Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 27-12-2021 14:30

Obrazek

Pamiętacie wątek o tym tytule, ale dotyczący BO na rok 2020? Niestety chyba nie za bardzo uczymy się na błędach, a RIO kolejny raz wykazuje miastu rażące błędy przy badaniu projektów i samym głosowaniu. Według RIO w przypadku projektu, który Prezydent uznał za zwycięski, brak jest podstaw do ujęcia go w projekcie uchwały budżetu na rok 2022.

Co to za projekt?
Już w samej nazwie pojawia się problem. Pierwotnie zgłoszony został projekt pod nazwą „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne”, taki też został poddany pod głosowanie, tymczasem Wydział Techniczno-Inwestycyjny i Drogownictwa UM Tarnobrzeg pozytywnie zaopiniował projekt… o innej nazwie: „Miejskie ciągi piesze – przyjazne i bezpieczne”.

Okazało się, że koszty realizacji pierwotnego projektu przekraczają założony budżet dla projektów dużych (skąd my to znamy?) oraz że wnioskodawca zgodził się na modyfikację zakresu projektu.

Jak informuje RIO, po modyfikacji projekt znacznie odbiegał od pierwotnie zgłoszonego w dniu 31 sierpnia. Dokonano całkowitej zmiany projektu, nie określono zakresu wykonywanych prac w poszczególnych osiedlach Tarnobrzega przy poszczególnych ulicach (jak to miało miejsce w pierwotnym projekcie), a jedynie określono wysokość środków na poszczególne osiedla na niesprecyzowane zadania o nazwach „remont (budowa, przebudowa) osiedlowych ciągów pieszych.

Jak zaznacza RIO, takie zadanie nie określa wprost na czym ma polegać realizacja tych zadań, czy będą to remonty istniejących odcinków chodników, czy budowa nowych i w jakim zakresie. W takim przypadku o przeznaczeniu środków na remont lub budowę/przebudowę decydowałby Prezydent Miasta Tarnobrzega, a nie mieszkańcy w drodze głosowania na projekt, którzy powinni decydować o zakresie i rodzaju robót w ramach budżetu obywatelskiego.

Być może z tych względów ostatecznie na karcie do głosowania zamieszczono nie projekt po modyfikacji, który pozytywnie opiniowały miejskie komórki, ale pierwotnie złożony projekt o nazwie „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne”, dla którego jednak koszty wykonania (po analizie komórki Urzędu Miasta) przekraczały założony budżet dla projektów dużych. Według RIO z tych względów projekt powinien być odrzucony i nie poddany głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego, ponieważ szacunkowy koszt realizacji przekracza maksymalną kwotę przeznaczoną na dany typ projektów.

Prezydent poinformował RIO o wyniku głosowania i zwycięskim projekcie dużym, jednak stanowisko Składu Orzekającego w tym zakresie jest jasne: „brak jest podstaw do ujęcia w projekcie uchwały budżetowej na rok 2022 projektu pn. „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne”.

Jak to się skończy?
Pewnie tak jak ostatnio. Po sporze z RIO (nie ustąpi?) możemy udać się do WSA, a później do NSA, przed którymi władze miasta mogą, tak jak w przypadku BO2020 przegrać, co jednak nic nie zmienia. W końcu właśnie realizujemy projekt „Widno i bezpiecznie”, który zdobył najwięcej głosów wśród projektów na 2020 rok, przy czym według kolejnych instancji ze względu na nieprawidłowości powinniśmy realizować nie ten, ale inne projekty duże, których jednak nie realizujemy.

Ze strony władz miasta usłyszymy, że najważniejsza jest wola mieszkańców, którzy zgodnie i zdecydowanie poparli projekt budowy i remontów chodników na poszczególnych osiedlach.

Jak wyglądało samo głosowanie pisałem wcześniej:
https://www.tarnobrzeg.info/2021/11/10/ ... a-wynikow/

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: encore » 27-12-2021 17:01

Hahaha, a jak pytałem o szczegóły projektu - co, gdzie i jak konkretnie wygląda to nikt nie potrafił powiedzieć.

Głosowałem na klarowny projekt dot. wód siarczkowych.

