Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 25-03-2024 06:02

Na obwodnicy w lesie zwierzynieckim wykonano światła na wysokości dawnej drogi do Mokrzyszowa, pytam się dlaczego nie są dodatkowo podwieszone na słupach? Jadąc już za większym busem nie widać ich w ogóle, podobnie jest w Ocicach na skrzyżowaniu. O targowisku też nie wspomnę. Znowu chcemy tanio i bezpiecznie, a nie do końca jest to przemyślane. Tanio nie będzie dobrze.

Dawid_tbg
Posty: 625
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dawid_tbg » 25-03-2024 08:12

olekko pisze:
25-03-2024 01:29
Prezydent niedawno zapowiadał, a to chyba nawet w tym roku jeszcze:
zostanie wykonany brakujący odcinek drogi serwisowej ok. 500 mb (od ronda na ul. Gen. Józefa Bema do zbiornika retencyjnego). Bardzo dobrze, zrobi nam się bardzo przyjemna ścieżka rowerowa. Niejedna osoba się zdziwiła jadąc od TPPT rowerem i trafiając do zbiornika retencyjnego.

Remontowana ma też być ścieżka rowerowa nad jezioro ze środków dla MOF, a oświetlana ze środków z rezerwy Ministerstwa Finansów na... obwodnicę ;)

To tak z drugiej strony niż te anachroniczne autobusy na gaz.
Zapowiadał że mają w planach dokończenie tej drogi serwisowej aż do ronda, lecz żadna data nie padła, poza tym tam jest rów melioracyjny, więc wymaga to wybudowania mostku. Co na pewno zwiększy koszty, ja bym tu nie był takim hura optymistą. Wychodzą teraz błędy projektowe i taniość.
O jakim remoncie ścieżki wspominasz? W poprzednim roku robił to tarnobrzeski RDM, gdzie zlikwidowano m.in. osuwisko przy na samym początku. Chyba że obiecane kilka lat temu oświetlenie.
TSS pisze:
25-03-2024 06:02
Na obwodnicy w lesie zwierzynieckim wykonano światła na wysokości dawnej drogi do Mokrzyszowa, pytam się dlaczego nie są dodatkowo podwieszone na słupach? Jadąc już za większym busem nie widać ich w ogóle, podobnie jest w Ocicach na skrzyżowaniu. O targowisku też nie wspomnę. Znowu chcemy tanio i bezpiecznie, a nie do końca jest to przemyślane. Tanio nie będzie dobrze.
Jak dobrze pamiętam projekt to mają być tam pylony z oznaczeniem przejścia dla pieszych, mówię tu o obwodnicy. Ale wygląda to co najmniej dziwnie że w środku lasu mamy światła. Po raz kolejny wspomnę że wychodzi taniość projektu który trzeba poprawiać.

