Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 14-03-2022 19:29

Pan
Dariusz Bożek
Prezydent Miasta Tarnobrzega
ul. Kościuszki 32
39-400 Tarnobrzeg

um@um.tarnobrzeg.pl



PETYCJA

Na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. 2014.1195), działając w interesie publicznym, my niżej podpisani mieszkańcy Tarnobrzega oraz okolicznych miejscowości, mając na uwadze troskę o dobro wspólne, jak i zgodny z polityką Unii Europejskiej właściwy sposób zagospodarowania odpadów, zdrowe, czyste środowisko, atrakcyjność turystyczną miasta i regionu, apelujemy do Pana o wydanie odmownej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie przez austriacką Firmę FCC Environment CEE instalacji termicznego przetwarzania odpadów pn. „Energia dla Tarnobrzega”, zlokalizowanego na działkach o numerach 957/75, 957/76, 957/106, 957/109, 957/104, 957/105 i 957/63 w obrębie 11 Machów przy ul. Chmielowskiej w Tarnobrzegu.

Niezrozumiałym dla nas i nieakceptowalnym społecznie jest fakt, że spalarnia odpadów ma powstać w bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych (ok. 800 m), Jeziora Tarnobrzeskiego (ok. 450 m), Obszaru Natura 2000 „Tarnobrzeska Dolina Wisły” (ok. 1500 m) oraz planowanego ujęcia wód siarczkowych (ok. 1500 m). Lokalizacja spalarni w tym miejscu i jej funkcjonowanie z całą pewnością w negatywny sposób odbije się na jakości życia mieszkańców Tarnobrzega i będzie bezpośrednio oddziaływać na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne. Przedsięwzięcie to budzi poważne społeczne kontrowersje, grozi wybuchem ostrych konfliktów społecznych oraz nie ma racjonalnego uzasadnienia politycznego ani ekonomicznego. Nie wpisuje się również w strategię UE związaną z Europejskim Zielonym Ładem i nie jest zgodne z aktualnymi trendami i przepisami prawnymi, które za pierwszoplanowe cele stawiają redukcję odpadów u źródeł oraz maksymalizację odzysku surowców.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839) inwestycja tego typu jest zaliczana do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, mimo konieczności spełnienia warunków technicznych określonych innymi przepisami. W procesie spalania odpadów oraz ich transportu do powietrza emitowane są groźne dla zdrowia związki: m.in. pył PM10, PM2,5, tlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla oraz metale ciężkie, dioksyny, furany i wiele innych rakotwórczych substancji. Przyczynia się to do rozwoju wielu chorób, w tym przede wszystkim chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i chorób nowotworowych. Wpływ emisji pochodzących z tego typu instalacji na zdrowie ludzi wzbudza coraz więcej naukowych kontrowersji. Wątpliwości ekspertów co do bezpieczeństwa takich instalacji dla ludzi i środowiska dotyczą nie tylko eksploatacji w normalnych warunkach, ale także sytuacji kryzysowych związanych z ryzykiem awarii, czy też niekontrolowanych przekroczeń obowiązujących norm wskutek kumulacji szkodliwych emisji z wielu źródeł bezpośrednio sąsiadujących z rozpatrywaną lokalizacją na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Według danych opublikowanych przez Zero Waste Europe i ToxicoWatch z ostatnio przeprowadzonego biomonitoringu wokół czterech czynnych spalarni odpadów komunalnych, zlokalizowanych w Czechach, Hiszpanii, Francji oraz Litwie, poziom skażenia w odległości do 4 km od tych instalacji, spowodowany emisjami trwałych zanieczyszczeń organicznych i benzo[a]pirenu, przekracza wielokrotnie dopuszczalne stężenia wyznaczone dla płodów rolnych oraz jakości gleby. Biorąc pod uwagę „różę wiatrów” dla Tarnobrzega, to wszystkie szkodliwe związki emitowane ze spalarni będą skierowane głównie na jezioro i dzielnice mieszkaniowe naszego miasta.

