Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 28-04-2023 07:47

@ alek, pełna zgoda. Poza tym firmy drogowe czy w ogóle korzystają np z portalu ZP lub biznes polska, gdzie codziennie przychodzą im zapytania ofertowe oraz przetargi dotyczące ich działalności (po wykupieniu abonamentu). Polski ład i urzędy tzw. wyższego szczebla nie uwzględniają w ogóle czynnika w postaci zmiany pieniądza w czasie, o chorej inflacji nie wspomnę. Nawiasem mówiąc i nie w temacie tego wątku, pierwszym rządem, który doprowadził do deflacji (i za to mu akurat chwała moim zdaniem), był właśnie rząd premiera Tuska.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 28-04-2023 16:40

Podałem alternatywę, spróbować zaprosić lokalne i zobaczyć efekty.

PBI i Strabag tylko czekają na obcięcie zakresu lub większa kasę, przecież większą część robót robią podwykonawcami czyli tanio nie będzie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 28-04-2023 16:46

Orlen na Sikorskiego wygląda na niemal otwarty, baloniki są, ale wjazd jeszcze zastawiony.
Cena benzyny Pb95 jest o 0,03 zł/l wyższa niż na przeciwko na Eurobenzie, a to oznacza, że realnie jest wyższa o 0,07 zł/l bo na Eurobenzie wszystkim przysługuje karta rabatowa, dodatkowo z naklejkami do myjni.

janektbg
Posty: 90
Rejestracja: 05-03-2020 12:48

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: janektbg » 29-04-2023 00:23

No chyba że jesteś w WOT to masz na Orlenie parę groszy taniej paliwko 😎

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olsen* » 29-04-2023 09:38

Orlen największe zyski ma z floty i dystrybucji reszta jak padnie

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 29-04-2023 10:51

Tankowałem dzisiaj na Orlenie, jest tam teraz bardziej przestrzennie, ale z wyjazdem weszli w Rusinowskiego, pewnie tak idzie granica. Oby tylko Rusinowskiego nie musieli zwężać, i oby wykorzystali teren przy Grzybie, tak by nie zwężać i zrobić chodnik, tylko trzeba się wysilić. I oby się chciało tym co się nie chce i żeby nie było znowu po taniości i po łatwźnie.

Awatar użytkownika
MarcinTBG84
Posty: 58
Rejestracja: 18-12-2018 14:36

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: MarcinTBG84 » 04-05-2023 08:32

Na Kazimierza Wielkiego na wysokości supeco PBI przywiozła palety z obrzeżami, więc chyba zaczynają roboty.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 05-05-2023 17:50

Radny Łukasz Nowak wnioskuje w interpelacji o przygotowanie analizy i dokumentacji projektowej na budowę bezkolizyjnego prawoskrętu z obwodnicy do ul. Kopernika i prawoskrętu z Kopernika na obwodnicę, co miałoby pomóc w udrożnieniu ruchu.

Wnioskuje również o wykonanie przejścia dla pieszych przez obwodnicę na wysokości drogi prowadzącej kiedyś przez działki w kierunku Kamionki. Pod takim wnioskiem do prezydenta zebrano blisko 100 podpisów.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dawid_tbg » 05-05-2023 18:05

Nie znam p. Nowaka i nawet nie wiem z jaką partia sympatyzuje. Ale w końcu ktoś zauważyłem jaki bubel drogowy nam wybudowano. Do tego wniosku dodał bym jeszcze przejście w ciągu ul. Zakrzowskiej prowadzącej przez las zwierzyniecki. Aż się płakać chce jak ludzie z dziećmi, osoby starsze, przez dwa rowy melioracyjnej przechodzą i przeciągają swoje rowery. Także p. Nowak jeśli Pan czyta to forum to gdzie i kiedy można podpisać tą petycje ?
Poza tym utwierdza mnie to tylko w fakcie ze to żadna obwodnica tylko w połowie droga miejska.

olekko
Posty: 1728
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 05-05-2023 18:52

I techniczna uwaga, na obwodnicznym rondzie koło PKP Sobów mamy znaki pionowe o przejściu dla pieszych. A poziome o przejściu dla pieszych i przejeździe dla rowerów.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 05-05-2023 21:23

admin pisze:
05-05-2023 17:50
Radny Łukasz Nowak wnioskuje w interpelacji o przygotowanie analizy i dokumentacji projektowej na budowę bezkolizyjnego prawoskrętu z obwodnicy do ul. Kopernika i prawoskrętu z Kopernika na obwodnicę, co miałoby pomóc w udrożnieniu ruchu.

