Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 24-05-2023 18:12

W tej relacji wypadało przynajmniej wspomnieć o tych 10 minutach.
https://www.tarnobrzeg.info/2023/05/24/ ... a-radnych/

Witold Zych
1 godz.
·
Grono odbiorców: Publiczne
"6. Pełnomocnik Komitetu oraz jego Zastępca mogą zabierać głos na posiedzeniu komisji oraz sesji Rady Miasta w sprawach dotyczących projektu uchwały, w szczególności przedstawiając jego założenia i uzasadnienie".
To cytat z uchwały Rady Miasta o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Na to "przedstawienie jej założeń i uzasadnienie" przewodniczący miasta dał mi 10 minut. Najpierw musiałem wysłuchać wystąpień radnych pełnych personalnych ataków, kłamliwych stwierdzeń i straszenia mieszkańców uzdrowiskiem, które rzekomo ma zablokować rozwój miasta, a potem dano mi na odpowiedz 10 minut. Przygotowałem wykład ze zdjęciami w którym chciałem merytorycznie odnieść się do zarzutów, wyjaśnić radnym i co najważniejsze mieszkańcom, że powstanie w przyszłości uzdrowiska to jak najbardziej realna sprawa, ale nie dano mi na to szansy. Najpierw uchwałą dają możliwość obywatelom zgłoszenia inicjatywy obywatelskiej a potem w dyskusji nad nią nie dają się wypowiedzieć ich przedstawicielowi. To klasyczny przykład arogancji władzy. Żal mi ludzi, którzy ze strachu przed prawdą są w stanie posunąć się do takich działań.

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 25-05-2023 21:02

To jest kpina, żeby osobie, która jest twórcą tego pomysłu dać 10 minut. Szanujmy się. Już abstrahując czy to ma sens czy nie. Uważam, że na podstawie ustawy z 2005 roku mamy jedynie szanse na bycie obszarem ochrony uzdrowiskowej, bo w tym kształcie, w jakim jest jezioro to nie bardzo widzę szans. Natomiast zapytam, zgodnie ze sztuką i warsztatem analitycznym, są jakieś obliczenia w oparciu o ustawę, akty wykonawcze czy chociaż wyliczenia terenu w oparciu sztywne dane, kosztorysy inwestorskie, badania marketingowe? Ustawa wyraźnie stanowi. Jak są, proszę je przedstawić. Wtedy możemy rozwijać dyskusje.

olekko
Posty: 1768
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: olekko » 25-05-2023 23:01

Nie ma. Chodzi o zrobienie szumu. Wokół siebie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19349
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 25-05-2023 23:14

Serio pisze:
24-05-2023 18:12
W tej relacji wypadało przynajmniej wspomnieć o tych 10 minutach.
https://www.tarnobrzeg.info/2023/05/24/ ... a-radnych/
Za to w zestawieniu tekstów na profilu "uzdrowiska" wypadałoby wspomnieć o moim tekście (jednym z pierwszych), jeśli się wspomina o wszystkich innych (ED, KORSO, Leliwa, TN). Jak będzie tekst na NW24, to też z pewnością zostanie zalinkowany. Ale rozumiem, taka jest polityka, czy to w wykonaniu radnych, czy inicjatorów uchwały - wybiera się to co pasuje pod założenia. Wrócę pewnie do tematu w tygodniówce.

Dla mnie problemem jest nie tylko kwestia czasu, ale i kolejności wystąpień na sesji. Uważam, że pełnomocnik komitatu uchwałodawczego powinien przedstawić projekt jako pierwszy, z czasem może i ograniczonym, ale chociaż te minimum pół godziny żeby było do dyspozycji. Do tego dopiero mogliby się odnosić w swoich wystąpieniach radni. Tak jak było, wyszło zupełnie nie po kolei.

