Śnieg

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
djkynek
Posty: 153
Rejestracja: 18-03-2005 18:20

Śnieg

Post autor: djkynek » 13-01-2021 17:53

Szedłem dzis rano po siódmej, ul. Wyspiańskiego, Moniuszki. Na chodniku wydeptana ścieżka o szerokości 30 cm. Na pozostałej szerokości śnieg. Nic, że zapowiadali opady w nocy, Firma odpowiedzialna za odśnieżanie i jej szef, czy właściciel to banda piiiiiii, przecież nie będziemy sie zrywać w nocy, żeby odśnieżac. Chodniki społdzielni odsnieżone w nocy, miasta sie nie dało.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Śnieg

Post autor: admin » 13-01-2021 18:56

Dziś była sesja budżetowa, to ciężko spodziewać się komentarza, ale może jutro coś prezydent wrzuci na fejsa w tej sprawie?
Tymczasem RDM wyjaśnia, że wszystko odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem, a zaczęli o 3 w nocy.

Jeździłem po mieście około 7:00, miejscami było całkiem biało i ślisko, najgorzej podobno Wisłostrada i wiadukt, ale sytuacja nie była jeszcze tragiczna, to nie była gołoledź. Minąłem ciągnik z pługiem pod zamkiem, coś jeździło. Zobaczymy w kolejnych dniach, zaskoczenia już nie będzie.

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Śnieg

Post autor: olsen* » 13-01-2021 19:25

Ludziska kochane gdzieś przeczytałem, że spadło w mieście około 10 cm śniegu i tak jak napisał chyba myślący człowiek, co będzie jak spadnie 20 cm śniegu, a mróz będzie większy ? a odzwyczailiśmy się trochę od śniegu i zimy i teraz są problemy!,poza tym zawsze jak pamiętam były te same problemy co roku z odśnieżaniem chyba już ze dwadzieścia lat!,nie ma winnych i nigdy nie będzie!,a jak znajdą winnych to na pierwszym miejscu będzie że zima zaskoczyła!,w naszym mieście nie funkcjonuje to dobrze od lat i nikt nie jest na tyle mądry aby temu sprostać ,poza tym zawsze znajdą się przeciwnicy i zwolennicy warunków pogodowych i zawsze jest na kogo zwalić winę!-czyli na akurat obecnie panujących u steru władzy!,u mnie na osiedlu nie ma z tym problemów, ludzie wiedzą co trzeba zrobić,nie takie zimy przeżywali ,poza tym dzieciaki od paru lat mają uciechę

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Śnieg

Post autor: admin » 13-01-2021 19:40

Niektórzy nawet twierdzili, że przez jedno zaniedbane odśnieżanie zmienił nam się kiedyś prezydent. Chyba akurat było przed drugą turą zaniedbanie.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Śnieg

Post autor: A1313 » 13-01-2021 20:31

Co za zaskoczenie, a raczej zaskoczenia brak.
Już parę lat na karku mam i jak do tej pory nie pamiętam żeby nie było jęczenia na odśnieżanie. Przeciez temat walkowany od bodaj 30 lat, tylko czekać na forumowiczów jeżdżących po okolicznych miasta i mamy komplet na zimę 20/21 taki standard - wszyscy mają ładnie a my w czarnej... I tak nic pewnie nie pobije pewnej zimy i Wisłostrady gdzie były wyrwy w śniegu ala Syberia, nasze służby miła taki sprzęt że w jednym miejscu spadło 100 kilo soli a w następnym nic. Przez blisko dwa tygodnie max to było 30 kilometrów na godzinę.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Śnieg

Post autor: alek » 13-01-2021 21:57

Pamiętam jak za kadencji Jana na ul.Warszawskiej kolejny lodowe zdzierała równiarka, bo nawet 30 km/h ciężko było jechać.
Dzisiaj faktycznie nie było najlepiej na ulicach. Chyba w RDM-ie za bardzo uwierzyli w prognozę pogody , która dla Tarnobrzega przewidywała 1,5 cm opady śniegu. :)

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Śnieg

Post autor: kuna » 13-01-2021 22:47

Dorzucę jeszcze swoje 3 grosze. Jadą i odśnieżają ścieżkę na chodniku spychając cały śnieg po jednej i drugiej stronie chodnika do boku chodnika i jezdni i OK, tylko, że od czasu do czasu zdarzają się przejścia dla pieszych na tychże ciągach,które są dokumentnie zawalane tym spychanym śniegiem. I żeby wejść na pasy,a potem z nich jakimś cudem zejść trzeba dokonywać akrobacji, nie mówiąc już o mokrych butach. Może te traktorki mają jakieś lewo i prawoskręty w kierownicy żeby udrożnić też dojście i zejście z przejścia, zamiast go jeszcze bardziej zasypywać? Niby proste, a jak zwykle nieogarnięte.Tak jest co roku. Rozumiem, że instytucja łopaty całkowicie odpada,a szkoda, bo wtedy najlepiej się takie małe fragmenty udrażnia.Tak było np. dzisiaj wcale nie tak znowu wcześnie rano na ul. Wyszyńskiego. i zapewne na innych ulicach także. A starczy trochę wyobraźni i myślenia. Liczę,że ktoś sobie to weźmie do serca, bo ja to jeszcze pół biedy, ale ktoś starszy, albo nie daj Boże z niepełnosprawnością to już w sumie nie do przejścia.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Śnieg

