Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 24-09-2022 08:38

W środę 28 września podczas sesji Rady Miasta Tarnobrzega rozpatrywana będzie uchwała dotycząca wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości gruntowych należących do Gminy Tarnobrzeg zlokalizowanych nad Jeziorem Tarnobrzeskim obok Mariny na nieruchomości gruntowe będące własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie usytuowanych po przeciwnej stronie jeziora na obszarze, na którym ma zostać wybudowana przez austriacką firmę FCC Environment największa na Podkarpaciu spalarnia śmieci. Prezydent Tarnobrzega pomimo protestów mieszkańców, zebranych blisko 3.5 tys. podpisów pod petycją sprzeciwiającą się budowie tej spalarni podejmuje kolejne działania mające na celu doprowadzenia do realizacji tej inwestycji. Jako Stowarzyszenie „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim” apelujemy do mieszkańców Tarnobrzega i okolicznych miejscowości o liczne przyjście na sesję, która rozpocznie się o godz. 11:00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury, aby swoją obecnością zamanifestować swój zdecydowany sprzeciw wobec kolejnych działań władz miasta w tej sprawie i przypomnieć radnym, że w swoich decyzjach zobowiązani są kierować się dobrem całej wspólnoty naszego miasta. Musimy być konsekwentni w naszej walce, w której chodzi o to, co mamy najcenniejsze o nasze i naszych dzieci zdrowie oraz o ochronę „cudu ekologicznego”, jakim jest Jezioro Tarnobrzeskie.
Załączniki
Spalarnia.jpg
Spalarnia.jpg (227.58 KiB) Przejrzano 4473 razy

rider2019
Posty: 78
Rejestracja: 22-07-2019 16:04

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: rider2019 » 24-09-2022 20:59

3500 podpisów to chyba trochę mało

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 24-09-2022 22:28

rider2019 pisze:
24-09-2022 20:59
3500 podpisów to chyba trochę mało
Mało na co? Jak mało, to dołóż swój, a najlepiej to sam pomóż zbierać
https://www.petycjeonline.com/petycja_n ... eskim#sign

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 25-09-2022 08:17

"Pod rozwagę radnych miasta Tarnobrzega. Czy potrzeba jeszcze kolejnych dowodów na bezsensowność koncepcji lansowanej przez prezydenta miasta budowy tak wielkiej spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim skoro taki gigant państwowy, jak PGE ze względów ekonomicznych i społecznych wycofuje się z budowy równie wielkiej, jak nasza spalarni śmieci w Bełchatowie?"
"zmienia się sytuacja regulacyjna dot. dużych spalarni odpadów, które to od roku 2027/2028 będą musiały ponosić koszty ETS (opłaty za emisje CO2 - dop.), a co za tym idzie zarówno gospodarka odpadowa, jak i ceny ciepła z tych instalacji wzrosną" - nie ukrywa PGE Energia Ciepła w odpowiedzi na pytania portalu Dzień Dobry Bełchatów.
https://ddbelchatow.pl/wydarzenia/kopal ... BPOks22N30

zbyry
Posty: 1061
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: zbyry » 25-09-2022 09:28

To ja z innej beczki. Próbowałem, nie dla celów politycznych, zorganizować spotkanie na 2 tarnobrzeskich osiedlach. Zaprosić wszystkie strony aby przedstawiły swoje argumenty. Nie chcę nikogo urazić czy obrazić, absolutnie. Chciałem po prostu znać stanowiska różnych stron, uważałem, że mieszkańcy też powinni. No to co usłyszałem? A musimy to skonsultować z Radą Osiedla, a jak się dodzwoniłem do jednego z przewodniczących, no to usłyszałem, że musi to skonsultować z prezydentem miasta. Tfu demokracja. Śmiech na sali i moim zdaniem, brak szacunku do mieszkańców. Nazwisk nie podam, ale w prywatnych rozmowach kto mi zabroni.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: encore » 25-09-2022 09:36