W Tarnobrzegu wytworzono w 2020 roku 13389 ton odpadów. Z uwagi na wymagania dotyczące recyklingu, do spalenia nie będzie można przekazać więcej niż 4020 ton odpadów. Wynika z tego, że planowana przepustowość spalarni tj. 148 tys. ton odpadów w ciągu roku ponad dziesięciokrotnie przekracza wolumen odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Tarnobrzega oraz ponad trzydziestodwukrotnie przekracza ilość odpadów z terenu miasta, które mogą być przeznaczone do spalenia. Sytuacja ta doprowadzi do zwożenia na teren Tarnobrzega odpadów z innych miast i województw. Jako mieszkańcy Tarnobrzega nie wyrażamy zgody na to, aby nasze miasto stało się miejscem „zrzutu” odpadów komunalnych z innych terenów i aby cudze odpady były tutaj unieszkodliwiane kosztem naszego zdrowia. Należy mieć także na uwadze, że w województwie podkarpackim planowanych jest 6 spalarni odpadów komunalnych, oprócz czynnej i przewidzianej do rozbudowy instalacji w Rzeszowie. Nie jest możliwa realizacja wszystkich tych inwestycji, gdyż ich sumaryczna wydajność jest niemal trzykrotnie większa niż dopuszczalna ilość odpadów, które mogą być przekazane do spalenia. Spalanie większej ilości odpadów, niż zezwalają na to przepisy, doprowadziłoby do nałożenia kar na samorządy województwa, a tym samym obciążyłoby portfele mieszkańców.

Nie jest prawdą, że mieszkańcy miasta w perspektywie długofalowej będą płacić mniej za odbiór odpadów. Zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty operacyjne funkcjonowania spalarni są w porównaniu z innymi metodami niszczenia odpadów bardzo wysokie. Koszty te będą w przyszłości rosnąć, co będzie spowodowane coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami i normami dotyczącymi kontroli i redukcji emisji substancji szkodliwych oraz wzrostem opłat za składowanie toksycznych pozostałości z procesu spalania odpadów tj. niebezpiecznych popiołów oraz żużli. Ponadto spalarnia taka, jak planowana w Tarnobrzegu, ma być włączona w europejski system opłat za emisję dwutlenku węgla (EU ETS), co przy zaostrzającej się polityce UE w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz rosnących cenach uprawnień spowoduje w tym przypadku wzrost kosztów unieszkodliwiania odpadów. Każda firma zagraniczna nastawiona jest na maksymalizację zysków, co czyni obietnice obniżki opłat za odbiór odpadów i ogrzewanie mieszkań mało realistycznymi. Do tej pory żadna firma zagraniczna działająca w Polsce nie podpisała takiej korzystnej umowy. Konsekwencją wydania zgody na budowę spalarni i dopuszczenia firmy FCC Environment CEE do rynku usług ciepłowniczych będzie też zagrożenie dla funkcjonowania polskiej firmy ECO, która obecnie dostarcza ciepło mieszkańcom miasta. Skumulowanych szkód, jakie niesie ze sobą budowa spalarni, w żaden sposób nie zrekompensują mieszkańcom złudne obietnice korzyści w postaci groszowych obniżek rachunków za wywóz śmieci lub za centralne ogrzewanie – obietnice, których spełnienie w praktyce trudno będzie wyegzekwować od zagranicznego inwestora.

Budowa spalarni w tym miejscu może bezpowrotnie zniszczyć nie tylko walory przyrodnicze Jeziora Tarnobrzeskiego poprzez skażenie jego wód powierzchownych, ale także turystyczno-rekreacyjne, bo przecież teren ten jest co roku odwiedzany przez setki tysięcy ludzi. Ulokowanie spalarni w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora niewątpliwie przyczyni się do spadku atrakcyjności turystycznej tego popularnego kąpieliska, a także miasta i regionu. Konsekwencją zgody na budowę spalarni będą trudne do oszacowania straty wizerunkowe dla miasta, ale także wymierne straty gospodarcze dla firm i osób prywatnych, które zainwestowały w rozwój branży turystyczno-gastronomicznej nad jeziorem. Inwestycje te ucierpią podwójnie – nie tylko z powodu utraty spodziewanych dochodów z turystyki, ale także z powodu utraty wartości nieruchomości w tym rejonie. Również miasto może ponieść dotkliwe straty finansowe związane z mniejszymi wpływami z podatków, opłat wjazdowych oraz ze sprzedaży koncesji na działalność usługową nad jeziorem. Wydanie zgody na budowę spalarni byłoby całkowicie niezrozumiałe w obliczu olbrzymich wydatków poniesionych w ostatnich latach na rozbudowę infrastruktury nad jeziorem, na którą miasto otrzymało wielomilionowe dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli bliskie sąsiedztwo spalarni zniechęci część osób do korzystania z tego popularnego kąpieliska, doszłoby do bezprecedensowej defraudacji publicznych funduszy. Warto zauważyć, że zlokalizowanie w planowanym miejscu tak dużej spalarni może przekreślić plany wykorzystania występujących na tym terenie wód siarczkowych – należących do najcenniejszych bogactw naturalnych ziemi tarnobrzeskiej – do celów balneoterapeutycznych.

