Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: admin » 18-06-2021 18:59

Wczoraj pojawiła się informacja w ED, że analiza wody pobranej w dwóch punktach Tarnobrzega (SP10 i ul. Wiślna) wskazała zbyt wysoki (czyli w ogóle jakiś, bo każdy jest zbyt wysoki) poziom bakterii wskaźnikowej (z grupy) e.coli, przez co, według stanowiska Sanepidu, nie nadaje się ona do picia, sporządzania posiłków, mycia zębów, owoców itd.
Uwaga: to były próbki z 15 czerwca!. Pierwszy komunikat Sanepidu dwa dni później, podobnie jak tekst ED:



Dziś wczesnym popołudniem TVL wrzuciła do netu informację, że skażoną wodę wykryto w SP10 jak i na ul. Wiślnej (czy też na os. Przywiśle) oraz że istnieje podejrzenie, że woda może nie nadawać się do normalnego użycia na terenie całego miasta. Serio był taki komunikat, z groźnym obrazkiem "biohazard". Niedługo później TVL skasował tę informację i zamieścił rozmowę z Panią z Wodociągów:



Wiemy zatem, że to nie sama Escherichia Coli, ale "bakterie z grupy coli" (już nam lepiej?) i że próbki bada obecnie certyfikowane laboratorium SGS, a badania wewnętrzne tymczasem nie potwierdziły wyniku.

Pamiętamy, że problemy z jakością wody mieliśmy przed laty, stąd pewnie spore wyczulenie starszego pokolenia. Co ciekawe informacja o "skażonej wodzie" prędzej się dzisiaj rozchodziła telefonicznie wśród seniorów, niż Internetem wśród średniego pokolenia i młodzieży.

Leliwa informowała o działaniach naprawczych w całej sieci, zatem woda może być obecnie bardziej chlorowana niż standard:



Oficjalna informacja pojawiła się w końcu na stronie Wodociągów, jest też pełen dokument z kontroli z zaleceniami:
http://www.wodociagi.tarnobrzeg.pl/imag ... _nr_10.pdf

Co ciekawe UM, mając od wczoraj informację z Sanepidu, informuje na stronie o dystrybutorze wody święconej, ale w sprawie wykrytych bakterii nomen omen nabrał wody w usta. Pozostaje poczekać na wyniki, czy była to woda skażona, czy jałowa. Oby jałowa, bo pewnie dowiemy się czegoś w poniedziałek, czyli na 7 dzień po pobraniu próbek.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: dino » 18-06-2021 19:29

Skoro stwierdzono w szkole nr 10, to czy znaczy to, że magistrala na Serbinowie również ma skażenie?
Czy mieszkańcy bloków przy szkole 10 mogą bezpieczne używać wody do picia?
Czy może lepiej do wyjaśnienia tymczasowo przeżucić się na wodę butelkowaną do czasu wyjaśnienia?

Ja proponuję jednak zastawiać Wodociągi po to, byśmy mieli lepszą i tańszą wodę a nie alejki nad zalewem.
Prawda, radni z Serbinowa?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: admin » 18-06-2021 19:38

Znamy wynik badania wody sprzed 3 dni. Pewnie co najmniej od wczoraj intensywnie chlorują, zatem jeśli teraz mamy się przerzucać na butelkowaną, to głównie ze względu na chlor. Dobrze mi się zdaje?

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: Jacek » 18-06-2021 19:51

Nie znam się na tym temacie, więc tym chętniej się wypowiem (skąd my to znamy?). Gdybyśmy na stanowisku szefowej Sanepidu mieli poprzednią panią dyrektor (Miss Coli) to bralibyśmy dziś wodę jedynie z beczkowozów lub napędzili ruch w Biedronkach itp. na wielopaki butelkowanej wody. Moim skromnym zdaniem lepiej jest tak jak teraz. Kto chce - niech kupuje w butelkach. Kto uważa, że Sanepid słusznie nie sieje paniki - robi tak jak ja. Myję się i używam wody zgodnie z jej przeznaczeniem. Nigdy nie piłem wody z kranu i taki mam plan do końca życia. Amen.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: Innn » 18-06-2021 21:50

Za to woda święcona bezpieczna - miasto zakupiło dozowniki bezdotykowe dla kościołów - wystarczy podstawić paszczę
BTW gdzie stoją / staną kurtyny wodne?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: admin » 18-06-2021 22:32

Kurtyny wodne z zanieczyszczoną wodą? Hmmm.
Chyba że kurtyny ze święconą przy wejściu do kościołów.

