MOPR odeśle na pogotowie,żeby wysłać karetkę.A tam stwierdzą ,że stan nie zagraża życiu i odeślą do MOPR-u. Dlatego właśnie ,trzeba uruchomić ruch społeczny i pomoc sąsiedzką,a nie tylko liczyć na system,bo system jest do bani"
Ostatnio zmieniony 26-06-2017 13:53 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

okej
Posty: 56
Rejestracja: 10-02-2017 18:04

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: okej » 26-06-2017 15:17

"No wiem że nie jest możliwy Marcel Bus ze względu na niepełnosprawność dokładnie tak ,a karetki nie dadzą bo na turnus rehabilitacyjny nie dają i trzeba samemu liczyć na kogoś ,MOPR nie daje transportu. I co tu mówić jak i tak nikt nie chce pomóc nie ma sensu o cokolwiek prosić i pisać bez sensu."
Ostatnio zmieniony 26-06-2017 15:17 przez okej, łącznie zmieniany 1 raz.

marysia48
Posty: 851
Rejestracja: 29-08-2015 21:49

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: marysia48 » 26-06-2017 16:43

"Witaj, Okej, ten wątek temu służy. Jutro z rana wyjeżdżam na wakacje i nie będę mieć dostępu do internetu. Ludzie jeżdżą na zakupy i do pracy do Rzeszowa. Zawsze warto pomagać i o tym rozmawiać, nawet, jeśli czasem jest pod górkę, pozdrawiam
PS Rav, znasz osobiście tego człowieka, pomagałeś mu już. Jeśli by Ci się udało zalatwić transport, to masz u mnie prawdziwki gratis i kierowca też:-)"
Ostatnio zmieniony 26-06-2017 16:43 przez marysia48, łącznie zmieniany 1 raz.

pikin
Posty: 84
Rejestracja: 27-02-2017 19:45

Czy musimy ratować niepełnosprawnych w Tbg?

Post autor: pikin » 26-06-2017 19:15

"Andriu ma rację! Trzeba pogonić to cale towarzystwo!!! Tylko siedzą i kawę popijają, a niepełnosprawnym nie ma kto pomagać. Przecież wszystkimi sprawami niepełnosprawnych w Tarnobrzegu zajmuje się MOPR. Niech się zabierają do pracy i tyle!!!"
Ostatnio zmieniony 26-06-2017 19:15 przez pikin, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