Jezioro Tarnobrzeskie o powierzchni 455 ha powstałe kosztem 1,54 miliarda złotych na miejscu wyrobiska kopalni siarki było przedsięwzięciem pionierskim, wybitnym osiągnięciem polskiej nauki i inżynierii środowiskowej na skalę światową, a jednocześnie jedną z najkosztowniejszych i najdłuższych inwestycji ekologicznych w Polsce. Nie bez powodu nazwano je „ekologicznym cudem natury”. Uważamy, że nie po to państwo polskie poniosło tak gigantyczne koszty na rekultywację tego terenu, aby teraz za zgodą obecnych władz (nieruchomość gruntowa, na której ma powstać spalarnia, jest własnością Skarbu Państwa oddaną użytkownikowi wieczystemu) zagraniczna firma mogła swoją działalnością doprowadzić do ponownej jego przyrodniczej degradacji. Jako obywatele Polski i mieszkańcy Tarnobrzega mamy szczególny obowiązek sprzeciwić się takim planom i przypomnieć decydentom politycznym, że ich obowiązkiem jest troska o dobro całej naszej wspólnoty narodowej i ochronę naszych interesów, a nie działanie w interesie zagranicznych inwestorów.

Jako mieszkańcy miasta wierzymy, że Pana deklaracja: „Miasto Tarnobrzeg bardzo mocno stawia obecnie na budowę kompetencji miasta zielonego i ekologicznego z rozbudowaną funkcją turystyczną” nie okaże się słowami bez pokrycia i znajdzie swój wyraz w odmownej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, która jest de facto zaprzeczeniem takiej wizji rozwoju miasta.

My mieszkańcy Tarnobrzega swoim apelem wzywamy władze miasta, radnych oraz parlamentarzystów z naszego regionu do uszanowania naszej woli i do podjęcia wszelkich działań zmierzających do zablokowania inwestycji FCC Environment CEE – wielkiego zagranicznego koncernu śmieciowego, na którego funkcjonowanie władze samorządowe nie będą miały w praktyce żadnego wpływu. Ta petycja to wyraz naszego zdecydowanego sprzeciwu wobec lokalizowania w naszym mieście inwestycji, która negatywnie wpłynie na stan środowiska, w którym żyjemy, co w konsekwencji doprowadzi do pogorszenia jakości życia i zdrowia mieszkańców Tarnobrzega i okolic.



Stowarzyszenie „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim”

Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim! | Facebook
https://www.petycjeonline.com/petycja_n ... nobrzeskim


Do wiadomości:

Pan Mateusz Morawiecki, Premier Rządu RP

kontakt@kprm.gov.pl

rider2019
Posty: 71
Rejestracja: 22-07-2019 16:04

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: rider2019 » 14-03-2022 19:41

kopciuchy na tarnobrzeskich wsiach to nie przeszkadzają, ale ekologiczna i nowoczesna spalarnia już tak - żałosne...

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: jamWilhelm » 14-03-2022 19:53

z powodu kopciuchów nie zwołasz konferencji pod zamkiem

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: TSS » 14-03-2022 19:56

Nie wybudują w Tarnobrzegu, będziemy mieli u sąsiadów, tylko za trucie z dopłatą za śmieci zapłaci mieszkaniec Tarnobrzega. Blokowanie takiej inwestycji jest działaniem na szkodę miasta, ale są mądrzejsze głowy, które stać na podwojone koszty, bo część ludzi stąd ucieknie, gdyż nie udźwignie tych ciężarów. Tak się zastanowiłam: czy jest to nakręcone przez kogoś od sąsiadów? bo im zależy, żeby tu nie powstało, nic, czego oni nie mają. Jesteśmy najdroższym miastem na podkarpaciu pod względem utrzymania na mieszkańca.
Ostatnio zmieniony 14-03-2022 20:03 przez TSS, łącznie zmieniany 1 raz.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: alek » 14-03-2022 20:01

Petycje w ciągu trzech dni podpisało 35 osób w tym 21 z Tarnobrzega :)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 14-03-2022 20:21