Nie ukrywam, że taka decyzja RIO mnie cieszy tak samo mocno jak mocno smucą mnie władze miasta, które nie potrafią nawet uczyć się na swoich błędach.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 24-03-2022 21:43

No i mamy powtórkę z rozrywki.
Budżet znów zakwestionowany przez RIO, bo znów Tarnobrzeg nie dał rady przeprowadzić BO bez zjawisk budzących wątpliwości RIO.
Znów kierujemy sprawę do WSA. Ścieżka już przetarta, czyli władze miasta już wiedzą, że Budżetu Obywatelskiego można po prostu nie zrealizować, nawet jak się przegra przed WSA i NSA. Można za to zrealizować zakwestionowane projekty.

Decyzja RIO:
https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/WDU ... 17/akt.pdf

Zamiast chodników przyjaznych i bezpiecznych RIO wpisało nam do budżetu wykonanie chodnika na ul. Słomki i (po raz kolejny) odwiertów do wód siarczkowych.

Pytanie do zorientowanych - dlaczego nie realizujemy zamiast tego "Siarkowca - osiedla marzeń", który to projekt miał więcej głosów?

Na najbliższej sesji:
UCHWAŁA NR .................... RADY MIASTA TARNOBRZEGA z dnia .................... 2022 r. w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na uchwałę Nr VII/535/2022 z dnia 1 marca 2022 roku Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie Na podstawie art. 98 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r., poz. 559) oraz art. 3 § 2 pkt 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r., poz. 329) Rada Miasta Tarnobrzega uchwala, co następuje:
§ 1. Wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na uchwałę nr VII/535/2022 z dnia 1 marca 2022 roku Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie stwierdzającą w części nieważność uchwały nr LIV/543/2021 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 29 grudnia 2021 roku w sprawie uchwały budżetowej na 2022 rok.

Uzasadnienie
Uchwałą nr VII/535/2022 z dnia 1 marca 2022 roku Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie stwierdziło w części nieważność uchwały nr LIV/543/2021 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 29 grudnia 2021 roku w sprawie uchwały budżetowej na 2022 rok. Z uzasadnienia uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie wynika, iż zakwestionowana uchwała Rady Miasta Tarnobrzega narusza:

1)§ 7 pkt 8 uchwały nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 roku w sprawie budżetu obywatelskiego Miasta Tarnobrzega o treści: Do budżetu obywatelskiego nie mogą być zgłaszane projekty, których szacunkowy koszt realizacji przekracza maksymalną kwotę przeznaczoną na dany typ projektów;

2)art. 5a ust. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r., poz. 559) o treści: Rada gminy określa w drodze uchwały wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, w szczególności:

1) wymogi formalne, jakim powinny odpowiadać zgłaszane projekty z uwzględnieniem - o ile jest to możliwe - uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062);

2) wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt, przy czym nie może być ona większa niż 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt;

3) zasady oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej, spełniania przez nie wymogów formalnych oraz tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania;

4) zasady przeprowadzania głosowania, ustalania wyników i podawania ich do publicznej wiadomości, biorąc pod uwagę, że zasady przeprowadzania głosowania muszą zapewniać równość i bezpośredniość głosowania. Dokonana ocena prawna uchwały nie wskazuje, aby w trakcie procedury uchwalania budżetu obywatelskiego doszło do naruszenia § 7 pkt 8 uchwały nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 roku, gdyż umknęło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, iż w ramach oceny złożonych projektów zastosowano postanowienia § 13 ust. 1 i 3 powołanej uchwały o treści: Jeżeli projekt zawiera braki nadające się do usunięcia, Prezydent wzywa zgłaszającego do jego uzupełnienia
w terminie 3 dni roboczych od dnia wysłania wezwania na adres poczty elektronicznej zgłaszającego.

W przypadku, gdy analiza projektu wskazuje, że projekt jest niewykonalny, komórka Urzędu dokonująca analizy zwraca się do wnioskodawcy z propozycją wprowadzenia zmian. Modyfikacja zgłoszenia, może być dokonana wyłącznie za zgodą wnioskodawcy. Wnioskodawca wyraził zgodę na modyfikację projektu w zakresie zmniejszenia kosztów jego wykonania i sposobu realizacji zadania na poszczególnych osiedlach Miasta Tarnobrzega.

