Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 26-01-2022 18:51

Dobry pomysł! Podoba mi się do BO akurat. Żeby jeszcze była wola, czyli żeby realnie ktoś sprawdzał i egzekwował.

Jutro konferencja z dobrymi wieściami: przetarg na Polski Ład i powrót do dofinasowania fotowoltaiki.
Transmisja na żywo o godz. 11:00 w NW24.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 26-01-2022 19:46

admin pisze:
26-01-2022 07:58
Bliżej remontu dworca, ostateczne decyzje w pierwszym kwartale tego roku, ale niby jesteśmy wysoko na liście.

Panie Witku, trzeba przypilnować, aby ten remont był kompleksowy z peronami zadaszonymi, i żeby teren wokół budynku został odpowiednio zagospodarowany, w szczególności teren pomiędzy budynkami można zagospodarować jako strefę rekreacyjną (ławeczki, fontanna, kwietniki, alejki, ot taki mini park).

olekko
Posty: 1728
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 26-01-2022 23:07

Zdaje się że remont peronów będzie odrębnym zadaniem, w ramach rewitalizacji linii Stalowa Wola/Sandomierz - Tarnobrzeg - Ocice/Padew. I chyba nawet na to jest już projekt.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 27-01-2022 05:02

Oby to było zadaszenie całych peronów, a nie wiatki przystankowe jak na wygwizdowach. Przydałoby się też przejście podziemne od miasta do peronu i skrót do Mokrzyszowa, tak jak na każdym normalnym dworcu, ale na to nie liczę. Chyba, że będzie nacisk, aby robić coś raz a dobrze na lata.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 27-01-2022 08:34

Remont to będzie położenie nowej kostki aby zrobiło się w miarę prosto i postawienie może jednej dłuższej albo dwóch krótszych wiatek nie chroniących przed niczym podczas naprawdę złych warunków. Tyle się doczekamy w ramach remontu peronów.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dawid_tbg » 27-01-2022 16:41

Nie wiem czy dobry wątek wybrałem, bo nie buduje się, ale może będzie się budowało. Dziś prezydent na konferencji prasowej opowiadał o wnioskach które będą złożone do kolejnej edycji polskiego ładu. No i są trzy progi projektorów do 5, 35 i 60 mln zł. I aby złożyć te największe, również trzeba złożyć ten najmniejszy i tak:
-do 5 mln - boisko pełnowymiarowe sztuczna trawa na Zwierzyńcu, z zadaszeniem (balonem) pierwszy etap w ramach rewitalizacji tych terenów.
- do 35 i 60 mln - szeroko rozumiane remonty dróg. Bez podania na chwilę obecną szczegółów. Ileż my tych dróg mamy do remontu jak potrzeba na nie kolejne prawie 100 mln. Priorytetem tu powinien być projekt alternatyw ulicy Sienkiewicza i wiaduktu. Czyli przedłużenie obwodnicy z wiaduktem nad torami w okolicy garaży na Kamionce i dalej aż do ul Zamkowej, ewentualnie przedłużenie ul Kopernika z tunelem pod torami i dalej prosto też do ulicy Zamkowej. Ale czy ktoś o tym pomyśli ?!

olekko
Posty: 1728
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 27-01-2022 17:12

Dawid_tbg, ja też o tym pomyślałem, że poszerzenie Warszawskiej od obwodnicy do S74 (bo ten węzeł na rondzie nie powstanie tylko w jego okolicy ewentualnie) i ogarnięcie okolic wiaduktu to jest największe wyzwanie - być może to o czym pisałeś. Kojarzy mi się, że w listopadzie/grudniu o pomysłach jeszcze rozpatrywanych za kadencji wiceprezydenta Wójtowicza pisał Tygodnik Nadwiślański, myślę że miasto jest świadome. Przydałby się też kompleksowy remont Wisłostrady, z oświetleniem, barierami - włos mi się jeży na głowie jak widzę niezabezpieczoną niczym DDR z chodnikiem, a przy wale potężne betonowe studnie. Więcej, za myślałbym też o odcinku od skrzyżowania Sikorskiego x Mickiewicza x Wisłostrada do ronda przy wjeździe na obwodnicę - czy nie przydałoby się tam 2x2 w każdą stronę, to nieduży odcinek który można by przy okazji remontu Rusinowskiego ogarnąć, o której to ulicy jakby się zapomniało...