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 25-03-2024 09:47

Dawid_tbg pisze:
25-03-2024 08:12
O jakim remoncie ścieżki wspominasz? W poprzednim roku robił to tarnobrzeski RDM, gdzie zlikwidowano m.in. osuwisko przy na samym początku. Chyba że obiecane kilka lat temu oświetlenie.
Sam nie wiem o jakim, tak wygląda uzasadnienie do projektu uchwały:
- w Rozdz. 60015 - Drogi publiczne w miastach na prawach powiatu o kwotę 100.000,00 zł
z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej zadania pn. „Przebudowa ścieżki
rowerowej ul. Wisłostrada
". Zadanie realizowane będzie w ramach projektu „MOF Tarnobrzeg”.
Wykonanie powyższych dokumentacji projektowych związane jest z planowanym przez Miasto Tarnobrzeg
wspólnie z gminami MOF Tarnobrzeg (Baranowem Sandomierskim, Nową Dębą, Grębowem i Gorzycami)
ubieganiem się o środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027
w ramach projektu "Priorytet FEPK.03 MOBILNOŚĆ MIEJSKA, Działanie FEPK.03.01 Zrównoważona
mobilność miejska - ZIT".
- w Rozdz. 60015 - Drogi publiczne w miastach na prawach powiatu o kwotę 500.000,00 zł (zadanie pn.
„Budowa obwodnicy miasta Tarnobrzega"). Z uwagi na konieczność rozliczenia do końca 2024 r. otrzymanego
z Ministerstwa Finansów dofinansowania ze środków rezerwy subwencji ogólnej dla ww. zadania w kwocie
6.380.000,00 zł przeznaczonego na wykonanie 2 przejść dla pieszych, wykonanie ekranów akustycznych oraz
pokrycie robót budowlanych i kosztów wynikających z zapewnienia bezpieczeństwa na przedmiotowej drodze,
należy sporządzić dokumentacje projektową obejmującą swoim zakresem rzeczowym ww. prace. W ramach
środków rezerwy subwencji ogólnej zostanie wykonany brakujący odcinek drogi serwisowej ok. 500 mb (od
ronda na ul. Gen. Józefa Bema do zbiornika retencyjnego), wykonane zostaną również roboty zapewniające
bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej 871 ul. Wisłostrada tj. bezpieczne przejście dla pieszych przy
cmentarzu, oświetlenie ścieżki rowerowej, odwodnienie drogi oraz zmiana organizacji ruchu. W związku
z powyższym zaistniała konieczność wprowadzenia zmian w budżecie Miasta na rok 2024 poprzez
zabezpieczenie dodatkowej kwoty 500.000,00 zł z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji projektowej na
realizację w/w zakresu.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 25-03-2024 09:50

A ta przebudowa ścieżki to nie jest kładka z wału przez Wisłostradę?

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 25-03-2024 10:04

To by chyba nie była przebudowa? ;) Tylko budowa albo rozbudowa

JustaRaven
Posty: 16
Rejestracja: 01-11-2022 20:32

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: JustaRaven » 26-03-2024 14:24

Tak jeszcze apropo samego dworca lokalnego na ul. Kopernika.. Dziwna trochę sprawa bo między dworcem PKP a domniemanym dworcem lokalnym sensownego przejścia to ja nie widzę. Bo jak dostać się z domniemanego lokalnego na PKP gdy pomiędzy jest obwodnica? Bo nie wyobrażam sobie by postawiono takie samo przejście jak w okolicach działek. Przez rondo? Mało bezpieczne przejście + tamowanie ruchu tranzytowego... jedynie co to albo pod albo nad obwodnicą, by nie blokować ani potoku pasażerów ani tranzytu.

Druga sprawa, zakładając, że skoro taki dworzec połączony z PKP miałby spełniać rolę Centrum Komunikacyjnego połączonego z komunikacją miejską, to też i płac przy dworcu PKP powinien zostać odpowiednio przygotowany. A póki co od PDB jakiejś konkretnej na to propozycji nie widziałem? Albo byłem ślepy, nie wiem. I to wszystko, czyli dworzec lokalny i centrum komunikacyjne ze wszystkimi usprawnieniami to nie są wydatki w tysiącach ale milionach zł.

A ostatnia rzeczą byłoby tu ubieganie się na szczeblu wojewódzkim o Tarnobrzeg Główny jako przystanek końcowy dla PKA. (podoba mi się ta nazwa, bo mógłby choćby Sobów otrzymać w końcu przedrostek Tarnobrzeg ala Tarnobrzeg Sobów, chyba że Sobów to osobna jednostka o czym nie wiem xD) Mamy na torach na tyle miejsca i możliwości, że na spokojnie tak by mogło to być. Wiadomo, wszystko to są koszta, ale patrząc na potok pasażerów w stronę Rzeszowa, to by się na spokojnie opłaciło. A jeżeli byłoby to też dobrze połączone ze sprawną komunikacją miejską (swoją drogą, czemu nie elektromobilność tylko odchodzący do lamusa CNG??) to i darmowa nie musiałaby być. Jeżeli ma to działać dobrze, to czemu mieliby mieszkańcy i nie tylko nie pokryć w biletach części kosztów tego przedsięwzięcia? (Autobusy na CNG mogłyby obsługiwać ewentualnie kursy "podmiejskie" czyli ewentualnie do innych gmin sąsiadujących, a w samym mieście elektromobilnosc).

