Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 26-01-2022 19:16

https://rpo.podkarpackie.pl/index.php/w ... -18-001-16 pamiętam ten projekt, to był 2015-2016 rok ;) wtedy się tyle narodu rzuciło, że szanse były jakie były. Gdzieś mam nawet plakat co go w Corelu tworzyłem pod to. Zobaczymy jak to wyjdzie ale powinno być dobrze. O ile nie sprowadzą szajsowych paneli z 3-4 linii produkcyjnej, przydałyby się dobre falowniki i coś co ma kolosalne znaczenie - kable, najlepiej Helukabel.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 30-01-2022 20:45

Mam pytanko do zorientowanych: czy nasz projekt dofinansowania mikroinstalacji OZE jest tzw. projektem parasolowym?
Jeśli tak, to z tego co rozumiem, jeżeli do 31 marca 2022 podpisane zostaną umowy z gminą, a do końca 2023 roku (zgodnie z zapowiedziami) uruchomiona zostanie instalacja, to mieszkańców nadal obowiązywałyby korzystne zasady rozliczania prosumentów, które mają się pogorszyć od 1 kwietnia 2022.

Warto by było spróbować, oczywiście jeśli to nas dotyczy.

Info np. tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualn ... 11362.html

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: zbyry » 31-01-2022 07:36

Wklejałem raz, wkleję i drugi :) tak Admin, to jest projekt parasolowy w ramach działania 3.1 RPO WP https://rpo.podkarpackie.pl/index.php/w ... -18-001-16

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 31-01-2022 18:09

A to bardzo dziękuję. Czyli jeśli wszystko się potwierdzi, to mamy z tym projektem bardzo mało czasu, żeby załapać mieszkańców na preferencyjne warunki prosumenckie, bo umowę z gminą trzeba podpisać raptem do końca marca 2022 (2 miesiące). Czy to jest realne?
Różnica w warunkach współpracy z firmami energetycznymi bardzo znacząca, być może dla niektórych decydująca.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: A1313 » 31-01-2022 18:30

admin pisze:
31-01-2022 18:09
A to bardzo dziękuję. Czyli jeśli wszystko się potwierdzi, to mamy z tym projektem bardzo mało czasu, żeby załapać mieszkańców na preferencyjne warunki prosumenckie, bo umowę z gminą trzeba podpisać raptem do końca marca 2022 (2 miesiące). Czy to jest realne?
Różnica w warunkach współpracy z firmami energetycznymi bardzo znacząca, być może dla niektórych decydująca.
Pytanie, czy warto się kopać z umowami z energetyka i ciągle patrzenie w kierunku rządzących co tym razem ciekawego wymyślą.
Mama znajomych którzy solary używają do pompy ciepła, może zima nie taka jak w Polsce, ala woda użytkowa jest, a klima w lato prawie za darmo. W zimie trzeba dokupić energię, ale smumujac wychodzą na plus.
Bez kopania się z energetyka, umowami, czy pomysłami rządu.
Fakt zabiera więcej miejsca - zbiornik na wodę.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 31-01-2022 18:35

E tam, zawsze do usług :) Nie Admin, to nie jest możliwe, przynajmniej w takiej konstelacji samorządu, w jakiej go znam to raz, dwa, chcąc się rozliczać jako prosument, musisz mieć instalację gotową wraz ze zgłoszeniem do Zakładu Energetycznego, czyli tak naprawdę spełniać wszystkie warunki i być już wpiętym do sieci, tzn. mieć licznik 2 - kierunkowy, mieć podpisaną umowę z Obrotem. W 2 mc to jest nierealne. Więc przyszli beneficjenci działania 3.1 RPO WP mają tylko 2 mc do sfinalizowania transakcji. Tym bardziej to jest nierealne. Pytanie w ogóle, czy Miasto podpisało umowę z Marszałkiem? :-)

Stąd też gospodarstwa domowe będą rozliczane jako konsumenci według ceny kwartalnej z Towarowej Giełdy Energii.
Ostatnio zmieniony 31-01-2022 18:40 przez zbyry, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 31-01-2022 18:38

W przypadku tego programu mamy ograniczone możliwości - zdążyć, albo nie zdążyć, bo zasady są określone. Z tego co pamiętam instalacja przez 5 lat będzie własnością miasta, a odpowiednia umowa z energetyką jest warunkiem uczestnictwa.
A całość rozbija się o korzystne rozliczanie, czyli niejako "zewnętrzny bufor" zapewniany przez firmę energetyczną.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 31-01-2022 18:46

