PINB Tarnobrzeg szuka miejsc zakwaterowania dla uchodźców?

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin

PINB Tarnobrzeg szuka miejsc zakwaterowania dla uchodźców?

Post autor: admin » 09-07-2024 21:31

Na Facebooku krąży sobie dostępne publicznie pismo z pieczątką tarnobrzeskiego PINB, zaadresowane dla okolicznych gmin.
Pochodzi, według zapewnień udostępniającej, z jednego z urzędów, ale nie sprawdzałem jego autentyczności.

Oryginał dostępny na facebooku częściowo zamazałem i wrzucam poniżej. Ktoś wie, czy to rutynowe, wymagane odgórnymi wskazówkami działania, czy jakieś pilne potrzeby? Szykujemy się na większą falę, czy to dla formalności? Prawdziwi uchodźcy wojenni z Ukrainy, czy wręcz przeciwnie?

uchodzcy.jpg
uchodzcy.jpg (89.08 KiB) Przejrzano 1714 razy

korusia

Re: PINB Tarnobrzeg szuka miejsc zakwaterowania dla uchodźców?

Post autor: korusia » 09-07-2024 21:56

Dobre pytanie. Prawdziwi uchodźcy a może chodzi o tych przerzucanych przez niemiecką granicę?

dino

Post autor: dino » 09-07-2024 22:40

No i zaczyna się.
Usmiechnięta Polska.
Jesienią strach będzie wyjść z mieszkania po 19.
Tak jak w światowym Paryżu.

A odnośnie zapytania: już to krąży po X i to bez cenzury.
Radni KO w Tarnobrzegu to Mastalerz, Niedbałowski, Pięta, Turbacz i Golik. Niech się tłumaczą za Tuska!
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 09-07-2024 23:17

Rzeczywiście dokument pojawia się szerzej, jest już nawet krótki tekst redakcyjny.

A może to po prostu zapobiegliwość i odpowiednio wczesne przygotowanie na to co nas czeka? W ostatnich miesiącach Rosjanie bardzo skutecznie niszczą infrastrukturę energetyczną na Ukrainie. Przetrzymanie zimy w takich warunkach, szczególnie w miastach, może być bardzo trudne. Stąd możemy się spodziewać większej fali uchodźców wojennych niż do tej pory, przynajmniej przejściowo lub sezonowo.
Piątka dalej stoi na swoim miejscu.

andriu81

Post autor: andriu81 » 10-07-2024 13:14

Jak widać wśród adresatów nie znalazł się Urząd Miasta Tarnobrzega. Czyżby zatem budynek na Dekutowskiego według inspektora nie nadawał się już na miejsce dla uchodźców? Dziwna sprawa, tym bardziej że pozostawiali swoje rzeczy w środku i nic sie nie dzieje. Ponoć woda wlewa sie tam przez dziurę w dachu, takiego pogłoski chodzą

zbyry

Post autor: zbyry » 10-07-2024 13:34

@andriu81 bo to jest powiatowy, a nie miejski.

https://pinbmt.pl/

https://tarnobrzeg.pinb.pl/strona-glowna.html

My jesteśmy miastem na prawach powiatu i wykonujemy zadania samodzielnie.

alek

Post autor: alek » 10-07-2024 13:43

Czy ktoś umie czytać ze zrozumieniem ? W piśmie wyraźnie jest napisane "służące" a nie mogące służyć czyli już zamieszkałe przez imigrantów.
Poniżej wyjaśnienie Starosty :
“W związku z pojawiającymi się w lokalnych i ogólnopolskich mediach informacjami dot. pisma PINB.071.6.17.2024 z dn. 08.07.2024r., Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu informuję, że ww pisma zostały skierowane do urzędów miast i gmin, TYLKO I WYŁĄCZNIE w związku z rutynowymi działaniami dotyczącymi inwentaryzacji obiektów wymienionych w Ustawie z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jak również w związku z tym, że w dniu 1 lipca 2024r. uchylony został art. 13 ww ustawy i warunki finansowania przez wojewodę zakwaterowania obywateli Ukrainy zostały opisane w artykułach 12, 12a i 12b ww Ustawy. Zmiany, o których mowa powodują konieczność uzupełnienia informacji o ww opisanych obiektach przez wojewodów w całym kraju.“

Źródło: Starostwo Powiatu Tarnobrzeskiego

olekko

Post autor: olekko » 10-07-2024 13:57

Alek, no potrzebny jest taki głos rozsądku jak Twój. Mam wrażenie że jest spory problem z narodowymi fobiami...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 10-07-2024 17:01

Najwidoczniej nawet urzędnik przez którego to pismo przechodziło, rozumiał to inaczej.
Dworzec kolejowy też w sumie "służy" do obsługi pasażerów i raczej nie napiszemy o dworcu "mogącym służyć" do przyjmowania pasażerów. A jednak realnie nie służy (chociaż liczymy, że w końcu będzie).
Nawet starosta pisze przy powyższym oświadczeniu o "różnej interpretacji" pisma, czyli widzi pole do różnych interpretacji.