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 26-03-2024 16:25

Jak połączyć dworce? Przykład daje nam nasz podkarpacki, mniejszy od Tarnobrzega, Sanok.

https://multiled.pl/wp-content/uploads/ ... 488-21.jpg

Tak to drogi Ravenie, pełna zgoda. Żaden ze znanych mi tarnobrzeskich kandydatów (ogólnie to jeden, do rady gminy Nowa Dęba!) nie postuluje w swoim programie PKA do Tarnobrzega, jestem tym absolutnie oburzony.

Serio
Posty: 686
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Serio » 26-03-2024 17:15

To tylko kwestia czasu i Tarnobrzeg będzie w PKA.

Boski
Posty: 59
Rejestracja: 23-09-2020 14:09

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Boski » 29-03-2024 18:32

Co to PKA? Państwowa Komisja Akredytacyjna ?

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 29-03-2024 18:52

Boski pisze:
29-03-2024 18:32
Co to PKA? Państwowa Komisja Akredytacyjna ?
Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Wzorowana podobno na łódzkiej. Ta łódzka od grudnia ma dojeżdżać podobno do Kielc. Czemu Podkarpacka nie może też do Kielc, przez Tarnobrzeg i Sandomierz naturalnie? Albo nawet przez Nagnajów i Staszów.

Ale na razie to trzeba ją wydłużyć do Tarnobrzega, zamiast do Kolbuszowej.

Pozdrawiam z pociągu!

alek
Posty: 1523
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: alek » 29-03-2024 18:53

W Zakrzowie przy rondzie budowana jest kolejna stacja paliw.

pejoelka
Posty: 199
Rejestracja: 20-09-2023 20:58

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: pejoelka » 29-03-2024 19:53

To dobrze, będzie gdzie taniej (mam nadzieję) małpkę na śniadanie kupić. ;)

Na poważnie - widać inwestor przekalkulował temat i stacja przy zbiegu obwodnicy i drogi na Sandomierz to dobra inwestycja prywatnego kapitału. Oby tylko to nie był głównie kolejny po Statoilu w Sielcu parking dla TIRów.

looxoos
Posty: 134
Rejestracja: 26-09-2009 00:21

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: looxoos » 29-03-2024 23:11

To będzie stacja Alta-Trans. Firmy z Żyrakowa k. Dębicy.

