Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 21-02-2021 08:41

Widać trochę różnicę, bo chociażby mieszkańcy osiedla Zakrzów protestowali ostro już na etapie uzgadniania trasy S74: "nie budujcie nam piekła na ziemi", "S74 tak, nie w Zakrzowie", "5 wariant to katastrofa", "dom to nie walizka, którą można przenieść w inne miejsce" - takie były transparenty.
Przy przebiegu drogi obwodowej takich protestów nie było. Przy czym przy S74 pewnie jeszcze mniej będą się protestami przejmować - jakoś te kilka tysięcy kilometrów ekspresówek wybudowano.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: alek » 21-02-2021 12:07

Niestety , ale budować gdzieś trzeba. Jaka jest alternatywa dla przebiegu drogi obwodowej? Za torami tereny są zasiedlone. Czy mieszkający tam ludzie nie będą protestować? Czy lepiej wyciąć trochę lasu na skraju czy wysiedlać ludzi? Dodatkowo budowa co najmniej dwóch wiaduktów przewyższy koszt budowy całej drogi według obecnego projektu. Ubolewać możemy, że droga nie została zaprojektowana wzdłuż torów aż do granic Sandomierza . Koszt budowy to ok 10 mln więcej ale mielibyśmy alternatywę dla Warszawskiej na całej długości. Patrząc na ruch jaki panuje na Warszawskiej rano i popołudniu, gdy ludzie dojeżdżają do pracy na trasie Tarnobrzeg-Sandomierz, pewnie w nieodległej przyszłości będzie to konieczne. Tyle ,że dużo drożej, bo trzeba będzie budować kolejny wiadukt nad S74.
Zamiast płakać na wycinką może warto sądzić nowe lasy na nieużytkach należących do miasta? tych na każdym osiedlu nie brakuje.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 21-02-2021 12:40

Od dłuższego czasu (pewnie od Szyszki) piszę tutaj, że paradoksalnie ochrona drzew jest przyczyną niewielkiej ilości nowych nasadzeń. Zwróćcie uwagę na osiedlach wiejskich - ilu ludzi posadzi sobie dęby, lipy, graby, jesiony, olchy, sosny, świerki itd. Może czasem kilka brzózek. Dlaczego? Bo drzewo leśne które urośnie odbiera prawo własności. To już nie będzie nasze drzewo, ale drzewo urzędnika, którego trzeba będzie spytać, jeśli ktoś na jego miejscu będzie chciał np. postawić altankę. Stąd trawniki i tuje, albo karłowate formy, które takiego problemu nie generują.

Podobnie w przypadku miasta. Coś się posadzi, to później będzie problem jeśli plany się zmienią.

bobtga
Posty: 168
Rejestracja: 16-11-2013 18:05

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: bobtga » 21-02-2021 16:26

A tymczasem wycięli drzewa na Al. Niepodległości przy parkingu przed starą halą sportową.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 21-02-2021 17:07

Znowu wyrzynka na fb leci, na NW24 spojrzałem i też :-) przecież którędyś droga iść musi a grajcarów na drogę np nad torowiskiem nie ma...Już pomijam czy to miało iść tak czy tak, jakim wariantem, choć wybrano ten, który był możliwy do osiągnięcia na te pieniądze, które w ramach "zrównoważonego rozwoju" nam przyznano i cała filozofia. Na szczęście droga nie koliduje z zabudowaniami.

@admin dokładnie tak jest, żywotnik na żywotniku żywotnikiem pogania. Nawet z tego co widzę, to świerków mało, zresztą co się dziwić, żeby się człowiek musiał prosić o wycięcie drzewa a nawet jak o to prosi, to tak jak było w moim przypadku, pismo złożone a nikt nie potrafił określić czy świerk uschnięty do połowy obumarł finalnie czy może jeszcze się odrodzi. Na szczęście sprawę rozwiązało lex Szyszko i choć pewnie jest czy było drugie jego dno, niemniej jednak wielu ludziom ulatwilo to wycinkę a choćby przerośniętych iglaków. I z tego powodu jak piszesz Admin, mało kto sadzi drzewa.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dzanek » 21-02-2021 18:44

bobtga pisze:
21-02-2021 16:26
A tymczasem wycięli drzewa na Al. Niepodległości przy parkingu przed starą halą sportową.
No i bardzo dobrze. Przecież te chore i częściowo uschnięte tuje tylko szpeciły ten mały fragment przy parkingu.

Link do google maps z tymi "drzewami": https://www.google.pl/maps/@50.5675995, ... 312!8i6656

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 21-02-2021 20:28

@zbyry
Zastanawiam się ilu tych działkowców tam pisze. Oglądałem dzisiaj ten teren, na zdjęciach NW24 ładna altanka, ale część to takie jak poniżej:
szopak.jpg
szopak.jpg (162.27 KiB) Przejrzano 5909 razy
W sumie zrozumiałe, bo pewnie mało kto inwestował w nowe altanki na terenie pod drogę. Zastanawiam się też nad mieszkańcami kilku domów przy Przyjaźni i Orła na ile świadomie decydowali się na budowę w tej lokalizacji. O niektórych wiem, że była to całkiem świadoma decyzja, gorzej jeśli ktoś spodziewał się czego innego.

