Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: Dzanek » 03-02-2020 12:40

Do założenia wątku zainspirowały mnie ostatnie wydarzenia w moim sąsiedztwie a dokładniej włamanie do mieszkania w wieżowcu na Kopernika. Do włamania doszło w biały dzień do południa w poprzednim tygodniu. Złodziej wszedł wyłamując zamek a w mieszkaniu w tym momencie była obecna jedna osoba śpiąca. Gdy wyszła z sypialni facet był już po wizycie w dwóch pokojach i na jej widok uciekł w kierunku ulicy 11 Listopada przebiegając przez rondo (tak wynika z relacji innej osoby).

W całym tym wydarzeniu szczęście w nieszczęściu to fakt, że nic sąsiadce się nie stało. Jednak zdarzenie skłoniło do rozmów na temat "dziwnych zdarzeń". Okazuje się, że bardzo często pod pretekstem "ulotek, kuriera, pracownika administracji" do klatek wpuszczane osoby np. uruchamiają windę żeby jeździła po piętrach a sami "sprawdzają" chodząc po klatce jakie drzwi i zabezpieczenia mają mieszkający tam ludzie. Późnym wieczorem lub w nocy złodzieje chodzą po klatkach schodowych i sprawdzają czy drzwi są zamknięte łapiąc za klamkę.

Inna sprawa to ginące z klatek schodowych rowery. W ostatnim czasie mam wrażenie mocno nasiliło się to zjawisko. Szczególnie patrząc na media społecznościowe np. Facebook i wpisy znajomych. Istna plaga.

Kolejny temat to cały czas wracający jak bumerang temat wyłudzeń "na wnuczka". Ostatnio w okolicy znowu się pojawili i dzwonili np. w Jadachach.

Trzeba być czujnym bez dwóch zdań.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: encore » 03-02-2020 14:00

Dzanek pisze:
03-02-2020 12:40
Inna sprawa to ginące z klatek schodowych rowery.
Zabór cudzego mienia jest niewątpliwie naganny. Chociaż trzeba zauważyć, że parkowanie rowerów na klatce schodowej również nie jest objawem sąsiedzkiego savoir-vivre.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: admin » 03-02-2020 17:31

Od dawna nie mówiło się o włamaniach, jakoś temat zanikł. Byłem przekonany, że takich spraw jest bez porównania mniej niż 10-20-30 lat temu, że to, szczególnie w Tarnobrzegu, sporadyczne przypadki.
Na wielu osiedlach rowery stoją nawet nie na klatkach, ale na zewnętrznych stojakach pod blokami, co za mojej młodości było nie do pomyślenia.
Rower trzymało się tylko w zamkniętej piwnicy. Po klatkach chodziły często Cyganki żeby coś wyromić, zdarzało mi się też w młodości padać ofiarą rabunku na ulicy. Może tylko metoda na wnuczka nie była zbyt popularna, chyba ludzie byli mniej łatwowierni, albo mieli mniej wolnych pieniędzy po szafach.

sąsiad
Posty: 179
Rejestracja: 10-09-2014 20:14

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: sąsiad » 03-02-2020 18:54

Jak już tak sięostrzegamy, to chciałbym Wam zwrócić uwagę na tajemnicze sms, jakie czasem mogą pojawiać się w naszych komórkach.
Wczoraj w nocy miałem taki przypadek, że pojawił mi się w telefonie sms, że właśnie ktoś chciał do mnie zadzwonić, ale nie odebrałem połączenia. Ciekawe było, to że dokładnie przed tym sms nikt, dokładnie nikt do mnie nie zadzwonił.
Numer jakiś dziwny i nietypowy. To już drugi taki przypadek od początku tego roku. Myślę sobie, że nie warto takich telefonów odbierać ani nie odpowiadać sms, bo można się naciąć. Rok temu miałem całą serię sms, że mam do odebrania jakąś przesylkę na poczcie. I też na żadnego sms nie odpowiadałem w jaki kolwiek sposób. To ważne, w jaki kolwiek sposób.
Kiedyś już ostrzegano przed tego typu sms, które bezpośrednio dążą do wyłudzania kasy.
W ubiegłym tygoddniu sąsiadka dostała sms że ma do odebrania przesyłkę z Poczteksu, tylko, że nikt do niej żadnej paczki nie wysyłał. Poza tym to było dziwne, że to akurat firma kurierska informuje o odbiorze takiej paczki. Ze sklepu internetowego sąsiadka też nie robiła zakupów.
Tak więc chrońmy się przed nietypowymi smsami w komórkach.