Jakub Sudoł
Posty: 24
Rejestracja: 02-02-2024 17:09

Re: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega

Post autor: Jakub Sudoł » 03-04-2024 22:54

Dziś odbyły się w Domu Kultury konsultacje społeczne, których celem było jest zebranie uwag od mieszkańców na temat planowanej przebudowy placu Bartosza Głowackiego w ramach projektu pn. „Odnowa przestrzeni publicznych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego”.
Frekwencja była mizerna. Ledwo kilkanaście osób,
Jak to wygląda z mojego punktu widzenia.
Koncepcja została opracowana w styczniu. Pojawiła się się w mediach w drugiej połowie marca. Obecnie jest konsultowana, a projekt ma być złożonych do końca maja. Tak więc nie jest to opiniowanie koncepcji, tak naprawdę opiniowanie projektu. Projekt został już zaopiniowany przez konserwatora zabytków i jak stwierdzili przedstawiciel Urzędu Miasta każda większa zmiana wymagałaby ponownych uzgodnień co przedłuży czas realizacji. Wszyscy zebrani mieszkańcy zgodnie stwierdzili, że takie konsultacje powinny zostać przeprowadzone przed sporządzeniem koncepcji, a co najmniej na samym początku w miesiącu styczniu.
Na moje pytanie dlaczego dla tak wrażliwego terenu została sporządzona tylko jedna koncepcja nie uzyskałem odpowiedzi.
Zapytałem również, jaki obszar został objęty projektem, gdyż z naniesień na mapie wynikało mi, że jest to obszar po linii przedłużającej elewacje frontową budynku Społem i linie przedłużającą elewacje kamienic z drugiej od strony wschodnie Pl. Bartosza Głowackiego nr ,2,4,6,8. I rzeczywiście projektant potwierdził taki zakres. Tak więc do linii bud. Społem będziemy mieli nową jasną kostkę , a w stronę kościoła pozostanie stara czerwona. Podobnie w stronę ulicy Sienkiewicza. Próbowałem dociekać jak to będzie estetycznie wyglądać, oraz jak wykonać połączenie nowego ze starym gdyż jest tam skarpa i schody. Pan Prezydent odpowiedział, że na tym spotkaniu zajmujemy się Pl. B. Głowackiego, a tą kwestie rozwiąże się w inny sposób ???????
Pytałem również dlaczego likwiduje się dobrą działającą fontannę . Nikt łącznie z projektantem nie umiał mi udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Generalnie większość zebranych była przeciwna tak głębokiej przebudowie placu, który znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym. Będą to zapewne bardzo duże nakłady finansowe , które można wykorzystać na inne pilące remonty.
Wnioskowano o zwiększenie zieleni wysokiej dającej cień, ale w ramach częściowego rozebrania istniejącej nawierzchni. Robienie na placu trawników jest pomysłem chybionym.
Właściciele istniejących budek podnosili, że zostały one zbytnio zagęszczone przez co nie będą mogli prowadzić doczasowej działalności. Nie przewidziano miejsca na obecnie działające ogródki .
Nie przewidziano małego placu zabaw dla dzieci.
Należy również przeanalizować koszty utrzymania jasnej kostki.
Właściciele lokali podnosili również, że tak głęboka przebudowa wyłączy lub bardzo utrudni ich działalność na kilka miesięcy.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 03-04-2024 23:30

W zdecydowanej większości się zgadzam z poruszanymi problemami. Zmiana całego betonu na inny beton nie jest konieczna, a generuje duże koszty. O ograniczeniu ogródków też już wspominałem. Podobnie z istniejącą fontanną.

Zupełnie mi jednak nie pasuje na rynku plac zabaw dla dzieci.

Roman90
Posty: 100
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Roman90 » 04-04-2024 10:23

Bardzo dziwny pomysł z wymianą kostki. Można dołożyć zieleni bazując na obecnej. Po co wydawać takie pieniądze jak kostka nie jest zniszczona. I ostatni punkt bardzo ważny po bardzo długim remoncie rynku w Poznaniu wymarł . . .większość restauracji, barów upadała. Nie mamy ważniejszych wydatków. . przeniesienie fontanny? Komu ona przeszkadza? A autobusy w mieście 30 letnie. Cały czas broniłem Prezydenta ale ostatnio i mi się przelewa.

kuna
Posty: 136
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: kuna » 04-04-2024 10:35

Chaotyczne i niespójne działania i decyzje. Brak rozsądku, porządnej analizy, kilku projektów ( jeżeli już) do wyboru, prawdziwych konsultacji z mieszkańcami. Jak zwykle.
To jest bardzo ważne przedsięwzięcie, należałoby kompleksowo rozwiązać problemy jak są przy placu, bo jak to będzie? Będzie nówka plac a obok waląca się Tarnobrzeska i inne kamienice z których wypadają mury przecież to nie ma sensu.Wiadomo, że to obiekty nie miasta a prywatne, ale de facto miasto nie może się odżegnywać od rozwiązania tych problemów. Najpierw trzeba pozałatwiać te wszystkie trudne tematy, a dopiero potem brać się za sprawy proste, zwłaszcza, że stan Placu jest dobry. A zieleń? wystarczy wyjąć trochę kostki i posadzić drzewa. Ale przecież ta ekipa wycięła w mieście tyle drzew, że chyba nigdy nikt tak nie zrobił. I bez konsultacji z mieszkańcami.