Co innego ewentualne wystąpienie inicjatorów po komentarzach radnych - tam byłoby miejsce na ograniczenia porządkowe, a nie nieskończone i nic nie przynoszące dyskusje. Czyli obszerne przedstawienie założeń i uzasadnienie jak najbardziej, później do sprawy powinni odnieść się radni, którzy mają głosować, a potem demokratycznie można zdecydować, czy kontynuować dyskusję, czy nie ma takiej potrzeby.

Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 26-05-2023 22:17

Witold Zych
5 godz. ·
Grono odbiorców: Publiczne
Wygląda na to, że mimo tego, że projekt naszej uchwały odrzucono to procedowanie go paradoksalnie przyniosło efekty. Jeszcze niedawno niestety bezskutecznie apelowałem do przewodniczącego Rady Miasta będącego członkiem PO, który deklarował się jako przeciwnik spalarni o złożenie w ramach swoich statutowych uprawnień projektu uchwały dotyczącej niewyrażenia zgody na długoterminową dzierżawę działek miasta nad Jeziorem Tarnobrzeskim filmie FCC Environment , a tu nagle na ostatniej sesji z ust szefa lokalnych struktur PiS Kamila Kalinki padły zaskakujące deklaracje:” Ja panu podpowiem po starej dobrej znajomości … Ja panu po prostu rozwiążę kilka problemów …Panie prezydencie no, bo lojalkę pan podpisał, to więc uchwałę odnośnie…. wydzierżawienia bezprzetargowego działek musi pan skierować na sesję no bo, by pan naraził się na pewne konsekwencje i na pewno FCC miałoby uzasadnione , bo jeżeli zadeklarował pan, że taką uchwałę pan skieruje na sesję, więc musi pan to skierować, więc ja panu panie prezydencie proponuję, żeby zrobił pan to jak najszybciej, jak najszybciej z prostego powodu po pierwsze, jak ją już odrzucimy i po raz pierwszy mówię publicznie, jakie jest moje otwarte stanowisko w sprawie spalarni budowanej przez FCC….rozwiązujemy temat główny powód, że tak powiem złożenia tej uchwały, którą właśnie teraz procedujemy tak, jak mówię co przy każdej konferencji państwo słyszycie tj. zablokowanie spalarni, pan składa my to odrzucamy, to dziadostwo, po prostu dziękujemy firmie FCC nie chcemy, może inaczej ja sobie po prostu nie wyobrażam…. Prosta sprawa im szybciej tym lepiej pan swoje zobowiązanie do FCC wywiąże, my to odrzucimy, bo jestem przekonany, że tak się stanie, nie będzie trzeba wydawać pieniędzy na referenda i tak dalej temat po prostu załatwimy w parę minut tak naprawdę. Taka moja szanowni państwo propozycja".
Jak się okazuje u radnego Kamila Kalinki w ciągu ostatnich miesięcy nastąpiła istotna metamorfoza, jeszcze niedawno wiceprezydent Mirosław Pluta na posiedzeniu komisji stanowczo zwrócił się do niego słowami: „Przecież ja wiem, że pan jest za spalarnią”. Wtedy nie zaprzeczył, więc ogromnie cieszy tak radykalna zmiana jego poglądu w tej sprawie. Jest to istotna publiczna deklaracja szefa struktur PiS w naszym mieście. Są to budzące nadzieję słowa, ale tylko słowa. Apeluję do pana tak, jak wcześniej do przewodniczącego rady miasta Bogusława Potańskiego z PO w imieniu Stowarzyszenia Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim, aby za słowami poszły też czyny. Słusznie zauważa pan, że jeśliby radni przegłosowali uchwałę sprzeciwiająca się wydzierżawianiu działek firmie FCC sprawa byłaby raz na zawsze zamknięta. Można byłoby zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, bo referendum jest bardzo kosztowne, także urzędnicy RDOŚ I Wód Polskich odetchnęliby z ulgą, bo mają trudny orzech do zgryzienia, nie mówiąc już o naszym Stowarzyszeniu, które już od półtora roku bardzo ciężko pracuje na rzecz zablokowania tej inwestycji.
Jeśli przewodniczący lokalnych struktur PiS Kamil Kalinka chce uchodzić za wiarygodnego polityka i jest rzeczywiście przeciwko budowie spalarni, to swoje słowa powinien zamienić w czyny. Przecież nie musi czekać za ruch prezydenta, który jestem przekonany nie złoży w najbliższych miesiącach na sesję takiego projektu, ale sam może niezwłocznie zrobić to razem z klubem radnych PiS. Wtedy po głosowaniu naocznie przekonany się tak naprawdę, czy jest wiarygodnym i skutecznym politykiem.
https://esesja.tv/.../lxxiv-sesja-rady-miasta-w-dniu-24... 1:42:00
Załączniki
WZ.jpg
WZ.jpg (229.39 KiB) Przejrzano 4127 razy