Generalnie jest (jak mi się wydaje) tak:
To pismo dostałem dzisiaj wiele razy, w tym jeszcze całkiem niedawno, czyli problem istnieje.
Wydaje się, że większość zaniepokojonych uspokaja informacja, że chodzi o lokale dla Ukraińców (prawdziwych uchodźców), którzy się całkiem nieźle integrują. Skoro taka informacja uspokaja, to najwidoczniej obawiają się czegoś innego.
Obawiają się całkiem poważnie i często nie na podstawie tego co słyszeli w telewizji o tym co dzieje się na Zachodzie, który jest w procesie przyjmowania imigrantów z innych kultur ileś lat przed nami, ale również już na podstawie własnych doświadczeń.
Czyli jest obawa przed pewną kategorią imigrantów. Ale sama obawa nie wystarczy.
Towarzyszy jej całkowity brak zaufania do polityków i instytucji, przy czym nieufność w podobnym stopniu dotyczy obu stron POPiSu, dotyczy też szczególnie naszych partnerów z Unii i samej Unii Europejskiej. Dominuje założenie, że ktoś chce, w tej sprawie szczególnie, coś ukryć i kogoś oszukać.

zbyry

Post autor: zbyry » 10-07-2024 17:02

@olekko trochę demonizujesz. Już Ci mówię dlaczego. Otóż jest pewna specyfika pisania urzędowych pism. Czyli kto i do kogo, na mocy jakiej podstawy prawnej i o co chodzi. Tu brakło akapitu, co jest kardynalnym błędem, mianowicie Dotyczy: "...." i wymieniasz meritum, a później zwykłe rozwinięcie, otrzymują, a wcześniej podpis. Koniec i kropka.

Zwykły Kowalski musi o tym wiedzieć? Nie. Rolą urzędu, jaki by nie był, jest dostarczenie spójnej informacji publicznej, a ta jest możliwa do publikacji przez każdego z nas, bo jest publiczna.

Czy to pismo to zawiera? Nie. Jest napisane ot tak, jak jest i tyle. Więc np. u specjalistów do spraw inżynierii ruchu lądowego budzi wątpliwości.

Z pisma urzędowego ma wszystko wynikać. W tym przypadku nie wynika, bo nawet nie ma podstawy prawnej. Widzisz gdzieś tam nazwę ustawy, dział, rozdział, paragraf, ustęp, punkt? Nie, bo to/ich nie ma.

Na fb nawet nie zabierałem głosu, bez sensu. Sensem zaś jest poinformowanie obywatela w sposób rzetelny.

A info pokazało się kiedy? Dziś. Godziny nie widzę, przynajmniej na telefonie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 10-07-2024 17:24

Info od starosty? Na fejsie dzisiaj o 14:25.

zbyry

Post autor: zbyry » 10-07-2024 17:46

@admin na smarcie widzę tylko datę. Mniejsza z tym. Pismo urzędowe nie tyle powinno, co musi zawierać wszystko.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 10-07-2024 19:02

I ciekawostka sprzed paru minut - nasza była wojewoda Ewa Leniart :)
A takie rutynowe pismo wysyłane było na zlecenie wojewody również za czasów PiSu wg p. starosty.
P. Leniart już nie pamięta co wysyłała?

andriu81

Post autor: andriu81 » 10-07-2024 23:55

@zbyry, nie do końca to rozumiem jak to działa, ale jednak urząd powiatowy istnieje w Tarnobrzegu ,a pismo nie zostało wysłane do naszego urzędu miasta przez żaden inny urząd. Wszystko wskazuje na to iż obecnie żaden budynek w mieście nie służy uchodźcom, w przeciwnym razie inspektor nie rozsyłałby pisem do sąsiednich gmin z takim zapytaniem, bo przecież miejsca w istniejącym budynku jest pod dostatkiem. Jest coś na rzeczy , a los obecnego budynku wydaje sie być przesądzony, co zresztą było poruszone w kampanii wyborczej