Zagadnienia wynikające z kwestionowanego naruszenia art. 5a ust. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r., poz. 559) nie zostały przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie uzasadnione w podjętej uchwale. Rzeczona norma ma charakter kompetencyjny, a jej naruszenie może być jedynie kwestionowane w zakresie postanowień zawartych w uchwale trybowej nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 roku w sprawie budżetu obywatelskiego Miasta Tarnobrzega – które nie jest obecnie objęta kontrolą Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Kolejnym elementem o charakterze następczym - nie wyjaśnionym w podjętej przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie uchwale – jest dokonany wybór projektów obywatelskich włączonych do uchwały budżetowej na rok 2022. Kolegium nie wyjaśnia, jakim kluczem kierowało się dokonując arbitralnego, niewynikającego z kolejności oddanych głosów – doboru projektów do budżetu /wybrano projekt nr 3 i nr 6 – przez wgląd na oddaną liczbę głosów/.

W tych okolicznościach wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie jest w pełni uzasadnione.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: encore » 25-03-2022 06:38

Zastanawia mnie po co miasto brnie taką drogą. Przecież to świadome podrzynanie gałęzi na której jest interes miasta i mieszkańców. Raz się pomylić każdy może ale to już przypominać zaczyna świadomą dywersję mającą za cel kompromitację budżetu partycypacyjnego.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: zbyry » 25-03-2022 07:00

@admin nie brałem udziału w tegorocznym głosowaniu, bo dla mnie BO stało się farsą. Czemu nie realizujemy projektu, który uzyskał tyle a tyle głosów? Nie wiem. Natomiast zastanawia mnie jedno, po jakiego grzyba chodnik przy Słomki? Przecież tam jest chodnik i to w dobrym stanie, od Warszawskiej do Dzikowskiej. Wychodzisz z Warszawskiej, dalej Kwiatowej, Wiącka, Polnej, Czereśniowej, Dzikowskiej to trakt jest na całej długości. Może niech RIO spojrzy na Google maps albo niech ktoś podjedzie i zobaczy...przecież to jest jak dla mnie, a znam te miejsca doskonale, gdyż tam chodzę, biegam, jeżdżę na rowerze czy autem, marnotrawstwo pieniędzy. Jeszcze bym zrozumiał, jakby tam hordy narodu chodziły. A tam na chodniku można spotkać zająca, jeża, lisa, autentyk. Rano ludzie na MKS i do pracy, szkoły, po południu mało co, a wieczorem żywego ducha nieraz nie widać. Największy nazwijmy to ruch po tym chodniku, to jest w sobotę do południa, bo zakupy w Biedrze, Delikatesach. Jeżeli pan Prezydent zwróci się do SA w tej sprawie, to mu kibicuję, bo naprawdę w mojej skromnej ocenie jest to durny pomysł. Komu drugi chodnik potrzebny? Żabom, jenotom, lisom, zającom? Jest tyle chodników w mieście, gdzie sobie można zęby wybić, choćby na Dzikowie, a tu kolejny chodnik przy Słomki. Komu i po co? Co do wód siarczkowych, a już niech zrobią ten odwiert i święty spokój.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 25-03-2022 07:26

Oficjalne wyniki mieliśmy następujące:
projekt nr 1. Miejskie chodniki - przyjazne i bezpieczne - 1712 głosy;
projekt nr 2. Modernizacja bocznych ulic - Stanisława Wyspiańskiego i Jana Tracza - 132 głosy;
projekt nr 3. Remont ulicy Stanisława Piętaka boczna - po powodzi w 2010 roku - 311 głosów;
projekt nr 4. "Siarkowiec" - Osiedle Marzeń – 601 głosów;
projekt nr 5. Wykonanie chodnika przy ul. J. Słomki – 89 głosów;
projekt nr 6. Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim - 458 głosów.