To też trzeba zmienić i wziąć sprawy w młodsze ręce. Tylko trzeba pójść na wybory rady osiedla i zagłosować na kogoś kto ma mniej niż 50. Bo patrząc po składach osobowych to mamy 16 osiedlowych rad seniorów. Zachowawczych, fasadowych i uległych magistratowi.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 25-09-2022 09:44

Najbliższe głosowanie będzie jakimś sondażem wśród radnych.
Nie żebym miał coś przeciwko wybudowaniu ośrodka konferencyjnego przez ARP w okolicach Mariny. Jestem za!
Ale jeśli komuś by zależało na wyraźnym zablokowaniu inicjatywy na wczesnym etapie, to ma możliwość. A przynajmniej jest możliwość dyskusji, bo nie tylko prezydent, ale i radni trwale zamilkli w tej sprawie.

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 25-09-2022 10:39

admin pisze:
25-09-2022 09:44
Najbliższe głosowanie będzie jakimś sondażem wśród radnych.
Nie żebym miał coś przeciwko wybudowaniu ośrodka konferencyjnego przez ARP w okolicach Mariny. Jestem za!
Ale jeśli komuś by zależało na wyraźnym zablokowaniu inicjatywy na wczesnym etapie, to ma możliwość. A przynajmniej jest możliwość dyskusji, bo nie tylko prezydent, ale i radni trwale zamilkli w tej sprawie.
Skąd taka informacja, że ARP chce zbudować ośrodek konferencyjny? Nigdzie o tym nie czytałam. Czyżby admin miał "bezpośredni kontakt z władzami"?
O zablokowaniu jakiej inicjatywy tu mowa, o spalarni czy ośrodku? ARP to bogata firma- 8 miliardów kapitału. Taki ośrodek może wybudować, kiedy tylko zechce. Czyżby ta "wymiana" to "szantaż" władz wobec radnych? Nie przekażemy, to nam nie wybudują. Brak słów, aby to skomentować- bezwzględni "szantażyści". Tacy ludzie rządzą naszym miastem. Oczekuję od admina na podanie źródła tej szokującej informacji.
Ostatnio zmieniony 25-09-2022 11:03 przez Serio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 25-09-2022 10:59

W sumie próbuję sobie przypomnieć i nie mogę. Może mi się przyśniło? Poszukam i spróbuję sobie przypomnieć.
Od władz miasta nic nie słyszałem w tej sprawie. Inicjatywy - oczywiście budowy spalarni.

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 25-09-2022 12:11

admin pisze:
25-09-2022 10:59
W sumie próbuję sobie przypomnieć i nie mogę. Może mi się przyśniło? Poszukam i spróbuję sobie przypomnieć.
Od władz miasta nic nie słyszałem w tej sprawie. Inicjatywy - oczywiście budowy spalarni.
Jeśli tak, to radni mają szansą opowiedzieć się po stronie dobra naszej całej wspólnoty, a nie lobbystów zagranicznej firmy. Bylibyśmy wdzięczni adminowi, aby sobie przypomniał, bo sprawa jest zbyt ważna.