Awatar użytkownika
Dość ArogancjiWładzy
Posty: 55
Rejestracja: 23-05-2023 23:33

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dość ArogancjiWładzy » 04-04-2024 12:14

Bardzo ciekawa debata. Bunt małych przedsiębiorców. Reżim bardzo niezadowolony z uwag mieszkańców. Przypominam, że tylko do 5.04 można składać propozycje do projektu rewitalizacji rynku.
Marcin Piasek. Politycy WON! Jedyny kandydat na świecie, który złożył przysięgę na wierność i posłuszeństwo wyłącznie Narodowi Polskiemu. Żaden POPiS, partia, kościół, korporacja czy inna reżimowa mafia. Tylko bezpośrednia władza Tarnobrzeżan.

TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 04-04-2024 20:26

rewitalizacja dobrego rynku, tylko po co? nie mamy na co kasy wydać? Czekają i wołają zrób mnie: wiadukt i nowa nitka Sienkiewicza, basen, ogólnodostępna strzelnica kryta w centrum miasta np. przy SP5, tereny przy PKP, bulwary wiślane, lasek buloński, park dzikowski, nowe drogi w mieście i na strefie potrzebne na już, os. Serbinów czeka ponad 25 lat na rewitalizację. A my będziemy pruli dobry rynek, za który ówcześnie rządzący sprzedali jedno ze sreber rodowych miasta, pogrążając mieszkańców. Rynek, który swobodnie wytrzyma następne 25 lat lub nawet 50 lat czeka rewitalizacja, bo komuś zaświtała taka myśl. Chore to. Nie zgadzam się.

TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 05-04-2024 18:28

ECO Kogeneracja podpisała z Bankiem Ochrony Środowiska umowę na kredyt inwestycyjny w wysokości niemal 88,5 mln złotych. Kwota ta zostanie w całości przeznaczona na budowę gazowych układów kogeneracyjnych GUK 2 w Opolu i GUK 2 w Tarnobrzegu.
Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego. Warsztaty w ECO Opole. Opole
"W 2023 roku ECO Kogeneracja osiągnęła moce produkcyjnymi na poziomie 37 MW mocy elektrycznej i tyle samo mocy cieplnej. W 8 lokalizacjach pracuje już 17 silników, które w jednym procesie technologicznym wytwarzają ciepło i prąd. Ciepło zasila systemy ciepłownicze spółek z GK ECO" - czytamy w komunikacie prasowym.

Podpisanie umowy na kredyt jest jednym z etapów zabezpieczenia finansowania tych inwestycji. Spółka ubiega się również o dotację z NFOŚiGW.
ECO Kogeneracja ma również zapewnione premie kogeneracyjne dla drugiego układu kogeneracyjnego w Opolu i Tarnobrzegu. Zapewniła ją sobie wygrywając w czerwcu 2021r. aukcję na premię kogeneracyjną za wytworzenie energii elektrycznej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach kogeneracji o mocy zainstalowanej od 1 do 50 MW. Uzyskane w aukcji wsparcie będzie obowiązywać przez 15 lat od momentu wybudowania i wyprodukowania pierwszej energii elektrycznej z nowego źródła kogeneracyjnego.

Prace przygotowawcze do realizacji GUK 2 w Opolu i GUK 2 w Tarnobrzegu już się rozpoczęły. Wykonawcy zostali wybrani w postępowaniach przetargowych. Nowe układy kogeneracyjne zostaną oddane do użytku w 2025 roku.

ODPOWIEDZ