Post autor: admin » 14-01-2021 17:17

Prezydent mówi dla Leliwy, że będzie rozliczać RDM.
Generalnie taktyka inwestowania we własny sprzęt wydaje się rozsądniejsza niż zamawianie usługi w firmie zewnętrznej jak w poprzednich latach, bo w tym akurat jest sporo hazardu. Będzie zima, albo nie będzie. Może ktoś źle skalkulował i straci, albo nic nie będzie robił i wygra na pogodowej loterii. A RDM? Ma blisko, ma sprzęt, jak nie zrobią tego, to mogą w tym czasie robić co innego. Jak mocno napada, to pełna mobilizacja.


Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Śnieg

Post autor: admin » 15-01-2021 19:36

I jednak zmiana planu z osłonami. Dopiero miały być, ale jednak nie będzie.
https://leliwa.pl/tarnobrzeg-nie-bedzie ... rzed-sola/
Sadzonki przez ten czas się ukorzeniły, a śnieg z solą na Wisłostradzie ma być zgarniany w drugą stronę. Tzn. na zewnętrzny pas? A na Sikorskiego? Do środka? Pewnie da się to jakoś ogarnąć, zakładać teraz rzeczywiście bez sensu..
Przy okazji się okazuje, że agrotkanina się zniszczyła, a rok temu słyszeliśmy że jest na parę sezonów.
Trudno nadążyć.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Śnieg

Post autor: TSS » 15-01-2021 20:13

admin pisze:
14-01-2021 17:17
Prezydent mówi dla Leliwy, że będzie rozliczać RDM.
Generalnie taktyka inwestowania we własny sprzęt wydaje się rozsądniejsza niż zamawianie usługi w firmie zewnętrznej jak w poprzednich latach, bo w tym akurat jest sporo hazardu. Będzie zima, albo nie będzie. Może ktoś źle skalkulował i straci, albo nic nie będzie robił i wygra na pogodowej loterii. A RDM? Ma blisko, ma sprzęt, jak nie zrobią tego, to mogą w tym czasie robić co innego. Jak mocno napada, to pełna mobilizacja.

ktoś wierzy w bajkę o rozliczeniu? Coś trzeba powiedzieć, aby wszystkim zrobiło się lepiej.

RDM stoi daleko w tyle za konkurencją w robocie, ale cenowo są tylko ciut tańsi. Może jakby trochę inwestowali w sprzęt z kontraktów, które dało im miasto byliby lepsi. Ale po co? przecież miasto kupi sprzęt. Jak można odśnieżać miasto, które ma ok. 160 km dróg jednym pługiem, no jak? Może czas ich zacząć faktycznie rozliczać finansowo i nie płacić za fuszerkę, którąś z kolei we wszystkim co robią dla miasta.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Śnieg

Post autor: alek » 15-01-2021 20:59

TSS pisze:
15-01-2021 20:13

Jak można odśnieżać miasto, które ma ok. 160 km dróg jednym pługiem, no jak?
Czy aby na pewno jednym pługiem? Może warto to sprawdzić?

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Śnieg

Post autor: A1313 » 15-01-2021 21:45

Czy w przypadku braku sprzętu istnieje wiele możliwości rozwiązania problemu. Czy istniej ustawa zabraniająca wynajmowania podmiotów gospodarczych do ośnieżenia czy odladzania? Martwy sezon ,firmy utrzymania zieleni ,firmy transportowe ,budowlane czy rolnicy mogli by dorobić w okresie zimowym, po co inwestować w drogie samochody, wystarczy w osprzęt.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Śnieg

Post autor: TSS » 16-01-2021 10:25

alek pisze:
15-01-2021 20:59
TSS pisze:
15-01-2021 20:13

Jak można odśnieżać miasto, które ma ok. 160 km dróg jednym pługiem, no jak?
Czy aby na pewno jednym pługiem? Może warto to sprawdzić?
może źle się wyraziłem, pisząc pług - chodziło mi o pługopiaskarkę, a nie o traktorki, którymi możesz sobie odśnieżać parking na Kauflandzie lub chodnik na osiedlu.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Śnieg

Post autor: zbyry » 16-01-2021 10:56

A tam pługi czy piaskarki. Najlepszy jest pług-fiat 126p na stacji w Baranowie Sandomierskim. Wymiata jak trzeba, aż żałuję, że jak ostatnio jechałem to się nie zatrzymałem i nie nakręciłem filmiku :-)

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Śnieg

Post autor: A1313 » 16-01-2021 11:20

TSS pisze:
16-01-2021 10:25
alek pisze:
15-01-2021 20:59
TSS pisze:
15-01-2021 20:13