Mam wrażenie, że przy pisaniu petycji pominięto proponowany sposób rozliczeń, czyli z czego miałyby wynikać ewentualne obniżki opłat za śmieci. Wcale nie z tego że byłoby blisko wozić, że dokładałaby zagraniczna firma, potencjalnie ta sama, która będzie zbierać śmieci, że to tańsza metoda niż wysypisko itd. Oczywiście do wdrożenia tego rozwiązania jest jeszcze daleko, radni tymczasem nie byli zachwyceni otrzymanymi propozycjami, ale warto było wspomnieć o tym jakie są założenia współpracy.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: norweski_leśny » 14-03-2022 20:32

Pewnie że jesteśmy najdroższym a będziemy jeszcze droższym. Ale stać nas. Urzędnicy (tylko sama "świta") skromne 100% podwyżki. No ale mogli za stres związany ze zdalną pracą i zamknięciem się przed ludźmi, których "kochają" obsługiwać dać sobie tak ze 300% normy. Więc śmieci będą spalać u sąsiadów a my będziemy za to płacić.

I jak jeszcze raz usłyszę, ze spalarnia przyczynia się do wzrostu zahorowalności na raka, kury się przestają nieść, krowy dawać mleko, trawa staje się szarozielona a niebo wiecznie zachmurzone to mnie już ostatecznie .... trafi.

Ludzie. Niech do Was wreszcie dotrze, że sami się trujecie. Paląc byle gównem w piecach albo pozwalając na to sąsiadowi. A potem jakieś statystyki odnośnie wzrostu zachorowań. (Sam jestem wstanie tak przeprowadzić badania, że udowodnię dowolną tezę. Jak ktoś chce to się polecam) Oczywiście wzrosty wyjdą, ale nikt nie bierze pod uwagę tła w postaci palenia w piecach domowych czym popadnie. Proszę sobie zbadać glebę np. przy ulicy Sikorskiego, może być prosto spod nasadzeń. Gwarantuje, że wyniki wyjdą takie, iż cud że coś tam jeszcze rośnie. I będą tam dokładnie wszystkie te substancje o których się z takim pietyzmem wspomina.
Mało tego. Czy jest ktoś to nie lubi wyrobów wiejskich? Ale to takich prawdziwych, z wędzarni opalanej drzewem. To proszę sobie uświadomić, iż w tym dymie jest więcej substancji rakotwórczych niż z większości instalacji przemysłowych w Polsce, które są objete pomiarami.
A ludzie jak pelikany łykają hasła o wielkiej i potężnej spalarni co nas wszystkich wybije. Bo najlepiej krzyczeć: Łoni trujom!

Teraz będzie trudniej to uświadczyć ale wystarczy przejść się po każdym osiedlu i bardzo łatwo można znaleźć kominy z których leci pewnie cała tablica Mendelejewa. Ba można nawet wysnuwać kolejne wnioski na podstawie braku, albo znikomej ilości odpadów wystawionych podczas terminu ich odbioru. Ale to trzeba chwilę pomyśleć.

Niektórzy nadal się zachowują jakby budowa jakiegokolwiek zakładu wyglądała jak w latach 90-tych. Czyli kupuje działkę i buduje co chce. A ochrona środowiska i inne przepisy - nie ma.

Róża wiatrów dla naszego miasta nie różni się niczym od róż na terenie praktycznie całego kraju, więc przeważają wiatry zachodnie. I niech mi teraz ktoś wytłumaczy jak te zanieczyszczenia mają się przedostawać do jeziora skoro znajduje się ono na północ od planowanej inwestycji?

Jakie to wspaniałe walory krajobrazowe zostaną zniszczone? W tym momencie mamy widok na krajobraz typowo przemysłowy z dominantą w postaci komina? Można to zasłonić częściowo obiektem spalarni z zielonym dachem. Jak ktoś szuka spadku atrakcyjności to proszę sobie pojechać i zobaczy co się .... po stronie chmielowskiej jeziora. Jakby woda do nich należała to już by zaraz domy tam stawiali. A wszystko w ramach wcześniejszej sprzedaży działek, w niezbyt jasnych okolicznościach. Teraz grodzenie i sprzedawanie w mniejszych partiach. To jest prawdziwa tragedia. Z tym proszę walczyć! Z prywatyzacja jeziora. Bo za 10 lat zostanie nam tylko plaża do Wisłostrady. Reszta będzie prywatna.