Nieśmiało przypomnę jeszcze lokalnej Konfederacji, że zapomniała ostatnio o moście do Koprzywnicy. Może na to 60 mln?

Budowa tunelu przy Kopernika? Już widzę te nagłówki: "Zamykają dopiero co otwartą obwodnicę" :D Wiadukt w okolicy Kamionki brzmi dużo ciekawiej, teraz kwestia wpięcia do 871 na Stalową.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 27-01-2022 18:43

Na Rusinowskiego było już jakieś postępowanie, chyba na przygotowanie projektu, albo coś w tym stylu.

Rzeczywiście za Wisłostradą mamy gwałtowne zwężenie do 1 pasa, a zaraz rondo rozdzielające transport na miasto i obwodnicę, czyli znów większa przepustowość. Z trzeciej strony - mielibyśmy tam 2 razy po 2 pasy i nadal krzyżówkę z Czerwonego Krzyża i Rusinowskiego? Często tam jeżdżę, ale też często stoję. Może jednak przy 2 pasach robić tam nakaz skrętu w prawo?

Co by wymagało remontu? Mamy ładnie zrobioną Mickiewicza do Wyspiańskiego, a do rynku jest już gorzej. W okolicy Sandomierskiej i Szerokiej kostka jest już bardzo pofalowana, jeździ się jak po muldach. Jest tam w końcu coś zaplanowane na Wiślną?

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 27-01-2022 19:08

Ale przecież nie trzeba być prorokiem aby wiedzieć jakie ulice zostaną złożone w tych konkursach. Więc kolejność losowa:
Chrobaka, most Mokrzyszówka ulica Bema, Błonie z fragmentem Ocickiej, Jaśminowa, Siarkowa, Kajmowska, Michała Pazia, Szczęśliwa, Zbożowa, Królowej Jadwigi, Świętej Kingi, Kanadyjska, Gwarków, Aleja Niepodległości, Plac Tysiąclecia, Armii Krajowej, Aleja Skalna Góra, Kosmonautów, Plac Narutowicza, Wianek, Ludwika Waryńskiego.

Co do Wiślnej, to projekt chyba tez już jest więc raczej można traktować, że jest brana pod uwagę.

Natomiast jak dla mnie sprawa jest o tyle "dziwna", że ktoś zapomniał o ulicy Piłsudskiego. Jest w tragicznym stanie i w dodatku w samym centrum miasta, tak samo jak parking. Tylko tam bez przejęcia budynku parterowego, na samym rogu (jak kto woli to obok kebaba) co jest ciągle do sprzedania i poszerzenia parkingu jego kosztem, niech lepiej nic nie ruszają.


Brakuje czegoś ambitnego w stylu nowa droga przez tory na wysokości garaży a potem wpięcie się przy granicy miasta. Albo dwupasmowa droga aż do ronda gdzie jest początek obwodnicy. Czy nawet ten tunel jako przedłużenie Kopernika. Na to powinna iść największą kasa jaka jest do zgarnięcia.
Ostatnio zmieniony 27-01-2022 19:14 przez norweski_leśny, łącznie zmieniany 2 razy.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 27-01-2022 19:13

Piłsudskiego wyremontują po oddaniu Dzikowiaka i na to pewnie czekają.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: encore » 27-01-2022 20:51

Przy Piłsudskiego to też ważne aby nie zapomnieli o likwidacji tego przejścia dla pieszych pomiędzy bankiem a Dzikowiakiem. Bariery, bo nie łańcuchy powinny być na całej długości wzdłuż nowo budowanego obiektu - od skrzyżowania do wylotu spod hali targowej.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 28-01-2022 09:14

