Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Krystian2015
Posty: 56
Rejestracja: 18-01-2020 12:12

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Krystian2015 » 28-10-2021 14:16

Wiyam wie ktoś moze czy jeszcze w tym roku startuja z budowa galerii tarnobrzeg i karuzeli czy nie ma szans ??

olekko
Posty: 1775
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 28-10-2021 16:16

Prezydent mówił dzisiaj o tym w wywiadzie w Leliwie, raczej perspektywa wiosny.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 28-10-2021 21:34

Cały wywiad tutaj:
https://leliwa.pl/28-pazdziernika-2021- ... usz-bozek/

Jutro oficjalne otwarcie Orląt Lwowskich po remoncie.

zbyry
Posty: 1057
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 28-10-2021 23:03

Rychło w czas...

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 682
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 29-10-2021 09:00

Miasto unieważniło przetarg na Zwierzyniecką, Kazimierza, Kwiatkowskiego, Moniuszki. Zatem chyba powoli można mówić o tym, iż na własne życzenie straciliśmy dofinansowanie na jakieś inne drogi, dwa razy składając te same (a na strefie to chyba nawet trzykrotnie bo w tym roku miały być ponownie składane) drogi.

Czyli jak się potwierdzi to z szumnych 35 mln należy liczyć, iż realnie dostaniemy 27. Bo 8 już była przyznana.

manio2000
Posty: 1
Rejestracja: 28-10-2021 22:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: manio2000 » 29-10-2021 10:25

Nad jeziorem na całej długości plaży co jakieś 100-200 metrów jest rozbierany świeżo ułożony chodnik z kostki
Oddanie po remoncie było w lipcu więc o co chodzi ??

olekko
Posty: 1775
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 29-10-2021 17:09

Oficjalnie, miasto rezygnuje z dofinansowania w ramach wcześniej przyznanych rządowych środków:
https://leliwa.pl/tarnobrzeg-polski-lad ... -bardziej/

Oczywiście retoryka jest taka, że bardziej się opłaca, w medialnym przekazie brak refleksji na temat zgłoszenia 2x tych samych dróg. Odtwarzam sobie niemal każdą sesję - radni Kalinka i Nowak o takiej groźbie wspominali. Jeszcze gorzej, jeśli te same drogi zostały zgłoszone na 2022.

Z pilnych potrzeb drogowych to ulica Wiślna nam zostaje w takim razie, i czas myśleć o Wisłostradzie w coraz gorszym stanie i 723 z Wymysłowa do granic miasta, też już niepierwszej świeżości. A te drogi to też potężne pieniądze, dojazd do obwodnicy i S74 - ruch się zwiększy. Bez drugiego pasa może się nie obejść. Tak jak pisali przedmówcy czy tu czy na Skyscrapercity, ulica równoległa do Sienkiewicza i drugi przejazd przez tory też jest bardzo potrzebna. I to chyba jeszcze pilniejsza rzecz niż wszystko co napisałem wyżej.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 29-10-2021 21:12

Dostałem odpowiedź dzisiaj rano, ale mam straszne urwanie głowy i nie zdążyłem do tej pory wrzucić. Zatem najpierw na forum, a później może osobno jako news. Odpowiedzi od rzecznika prasowego Tarnobrzega.

Do Polskiego Ładu i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg złożyliśmy wnioski w sprawie remontu tych samych dróg. Na niektóre z nich otrzymaliśmy środki z dwóch programów – niedawno ponad 8 mln zł na 50% ul. Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej, Moniuszki, Chemicznej, Siarkopolowej i Mechanicznej i teraz 95% dofinansowania na te same ulice.

W lipcu br. Miasto Tarnobrzeg złożyło do pilotażowego naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pn.: projekt „Budowa i przebudowa kluczowych dróg w specjalnej strefie ekonomicznej, turystyczno—rekreacyjnej oraz centrum miasta Tarnobrzega”. Zakres projektu nie precyzował nazw poszczególnych ulic. Decyzja o wyborze konkretnych ulic do realizacji w ramach zadania zapadła po otrzymaniu promesy na dofinansowanie.

Jak wygląda sytuacja z dofinansowaniem 50% na zadania, które teraz otrzymały kolejne 95% finansowania?
Czy uzyskane „nadmiarowe” środki możemy przenieść na inne zadania?
Czy zgłaszanie tych samych dróg do różnych programów było działaniem racjonalnym, czy też teraz okazuje się, że gdybyśmy złożyli wnioski dotyczące remontu innych ulic, to zyskalibyśmy więcej zewnętrznych środków?


W dniu 11 października br. Miasto Tarnobrzeg otrzymało promesę w wysokości 8 062 052 zł Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na dwa projekty :

1.Budowa dróg gminnych – ulicy Chemicznej (G122187), Siarkopolowej (G122186) oraz Mechanicznej (TB1T/00064058) na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tarnobrzegu.