Awatar użytkownika
carool

Post autor: carool » 11-07-2024 07:47

“W związku z pojawiającymi się w lokalnych i ogólnopolskich mediach informacjami dot. pisma PINB.071.6.17.2024 z dn. 08.07.2024r., Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu informuję, że ww pisma zostały skierowane do urzędów miast i gmin, TYLKO I WYŁĄCZNIE w związku z rutynowymi działaniami dotyczącymi inwentaryzacji obiektów wymienionych w Ustawie z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jak również w związku z tym, że w dniu 1 lipca 2024r. uchylony został art. 13 ww ustawy i warunki finansowania przez wojewodę zakwaterowania obywateli Ukrainy zostały opisane w artykułach 12, 12a i 12b ww Ustawy. Zmiany, o których mowa powodują konieczność uzupełnienia informacji o ww opisanych obiektach przez wojewodów w całym kraju.“
No większej ściemy nie słyszałem jak żyje. Czujecie w jakim cyrku jesteśmy?
Skoro są to rutynowe działania to nie daje się na przygotowanie odpowiedzi kilku dni.
Coś im się tam bardzo pali.....

alek

Post autor: alek » 11-07-2024 09:20

Tak , jedzie do nas już pociąg z Niemiec pełen uchodźców...
Na poważnie to macie jakieś obsesje czy dajecie się manipulować Tarczyńskiemu , Leniartowej czy innym politykom PIS-u ? Czy ktokolwiek przeczytał o co chodzi w nowelizacji ustawy na którą powołuje się starosta? Od lipca nie będzie już możliwości zakwaterowania w prywatnych domach i pobierania dodatków za zakwaterowanie. Za wszystko będzie odpowiadał wojewoda i zakwaterowanie będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z wojewodą lub samorządem, działającym na polecenie wojewody. W przypadku gdy budynek będzie przeznaczony do zakwaterowania więcej niż 20 osób, spełnienie podstawowych jego wymagań potwierdza się pozytywną opinią powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej i państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Stąd inwentaryzacja i zapowiedziane w piśmie kontrole.

Awatar użytkownika
carool

Post autor: carool » 11-07-2024 13:16

Tak widziałem na stacji w Jadachach pociąg z wagonami pełnymi uchodźców którzy czekają na wjazd...... :D :D

Na poważnie.....chodzi mi o to że nie wydaje ci się dziwne że wszystko na kolanie jest wprowadzane na ostanią chwilę? Czy to normalne?
Mam do czynienia dość często z pismami PINB. Jeżeli wysyłają pisma to zawsze podają podstawę prawną. Tu nie ma nic.
Jeżeli coś wynika z ustawy to nie proszą tylko jest ustawowy termin na przekazanie dokumentów, informacji.
Może szukam jakiś teorii spiskowych a może jest tak jak napisałeś. Może praktykant pisał to pismo. Tego nie wiem.

zbyry

Post autor: zbyry » 11-07-2024 14:10

Sorki, że w tym wątku, ale trochę z innej beczki. Ukraiński przewoźnik dostał licencję: https://www.money.pl/gospodarka/ukrains ... 8800a.html

Poszedłem dalej, zobaczyłem po KRS 0001044870. Ciekawe, bo Ukrainian Railways Cargo Poland zarejestrował się 30.06.2023 w Polsce jako spółka, której uwaga, kapitał zakładowy wynosi 5 000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) i jako wspólnik czytaj właściciel jest Ukraińska Zaliznycia. Spojrzałem na relacje inwestorskie PKP Cargo, moim zdaniem nie było tak źle https://www.pkpcargo.com/dane-operacyjn ... rzewozowa/ jednakże w za pierwszy kwartał br PKP Cargo zanotowało 180 mln zł straty. Co tu się dzieje, nie wiem, ale przyszłość Cargo stoi pod znakiem zapytania.

@carool też wcześniej pisałem właśnie o tym, że to pismo jest jakie jest i naprawdę się dziwię, że poszło w obieg i do tego z podpisem z tak krótkim terminem realizacji, 4-dniowym.

zbyry

Post autor: zbyry » 11-07-2024 17:07

@alek czytałem. Nijak ma się to do rzeczywistości. Spójrz na bilans i RZiS. Nie bronie ani PiS ani PO, tu chodzi o rachunkowość zarządczą.

Słowo przeciwko słowu.

ODPOWIEDZ