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 27-05-2023 10:24

Ostatni raz zapytam, czy lokalni Konfederaci mają w tej materii jakiekolwiek obliczenia ? No cokolwiek, o jakich mówi wprost ustawa? Cokolwiek? Jakiś kosztorys, operat szacunkowy? Nie jestem przeciwny temu pomysłowi, tylko proszę wskazać jak i za co. Tyle.

Pytam, bo już dokładam do jeziora i innych cudów, a do uzdrowiska mi się nie chce. Podjęte działania z NFZ jak to ma być finansowe ? Przecież my tam nawet nie mamy szpitala uzdrowiskowego lub jakiego kolwiek ośrodka. Marina? Chyba trochę mało i inne kody PKD :)

Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 27-05-2023 11:20

Po pierwsze nie Konfederaci, ale Stowarzyszenie Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Do drugie proszę najpierw wysłuchać krótkiego wystąpienia dra Witolda Zycha. Do ustanowienia strefy uzdrowiskowej chroniącej nasze bogactwo naturalne nie potrzeba żadnego biznesplanu. Uchwała intencyjna jest bezkosztowa. Uzdrowisko to długoletni proces a tu takie larum. Zamkną strefę, miasto upadnie-nie wiadomo czy się śmiać czy płakać nad tymi, co tak gremialnie atakują ten prorozwojowy pomysł na rozwój miasta. Na szczęście jest też wielu zwolenników.

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 27-05-2023 12:18

Nie atakuję, tylko proszę o wyliczenia czy wedle ustawy jesteśmy A, B lub strefą C? Czy też uzdrowiskowym obszarem chronionym ? Przecież to jest punkt wyjścia. Nic więcej. Ba, nawet podpisałem się pod tą inicjatywą. Tylko jeśli można, proszę o jakieś dane w oparciu o ustawę. Plany zagospodarowania są? Planowane przynajmniej ośrodki lecznicze architektonicznie są? Kosztorysy inwestorskie? Nie wiem, cokolwiek...źródła finansowania?

Edit: chodzi o ochronę uzdrowiskową, przepraszam, ale jak to ma funkcjonować? No przecież nawet i to radzi się swoimi prawami. Przepraszam za niedopatrzenie.

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 29-05-2023 15:34

Widzę, że się odpowiedzi nie doczekam. To sam odpowiem. Aby móc pozyskiwać dotacje, jak rzekł dr na fb, to wyjaśniam, że trzeba mieć infrastrukturę uzdrowiskową a przynajmniej namiastkę. Mamy choćby jeden obiekt typu leczniczego? Nie. Czy są w Funduszach Europejskich dla Podkarpacia przeznaczone na to środki? Nie - źródłosłów: https://funduszeue.podkarpackie.pl/szcz ... riorytetow

Nie ma nawet słowa.

Jedyne, gdzie pada nazwa naszego miasta w sposób lakoniczny to www.fepw.gov.pl/media/113605/SZOP_FEPW_20230118.pdf

A tu wszystkie serwisy https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ ... programow/ ma ktoś czas, niech szuka, mi być może oczy wysiadły...

Jest z czego budować? NFZ bidny jak mysz kościelna...ale może o czymś nie wiem.

Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 29-05-2023 16:15

Czy tak trudno zrozumieć, że uzdrowisko o wieloletni proces, pierwszym etapem jest ustanowienie strefy uzdrowiskowej. Gminy ustanawiają strefy a potem powoli realizują kolejne etapy związane ze statusem uzdrowiska. Nikt nikogo nie pogania, alby osiągnąć cel ostateczny. Inne gminy potrafią pozyskać środki na ten cel w tym środki unijne. U nas pieniądze unijne chce się przeznaczyć na przysłowiowe podwodne miasto.
Decyzje kosztowe
III. Wykonanie odwiertów wody leczniczej zimnej lub termalnej i
utworzenie kopalni borowin o ile istnieją na obszarze
planowanego uzdrowiska
IV. Zlecenie badań i uzyskanie świadectw od uprawnionych przez
Ministra Zdrowia instytutów, potwierdzających właściwości
lecznicze kopalin
V. Zlecenie badań klimatu leczniczego i uzyskanie świadectwa od
uprawnionych przez Ministra Zdrowia instytutów
VI. Utworzenie obszaru górniczego i terenu górniczego a tym
samym powołanie zakładu górniczego
VII. Doprowadzenie wód leczniczych do zakładów lecznictwa
uzdrowiskowego
VIII. Wykonanie rozwiązania procesu utylizacji ścieków po
kąpielowych
IX. OPRACOWANIE OPERATU UZDROWISKOWEGO (systemem
własnym lub zleconym,)
W Ministerstwie Zdrowia w Wydziale Uzdrowisk dokonać:
a) wstępnego zaopiniowanie przebiegu stref ochrony uzdrowiskowej
b) ustalenie kierunków leczniczych dla uzdrowiska w Ministerstwie
Zdrowia w oparciu o świadectwa wód i klimatu
Dalsze czynności:
X. Przekazanie Operatu Uzdrowiskowego Ministrowi Zdrowia do
zaopiniowania
XI. Po otrzymaniu pozytywnej Decyzji Ministra Zdrowia o możliwości
prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze gminy i w
otrzymaniem statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej
Decyzją Prezesa Rady Ministrów, gmina w określonym terminie,
opracowuje statut uzdrowiska, zgodnie z zapisami w operacie
uzdrowiskowym i zapisami w ustawie uzdrowiskowej, następnie
przesyła 1 egzemplarz Ministrowi Zdrowia i dalej statut należy
zamieścić w Dzienniku Urzędowym Wojewody.
UWAGA !
Jeżeli Gmina występuje o przyznanie statusu Obszaru Ochrony
Uzdrowiskowej nie wykonuje tylko zadania umieszczonego w punkcie
VII i VIII.
Gmina, która na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw
zdrowia uzyska potwierdzenie możliwości prowadzenia lecznictwa
uzdrowiskowego na swoim obszarze, sporządza i uchwala miejscowy
plan zagospodarowania przestrzennego dla strefy "A" ochrony
uzdrowiskowej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w
terminie do 2 lat od dnia otrzymania tej decyzji.";

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 29-05-2023 16:46

Bo to ma być wielką szansą dla Tbg? Bo ma zahamować fluktuacje kadr? Bo mówiono o wykorzystaniu funduszy UE?

Młodzi czy starsi nie potrzebują za "ileś" tylko maks w ciągu 2 lat. BTW operat zaczął się robić czy ma zacząć powstawać po wyborach samorządowych? No ludzie...

Miasteczko podwodne z tym Neptunem czy podwodną wioską smerfów z papą na czele uważam za farsę :) I na to też mówili, że jest kasa UE? A z jakiego niby programu? Zresztą ciemny lud wszystko kupi.

Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 29-05-2023 21:24

W takim razie polecam potańcówkę.

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 30-05-2023 03:01

Dziękuję, w idiotyzmach generujących koszty gdzie mam ciemno na ulicy nie uczestniczę. Ja mówię o konkretach a nie frazesach bez pokrycia w rzeczywistości.