Nawet jakbyśmy nie byli w programie, to i tak każdy z nas jako prosument ma ograniczone pole manewru, tj. deadline 31 marzec, godzina 00:00. I tyle. Firma energetyczna patrzy na swoje korzyści. Nie na Twoje lub "parasolowe". Gmina nie zdąży. Nie przy obecnym nasyceniu rynku, to paradoks, ale niestety tak jest.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 31-01-2022 18:50

Ale czytałeś linkowany tekst?
Dla indywidualnych jest termin 31 marca na wprowadzenie energii do sieci.
Ale dla projektów parasolowych do 31 marca wystarczy tylko podpisać umowę z gminą. Takie są założenia. Na wpięcie do sieci byłby czas do końca 2023 roku, a nasz projekt ma się kończyć miesiąc wcześniej. I można zostać na obecnych warunkach 1:0,8

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 31-01-2022 19:00

Tak, czytałem. Ale póki jest to projekt, to patrzę według obecnych przepisów. Choć i tak sądzę, że raczej nie zdążymy do 31 marca na podpisanie umów.

Popatrz. Gdybym był beneficjentem tego programu, to chciałbym widzieć projekt na dachu lub na gruncie wykonany a choćby nawet w PVSOL, rozmieszczenie kabla w domu, jakie panele, jaki inwerter, jakie obciążenie więźby dachowej i czy to w ogóle wytrzyma.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: alek » 31-01-2022 22:43

zbyry pisze:
31-01-2022 19:00
Tak, czytałem. Ale póki jest to projekt, to patrzę według obecnych przepisów. Choć i tak sądzę, że raczej nie zdążymy do 31 marca na podpisanie umów.

Popatrz. Gdybym był beneficjentem tego programu, to chciałbym widzieć projekt na dachu lub na gruncie wykonany a choćby nawet w PVSOL, rozmieszczenie kabla w domu, jakie panele, jaki inwerter, jakie obciążenie więźby dachowej i czy to w ogóle wytrzyma.
Pierwsza sprawa to moc instalacji. Niecałe 3kw to trochę za mało jak na dom. Instalacja przez 5 lat nie będzie moją własnością więc odpada możliwość rozbudowy a pozostaje ewentualnie założenie drugiej instalacji , która wizualnie będzie się różnić. No chyba że znajdziemy wykonawcę który montuje panele tej samej firmy. Druga sprawa to jak pisze @Zbyry terminy. Jest dwa miesiące na podpisanie umów z mieszkańcami. Jeśli chcą zdążyć to muszą to być umowy bardzo ogólne. Nie wiadomo jakie panele ,jaki falownik , jakie przewody i osprzęt. Po dopłacie cena atrakcyjna ,ale wolałbym dołożyć i mieć na wszystko wpływ. Dla porównania po dopłatach i ulgach mam 5kw za 10 tys.

fish
Posty: 81
Rejestracja: 27-02-2012 20:50

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: fish » 01-02-2022 14:11

Nawet po 5 latach możliwość rozbudowy będzie żadna. W tym konkretnym projekcie będą falowniki 1 - fazowe do 3kw po 5 latach jak chcesz zwiększyć instalacje pozostaje więc wymiana falownika.

Większość domów ma przyłącze trójfazowe i dla nich ten projekt jest kompletnie nieopłacalny. Tak dla przykładu - instalacja fotowoltaiczna generuje 3 kilowaty, a odbiorniki w budynku na każdej z trzech faz pobierają po jednym kilowacie, to w przypadku inwertera trójfazowego cała moc jest na bieżąco wykorzystywana i nie występuje ani pobór energii z sieci elektroenergetycznej, ani jej odsyłanie do sieci. W przypadku inwertera jednofazowego, w takiej sytuacji na fazie, w którą wpięty jest inwerter, energia byłaby odsyłana do sieci z mocą 2 kW, natomiast na dwóch pozostałych fazach odbiorniki pobierałyby z sieci po jednym kilowacie. Na własne potrzeby byłaby zużywana cała energia generowana przez inwerter trójfazowy i tylko jedna trzecia energii dawanej przez inwerter jednofazowy. Jeżeli urzędnicy nie zdążą do 31 marca z podpisaniem umów to będzie można pochwalić się przed sąsiadem, że ja panele mam a ty nie :)

Słysząc kwotę 4000 zł można pomyśleć, super ale to jest tylko jeden +.
Reszta to -
Umowę trzeba podpisać przed ogłoszeniem przetargu. Beneficjenci projektu nie mają wpływu na nic. Pieniądze za instalacje po podpisaniu umowy trzeba wpłacić przed przetargiem. Nie wiadomo ile wyniosą koszty dodatkowe: trzeba złożyć deklaracje o pokryciu innych niezbędnych kosztów :) koszty prac przygotowawczych, koszty obowiązkowych corocznych przeglądów serwisowych, koszty związane z pracami dostosowującymi pomieszczenia budynku do montażu.