Chodnik ma aż 89 głosów, ale pewnie akurat mieści się w limicie jako kolejny po odwiertach. Tylko dlaczego wskazane są odwierty, a nie "Siarkowiec" osiedle marzeń, które otrzymało więcej głosów? Też jakieś problemy proceduralne? To był kolejny projekt rozbijający bank, czyli za około 1,5 mln zł, żaden inny nie byłby realizowany.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 25-03-2022 11:12

Jako wyjaśnienie z RIO jest co następuje:
Przy wyborze kolejnych projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej wzięło pod uwagę projekty, których koszt szacunkowy jest zgodny ze złożonymi w ramach budżetu obywatelskiego i spełniają wymogi uchwały Nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego miasta Tarnobrzega (Dz. Urz. Woj. Podk. z 2019 r. poz. 3162, z późn. zm.).
Czyli z Siarkowcem też były jakieś problemy proceduralne lub związane z wyceną?

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: Innn » 25-03-2022 14:21

Na konferencji prasowej M Zych odczytała wyniki analizy wód - jak rozumiem mają kryteria mineralnych i do balneologii
Plus wyrok - odwiert powinien być realizowany

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 25-03-2022 15:31

Tu możesz przeczytać informację o składzie wody. Zapytałem o inne strony, ale bez reakcji, mamy tylko punkt 7.
Wolałbym przeczytać całość, może też spytam w UM.
Zakładam, że gdyby w innych punktach było coś na plus, to też byśmy je zobaczyli. Czy nie?


Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: norweski_leśny » 26-03-2022 07:40

Dać urzędnikom oraz prezydentowi i jego zastępcy kolejną podwyżkę 100%. Może wtedy wreszcie zrobią budżet obywatelski prawidłowo. Szkoda tylko że wypaczyli ideę tak mocno, iż głosować będą na projekty sami urzędnicy i ich rodziny. Ja już podziękuję za uczestniczenie w tej farsie.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: zbyry » 26-03-2022 13:09

@norweski leśny ja już podziękowałem ;) dla mnie BO jest bez sensu. Tyle zebrań, rosnące koszty organizowanych przedsięwzięć - karty do głosowania, prąd, nakład pracowniczy, tusz, drukarka i inne to po prostu Techniczny Koszt Wytworzenia Produktu, który jest coraz wyższy. Z roku na rok. Czy, bardzo przepraszam, do zbudowania chodnika przy Słomki, potrzeba BO? Nie. Wystarczą radni i przewodniczący osiedla. Tak, wiem, ustawa. Ale już od jakiegoś czasu dziękuję, postoję. A RIO nie będzie mi mówiło, co mamy wykonać, bo to w mojej ocenie jest psuciem idei samorządności jednakże organ nadzoru nad finansami lokalnych społeczności jest potrzebny, lecz czy i tam nie powinno być zachowania zdroworozsądkowych proporcji w zakresie gospodarowania publicznym groszem? Prof. Kulesza to się chyba w grobie przewraca, jak na to wszystko patrzy.

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: Serio » 26-03-2022 17:12

"Tu możesz przeczytać informację o składzie wody. Zapytałem o inne strony, ale bez reakcji, mamy tylko punkt 7.
Wolałbym przeczytać całość, może też spytam w UM.
Zakładam, że gdyby w innych punktach było coś na plus, to też byśmy je zobaczyli. Czy nie?"

Lepiej spytaj prezydenta dlaczego nie ujawnił tych wyników badań, co przecież zapowiadał, może nie pasuje mu to do jego koncepcji rozwoju Tarnobrzega w oparciu o spalarnię. Zamiast się cieszyć, że potwierdzono to o czym dawno dr Witold Zych mówił, to się go czepiasz. Masz przecież to co najważniejsze. Chyba należysz do tych co wolą spalarnię od ośrodka balneoterapeutycznego.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 26-03-2022 18:39

Skąd mam wiedzieć czy w punkcie szóstym nie ma np. o trudnościach z wydobyciem, co czynie je nieopłacalnym? Lubię czytać dokumenty w całości, a nie wyrywkach.
Obecną ekipę wielokrotnie krytykowałem za chowanie istotnych dla mieszkańców informacji. Politykę informacyjną odbieram jako chyba najgorszą do tej pory, co nie znaczy, że politycznie nie jest to opłacalne i skuteczne. Niestety pewnie jest.