Roman90
Posty: 99
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Roman90 » 30-05-2023 08:52

Ja mam takie pytanie. A jak my mamy na tym zarabiać? Pan Zych mówił że z opłaty klimatycznej? I gdzie ona będzie pobierana jak my nie mamy żadnego hotelu uzdrowiska. Ze Państwo dopłaca drugie tyle co miasto pozyska. Ale jak dodamy 0+0 to dalej mamy 0. A uzyskanie takiego pozwolenia na pewno sporo kosztuje. Wydaje mi się ze można powoli iść w otwór do pozyskiwania wody. Ale inwestycja powinna powstać z prywatnej inicjatywy odnośnie uzdrowiska/hotelu.

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 30-05-2023 14:09

Uzdrowisko czy miejsce ku temu potrzebne może powstać za pieniądze państwa (czyli z naszych podatków). Pytałem jak widziałeś powyżej o model finansowy. Na próżno mi czekać na odpowiedź. A, że może wykazywać dochód (to tak wyprzedzając) owszem może czyli IRR>0 i NPV>0 to naturalne i to nie blokuje inwestycji. Gdzie inwestor w takim razie? Gdzie plany? Gdzie cokolwiek? Ehhh....

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19349
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 17-07-2023 18:23

Była dzisiaj szybka sesja nadzwyczajna, w której powołano komisję do sprawdzenia czy wniosek o referendum spełnia wymogi ustawy.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19349
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 20-07-2023 21:57

Wiedzieliśmy po obywatelskich inicjatywach uchwałodawczych, że podpisy muszą być zbierane z odpowiednią górką. Tym razem służby miejskie odrzuciły po weryfikacji aż ponad 1000 podpisów. Info w poniższym tekście:

https://www.tarnobrzeg.info/2023/07/20/ ... eferendum/

Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 29-07-2023 07:42

Witold Zych

·
Bocian spokojnie spaceruje po łące na której w przyszłości ma powstać spalarnia. My tego spokoju nie mamy, bo cały czas intensywnie działamy na rzecz zablokowania tej szkodliwej dla mieszkańców Tarnobrzega i okolic inwestycji FCC, której niestety wtórują władze miasta. Działania naszego Stowarzyszenia przynoszą efekty. W przyszłym tygodniu odbędzie się nasza konferencja prasowa na której przedstawimy bardzo istotne informacje w tej sprawie.
Załączniki
Bocian.jpg
Bocian.jpg (464.74 KiB) Przejrzano 2157 razy
Bocian1.jpg
Bocian1.jpg (424.03 KiB) Przejrzano 2157 razy

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19349
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 29-07-2023 09:42

A skoro już wiadomo, że będzie referendum (17 września), to spodziewałbym się jakiegoś wezwania profrekfencyjnego. Wiem, że referendum formalnie nie ma znaczenia, ale jego wynik i frekwencja mają znaczenie wizerunkowe. I to nie tylko dla Platformy Obywatelskiej, ale całego nastawienia społeczności do planowanej inwestycji.

Serio
Posty: 653
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 29-07-2023 11:38

To referendum z takim pytaniem nie zatrzyma tej inwestycji. Jakie jest nastawienie społecznosci już teraz wiadomo, ale ono nie liczy się dla tej władzy. Tylko na drodze formalno-prawnej można z nimi zwyciężyć. Takie działania prowadzi od wielu miesięcy Stowarzyszenie Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Gdyby nie to Stowarzyszenie to spawa dawno byłaby zamknięta.Pytaniem ciągle otwartym jest stanowisko radnych. Żaden klub ani przewodniczący nie kwapią się do zgłoszenia i podjęcia uchwały przeciw dzierżawie firmie FCC działek, czekają na prezydenta. Gremialnie zagłosowali przeciw uzdrowisku, jeden radny powiedział wprost-"jestem przeciw, bo wtedy nie mogłaby powstać spalarnia". Tym ludziom nie można ufać, utrzymywali w tajemnicy przed mieszkańcami miasta ponad dwa lata zamiar budowy spalarni. Teraz dalej nas zwodzą i oszukują.

ODPOWIEDZ