W problemach komunikacyjnych między wykonawcą - miastem - PZD/ROD i działkowcami, Prezydent zwrócił się dzisiaj do działkowców przez ogłoszenia parafialne w tarnobrzeskich kościołach. Informował o potrzebie udostępnienia działek od pojutrzejszego wtorku.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: encore » 22-02-2021 09:26

Pięknie, ekspresowa eksmisja w okresie kiedy zima trzyma. Przecież tam ciężko autem podjechać aby graty załadować.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
carool
Posty: 84
Rejestracja: 20-11-2007 23:09

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: carool » 22-02-2021 09:42

Zajmuje się od kilku lat nazwijmy to ogólnie inwestycjami celu publicznego.
Za każdym razem jest ten sam scenariusz, nieważne w jakiej części Polski:
1. Każdy wie że inwestycja jest planowana
2. Większość ludzi (przeważnie starszych) : Panie kiedy to wybudują, 20 lat to budują i nie mogą wybudować. Ja już do tego czasu nie dożyję....
3. Trąbią w mediach, że jednak inwestycja powstanie. Ba są już konkretne plany.
4. Panie kiedy to wybudują, 20 lat to budują i nie mogą wybudować. Na pewno nie mają pieniędzy. Ja już do tego czasu nie dożyję....
5. Wchodzi wykonawca.
6. Panie co mnie interesuje jakaś droga. Na pewno będzie omijać moją działkę.
7. Olaboga droga idzie przez moją działkę. Jaka ta władza jest..... Nikt mi nic nie mówił.
Dlatego tak ważnym jest komunikacja z ludźmi. Nie wystarczy sprawy nagłośnić w mediach czy wrzucić jakąś mapkę w Internet. Tam trzeba się spotykać i chodzić po ludziach innego wyjścia nie ma.

Inną sprawą jest jak ktoś buduje świadomie w terenie przewidzianym pod zabudowę np obwodnicy. Znam przypadki "cwaniaków" którzy myśleli, że uda się im zarobić na sprzedaży nowego domu pod planowaną drogę. Niestety miałem do czynienia że po kilku latach od wybudowania ktoś musiał na szybko szukać domu zastępczego a koszt rekompensaty ledwo co pokrywały budowę nowego domu czasem w dużo gorszej lokalizacji. Oczywiście można się sądzić ale nie znam żadnego przypadku który dla zwykłego kowalskiego zakończył by się po jego myśli.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 22-02-2021 13:01

Ten schemat u góry jest uniwersalny ale niestety nie da się dotrzeć do ludzi, którzy nie interesują się tematem. Nawet kolejne spotkania, akcje informacyjnej itd. nie poprawiają sytuacji. Bo zawsze jest grono osób, które "o niczym nie wiedziały" do momentu, kiedy buldożer ma już lada moment przejechać przez obiekt. Zresztą na pewno zajmując się tym tematem, możesz potwierdzić, iż to właśnie przez konieczność informowania ludności, a potem odwołania, inwestycję potrafią się przeciągać w nieskończoność.
Natomiast co do cwaniactwa i próby wzbogacenia się przy budowie dróg, to już wiele osób się przejechało, a cześć nawet mieszka mając za sąsiedztwo ruchliwą jezdnię. Nie jestem wstanie zrozumieć takiego ślepego przywiązania się do ziemi, zwłaszcza jak całe otoczenie jest delikatnie mówiąc niekorzystne.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: kuna » 23-02-2021 00:20

Tylko, że jeżeli chodzi o działkowiczów, to oni z tego co wiem nie twierdzą, że nie wiedzieli o planowanej budowie, ale im chodzi o to, że tak nagle i gwałtownie mają się wynosić. Może powinni być w sumie w blokach startowych od 4 lat? Może niektórzy byli, ale na pewno nie wszyscy - w niedzielę np. starszy działkowicz na bagażniku składaka wlókł jakieś graty z działki ciągnąc rower po koleinach, lodzie i błocie - czyli zaczął wyprowadzkę. Tylko czy to tak powinno wyglądać? Według mnie jest to nienormalne. Działkowcy mają pretensje uważam bardzo słuszne nie o budowę, ale o styl. W końcu przecież to nie kosmici tylko tarnobrzeżanie i jak ich potraktowano na finał? W ostatniej chwili i wynocha. Ksiądz przeczytał na ogłoszeniach, bo nikt nie wpadł na prosty pomysł żeby się z nimi może spotkać, porozmawiać...no ale o czym? Jak nawet nie wiadomo gdzie miałyby być nowe lokalizacje dla tych wysiedlanych. Ja tym ludziom szczerze współczuję i nawidzić się nie mogę ignorancji władzy w temacie komunikowania się z mieszkańcami i zatroszczenia się o to czy w ogóle mają gdzie się podziać zimową jeszcze porą z tymi ławeczkami, taczkami itp. czy mają to czym powywozić itd.
Pewnie po sąsiedzku sobie pomogą, ale czy tak to powinno wyglądać od strony inwestora czyli miasta? Żałosne.