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: DonBeck » 18-06-2021 23:14

Skoro woda płynąca z kranu nie spełnia norm i nawet do mycia talerzy należy ją przegotować, to może na czas awarii należy obniżyć jej cenę za zużycie? Za co tyle płacimy? Gaz do gotowania tej wody też nie jest darmowy.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: olekko » 19-06-2021 00:04

Skoro w dwóch próbkach wody tego samego dnia na dwóch różnych krańcach miasta wykryto bakterie (w SP10 stwierdzono niezdatność do spożycia, w Tar-Wod na Wiślnej - warunkową dopuszczalność), to potencjalnie można przypuszczać, że z wodą gdzie indziej również mogło być coś wtedy nie tak (nie wiemy jak jest teraz):
https://www.gov.pl/web/psse-tarnobrzeg/ ... arnobrzeg2

Alarmujący artykuł w ED i milczenie ze strony miasta/wodociągów, to nie było dobre połączenie.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: Innn » 19-06-2021 00:12

admin pisze:
18-06-2021 22:32
Kurtyny wodne z zanieczyszczoną wodą? Hmmm.
Chyba że kurtyny ze święconą przy wejściu do kościołów.
1. Suponujesz że bakterie pozostaną w wodzie do końca lata?
2. Ten tok rozumowania mi się podoba :D

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: admin » 19-06-2021 08:07

Olekko, kiedy zaglądałeś na stronę Sanepidu?
Kojarzy mi się, że jak tam zaglądałem wczoraj po południu, to był tylko komunikat z 17.06 o skażeniu wody w SP10, gdzie rzeczywiście zużycie mogło być tam mniejsze niż zwykle.
Przed chwilą też trafiłem na komunikat z 18.06, który linkujesz, czyli potwierdzenie, że próbka w Wodociągach też nie spełnia wymogów, chociaż pewnie poziom bakterii wskaźnikowej jest niższy. Czy dobrze mi się zdaje, że pojawił się na stronie stosunkowo późno?

Trochę to zmienia wydźwięk przekazywanych wczoraj skąpych oficjalnych informacji:
1. Wodociągi wciąż informują tylko częściowo, tzn. nie piszą na swojej stronie o problemach z wodą w ich siedzibie, chociaż zużycie tam raczej nie jest nagle sezonowo zmniejszone, a na pewno mają wiedzę o wynikach.
2. "Straciła prawdziwość" (dość delikatnie?) informacja z WT dla TVL, że nigdzie indziej nie wykazano problemów, bo teraz Sanepid wskazuje je również w siedzibie Wodociągów.
3. "Straciły prawdziwość" również wypowiedzi Wodociągów dla Leliwy.
4. Wciąż najbardziej aktualny jest pierwszy tekst ED z przedwczoraj, gdzie wspomniano o problemach z jakością wody w dwóch ujęciach, w odległych od siebie częściach miasta, czyli ED wiedziało na ten temat więcej niż WT? ;)
5. Nadal nie ma żadnego komunikatu z miasta, który by informował, ostrzegał, bądź uspokajał mieszkańców.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: admin » 19-06-2021 11:31

Ok, pośród sprzecznych informacji i braków informacji, mam w końcu przekaz z wiarygodnego źródła: woda z kranu nadaje się do normalnego użytkowania. Na zdrowie!

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: olekko » 19-06-2021 11:40

Zaglądałem w nocy z czwartku na piątek około północy (po tym jak przeczytałem newsa z ED, był jeden komunikat), i z wczoraj na dzisiaj około północy (były dwa komunikaty).

Wszystko co napisałeś w tych punktach wydaje się prawdziwe.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: admin » 21-06-2021 20:43

Info od Wodociągów Tarnobrzeskich

Informacja Spółki Tarnobrzeskie Wodociągi dotyczący jakości wody

Obrazek

Spółka Tarnobrzeskie Wodociągi w załączeniu przesyła decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego potwierdzającą przydatność wody do spożycia w budynku zlokalizowanym przy ulicy Dąbrowskiej 10 (Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Przedszkole nr 12). Jednocześnie chcielibyśmy Państwu przekazać kilka informacji:
- Decyzja Sanepidu z czwartku 17 czerwca 2021 roku o nieprzydatności wody do spożycia dotyczyła tylko i wyłącznie budynku przy ul. M. Dąbrowskiej 10 i miała charakter lokalny. Przypominamy, że woda do badań pobierana jest z instalacji wewnętrznej.
- W związku z decyzją Sanepidu Spółka podjęła działania naprawcze i prewencyjne związane z dezynfekcją i płukaniem instalacji wewnętrznej w budynku przy ul. Dąbrowskiej 10.
- Woda dostarczana przez Spółkę do wodociągu miejskiego była przydatna do spożycia i spełniała wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z posiadanymi wynikami laboratorium Spółki i Laboratorium zewnętrznego SGS woda wychodząca ze Stacji Uzdatniania Wody była bardzo dobrej jakości, spełniała wszystkie wymagania.
- W sobotę i niedzielę otrzymaliśmy wstępne wyniki badań z Sanepidu, Laboratorium Spółki i Laboratorium SGS, które potwierdziły, że w żadnej pobranej próbce wody w dniu 17 czerwca 2021r. i 18 czerwca 2021r. nie stwierdzono bakterii, a woda dostarczana przez Spółkę jest zdatna do spożycia i spełnia wymagania Ministerstwa Zdrowia.
- Spółka na bieżąco dokłada starań, aby jakość wody w mieście Tarnobrzeg nie tylko spełniała wymagane parametry, ale aby była jak najwyższej jakości, dlatego realizowany jest ciągły i bieżący monitoring jakości wody przez dwa laboratoria (Spółki i SGS) oraz w ramach nadzoru przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>
I znów interesujące podejście w pierwszym punkcie - tak, decyzja Sanepidu z 17 czerwca dotyczy tylko SP10, ale przecież była jeszcze druga z 18 czerwca, o której w komunikacie w ogóle nie wspomniano. Dzisiaj w Biedrze widziałem puste miejsce po trzech paletach butelkowanej. Ale właśnie przyjeżdżała dostawa. Dobrze że się oficjalnie wyjaśniło.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: olekko » 12-07-2021 21:24