O wykorzystaniu źródeł siarkowych pisałem na forum zanim to się stało modne w lokalnej polityce. Jestem wielkim zwolennikiem budowy ośrodka jeśli tylko znajdzie się ktoś kto będzie chciał go wybudować. Próbowaliśmy jednak z PPP i zainteresowanie było zerowe.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: zbyry » 26-03-2022 19:55

Uważam, o czym zawsze pisałem, że do tego pomysłu podejście od samego początku było złe, bo nie zaczęto od planu przychodów i analizy ekonomicznej, która, czy się komuś podoba czy nie, musi być oparta na sztywnych danych, albo choć szczątkowych. Ileż razy mówiłem i pisałem, posadźcie urzędników w biurach, stwórzcie swego rodzaju 30 dniowe call center, zadajcie pytania jasne, proste, zobaczcie jakie ceny ma konkurencja, sprawdźcie dostępne źródła zewnętrznych dofinansowań, jaka marżowość, jaki EBIT, EBITDA, QR i inne wskaźniki. Tyle lat to się już wałkuje... już zamiast tego pomysłu z chodnikiem na Słomki- przepraszam, że się powtarzam, "weźta i wywierćta te dziurę" 😉

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: Serio » 27-03-2022 08:26

admin pisze:
26-03-2022 18:39
Skąd mam wiedzieć czy w punkcie szóstym nie ma np. o trudnościach z wydobyciem, co czynie je nieopłacalnym? Lubię czytać dokumenty w całości, a nie wyrywkach.
Obecną ekipę wielokrotnie krytykowałem za chowanie istotnych dla mieszkańców informacji. Politykę informacyjną odbieram jako chyba najgorszą do tej pory, co nie znaczy, że politycznie nie jest to opłacalne i skuteczne. Niestety pewnie jest.

O wykorzystaniu źródeł siarkowych pisałem na forum zanim to się stało modne w lokalnej polityce. Jestem wielkim zwolennikiem budowy ośrodka jeśli tylko znajdzie się ktoś kto będzie chciał go wybudować. Próbowaliśmy jednak z PPP i zainteresowanie było zerowe.
O opłacalności wydobycia już wiemy od czasu ekspertyzy PiG. Konkretnie, od kiedy pisałeś? Na podwodne miasto pieniądze są, ale na ośrodek leczniczy już nie? One są, tylko trzeba chcieć po nie sięgnąć, tak jak zrobili to inni. https://www.facebook.com/groups/625699935354739
"Kilka dni temu podczas konsultacji społecznych projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 pytanie dotyczące możliwości wykorzystania wód siarczkowych zlokalizowanych nad Jęzorem Tarnobrzeskim zadała Małgorzata Zych Liderka Klubu Konfederacji i Ruchu Narodowego w Tarnobrzegu reprezentująca środowisko wspierające mnie w staraniach, aby ten ogromny potencjał pro-rozwojowy, jakim jest to bogactwo naturalne wykorzystać dla dobra miasta. Jak się okazuje odpowiadając pan Wojciech Magnowski Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym wyraźnie wskazał, że istnieje taka możliwość w ramach Priorytetu nr 6. Rozwój zrównoważony terytorialnie, „gdzie przewidywane jest wsparcie na takie projekty, które będą wynikać z strategii przygotowanej przez Miejski Obszar Funkcjonalny Tarnobrzega w ramach instrumentu ZIT ( Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), w związku, z czym jeśli takie przedsięwzięcie zostanie ujęte w dokumencie planistycznym, który będzie podstawą do tego by uzasadnić możliwość realizacji takich projektów to takie możliwości być może będą wykonalne, natomiast to zależy oczywiście od tego by odpowiedni podmiot taką inicjatywę przedstawił i by w dokumencie w postaci takiej strategii ZIT, która będzie przygotowana dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego takie przedsięwzięcie się znalazło”. Pan prezydent Dariusz Bożek na swojej konferencji prasowej w dniu 18 października ub.r. zapowiadał, że miasto planuje w najbliższej perspektywie unijnej w ramach ZIT za kilkanaście milionów wykonać, jak to określono „spektakularne atrakcje”, jak budowa miasta podwodnego, tunelu podwodnego czy tez ścieżki w wodzie. Zadaję publicznie pytanie tarnobrzeżanom, jakie priorytety powinno mieć miasto, czy budowę tych „spektakularnych atrakcji”, czy też Ośrodka leczniczo-rekreacyjnego na bazie wód siarczkowych, o co zabiegam od lat? Przed nami jest niepowtarzalna szansa, aby z środków unijnych zrealizować taką inwestycje nad jeziorem, tak jak to zrobił z byłej perspektywy choćby Uniejów, którego kompleks basenów leczniczych stał się ważnym punktem turystyki uzdrowiskowej na mapie Polski. Takich przykładów w Polsce jest wiele wystarczy sprawdzić na [https://mapadotacji.gov.pl/ Zawsze moje starania, aby rozpocząć taką inwestycję rozbijały się o brak środków finansowych, ale ta perspektywa unijna daje nam realną możliwość zrealizowania tego przedsięwzięcia. Apeluję do Dariusza Bożka prezydenta miasta Tarnobrzega, które ma być liderem obszaru (Tarnobrzeg i cztery gminy partnerskie - Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Grębów i Gorzyce) zobowiązanego do koordynacji działań zmierzających do opracowania i wdrożenia Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Tarnobrzeg na lata 2021-2027 do zweryfikowania swoich priorytetów inwestycyjnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim. To inwestycja w wody siarczkowe, a nie te „spektakularne atrakcje”, jest ogromną szansą na rozwój gospodarczy naszego miasta. Takiej inwestycji nad Jeziorem Tarnobrzeskim oczekują mieszkańcy naszego miasta, czego najlepszym dowodem są wyniki głosowań w Budżecie Obywatelskim."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 27-03-2022 10:45