Proszę o nieużywanie sformułowania my mieszkańcy Tarnobrzea, bo ja sobie tego nie życzę, nie popieram petycji a mieszkańcem jestem. Proszę to zamienić na coś w stylu my niżej podpisani albo tożsame.

rider2019
Posty: 71
Rejestracja: 22-07-2019 16:04

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: rider2019 » 14-03-2022 20:56

Proszę pisać do autorki petycji, jest taka opcja w linku w petycji, żeby usunęła to gowno i nie podpisywała się za wszystkich

rider2019
Posty: 71
Rejestracja: 22-07-2019 16:04

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: rider2019 » 15-03-2022 07:54

Na FB są usuwane posty, które są krytyczne dla petycji, ot taka uczciwość autorów

Roman90
Posty: 96
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Roman90 » 15-03-2022 09:24

Troszkę się to wyklucza:
Pierwszy argument:
"W procesie spalania odpadów oraz ich transportu do powietrza emitowane są groźne dla zdrowia związki: m.in. pył PM10, PM2,5, tlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla oraz metale ciężkie, dioksyny, furany i wiele innych rakotwórczych substancji."
Drugi który zaprzecza pierwszemu:
"Koszty te będą w przyszłości rosnąć, co będzie spowodowane coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami i normami dotyczącymi kontroli i redukcji emisji substancji szkodliwych oraz wzrostem opłat za składowanie toksycznych pozostałości z procesu spalania odpadów tj. niebezpiecznych popiołów oraz żużli."

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: encore » 15-03-2022 10:47

Od zawsze byłem zwolennikiem spalarni. Małej czy średniej, o znaczeniu powiatowym bądź dla powiatów ościennych.
Natomiast rzeczywiście budowa molocha obsługującego kilka województw może wzbudzać kontrowersje.
Im większy obszar spalarnia mogła by obsłużyć tym większe straty dla nas: od emisji pochodzącej ze spalania (no chyba, że są technologie zeroemisyjne) po zużycie dróg i emisję spalin pojazdów dostarczających śmieci do palenia a tu o niskim wpływie na pewno nie będzie mowy.

Dodatkowo nie wiem na ile aktualna jest informacja co do oczekiwań inwestora, tj. aby to miasto zorganizowało oczekiwaną działkę. To dla mnie wyjątkowo dziwna sytuacja i nie znalazłem dotychczas argumentów potwierdzających słuszność takiej operacji. Jeśli ktoś prowadzi prywatny biznes to stawianie takich warunków poza ramami PPP jest dla mnie zastanawiające.

Z pozycji mieszkańca chciałbym rzecz jasna płacić za śmiecie jak najmniej. Chciałbym aby były one przetwarzane blisko aby zniwelować również koszty transportu. Doceniam możliwość wpływu na wysokość rachunku za ogrzewanie. Z drugiej strony nie jestem w stanie się zgodzić z kwestiami o których napisałem powyżej.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: olsen* » 15-03-2022 13:26

Byłem w Zabrzu parę lat temu też były protesty pisma wręcz negowanie tego oficjalnie przez liczne fora i strony,dziś już nikt o tym nie pamięta powietrze nie jest przez to zanieczyszczone więcej niż przez kopalnie, a ludzie bynajmniej większość, jest zadowolona z tego rozwiązania,dzięki temu spadły nie od razu ale spadły ceny za energię wszelakiej maści ba!! nawet już planują tam jakiś kompleks do spacerów i jazdy na rowerze! można? -można! ,mentalność polaka jest taka że są nieufni nowym rozwiązaniom nawet kosztem mniejszego wydatkowania swoich zarobionych dukatów!,dziś większość tutaj jest laikami powiela gdzieś zasłyszane czy zapisane słowa o niszczącym efekcie,cóż na co dzień mamy większe zanieczyszczenia spowodowane innymi czynnikami np.spaliny samochodowe! nikt nie protestuje aby zrobić strefę zamkniętą dla miasta i wprowadzić zakaz jazdy w mieście -takie życie trzeba oczywiście to spowolnić i to szybko ale nie tak aby utrudnić w całości wegetację tego miasta!,jestem ciekaw czy takie same obawy pojawią się w planowanych budowach elektrowni jądrowych? też są zagrożeniem !

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: encore » 15-03-2022 14:57

Boję się nie tyle samej spalarni co jej wielkości. W dokumentacji tej dostępnej nie widziałem analizy wpływu transportu. To też przy ocenie przedsięwzięcia trzeba brać pod uwagę.