Ja odniosę się (ponownie) do inwestycji nad jeziorem w postaci budowy parkingów. Miasto przyjęło szumny dokument pn. "Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu". I tam wpisano - unikanie powierzchni szczelnych, nieprzepuszczalnych. A co robią nad jeziorem? Lotnisko niczym przed supermarketem. Przenoszą dosłownie i w przenośni parking spod Vivo Stalowa. Główny parking to będzie betonowo-asfaltowa pustynia, która nagrzewać się będzie do wysokich temperatur a jednocześnie idealnie przenosić hałas z Wisłostrady nad tereny rekreacyjne- duża otwarta przestrzeń aż do samej drogi. Nie pytam czy ktoś to przemyślał. Odpowiedź brzmi nie.

Wystarczyło ograniczyć liczbę miejsc parkingowych, nawet niech będzie że o 100 (a jak trzeba to i więcej). I ich kosztem wprowadzić w obrębie samego parkingu zwiększone powierzchnie zielone (np. wzdłuż osi stanowiącej wjazd, gdzie będą betonowe wysepki zamiast trawnika z drzewkiem). Od strony Wisłostrady zrobić co najmniej 4 metrowy pas. Wzdłuż niego posadzić żywopłot- np. z buka, a przed nim wyższe drzewa.
Obecny projekt, jeżeli nie uległ modyfikacją, jest jedną wielką porażką. Aż pasuje zadać pytanie do urzędu w tej sprawie.

George_WW
Posty: 67
Rejestracja: 26-12-2019 09:06

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: George_WW » 28-01-2022 10:28

norweski_leśny pisze:
28-01-2022 09:14
Ja odniosę się (ponownie) do inwestycji nad jeziorem w postaci budowy parkingów. Miasto przyjęło szumny dokument pn. "Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu". I tam wpisano - unikanie powierzchni szczelnych, nieprzepuszczalnych. A co robią nad jeziorem? Lotnisko niczym przed supermarketem. Przenoszą dosłownie i w przenośni parking spod Vivo Stalowa. Główny parking to będzie betonowo-asfaltowa pustynia, która nagrzewać się będzie do wysokich temperatur a jednocześnie idealnie przenosić hałas z Wisłostrady nad tereny rekreacyjne- duża otwarta przestrzeń aż do samej drogi. Nie pytam czy ktoś to przemyślał. Odpowiedź brzmi nie.

Wystarczyło ograniczyć liczbę miejsc parkingowych, nawet niech będzie że o 100 (a jak trzeba to i więcej). I ich kosztem wprowadzić w obrębie samego parkingu zwiększone powierzchnie zielone (np. wzdłuż osi stanowiącej wjazd, gdzie będą betonowe wysepki zamiast trawnika z drzewkiem). Od strony Wisłostrady zrobić co najmniej 4 metrowy pas. Wzdłuż niego posadzić żywopłot- np. z buka, a przed nim wyższe drzewa.
Obecny projekt, jeżeli nie uległ modyfikacją, jest jedną wielką porażką. Aż pasuje zadać pytanie do urzędu w tej sprawie.
Nic bardziej głupszego w ostatnim czasie nie czytałem niż ten pomysł. Kiedy mamy jako miasto ciągły niedobór miejsc parkingowych, kiedy w końcu udaje się pozyskać pieniądze na duże parkingi wówczas pomysłu z kosmosu, ogranicznmy parkingi. Tak najlepiej parkujmy na pasie zieleni na wisłostradzie. Dla mnie inwestycje z parkingami są mocno przemyślane. Widać ze nie byłeś w inny ośrodkach turystycznych i nie widziałeś jak rozwiązane są parkigni własnie w takich sytuacjach gdzie jest ogromne zapotrzebowanie.

Jak dla mnie budowa parkingów nad jeziorem jak najbardziej na tak !