Serio pisze:
27-03-2022 08:26
Konkretnie, od kiedy pisałeś?
Konkretnie 02-06-2011 godz. 21:04.
Zaznaczałem że to dobry kierunek ze względu na siarkowe skojarzenia i proponowałem nawet formę finansowania.
Czy dobrze kojarzę, że to o trzy lata wcześniej zanim dr Zych został radnym z listy Prawa i Sprawiedliwości i stał się postacią lokalnie rozpoznawalną? Może promował źródła siarczkowe przed rokiem 2011, jeśli tak, to poproszę o link.

Jeszcze przez minimum rok (zakładam, że jeśli tylko zechce, to 5 lat dłużej) rządzi prezydent Dariusz Bożek. Można zatem coś zrealizować poprzez współpracę z prezydentem, ale nie przez zaciekłe atakowanie go, właściwie za wszystko co zrobi. Wbrew prezydentowi można coś zrobić wyłącznie za prywatne pieniądze, no ale wtedy dochodzi ryzyko. Wbrew prezydentowi, jak się okazało, nie da się zrobić nawet odwiertu z BO, mimo zaangażowania RIO, WSA i NSA.

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: Serio » 27-03-2022 11:42

admin pisze:
27-03-2022 10:45
Serio pisze:
27-03-2022 08:26
Konkretnie, od kiedy pisałeś?
Konkretnie 02-06-2011 godz. 21:04.
Zaznaczałem że to dobry kierunek ze względu na siarkowe skojarzenia i proponowałem nawet formę finansowania.
Czy dobrze kojarzę, że to o trzy lata wcześniej zanim dr Zych został radnym z listy Prawa i Sprawiedliwości i stał się postacią lokalnie rozpoznawalną? Może promował źródła siarczkowe przed rokiem 2011, jeśli tak, to poproszę o link.