Co do elektrowni atomowych. Nie widzę innych przeciwwskazań niż te które obserwujemy obecnie na terenie Ukrainy. To infrastruktura krytyczna. I jeśli już czegoś się obawiam to wyłącznie tego jeśli miało by to powstać w odległości mniejszej niż 50km. :)
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 15-03-2022 17:34

encore pisze:
15-03-2022 14:57
Boję się nie tyle samej spalarni co jej wielkości. W dokumentacji tej dostępnej nie widziałem analizy wpływu transportu. To też przy ocenie przedsięwzięcia trzeba brać pod uwagę.
Akurat to mam na wierzchu. Widać ile max będzie samochodów, a przez to jaka ma być skala przepału.
W planach jest dziennie nawet 60 ciężarówek ze śmieciami i 22 ciężarówki wywożące żużel. Przy podzieleniu na 10 godzin szychty, będzie ciężarówka ze wsadem co 10 minut. Robi wrażenie.

emisje.jpg
emisje.jpg (136.46 KiB) Przejrzano 10716 razy

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: encore » 15-03-2022 18:35

Dzięki, admin.

Jeśli tylko tyle to nie ma się czego bać. Spodziewałem się, że ze 30 razy na dobę od pn do pt to będą jeździły same śmieciarki przez Wisłostradę. Jeśli rzeczywiście będzie to 90-100 pojazdów-przejazdów dziennie to nie ma tematu. Widzę, że jesteś uważniejszy w czytaniu dokumentów lub masz inne źródła informacji.

Tak mnie jeszcze ciekawi gdzie te 22 ciężarówki żużla będą wywoziły materiał? To by wypadało 5,5 tysiąca ciężarówek rocznie, licząc skromnie załadunek jednej na 10 ton to mamy 55 tysięcy ton żużla rocznie. No i to wszystko w ciągu roku się przepali w naszym pobliżu. To dopiero robi wrażenie.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 15-03-2022 19:16

rider2019 pisze:
14-03-2022 20:56
Proszę pisać do autorki petycji, jest taka opcja w linku w petycji, żeby usunęła to gowno i nie podpisywała się za wszystkich.Na FB są usuwane posty, które są krytyczne dla petycji, ot taka uczciwość autorów
Załóż sobie stronę na FB i tam umieszczaj swoje chamskie wpisy. Jak widać na tarnobrzeg,info powoli staje się to standardem.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 15-03-2022 22:59

Jest parę innych opcji do wyboru. Kto woli blokowanie i kasowanie wpisów, odgórne cięcie zasięgów i cenzurę, ten może korzystać z fb.
Kto chce pełną i niczym nieograniczoną swobodę dyskusji, to też ma odpowiednie miejsce.

@encore
Dla mnie to dużo większa skala niż się spodziewałem.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: TSS » 16-03-2022 17:39

Serio pisze:
15-03-2022 19:16
rider2019 pisze:
14-03-2022 20:56
Proszę pisać do autorki petycji, jest taka opcja w linku w petycji, żeby usunęła to gowno i nie podpisywała się za wszystkich.Na FB są usuwane posty, które są krytyczne dla petycji, ot taka uczciwość autorów
Załóż sobie stronę na FB i tam umieszczaj swoje chamskie wpisy. Jak widać na tarnobrzeg,info powoli staje się to standardem.

Popieram walkę o Centrum Komunikacyjne przy dworcu PKP i remont budynku PKP, ale z waszą petycją ws. spalarni się nie zgadzam, uważam, że skrzywdzi biednych mieszkańców oraz miasto, które zyskałoby dodatkowe duże wpływy do budżetu. Petycja na pewno cieszy władze Stalowej Woli i ludzi z miasta, którzy chcą cofać miasto, a uwierz mi, że są tacy.

L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: L74 » 18-03-2022 11:43

"http://www.portczystejenergii.pl/swiatowe-inspiracje" - Można? Da się? I ludzie jakoś żyją. Czy autorzy petycji mogą przytoczyć jakieś konkretne badania co do technologii w jakiej będzie wybudowana ta spalarnia, emisji zanieczyszczeń itp., bo jak na razie, to jest to tylko propagandowy bełkot. Jak widać na innych przykładach spalarnie powstają nawet w środku miast.
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 18-03-2022 16:48

Jako świadomy obywatel powinien zajrzeć do dokumentacji złożonej w UM jeśli nie wierzy w to co jest napisane w petycji, prawie 100 ciężarówek nie licząc pociągów dzień w dzień będzie zwoziło śmieci na jezioro (średnio co 5 minut), do tego emisja rakotwórczych dioksyn furanów węglowodorów dzień w dzień, nawet zaznaczone jest oddziaływanie transgraniczne tej spalarni, ryzyko pożarów skażenia wody gleby powietrza

ODPOWIEDZ