No i na zakończenie ciekawostka. Słyszeliście pewnie o systemie inwigilacji Pegasus. Odkryto go przypadkiem, kiedy to jedna z osób otrzymała dziwnego sms o nieodebranym telefonie, tak jak i ja na początku tej historii. Dwie pierwsze cyfry numeru to 22, jakby wskazywały kierunek - Warszawa.Nie wiem, co o tym myśleć.

doktor
Posty: 140
Rejestracja: 15-05-2004 20:28

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: doktor » 03-02-2020 19:53

sąsiad pisze:
03-02-2020 18:54
Dwie pierwsze cyfry numeru to 22, jakby wskazywały kierunek - Warszawa.Nie wiem, co o tym myśleć.

Numery, spod których dzwonią oszuści zaczynają się na 221, 243 i 225. Łatwo takie połączenie pomylić np. z połączeniem z Warszawy, która ma kierunkowy 22. Należy zawsze zwracać uwagę na długość numerów - numery krajowe mają 9 cyfr, te z prefiksami (np. do Polski), mają 11 cyfr. Tymczasem zagraniczne, międzynarodowe, z których korzystają oszuści, z reguły są dłuższe niż 11 cyfr i mogą mieć nawet 14 cyfr. W żadnym wypadku nie należy oddzwaniać na te numery, a te smsy to tylko podpucha, żeby właśnie oddzwonić.

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: DonBeck » 03-02-2020 20:03

Co do smsów i FB, też podam kilka przykładów.
Przychodziły mi wiadomości abym potwierdził numer telefonu dla Google, SMS ze zwykłego numeru, google takich nie używa.
Moja żona dostała jakiś czas temu wiadomość z informacją, że ktoś z innego polskiego miasta próbował się zalogować na jej FB. Weszła w linka z wiadomości, co było ogromnym błędem. Jej konto FB jak i e-mail zostały przejęte, na FB ktoś usunął wszystkie zdjęcia i wstawił inne, wyglądało to jak kradzież tożsamości.
Nie reagujcie na takie ostrzeżenia, nie wchodźcie w żadne linki aby zmieniać hasła.
Coraz częściej hakowane są konta FB w sposób taki, że ściągane z Messengera są treści delikatne, wtedy dochodzi do szantażu. Żąda się pieniędzy w wymienionej kwocie, albo wspomniane treści zostaną wysłane najbliższym.
Zdarzają się też przypadki hakowania kont w celu wyłudzenia pieniędzy. Najczęściej jest to prośba przez komunikator o pożyczkę, kwoty są naprawdę różne ale łączy je sposób przekazywania pieniędzy - blik. Scenariusz za każdym razem jest podobny: mam sprawę, miałem wypadek/dostałem mandat/potrzebuje żeby przelać mi blikiem pieniądze, oddam napewno. W takiej sytuacji wystarczy zapytać o coś prostego: Ty a jak Twój pies ma na imię? Można podchwytliwie: dalej jeździsz zielonym golfem? Kiedy ktoś ma czerwone auto. Warto sprawdzać czy osoba z którą piszemy jest tą, za którą się podaje, szczególnie jeżeli chce pieniędzy. Czasy sie zmieniają, i metody również będą coraz bardziej wyszukane.