Poczekam na nową perspektywę fotowoltaika z magazynem energii.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 01-02-2022 19:22

Cóż, trochę mnie to zniechęca, ale nie wiem jeszcze czy wystarczająco.

Są nowe informacje z miasta - wcześniej była informacja o pismach wysyłanych do osób z pierwotnej listy do końca stycznia, a teraz okazuje się, że do 18 lutego trzeba złożyć osobiście nową deklarację lub rezygnację. Jednocześnie w piśmie jest wymagana akceptacja Regulaminu ze zmianami, którego jednak nigdzie nie podlinkowano. W deklaracji jest pytanie o rodzaj instalacji, czy jest jedno- czy trójfazowa.

http://www.tarnobrzeg.pl/aktualnosci/oz ... ,3371.html

Chyba wyodrębnię wątek typowo do mikroinstalacji OZE

fish
Posty: 81
Rejestracja: 27-02-2012 20:50

Re: Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: fish » 01-02-2022 20:35

Na ten moment jest za dużo niewiadomych. Bo nawet jeśli będzie można założyć falownik trójfazowy czy będzie to dodatkowy koszt. Różnica między 1 a 3 - fazowym to ok 1500-2000 zł. Może urząd zdąży to wyjaśnić. Bo jak w przetargu ustalą, że ma być to falownik 1 fazowy panele umieszczone na dachu pokrytym blachodachówką to ekstra będzie trzeba dopłacić za wszystko i z 4000 zł zrobi się 7000 zł. Co z ubezpieczeniem paneli. O tym też cisza czy Gmina Tarnobrzeg jako właściciel instalacji ją ubezpieczy chyba nie, ciężko też ubezpieczyć instalacje, która nie będzie moją własnością. Co w przypadku gdy podpiszę umowę przed 31 marca a gmina nie wyrobi się założeniem instalacji do listopada 2023 czy mogę mieć roszczenie do gminy że wchodzę w niekorzystny system naliczania. Sami urzędnicy są ostrożni i nie informują o tym że projekty parasolowe są jeszcze w korzystnych zapisach. Przykłady projektów parasolowych wskazują, że czasami przetargi trwają prawie rok ze względu na odwołania firm a sądzę , że konkurencja może być w Tarnobrzegu duża.

calineczka
Posty: 55
Rejestracja: 15-06-2020 11:37

Re: Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: calineczka » 02-02-2022 08:45

Ja mam instalację 3kW zakładaną kilka lat temu ale na terenie sąsiedniej gminy. U nas to gmina zawarła kompleksową umowę ubezpieczenia, a każdy z użytkowników co roku dostaje informację o konieczności opłacenia swojego kawałka tortu ;), nie pamiętam dokładnie, ale jest to kilkadziesiąt złotych rocznie, w 2021 chyba po raz pierwszy wyszło leciutko ponad 100 zł. W moim prywatnym ubezpieczeniu mienia również mam panele ujęte w pakiecie.
Co do samej mocy - przez pierwsze dwa lata spokojnie nam to wystarczało na 4.osobową rodzinę, ale powymienialiśmy trochę sprzętów w domu (gaz na indukcję, suszarka z pompą ciepła itp), poza tym zaczęła się pandemia, ciągłe siedzenie w domu, zdalne nauczanie itp.i mocno wzrosło zapotrzebowanie na energię, dlatego teraz raz na pół roku rachunek wynosi ok.400-450 zł (już z kosztami przesyłu).
Natomiast cały proces od momentu pojawienia się informacji o projekcie do wpięcia nas do sieci w sumie zajął mocno ponad półtora roku, może nawet około dwóch.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: dino » 02-02-2022 09:43

calineczka pisze:
02-02-2022 08:45
Co do samej mocy - przez pierwsze dwa lata spokojnie nam to wystarczało na 4.osobową rodzinę, ale powymienialiśmy trochę sprzętów w domu (gaz na indukcję, suszarka z pompą ciepła itp), poza tym zaczęła się pandemia, ciągłe siedzenie w domu, zdalne nauczanie itp.i mocno wzrosło zapotrzebowanie na energię, dlatego teraz raz na pół roku rachunek wynosi ok.400-450 zł (już z kosztami przesyłu).
No właśnie.
W betonowym bloku przy kuchence na gaz, laptopie, pralce i lodówce klasy A++, 6 watowych "żarówkach" i bez TV wychodzi ponad 100 zł na miesiąc.
I w h...j nie wiem skąd???
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: norweski_leśny » 02-02-2022 10:10