Jeszcze przez minimum rok (zakładam, że jeśli tylko zechce, to 5 lat dłużej) rządzi prezydent Dariusz Bożek. Można zatem coś zrealizować poprzez współpracę z prezydentem, ale nie przez zaciekłe atakowanie go, właściwie za wszystko co zrobi. Wbrew prezydentowi można coś zrobić wyłącznie za prywatne pieniądze, no ale wtedy dochodzi ryzyko. Wbrew prezydentowi, jak się okazało, nie da się zrobić nawet odwiertu z BO, mimo zaangażowania RIO, WSA i NSA.
Proszę o udostępnienie treści tego wpisu jeśli on jest taki odkrywczy. Dr Witold Zych współpracował z byłym prezydentem w tej sprawie będąc przewodniczącym zespołu . Obecny od samego początku nie kontynuował działań tego gremium. Najpierw trzeba chcieć takiej współpracy. Jaką trzeba być osobą, aby pisać, że jest "zaciekle atakowany" i do tego kpić sobie z RIO,WSA i NSA,. Dr Witold Zych jest człowiekiem, który nie przechodzi obojętnie wobec kłamstw, jak choćby dotyczących rzekomej aktywności prezydent w sprawie dworca. Proszę o jakiekolwiek dowody na takie stwierdzenie, że dr Witold Zych „zaciekle atakuje” prezydenta , bo to on od samego początku jest bez żadnych zahamowań atakowany przez jego zwolenników ( przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o jego życiu prywatnym i zawodowym) i co jest faktem, przez niego samego, bo są takie wypowiedzi w mediach. Smutne. Jak widać pan do nich dołączył. Dr Witold Zych zrobił coś konkretnego, kiedy napisał pierwszy raz o wodach siarczkowych, miał już ekspertyzę naukową mówiącą o realności tego przedsięwzięcia. O tym, że są wody siarczkowe przypuszczało wielu, ale nikt nie zrobił jakiegokolwiek konkretnego kroku w tej sprawie i to jest jego realne osiągnięcie i zasługa. Proszę nie deprecjonować jego osiągnięć. Gratuluję bezgranicznego poparcia obecnego prezydenta i poparcia dla jego spalarni. Poziom elit rządzących Tarnobrzegiem, którzy nie szanują obywateli pokazuje dobitnie fakt ukrywania przed społeczeństwem zamiarów jej budowy. Teraz pozostaje walka o prawo obywateli do decydowania o środowisku, w którym przyszło im żyć. Dr Witold Zych walcząc o prawa tarnobrzeżan ponownie jest narażony na zniewagi i ataki, jak choćby ostatnio przez członków zarządu osiedla Ocice na spotkaniu z mieszkańcami. To jemu klaskali mieszkańcy Ocić, a nie tym których było tylko stać na jego obrażanie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 27-03-2022 19:07

Ja pierwszy poprosiłem o link. Odwdzięczę się swoim.
Jaką jestem osobą?
Traktuję Państwa Zychów po chrześcijańsku - jako jedno ciało i jeden duch. Czy prezydent jest zaciekle atakowany? To oczywiste.
Czy kpię sobie z RIO, WSA i NSA? Broń Boże, skąd taki dziwny pomysł? Ale kpią sobie z nich władze miasta realizując to co przegrało we wszystkich instancjach i blokując to co w kolejnych instancjach wygrało. Zakładam, że tym razem będzie podobna ścieżka, skoro już została przećwiczona, bez żadnych konsekwencji.

Cieszę się, że dr Zych nie przechodzi obojętnie obok kłamstw. Byłoby mi zatem miło gdyby sprostował kłamstwa z ulotki osiedlowej rozprowadzanej przez jego żonę.

Widzę że się stara i jak najbardziej to doceniam. Nic do niego nie mam, wydaje się bardzo sympatycznym człowiekiem.
Cieszyłbym się, gdyby ze starań w sprawie odwiertów coś wyniknęło.
Gratuluję bezgranicznego poparcia obecnego prezydenta i poparcia dla jego spalarni.
Tych bredni nie da się skomentować.

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: Serio » 27-03-2022 23:23

Opuszczam to forum. Nie ma sensu być w miejscu, gdzie jest się obrażanym. Dziękuję uprzejmie użytkownikom tego forum za wspólne dyskusje i proszę o zrozumienie mojej decyzji.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ależ zamieszanie z Budżetem Obywatelskim na rok 2022

Post autor: admin » 28-03-2022 00:14

Ja wciąż zostaję w tym miejscu gdzie jestem obrażany. Ulotkę osiedlową odebrałem jako obraźliwą dla mnie osobiście.
Ale zawsze można się opamiętać.

Mimo wszystko dziękuję za aktywność i życzę powodzenia.

ODPOWIEDZ