Roman90
Posty: 96
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Roman90 » 23-02-2021 07:29

Wiadomo co powstanie na końcu Wisłostrady po lewej stronie przy zjeździe na strefę?

karol10tbg
Posty: 89
Rejestracja: 02-03-2009 17:32

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: karol10tbg » 23-02-2021 07:56

Iwoniczanka hala, magazyn dystrybucji, rozlewnia.

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olsen* » 23-02-2021 09:00

Dziwi mnie głupota co niektórych ,-skąd niby mieli wiedzieć ludzie 75+ czy przez ich działki ma przebiegać obwodnica,faktem jest że temat jest powszechnie znany nie od dziś ,ale wyobraźmy sobie np. mnie lat 7-coś tam ... widzę komputer i mówię do niego wyłącz ten telewizor,albo co to jest program,tacy ludzie nie interesują się takimi rzeczami wolą grzebać w ziemi i chwalić się swoimi małymi plonami,proszę sobie wyobrazić że temat typu geoportal,newsy z dnia codziennego były jeszcze parę lat temu dla mnie obce, ale z przyczyn zdrowotnych poświęciłem się technice i dziś mogę tu pisać,-jest takie stare przysłowie ,,-starych drzew się nie przesadza''jak widzę niektórzy tego nie rozumieją,wystarczyło kilka kroków i dobrych chęci aby z tym ludźmi porozmawiać i wytłumaczyć w czym tkwi problem -tyle i aż tyle!-miłego dnia!

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 23-02-2021 09:14

@olsen wczoraj się pytałem, co prawda nie tu, gdzie był zarząd. Przecież osoby 70+ przyjmują zwykłą pocztę, naprawdę zrobić korespondencję seryjną w Word to nie jest problem, plus ogłoszenia, plus po prostu chodzenie po działkach i mówienie ludziom. Logistycznie to wcale nie takie trudne. Kiedyś z kolegą robiliśmy projekt, w tym dla osób starszych w zakresie korzystania z internetu, ePUAP, itd. I dało się dotrzeć do grupy docelowej? Dało, co prawda nie w Tarnobrzegu ale się dało.

Moim zdaniem Działania ROD nie zostały odpowiednio zaplanowane, żeby nie powiedzieć wcale, a miasto też chyba nie za wiele zrobiło. Wystarczyło określić wspólne parametry współpracy na linii ROD - miasto w 2018 - 2019 roku, posadzić urzędnika na 4 godziny dziennie przez ok 2-3 mc i nie ma takiej siły, żeby nie dotrzeć. Trzeba czasem pomyśleć nad formalnymi i logistycznymi rozwiązaniami.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 23-02-2021 09:15

Powiedzmy sobie wprost!
Wina leży po stronie miasta. Wiedząc, iż obwodnica powstanie powinni w międzyczasie dać tereny pod nowe ogródki, tak aby zainteresowani mogli sobie zacząć tam gospodarować. I nie ma tłumaczenia, że nie wiadomo było co i jak. Było wiadomo od momentu uzyskania pełnej dokumentacji projektowej. A zatwierdzona ostatecznie została, gdzieś wczesną jesienią. Natomiast gdzie droga i jak będzie biegła, było wiadomo jeszcze przed ostatecznym kształtem tej dokumentacji (minimum wiosna 2020). To na początku roku 2020 należało wyznaczyć teren pod nowe ogródki a przez ROD powiadomić każdego na trasie obwodnicy, iż się na niej znajduje. Bo robienie ogłoszeń gdzieś na słupie czy stronie dla osób starszych jest nieskuteczne. Oni muszą otrzymać informację osobiście.
Mam nadzieję, iż władze ROD w sytuacji kiedy ktoś chciał komuś okazyjnie sprzedać taką działkę, informowały potencjalnego nabywce jak wygląda sytuacja.

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: jamWilhelm » 23-02-2021 09:53

wystarczyło informować działkowiczów przy opłacie za prąd/opłacie działkowej, które robi się zazwyczaj w domu działkowca

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 23-02-2021 18:45

Pełna zgoda z przedmówcami. Miasto powinno wszystko uzgodnić z PZD i zarządem ogrodów, najlepiej wydzielić i rozdysponować nowy teren (dopiero teraz mają taki pomysł). Zarząd też powinien jakoś zainteresować się tematem, przypilnować i komunikować.
Rozesłać te kilkadziesiąt listów to przecież nie problem.
Wiem, że jak działaczom działkowym na czymś zależy, to potrafią bardzo często słać pisma. W zeszłym roku moja mama dostała kilka pism z zarządu, zanim zdecydowali, że po 40 latach użytkowania zabiorą jej działkę. Ten kanał komunikacji działa bardzo sprawnie, adresy w zarządzie mają, listy też ma kto pisać i wysyłać. Tym bardziej, że tu byłyby gotowce takie same do wszystkich.


olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 24-02-2021 13:21

Obwieszczenie z 25 lutego, z przyszłości? :D

ODPOWIEDZ