Te wszystkie klasy energetyczne to jest taki chwyt marketingowy. Przejdźmy do lodówki bo w obecnych czasach to ona generuje największy pobór mocy, bo jest stale w sieci. Otóż to całe A++ działa, ale przy zwykłym użytkowaniu. A co się przez takie użytkowanie rozumie? Choćby to, że lodówkę otwiera się przez określoną ilość razy w ciągu dnia. Więc jeżeli ktoś ma liczną rodzinę albo lubi "zaglądać" do lodówki to już plusik nam spada. Kolejna sprawa. Jeżeli w pomieszczeniu jest ciepło, (a co do zasady, w kuchni jest raczej ciepło) to lodówka ponownie, musi działać dłużej aby schłodzić produkty. Do tego dochodzi kwestia jej napełnienia. Jeżeli jest wypchana do ostatniego miejsca, to siłą rzeczy działa dłużej. I kolejny plusik znika. Nie można pominąć również faktu, że w pomieszczeniach gdzie jest znaczna wilgotność powietrza, ma to ponownie wpływ na działanie lodówki. Oczywiście wpływ negatywny. A kto nie ma wilgoci w kuchni, przecież tam się gotuje. Ostatnia sprawa to moc na jaką się ustawiło lodówkę. Chyba każdy model ma możliwość ustawiania tego parametru w formie pokrętła/wyświetlacza. Optymalnie przy skali np. 6 stopniowej - lodówka powinna działać na 2 albo 3 stopień.
Kwestia następna to ile ta pralka jest używana. Bo to następny sprzęt o deklarowanych dużych sprawnościach i podanych zużyciach energii w skali rocznej. Oczywiście dla warunków w jakich było to badane, czyli używaniu raz na tydzień. A kto używa pralki w tak małym stopniu? Do tego zmywarka (no chyba że nie ma) oraz czajnik elektryczny (o którym najczęściej się zapomina a ma "niezły pobór mocy"). Może suszarka do włosów, żelazko, automat do kawy, toster itp. Nagle się zbiera całkiem sporo sprzętu.
Tak, że nie dziwi rachunek w stylu 100 zł. To i tak mało, biorąc pod uwagę, iż ceny prądu "poszły w górę". Można zawsze na rachunku sprawdzić sobie ile kosztuje 1 kWh - jest to podawane po uwzględnieniu całości opłat. A Unia niech działa dalej to, przy takim samym zużyciu energii za kilka lat, zapłacimy 300 albo 400 zł.

fish
Posty: 81
Rejestracja: 27-02-2012 20:50

Re: Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: fish » 02-02-2022 12:38

Wracając jeszcze do projektu parasolowego. Przeglądając tak szybko inne projekty tego typy to: minimalny dodatkowy koszt jakie inne gminy wskazywały to około 2500 zł na 5 lat. Mowa tu o ubezpieczeniu, serwisie itp. Co ciekawe przy takiej wielkości mocy od gospodarstwa pobierana była kwota 5000 zł.
Koszt instalacji był wyceniany na 15000 zł netto i tyle wychodziło po przetargu. Zazwyczaj gminy też wpisują w przetarg wpisują minimum 7 lat gwarancji na instalacje.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: admin » 02-02-2022 21:14

Co do falownika 1 lub 3 fazowego znalazłem tekst gdzie próbują to przeliczyć, uwzględniając równe zużycie na 3 fazach (a przecież podłączamy do najbardziej obciążonej) i bilansowanie 1:0,8, na które być może wciąż jest szansa:
https://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/ ... ybrac.html

Gdzie indziej pisano, że z założenia do 3kW montuje się jednofazowe i koniec.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Mikroinstalacje OZE - dofinansowanie do fotowoltaiki 2022

Post autor: admin » 11-02-2022 17:54

Z tego co do mnie dotarło, mamy intensywnie działać, żeby umowy były podpisane przed końcem marca, czyli na starych zasadach dla prosumentów.

Nowe info z UM:
Aktualizacja danych

Informujemy, iż Mieszkańcy, którzy w 2016/2017 rok złożyli w ramach ogłoszonego naboru Deklaracje oraz Ankietę udziału w projekcie pn.: „Rozwój instalacji OZE w podsektorze budownictwa mieszkaniowego indywidualnego na terenie miasta Tarnobrzega” w zakresie dofinansowania instalacji fotowoltaicznej, pod rygorem wykreślenia z listy osób zakwalifikowanych do projektu mają obowiązek zgłosić wszystkie zmiany danych adresowych oraz kontaktowych. W celu dokonania aktualizacji danych prosimy o kontakt na nr 571-313-710 lub ogniwa@um.tarnobrzeg.pl

W sumie trochę zaskakująca informacja, bo na nowym obowiązkowym formularzu podawało się wszystkie aktualne dane oraz informowało się o zmianie danych - było na to osobne okienko.

ODPOWIEDZ