Wnioskuje również o wykonanie przejścia dla pieszych przez obwodnicę na wysokości drogi prowadzącej kiedyś przez działki w kierunku Kamionki. Pod takim wnioskiem do prezydenta zebrano blisko 100 podpisów.
Dobry pomysł usprawniający ruch w okolicy wiaduktu, bo żeby wjechać na ul. Kopernika z obwodnicy trzeba wjechać na zakorkowane rondo na ul. Sienkiewicza przed wiaduktem. Budowa bezkolizyjnych pasów, rozbudowa istniejących i budowa nowych dróg przyszłością dla miasta (eco, bezstresowo, szybko i wygodnie), dość zwężania dróg w mieście i utrudniania życia mieszkańcom. Zauważyłem ostatnio, że wylustrowano miasto, w miejscach niebezpiecznych, co świadczy, że ktoś wcześniej ominął przepisy lub zrobił coś cząstkowo bez traktowania czegoś jako całość ( buduje wyjazd, a następnie buduje parkingi w bliskiej odległości, na którym stoją duże samochody ograniczające widoczność).

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 08-05-2023 18:19

To za wczorajszą tygodniówką:

Działka budowlana 11 arów na os. Miechocin, na przeciwko hospicjum, wydaje się że bardzo atrakcyjne miejsce. W postępowaniu (drugim) tylko jeden uczestnik, i tylko jedno postąpienie na 3 tys. zł . Cena brutto 151.290 zł, czyli przy braku licytujących działki w Miechocinie po 15 tys. zł za ar. Taniocha!

Dla odmiany teren typowo komercyjny przy TPPT, strefie, obwodnicy i planowanej S74:
1,93 ha na Zakrzowie pod usługi komercyjne, produkcję, składy, magazyny, poszedł za 1.057.800 zł. Działka zaraz za halami TPPT. Licytowało dwóch uczestników, cena wzrosła raptem o 20 tys. zł netto.

Pozwolenia na budowę
Miasto stara się po pozwolenie na budowę, zagospodarowanie terenu wokół źródełka nad Wisłą.

Szpital stara się o lądowisko dla śmigłowców, na przeciwko parkingu płytowego przy rondzie wyjazdowym Siarkowa, Żeglarska, Kajakowa, Wakacyjna. A sama Siarkowa to co prawda bardzo mały ostatni już, niewyremontowany kawałek na trasie wzdłuż plaży i do centrum miasta, ale jego stan woła o pomstę do nieba. Oby się zmieniło jak najszybciej.

PWSZ obok Kauflandu zapowiada przebudowę budynku. Nie wiem jaki zakres, wizualizacje nowego obiektu wyglądały super, ale to wciąż jeszcze nie to.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 10-05-2023 18:00

RDM z najniższą ofertą na remont ul. Rusinowskiego:

https://www.tarnobrzeg.info/2023/05/10/ ... nowskiego/

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 10-05-2023 19:36

admin pisze:
26-04-2023 20:19
I mamy już trochę informacji odnośnie drugiej edycji Polskiego Ładu. Na podstawie planowanych kosztów i dotychczasowych ofert, brakuje nam już prawie 10 mln zł, a na największe dwa zadania nie było chętnych.

https://www.tarnobrzeg.info/2023/04/26/ ... -chetnych/
Teraz rozpisywać przetarg i zaprosić firmy, które wymieniałem wczesniej, może uda się po kosztach zrobić, RDM, też niech startuje, zawsze może zrobić część robót podwykonawcami (lub w konsorcjum np. z Mińskiem). PBI i Strabag większość robót wykonuje podwykonawcami z lokalnego rynku i do tego jeszcze dyktują ceny, i regulują rynek.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 11-05-2023 07:08

W podobnym tonie wypowiadał się na ostatniej sesji Kami Kalinka. Dlaczego przetargi do Polskiego Ładu są dzielone na części w taki sposób, żeby wykluczyć RDM na starcie? Przecież dałoby się wyodrębnić takie zadania, żeby mieli jakieś pole manewru.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: alek » 11-05-2023 07:57