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 25-09-2022 12:37

zbyry pisze:
25-09-2022 09:28
To ja z innej beczki. Próbowałem, nie dla celów politycznych, zorganizować spotkanie na 2 tarnobrzeskich osiedlach. Zaprosić wszystkie strony aby przedstawiły swoje argumenty. Nie chcę nikogo urazić czy obrazić, absolutnie. Chciałem po prostu znać stanowiska różnych stron, uważałem, że mieszkańcy też powinni. No to co usłyszałem? A musimy to skonsultować z Radą Osiedla, a jak się dodzwoniłem do jednego z przewodniczących, no to usłyszałem, że musi to skonsultować z prezydentem miasta. Tfu demokracja. Śmiech na sali i moim zdaniem, brak szacunku do mieszkańców. Nazwisk nie podam, ale w prywatnych rozmowach kto mi zabroni.
To świadczy dobitnie, że ludzie boja się tej władzy. Tak naprawdę nie jest to ich wina i należy wielu z nich zrozumieć. Jest to niestety wina tej władzy, która daleko odbiegła od głoszonych haseł wyborczych - Razem dla Tarnobrzega. To tylko o nich świadczy, ale skąd my to znamy" ciemny lud to kupi", czy też "dwa razy obiecać, to jak dotrzymać słowa". Sprawa spalarni to nie sprawa polityczna. Sprzeciw wobec niej powinien zjednoczyć wszystkich, bo to to walka o przyszłość miasta i zdrowie nasze i naszych dzieci. Zresztą nie tylko mieszkańcy się boją tej władzy, która swoimi metodami działania, jak choćby w przypadku spalarni pokazuje jak jest już "zdegenerowana", bo to samo dotyczy lokalnych mediów i polityków. Bądźmy jednak dobrej myśli, bo w ostateczności prawda zawsze zwycięża.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 25-09-2022 14:14

Serio pisze:
25-09-2022 12:11
Bylibyśmy wdzięczni adminowi, aby sobie przypomniał, bo sprawa jest zbyt ważna.
Kto ma ostatni TN? Przeglądałem na szybko w sklepie, może tam coś było na ten temat? A może mi się przyśniło :)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 29-09-2022 21:03

W TVP Rzeszów pojawił się dłuższy materiał odnośnie planowanej spalarni odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim

https://rzeszow.tvp.pl/36644734/interwencje-aktualnosci

jamWilhelm
Posty: 1141
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: jamWilhelm » 03-10-2022 10:04

pozostając przy śmieciach, to przydała by się jakaś akcja edukacyjna dla mieszkańców bo segregacja w naszym wydaniu to jakaś fikcja. W szkle mieszane, w plastikach mieszane a w mieszanych i plastiki i szkło. Dobrze by było też, gdyby nie zamieniali miejscami pojemników i nie ustawiali ich napisem do tyłu bo granatowy od czarnego wieczorem też trudno odróżnić, koło jędrusia dodatkowo kontenery ustawione tak, że nie można do nich podejść aby otworzyć (brawo). Zastanawiam się czy moje segregowanie w ogóle coś daje patrząc na te kontenery. W niedziele to już całkowita asegregacja, do którego bliżej tam wszystko leci

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 13-10-2022 19:54

kuna pisze:
18-09-2022 10:32
Temat mam wrażenie w jakiś sposób powiązany: na BIP-ie ( już chwilę temu, bo końcem sierpnia) pojawiło się ogłoszenie, że na wniosek Czysta Energia Polska Sp. z o.o. ul. Lecha 10, Zabrze zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie w Tarnobrzegu przy ul. Strefowej 8 instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.
Mamy już decyzję w tej sprawie.
Spółka "Czysta Energia" otrzymała pozwolenie zintegrowane na prowadzenie w Tarnobrzegu instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów o zdolności 36000Mg/rok i przetwarzania części biologicznej 18340 Mg/rok.
Co ciekawe, w Tarnobrzegu generujemy rocznie raptem 13279 Mg odpadów. Wygląda na to, że instalacja ma mieć moce przerobowe 4 razy większe niż tarnobrzeskie zapotrzebowanie.
Czysta Energia Polska Sp. z o.o. przy ul. Strefowej 8 w Tarnobrzegu prowadzić będzie działalność z zakresie przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne w instalacji kwalifikowanej jako instalacja do kombinacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów o zdolności przetwarzania ponad 75 ton odpadów na dobę, z wykorzystaniem działań obróbki biologicznej oraz obróbki wstępnej odpadów przeznaczonych do termicznego przekształcania

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 25-10-2022 07:00

Na co najmniej czterech profilach związanych z pp. Potańskimi pojawiła się informacja o wizycie przewodniczącego RM Bogusława Potańskiego, radnego dr Cezarego Mikruta i Grażyny Potańskiej z TRK w rzeszowskiej spalarni odpadów.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6745661317

Wobec braku obiecanych zarówno ze strony władz miasta, jak i inwestora spotkań informacyjnych, przedstawiciele RM wybrali się porozmawiać z prezesem MPGK w Rzeszowie. Mam nadzieję, że z mieszkańcami najbliższej okolicy również, chyba że prezes mieszka przy spalarni.
Wciąż nic nie wiemy o spotkaniu z inwestorem, ale ma być spotkanie radnych z prezesem MPGK w Rzeszowie, chociaż spalarnia inna.