Jak można odśnieżać miasto, które ma ok. 160 km dróg jednym pługiem, no jak?
Czy aby na pewno jednym pługiem? Może warto to sprawdzić?
może źle się wyraziłem, pisząc pług - chodziło mi o pługopiaskarkę, a nie o traktorki, którymi możesz sobie odśnieżać parking na Kauflandzie lub chodnik na osiedlu.
Co mnie interesuje prywaty teren, zgodnie z logika w pierwszej kolejności odśnieża się chodniki, ścieżki rowerowe a na samym końcu ulice. Czy urzędowi miejskiemu ktoś broni np. Na osiedlu Sobów wynajac rolnika do odśnieżania ulic. Tak działa pół Europy i parę miast w Polsce, kupujesz osprzęt i wynajmujesz. Rolnik ogrodnik, czy firma budowlana dostaje kasę za gotowość plus za użycie sprzętu. Autostradę a 4odsciezaja firmy budowlane które mają przestój. Zakładasz piaskarkę i doczepiasz pług i jazda. Nie inwestujesz w ciężarówki, sam jeden pojazd to osprzetu na kilkanaście pojazdów. Sam widziałem zwykły ciągnik siodłowy gdzie na siodle do naaczepy miał zamontowany zbiornik z solanką. Ciężarówka była własnością rolnika dla którego zima jest martwym sezonie. Miał mała wioskę do odsciezania i dawał radę.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Śnieg

Post autor: TSS » 16-01-2021 12:25

Traktorkiem to sobie możesz odśnieżać tak jak napisem wcześniej chodniki i dróżki na osiedlach. Natomiast do odśnieżenia w szybkim czasie przynajmniej dróg wojewódzkich w Tarnobrzegu potrzebny jest większy sprzęt, bo nie będziesz się co chwile załadowywał na bazie i tracił czas. Przykładowo odśnieżanie drogi od Wielowsi do Nagnajowa zajmie kilka godzin traktorkami. A odśnieżanie samo w sobie nic nie da, trzeba coś jeszcze coś sypnąć. Aby efekt był szybko widoczny trzeba puszczać dwa pługi koło siebie (ale trzeba je mieć) i jeździć kilka razy, a nie raz i jest ok.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Śnieg

Post autor: A1313 » 16-01-2021 14:35

Proponuję czytanie ze zrozumienie. Naprawdę to nic trudnego, wiem że nasza edukacja z biegiem czasu zniechęca do tego.,ale warto spróbować.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Śnieg

Post autor: norweski_leśny » 16-01-2021 15:39

RDM nie posiada jednego pługu. Z tego co się orientuję w minionym roku był przetarg, gdzie zakupiono dwie pługopiaskarki. Do tego dochodzi stary sprzęt, który już był na posiadaniu. Więc na pewno jest to 2 pługopiaskarki oraz minimum 1 pług. Sprzętu nie brakuje. Cala sytuacja powstała ze względu na brak pełnienia dyżuru nocnego. Zatem nikt nie wyjechał na ulicę np. o 4 rano, tylko zrobiono to dopiero od 7 jak zaczęła się zwykła zmiana. Oczywiście teraz będą tłumaczenia i dowody, że było inaczej. Jednak jakby od tej 4 czy nawet 5 jeździli to spokojnie o 7 sytuacja na drogach byłaby praktycznie ogarnięta. Zwłaszcza, że opady już ustały. Inna sprawa pewnie w tym, iż nikt nie był wstanie podjąć decyzji czy sypać sól, bo cenne rośliny się mogą zniszczyć.
Zatem jest możliwe odśnieżanie Wisłostrady w taki sposób, iż pierwszy pojazd odgarnia od strony roślin na prawy pas a drugi pojazd z tego pasa na pobocze.
W tej całej sytuacji nie zabrakło sprzętu tylko decyzyjności i ludzi do pracy od wczesnych godzin porannych. Oczywiście pracownikowi trzeba by zapłacić za taką pracę dodatkowo, a podejrzewam że i zmienić warunki umowy co kosztuje.

cdn24
Posty: 65
Rejestracja: 07-06-2018 21:53

Re: Śnieg

Post autor: cdn24 » 19-01-2021 20:52

Jest w końcu zima, to cóż dziwnego w tym, że jest śnieg?
Nie rozumiem kompletnie waszych rozterek.
Dziwi mnie jedynie, że naszych walecznych pań tu jeszcze nie ma z Tarnobrzeskiej Rady Kobiet. Zaspały sobie w śnieżnych zaspach czy też może pierogi poszły lepić albo też pierze z gęsi drzeć. Jakoś dziwie cicho siedzą i nawet się nie buntują, o ekologię miasta nie walczą i osłon na sadzone przy drodze drzewka się nie domagają. Co co się z nimi dzieje, bo wywołuje to mój głęboki niepokój.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Śnieg

Post autor: olekko » 24-01-2021 18:08

Od 4 rano, przez dobę, spodziewane są największe od kilku lat opady śniegu. Pozostaje życzyć RDM-owi powodzenia i liczyć na to, że jest w pełnej gotowości do tego ciężkiego dnia.

ODPOWIEDZ