Awatar użytkownika
miniMe
Posty: 84
Rejestracja: 12-04-2019 09:43

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: miniMe » 05-02-2020 10:13

sąsiad pisze:
03-02-2020 18:54
Jak już tak sięostrzegamy, to chciałbym Wam zwrócić uwagę na tajemnicze sms, jakie czasem mogą pojawiać się w naszych komórkach.
Wczoraj w nocy miałem taki przypadek, że pojawił mi się w telefonie sms, że właśnie ktoś chciał do mnie zadzwonić, ale nie odebrałem połączenia. Ciekawe było, to że dokładnie przed tym sms nikt, dokładnie nikt do mnie nie zadzwonił.
Numer jakiś dziwny i nietypowy. To już drugi taki przypadek od początku tego roku. Myślę sobie, że nie warto takich telefonów odbierać ani nie odpowiadać sms, bo można się naciąć. Rok temu miałem całą serię sms, że mam do odebrania jakąś przesylkę na poczcie. I też na żadnego sms nie odpowiadałem w jaki kolwiek sposób. To ważne, w jaki kolwiek sposób.
Kiedyś już ostrzegano przed tego typu sms, które bezpośrednio dążą do wyłudzania kasy.
W ubiegłym tygoddniu sąsiadka dostała sms że ma do odebrania przesyłkę z Poczteksu, tylko, że nikt do niej żadnej paczki nie wysyłał. Poza tym to było dziwne, że to akurat firma kurierska informuje o odbiorze takiej paczki. Ze sklepu internetowego sąsiadka też nie robiła zakupów.
Tak więc chrońmy się przed nietypowymi smsami w komórkach.

No i na zakończenie ciekawostka. Słyszeliście pewnie o systemie inwigilacji Pegasus. Odkryto go przypadkiem, kiedy to jedna z osób otrzymała dziwnego sms o nieodebranym telefonie, tak jak i ja na początku tej historii. Dwie pierwsze cyfry numeru to 22, jakby wskazywały kierunek - Warszawa.Nie wiem, co o tym myśleć.
Do takich przypadków trzeba podchodzić ostrożnie, ale bez paniki. Jeżeli mamy wiadomość, że ktoś nieznany próbował się do nas dodzwonić (albo widzimy, że dzwoni nieznany numer), to lepiej nie oddzwaniać i nie odbierać. Przede wszystkim nie można klikać w linki w sms!!! Podejrzany numer najlepiej wpisać w google. W internecie istnieje wiele stron, które zbierają od użytkowników zgłoszenia na temat niechcianej reklamy, głuchych telefonów, oszustów itp. Jeżeli numer służy oszustom, zapewne ktoś go już zgłosił.
Co do informacji o przesyłkach - to normalne, że firma kurierska wysyła sms o przesyłce do odbioru. Jeśli nie spodziewamy się przesyłki, najlepiej otworzyć stronę poczty (czy innej podanej w sms firmy kurierskiej) i ręcznie wpisać podany numer przesyłki na stronie do śledzenia. Tylko znowu - stronę firmy kurierskiej trzeba otworzyć wpisując/wyszukując adres w przeglądarce. W żadnym wypadku nie należy klikać linków w sms. W ostateczności, jeżeli to poczta, można pójść do placówki i spytać czy jest dla nas przesyłka.
Nie dajmy się zwariować - może nie odebrałeś jakiejś ważnej przesyłki. Czasami nawet banki inne instytucje wysyłają dokumenty kurierem.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: andriu81 » 05-02-2020 22:34

Jednak nie mieszałbym włamań ze światem wirtualnym .Chociaż wiem że większość posiada smartfony i stale jest podłączona do internetu, co uważam za głupotę-mam zwykły telefon,a internet mam w laptopie. Nie ma co się łudzić ,każde miasto które wstaje z kolan po długiej zapaści, zaczyna cierpieć także na zwiększoną przestępczość. Od lat słyszę o włamaniach,kradzieżach w innych miastach, tutaj było trochę przerwy. Rowery strasznie kradną, tylko nie w biały dzień. Nie wszędzie są piwnice możliwe do wprowadzenia, więc ludzie trzymaja na klatkach. Okolice osiedla Siarkowiec nie mają najlepszej sławy, stąd częściej coś się dzieje,ale nie jest najgorzej. Trzeba sprawdzać kto dzwoni i zamykać się na klucz i już