Kolejne problemy z wodą? Wykryto bakterie z grupy coli w siedzibie TarWod - już dobre kilka dni temu.

https://www.gov.pl/web/psse-tarnobrzeg/ ... arnobrzeg5

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: kuna » 13-07-2021 00:06

No to ładnie. Czyli każdy dzień należy zaczynać i kończyć od sprawdzenia komunikatów na stronie Sanepidu.
Ale czy Sanepid i jego urzędnicy nie byliby łaskawi podać informacji do mediów, a urząd miasta opublikować na swojej stronie? Przecież jest to wiadomość niezwykle ważna,Dlaczego ktoś tak nieodpowiedzialnie podchodzi do tematu? Gdzie w końcu jest gospodarz miasta ? Gdzie są media?
Od co najmniej 8 lipca coś nie tak, dzisiaj jest 12 lipca. I nigdzie ani słowem.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: admin » 13-07-2021 07:08

Badanie jest nawet z 6 lipca. Miasto nie komentowało poprzedniego przypadku, zatem nie zaskakuje mnie i tym razem.
Na pociechę - poziom bakterii niski i tylko w jednym miejscu z kilku czy kilkunastu badanych ujęć. Paradoksalnie wychodzi że najgorsza jakość wody jest w biurze Wodociągów?

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: olekko » 13-07-2021 10:46

https://www.gov.pl/web/psse-tarnobrzeg/ ... arnobrzeg6

Jest i komunikat z dzisiaj, że wszystko już w czwartek było w porządku.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: kuna » 13-07-2021 10:49

A mnie dziwi brak informacji na stronie miasta, zwłaszcza, że wisi zawiadomienie Wodociągów o przerwie w dostawie wody na oś. Nadole. A o tym, że z wodą coś nie tak - już nie. I uważam, że to nie jest w porządku.
No ale....dzisiaj jest nowy komunikat i woda jest już dobra. I teraz pytanie - czy te komunikaty są na poważnie, albo inaczej, czy proces produkcji wody w Tbg jest na poważnie? Bo wygląda to mocno niepoważnie.
Ale... Wodociągi odkomarzały akurat 6 - 8 lipca, no to być może nie pilnowały jakości wody, bo były zajęte jakby czym innym.
Zdrowia tarnobrzeżanie.

Awatar użytkownika
carool
Posty: 84
Rejestracja: 20-11-2007 23:09

Re: Co z tą wodą? Mamy znów e.coli w kranach?

Post autor: carool » 13-07-2021 11:35

Pamiętajcie proszę że próbki wody do badań pobiera się na ujęciu wody , w wybranych punktach na sieci wodociągowej oraz jak nie ma jak pobrać próbki wody z sieci to z instalacji budynkowej znajdującej się najbliżej tej sieci.
Bardzo często spotyka się z sytuacją że woda w instalacji nie odpowiada wymaganym parametrom a zaraz na sieci jest wszystko w porządku.
Związane jest to np z długim "staniem" wody w instalacji (np szkoła w czasie wakacji). Później sanepid wydaje tego typu komunikaty które w sumie nic nie mówią oprócz tego że w budynku jest jakiś problem.
Wodociągi czy miasto nie jest zobowiązane do informowania o tym publicznie ponieważ to na papierze problem instalacji i administratora w budynku.

Mnie natomiast zastanawia coś innego. Opisany przeze mnie przypadek jest raczej jednostkowym zdążającym się raz na jakiś czas. Tu natomiast mamy już kilka takich przypadków w małym odstępie czasu.
Nie chcę siać tu jakiś teorii spiskowych ale wygląda to mi na problem wody w sieci który jest najprawdopodobniej spowodowany jakimiś remontami i pracami na wodociągu gdzie po skończeniu tych prac wodociąg nie jest należycie przepłukany tzn. jest przepłukany ale cały "syf leci do kranów w budynkach".

ODPOWIEDZ