2.„Przebudowa dróg powiatowych w Tarnobrzegu: nr P1105R (ul. Kwiatkowskiego - K. Wielkiego) w km 0+082 – km 0+744 oraz km 0+024 – km 0+530, nr P1106R (ul. Zwierzyniecka) w km 0+097 – 0+584 oraz nr P1107R (ul. Moniuszki) w km 0+006 – 0+360”.

Zdecydowano o realizacji w/w projektów z Rządowego Funduszu Polski Ład, z uwagi na poziom dofinansowania wynoszący 95 % i rezygnacji z dofinansowania zadań z RFRD, które wynosi 50 %. Ogółem wartość zadań wynosi 18 348 973, 96 zł.

W przypadku rezygnacji z dofinansowania nie ma możliwości realizacji innego zadania w ramach otrzymanych środków.

Nabory wniosków na dofinansowanie projektów mają charakter konkursów, o przyznaniu dotacji decydują kryteria wyboru i otrzymane w ramach oceny punkty. Trudno przewidzieć, składając wniosek czy uzyska on dofinansowanie, dlatego korzystamy z każdej możliwości, aby pozyskać środki z różnych programów. Zaoszczędzone środki własne poprzez zmniejszenie wkładu własnego mogą być wykorzystane na inne zadania, w tym drogowe.

TSS
Posty: 939
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 29-10-2021 21:15

Czy zgłaszanie tych samych projektów w koło nie jest kpiną dla miasta? Przecież to jest niepoważne.



Pełna zgoda z tezą, że bez budowy nowych nitek drogowych się już nie obejdzie. W mieście jest bardzo ciasno i w godzinach szczytu główne drogi są zakorkowane. A gdy dojdzie Karuzela i obwodnica będzie tragedia na wiadukcie oraz na rondzie przy wjeździe na obwodnice na ulicy Sikorskiego.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 682
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 29-10-2021 22:39

Będzie długo.

To jest szczyt głupoty i niekompetencji. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Miasto oddało kilka milionów za darmo. Jesteśmy w takim razie niesamowicie bogaci, skoro niezależny nam na środkach.
Teraz żeby wyjść z twarzą to zrobią pewnie w przyszłym roku ze dwie albo trzy drogi w całości z naszych środków.

Proszę admina o zadanie pytania, jakie drogi zgłoszono do dofinansowania w ramach RFRD edycja 2021? Bo jeżeli są tam drogi ze strefy, to wydział odpowiedzialny za pozyskiwanie środków powinien ponieść tego konsekwencje łącznie z prezydentem, który to zatwierdził.

Projektów na przebudowy chyba cała szafa leży. Choćby zamiast Moniuszki to 12 Października (itd.). Jeżeli ja, zwykły laik w momencie złożenia tego dużego projektu, już wiedziałem że tamte drogi mają finansowanie z RFRD edycja 2020 to za co biorą pieniądze urzędnicy?! (Nagrody roczne już zaklepane bo przecież tyle środków się udało pozyskać?).
Powinno od razu paść stwierdzenie do prezydenta: szefie słuchaj, te drogi mają już finansowanie bo były oszczędności poprzetargowe, wyciągnijmy inne projekty z szafy i je składajmy w ramach dużego projektu.
Teraz stracenie 50% na remonty dróg jest sukcesem. Istny cyrk.
Kto normalny bez sprawdzenia sytuacji i okoliczności, wszędzie zgłasza to samo? A jak się szafa z projektami, jakość magicznie opróżniła (w co absolutnie wątpię) to trzeba ją było zapełnić następnymi projektami (jakość przebudowa Dąbrowskiej nagle się pojawiła to czemu nie innych ulic?). Chyba tylko u nas ktoś wpadł na taki "genialny" pomysł aby zgłosić te same projekty. Przeglądałem wiele innych miast i nigdzie czegoś takiego nie zobaczyłem! Aż się tylko niecenzuralne słowa na usta cisną.
Ja z matematyki słaby nie byłem ale 34+8 jest chyba więcej niż 34. To już daje rzecznikowi urzędu gotową odpowiedź dla mediów (po numer konta na przelew proszę pisać priw):
Biorąc pod uwagę konieczność zabezpieczenia wkładu własnego, który dla inwestycji z 50% dofinansowaniem (w rzeczywistości dofinansowanie było niższe niż 50% dla jednego z zadań- rozbudowa dróg na strefie) wynosiłby ok. 10 mln złotych, podjęcie decyzji o zaniechaniu realizacji tych inwestycji w ramach RFRD było słuszne, gdyż wkład miasta dla środków pozyskanych w ramach PIS, wynosi ok. 2 mln. Oznacza to, iż miasto zaoszczędzi 8 mln, które mogą być wykorzystane gdzie indziej.