Awatar użytkownika
miniMe
Posty: 84
Rejestracja: 12-04-2019 09:43

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: miniMe » 06-02-2020 10:08

andriu81 pisze:
05-02-2020 22:34
Jednak nie mieszałbym włamań ze światem wirtualnym .Chociaż wiem że większość posiada smartfony i stale jest podłączona do internetu, co uważam za głupotę-mam zwykły telefon,a internet mam w laptopie. Nie ma co się łudzić ,każde miasto które wstaje z kolan po długiej zapaści, zaczyna cierpieć także na zwiększoną przestępczość. Od lat słyszę o włamaniach,kradzieżach w innych miastach, tutaj było trochę przerwy. Rowery strasznie kradną, tylko nie w biały dzień. Nie wszędzie są piwnice możliwe do wprowadzenia, więc ludzie trzymaja na klatkach. Okolice osiedla Siarkowiec nie mają najlepszej sławy, stąd częściej coś się dzieje,ale nie jest najgorzej. Trzeba sprawdzać kto dzwoni i zamykać się na klucz i już
W tytule wątku są też oszustwa, więc te wirtualne jak najbardziej powinny tu być omawiane, gdyż są teraz bardzo popularne. A ponieważ są stosunkowo nowe (w porównaniu do kradzieży rowerów), to powiedziałbym, że potrzebują omawiania nawet bardziej, aby rosła świadomość społeczeństwa co do ich mechanizmów i metod ochrony.

Nie rozpędzaj się z tą "głupotą", bo możesz obrazić liczną grupę ludzi. Jakbyś się poczuł, gdyby ktoś powiedział, że nieposiadanie smartfona podłączonego do internetu (z przekonania, a nie z braku możliwości) to przejaw ciemnoty i zacofania technologicznego? Wszystko jest dla ludzi, a smartfony wykorzystywane rozsądnie to potężne narzędzia bardzo ułatwiające życie. Ja laptopa (w domu) włączam bardzo rzadko - głównie w celu napisania jakiegoś dłuższego tekstu lub zrzutu zdjęć z aparatu.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: kermit » 06-02-2020 14:04

andriu81 pisze:
05-02-2020 22:34
Chociaż wiem że większość posiada smartfony i stale jest podłączona do internetu, co uważam za głupotę-mam zwykły telefon,a internet mam w laptopie.
Możesz rozwinąć ten temat? Czemu to jest taka głupota? Chętnie z tobą podyskutuje na temat tego co jest głupotą a co nie :)

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: andriu81 » 10-02-2020 23:53

Ano z takiego powodu,że gdy pracuję,czy robię coś ważnego to nie mam zamiaru w międzyczasie czytać jakichś bzdurnych "newsów" z facebooka czy powiadomień o nowych postach na forach ,itd,bo to jest coś wirtualnego co nie idzie w parze ze światem realnym. A ludzie niestety są uzaleznieni od smartfona ,robią coś i co chwilę zerkają co tam przyszło w międzyczasie, tym samym pogarszając poziom wykonywanej pracy i obowiązków,a przede wszystkim tracą czas,tym samym nie mają już czasu na nic dodatkowego,niezaplanowanego. Tym bardziej że smartfon ma duże ograniczenia technologiczne,takie jak malutki ekran,trzeba się wczytać, koniecznośc użycia 2 rąk do obsługi,konieczność klikania palcem-a więc o 1 krok wstecz w porównaniu do przycisków,gdyż nie używamy już zmysłu dotyku,a jedynie zmysł wzroku. To wszystko opóźnia dostęp, zabiera cenny czas i uwagę.
Moim zdaniem internet nigdy nie powinien wykroczyć poza komputer, tak jak było 20 lat temu.To idzie w złą stronę i wywiera bardzo negatywny skutek na społeczeństwo,ograniczając kontakty realne między ludźmi do niezbędnego minimum,tym samym zaburzając komunikację, bo tekst pisany przekazuje tylko 30% treści.
Zresztą są artykuły na ten temat.
I właśnie dlatego nie chcę mieć smartfona,mimo że jest ale w pudle z nieużywaną elektroniką,może komuś odsprzedam