Problemem jest nie podział zadań , bo RDM jest w stanie zrealizować remont dwóch ulic. Mamy zadanie nr 4 remont ul. Podleśnej i Kanadyjskiej czy zadanie nr 5 ul. Jaśminowa i Czereśniowa. Problem jest w zapłacie za remont. Fragment zapisów z umowy:
"Zamówienie jest realizowane w ramach programu: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z wymogami wyżej wymienionego programu Wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia finansowania przedmiotu niniejszej umowy w części niepokrytej udziałem własnym Zamawiającego
Według tych zapisów zapłata w części finansowanej przez miasto może być wypłacona jako pierwsza transza a pieniądze z promesy po zrealizowaniu etapów ale w niepełnym pokryciu. Ostatni etap to 40 % inwestycji za który zapłatę wykonawca otrzyma dopiero 30 dni po zakończeniu inwestycji z zastrzeżeniem , że płatność może się opóźnić. Czy RDM stać na finansowanie remontu i czekanie na zapłatę ponad rok , bo taki jest termin zakończenia inwestycji? W przetargu jest projekt umowy i można zapoznać się z zapisami.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 11-05-2023 12:41

Rozwiązaniem jest konsorcjum, a z kasą to nie wiem jak u nich jest, ale trochę kasy im wpadnie z Rusinowskiego, bo nie sądzę, że ktoś im wycenił roboty do przetargu po kosztach, ale mogę się mylić. Jest to jedno z kilku, rozwiązań na drożyznę i przepłacanie za roboty, które są zawyżane, i wykonawcy doskonale wiedzą, że miasto, musi dołożyć środki lub ograniczyć zakres.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 12-05-2023 21:12

Zrobiło się jeszcze głośniej wokół tematu zieleni miejskiej.

Po wycince w centrum i na os. Dzików przy okazji trwających remontów, na profilu osiedla Przywiśle pojawiła się informacja, że w planach jest wycięcie 136 drzew, głównie pod ścieżki rowerowe. Zdecydowana większość komentujących mieszkańców gwałtownie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, zwracając uwagę, że ścieżki rowerowe pod oknami nie są im do niczego potrzebne w strefie zamieszkania i przy niewielkim natężeniu ruchu.

To nie pierwsze podejście. Mieszkańcy protestowali już na etapie projektu. Na spotkanie w tej sprawie nie zostały wpuszczone media. Były obietnice, że cięcia zostaną znacznie zredukowane, zgodnie z wolą mieszkańców. Teraz mamy jednocześnie oddolnie organizowane spotkanie mieszkańców w sprawie wycinki drzew:
https://www.tarnobrzeg.info/2023/05/10/ ... nki-drzew/

jak też zapowiedź wyprzedzającej niejako (również poniedziałek) konferencji prezydenta na temat planowanych prac na os. Przywiśle. Tym razem możemy coś usłyszeć jeszcze przed wycięciem drzew, ale czy w odpowiednim momencie? I tylko usłyszeć.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dawid_tbg » 16-05-2023 21:22

Dziś przedstawiono przez rząd podział środków rezerwy subwencji ogólnej na 2023 rok. Na ten cel przeznaczono 336 mln zł, Tarnobrzeg uzyskał dofinansowanie do przedsięwzięcia "Budowa obwodnicy miasta Tarnobrzeg" niestety na liście nie ma kwoty dofinansowania.
Może dzięki tym pieniądzom będzie można poprzesuwać środki na inne wkłady własne w inne inwestycje.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 16-05-2023 23:03

@Dawid_tbg raczej subwencja nie jest środkiem jako wkład własny. Jeśli dobrze rozumiem Twój wpis, ale naturalnie dzięki subwencji można środki poprzesuwać na inne zadania, lecz pod warunkiem, że subwencja będzie nadal pokrywała się z budżetem miasta, który to bodajże jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o subwencje. I trzeba się z tego rozliczyć. Nie wiem do końca, jak jest teraz, ale chyba konstrukcja sama w sobie się nie zmieniła, dawno bowiem nie pisałem tychże wniosków, aczkolwiek tak mimochodem napiszę, że teraz siedzę w innych. Myślałem, że już nic mnie nie zaskoczy...myliłem się, takiej durnoty jak teraz mam to w życiu nie miałem. Wnioski na miliony, z czego ponad 90% to koszty osobowe czyli CAPEX. Trochę to nie etyczne. Stąd też...zapadnie decyzja ;)

ODPOWIEDZ