A teraz kontra: 35+2 oraz 8+10 daje nam łącznie inwestycje w infrastrukturę drogową w łącznej kwocie 55 mln przy wkładzie własnym 12 mln i dofinansowaniu 43 mln. Dla naszego miasta i myślę, że jakiegokolwiek innego to jest marzenie. Zamiast tego mamy 35+2. Co do wirtualnych oszczędności w postaci 8 mln o jakich pisałem powyżej to są to pieniądze nierzeczywiste, które byłyby dopiero szukane w budżecie. Czyli nie pozostaje nam w kasie 8 mln bo ich tam nigdy nie było. Było natomiast 8 mln dofinansowania. Była możliwość zrobienia kolejnych dróg. Mogło być np. 7+7+kilka. Będzie jedynie 7+7. Przez błędna decyzję złożyło się te same drogi i teraz tłumaczy że 7+7 jest większe od 7+7+kilka (może tak jak teraz było kolejne 7). Przecież władze aż krzyczały by z radości jakby dało się zrobić 21 dróg w mieście za łącznie 55 mln w tym wkładzie własnym 12 mln.

Utrata środków jest sukcesem. To chyba nowe hasło urzędu.

zbyry
Posty: 1057
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 30-10-2021 07:20

Jak mawiał mój znajomy "Ślak trafił babcyne gęsi"....najpierw feta w Machowie na strefie, Pan Sopel przyjeżdża, Pan Weber, namioty porozstawiane, media huczą o sukcesie, "czek" vide promesę trzyma się w ręku a tu nagle dziękujemy, nie chcemy. Powiem od siebie tak: jak się składa wniosek, to się bierze kartę oceny formalnej i merytorycznej i liczy punkty, a na tej podstawie określa się szanse otrzymania dofinansowania. Przynajmniej ja zawsze tak robię i mówię klientowi jasno i precyzyjnie: szanse wynoszą tyle a tyle procent, uważam, że możemy startować bo spełniamy kryteria lub nie startujemy bo szkoda Pana/Pani pieniędzy i mojego czasu bo nie dostaniemy dofinansowania. Pojąć tego nie mogę. Wychodzi to ponad moją percepcję rozumowania. Posłuchałem PDB w radiu co olekko wstawił gdyż jak wielu wie, radia praktycznie nie słucham żadnego, TV też nie oglądam, a nawet jakbym chciał to brakuje mi czasu. Poziom tłumaczenia "master". Nie ma nawet sensu dalej komentować. Norweski leśny wykonał świetne podsumowanie.

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 187
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: XYZ » 30-10-2021 09:24

manio2000 pisze:
29-10-2021 10:25
Nad jeziorem na całej długości plaży co jakieś 100-200 metrów jest rozbierany świeżo ułożony chodnik z kostki
Oddanie po remoncie było w lipcu więc o co chodzi ??
Może o czymś zapomnieli jak go układali? Warto zapytać rzecznika prasowego miasta.

bobtga
Posty: 168
Rejestracja: 16-11-2013 18:05

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: bobtga » 30-10-2021 10:03

Bardzo długo ciągnie się wykonanie parkingów między blokami przy ul. A.Mickiewicza 5 i 5A i parkingi za Tarnobrzeską Spółdzielnią Mieszkaniową. Dzisiaj zauważyłem, że na parkingach równoległych do drogi ktoś mądry zaprojektował i już są wstawione lampy uliczne. Przecież one powinny być za chodnikiem, nie przeszkadzałyby nikomu, a tak będą utrudniały parkowanie. Nie wiem kto podejmuje takie decyzje, ręce opadają.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 30-10-2021 12:10

O sprutym co jakiś czas chodniku nad Jeziorem pisałem w podsumowaniu 2 tygodnie temu. Może np. poprawiają doprowadzenie prądu do latarni, bo wyglądało na jakąś konkretną niedoróbkę i serwisowali to jakiś czas temu.

dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: dino » 31-10-2021 23:19

Korzystając ze słonecznego dnia zrobiłem sobie wycieczkę rowerową przed jutrzejszym ciężkim dniem. O Zwierzyńcu napiszę później. Rzuciła mi się w oczy budowa dróg na nowym osiedlu willowym obok stadionu. I naszła mnie taka myśl: ile set tysięcy trzeba wydać a może nawet ponad milion, żeby zapewnić drogę 14 willom. Inaczej: 14 rodzinom. A nie ma pieniędzy na wyremontowanie np. Orzeszkowej, co dotyczy chyba co najmniej 200 rodzin.
Ale bloki to współczesne czworaki więc kto by się tam przejmował...
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: encore » 01-11-2021 09:28

O widzisz! A są jeszcze tacy co potrafią piać o Błonie gdzie jest jeszcze mniej domów.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 01-11-2021 15:44

Relacja z budowy na skarpie.

Widać układ pierwszych lokali, na zewnątrz pustaki ceramiczne, a wewnątrz silikaty.




A tutaj wizualizacja osiedla bliźniaków w Tarnobrzegu od jednej z pracowni:


Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 682
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 01-11-2021 16:19

A gdzie te bliźniaki miałyby powstać?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 01-11-2021 16:39

Nie mam pojęcia. Czy TBG-LIT wskazuje jakoś na Litewską? :) Tylko to mi przychodzi do głowy.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: encore » 01-11-2021 20:10

Ostatnio tak ogólnie w deweloperce ponoć bliżej temu:

"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