Awatar użytkownika
miniMe
Posty: 84
Rejestracja: 12-04-2019 09:43

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: miniMe » 11-02-2020 09:48

andriu81 pisze:
10-02-2020 23:53
Ano z takiego powodu,że gdy pracuję,czy robię coś ważnego to nie mam zamiaru w międzyczasie czytać jakichś bzdurnych "newsów" z facebooka czy powiadomień o nowych postach na forach ,itd,bo to jest coś wirtualnego co nie idzie w parze ze światem realnym. A ludzie niestety są uzaleznieni od smartfona ,robią coś i co chwilę zerkają co tam przyszło w międzyczasie, tym samym pogarszając poziom wykonywanej pracy i obowiązków,a przede wszystkim tracą czas,tym samym nie mają już czasu na nic dodatkowego,niezaplanowanego. Tym bardziej że smartfon ma duże ograniczenia technologiczne,takie jak malutki ekran,trzeba się wczytać, koniecznośc użycia 2 rąk do obsługi,konieczność klikania palcem-a więc o 1 krok wstecz w porównaniu do przycisków,gdyż nie używamy już zmysłu dotyku,a jedynie zmysł wzroku. To wszystko opóźnia dostęp, zabiera cenny czas i uwagę.
Moim zdaniem internet nigdy nie powinien wykroczyć poza komputer, tak jak było 20 lat temu.To idzie w złą stronę i wywiera bardzo negatywny skutek na społeczeństwo,ograniczając kontakty realne między ludźmi do niezbędnego minimum,tym samym zaburzając komunikację, bo tekst pisany przekazuje tylko 30% treści.
Zresztą są artykuły na ten temat.
I właśnie dlatego nie chcę mieć smartfona,mimo że jest ale w pudle z nieużywaną elektroniką,może komuś odsprzedam
Czyli jednak to nie sam smartfon z internetem jest problemem, ale "newsy" z FB, kiepski interface i brak samodyscypliny użytkowników? Cieszę się, że zmiękczyłeś trochę swój osąd, bo myślałem już, że my wszyscy użytkownicy smartfonów online, jesteśmy po prostu z definicji głupsi od Ciebie - tradycjonalisty z nokią 3310 w kieszeni.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: Dzanek » 26-02-2020 14:11

Ostatnio myślałem, że złodzieje mnie nie zaskoczą ale okazało się całkiem odwrotnie. Tym razem sam padłem ofiarą tych "magików" ........

Z samochodu 20 letniego stojącego na parkingu przed blokiem wycięto mi kawałek układu wydechowego wraz z katalizatorem oraz sondami. Oczywiście całość układu zniszczona. Jak zobaczyłem, że rura jest obcięta szlifierką to nie wiedziałem nawet jak to skomentować .... Na policji Pan dyżurny trzy razy dopytywał czy jestem pewny, że to na pewno pod blokiem się stało.

Tak, że ten tego nawet stary samochód nie jest bezpieczny.

P.S.
Podczas ostatniego weekendu w Sandomierzu też miała miejsce podobna akcja.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: admin » 26-02-2020 17:30

O rzesz... Rzeczywiście takich akcji się nie spodziewałem.
Monitoring jest w okolicy?

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: Dzanek » 26-02-2020 21:48

admin pisze:
26-02-2020 17:30
O rzesz... Rzeczywiście takich akcji się nie spodziewałem.
Monitoring jest w okolicy?
Jest nadzieja tylko w jednej kamerze jednak na 99% akcja w środku nocy a parking słabo oświetlony więc szanse małe. Wiem, że może to dziwnie zabrzmi ale chętnie bym zobaczył na nagraniu jak oni to zrobili .......

Awatar użytkownika
miniMe
Posty: 84
Rejestracja: 12-04-2019 09:43

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: miniMe » 17-03-2020 11:41

Wystarczy akumulatorowa szlifierka kątowa (np. z Lidla) i dość długa ręka. Można się położyć obok samochodu, jedno cięcie (dalej zazwyczaj są gumowe wieszaki) i już. Tylko ten hałas.... w środku nocy raczej nie do zignorowania.
@Dzanek - jaka marka auta, jeśli można spytać (tak w celach badania popytu, żeby inni wiedzieli, że trzeba pilnować swoich).

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Złodzieje, włamania, oszustwa .......

Post autor: XYZ » 17-03-2020 13:14

Obstawiam że coś popularnego: "niemiec" lub "japończyk"

ODPOWIEDZ