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 25-10-2022 11:57

Przewodniczący nagle się obudził .Najpierw 2,5 roku pertraktacji w tajemnicy przed mieszkańcami, a teraz po 10 miesiącach od uruchomienia procedury inwestycyjnej nagłe zainteresowanie tematem. Lepiej późno niż wcale Czy przewodniczący RM to nie władze miasta? Sprawa byłaby dawno zamknięta, gdyby nie determinacja Stowarzyszenia Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 13-11-2022 12:55

Witold Zych
5 listopada o 14:09
·
Grono odbiorców: Publiczne
Udostępniamy pismo, jakie otrzymaliśmy do Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz naszą odpowiedz. Bardzo dziękujemy za merytoryczne ustosunkowanie się Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego do naszych uwag skierowanych do Państwowej Powiatowej Inspektor Sanitarnej w Tarnobrzegu. Odpowiedz ta jest dowodem na szacunek do strony społecznej jaką reprezentujemy, co biorąc pod uwagę stanowisko PPIS w Tarnobrzegu zasługuje na szczególne uznanie. W swojej odpowiedzi zwróciliśmy uwagę zarówno na nowe elementy, jakie w naszej ocenie powinny być wzięte pod uwagę (szczególnie zanieczyszczenia powietrza), jak i ten dotyczący przekroczenia norm hałasu. Wkrótce po otrzymaniu nowych danych dotyczących ścieków odprowadzanych do Wisły oraz wyników badan stanu wody w Jeziorze Tarnobrzeskim planujemy skierować pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz do Wód Polskich w Krakowie, których decyzje będą kluczowe dla całej procedury. Mamy nadzieję, że z naszymi merytorycznymi argumentami przemawiającymi przeciw budowie spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim zapoznają się także radni miejscy, którzy będą decydować w sprawie działek na terenie których ma być zlokalizowana ta inwestycja.
https://www.petycjeonline.com/petycja_n ... nobrzeskim
Załączniki
1.jpg
1.jpg (181.19 KiB) Przejrzano 2354 razy
2.jpg
2.jpg (224.88 KiB) Przejrzano 2354 razy
3.jpg
3.jpg (230.29 KiB) Przejrzano 2354 razy

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 13-11-2022 14:35

Z tym hałasem to trochę nieporozumienie. Z tego co jest w piśmie od marszałka, to zmiana hałasu względem obecnego zawiera się w błędzie pomiarowymi rzeczywiście tak jest. Marszałek nie odnosi się do obecnego poziomu hałasu, który już teraz wyraźnie przekracza dopuszczalną normę, jeśli wszystkie dane są poprawne i dobrze je rozumiem.

Serio
Posty: 672
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Serio » 13-11-2022 15:24

admin pisze:
13-11-2022 14:35
Z tym hałasem to trochę nieporozumienie. Z tego co jest w piśmie od marszałka, to zmiana hałasu względem obecnego zawiera się w błędzie pomiarowymi rzeczywiście tak jest. Marszałek nie odnosi się do obecnego poziomu hałasu, który już teraz wyraźnie przekracza dopuszczalną normę, jeśli wszystkie dane są poprawne i dobrze je rozumiem.
Ja za bardzo nie rozumiem o co Adminowi chodzi w tym komentarzu, ale poczekajmy na odpowiedz Marszałka. O błędzie pomiarowym możemy mówić w przypadku konkretnego jednostkowego pomiaru.

ODPOWIEDZ