Awatar użytkownika
kaRolTBG
Posty: 17
Rejestracja: 05-03-2021 13:19

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: kaRolTBG » 28-01-2022 11:41

Argumenty norweskiego brzmią dość logicznie. Zwiększenie izolacji akustycznej jeziora kosztem zmniejszenia tego parkingu o 100-150 miejsc jest niewielką ceną.
"Mamy jako miasto ciągły niedobór miejsc parkingowych" - przecież ten parking nie rozwiązuje problemu braku miejsc np. w centrum miasta xD Poza tym do tej pory, kiedy takiego parkingu nie było, jakoś nikt nie parkował na pasie zieleni na Wisłostradzie. Zawsze można w późniejszym czasie zbudować drugi taki parking w innym miejscu, skoro zapotrzebowanie jest tak duże.
Ponadto ciekaw jestem co w tym parkingu jest niby "przemyślane".

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 28-01-2022 12:36

Po prostu odezwał się ktoś z urzędu albo powiązany z władzą i mu krew do głowy uderzyła, że jest krytyka wspaniałego i idealnego pomysłu.

Ja nie mam nic przeciwko parkingom. Natomiast uważam, iż w takiej formie i w tym konkretnym miejscu (teren rekreacyjny) stanowią one błąd. Te 100 miejsc (moje szacunki więc może być więcej, może być mniej) nie zrobi żadnej różnicy, natomiast aspekt środowiskowy (w tym chyba najważniejszy, czyli wizualny), byłby uwzględniony. Parking ten nie przystaje do obecnych czasów i najnowszych trendów projektowych. Jak robimy coś w strefie rekreacyjnej to róbmy to z głową!
I najważniejsza kwestia: to nie jest parking przed atrakcją w stylu park rozrywki czy wejście do parku narodowego, gdzie auto ma pozostać a główna atrakcja jest za 4 metrowym płotem (aby nie było nic widać) czy po paru kilometrach trasy. Tutaj wypoczywający będą się znajdować w odległości kilkudziesięciu metrów! Już teraz hałas od Wisłostrady jest problemem. Po realizacji tej betonowej pustyni problem się nasili. Nie udawajmy, że pewne rzeczy nie mają miejsca.
Proszę też wziąć pod uwagę, które miejsca parkingowe z tych już obecnych, rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Każde miejsce w cieniu drzewa. Nikt nie chce parkować auta w pełnym słońcu! Problem z parkowaniem nad jeziorem występuje może przez 2-3 weekendy w roku, przy bardzo dobrej pogodzie. Ale wtedy "uruchamia" się dodatkowe tereny trawiaste i jakoś to działa. Przyznanie dotacji nie oznacza, iż zmian w projekcie nie da się wprowadzić. Dla mnie najbardziej niezrozumiały jest brak drzew i jakiejś osłony od strony Wisłostrady. Natomiast takie rozwiązanie zastosowano po stronie zachodniej (lewej schematu). Tak samo po lewej stronie "wysepki" mają być zrobione z trawy, a w centrum i po prawej z kostki (każdy i tak będzie chodził w obrębie parkingu jak chce, więc bez wyraźnego ciągu pieszego nie ma sensu tworzyć półśrodków). To o co tu chodzi, pasuje zapytać?

Aby nie być gołosłownym to wrzucam na projekcie jaki były dostępny (nie wiem czy jest nadal obowiązującym ale raczej tak) zmiany, o których napisałem. I proszę ocenić samemu czy jest lepiej/gorzej/tak samo. Zrobione metodą chałupniczą w Paint więc proszę nie oczekiwać cudów.
Obrazek


A jakby to miało być już totalnie innowacyjnie (marzenia mieć można) to parkingi powinny posiadać zadaszenie w postaci paneli fotowoltaicznych. Parkujący zadowoleni bo auta w cieniu. Miasto zadowolone po ogromna redukcja kosztów poprzez produkcję prądu. Ale o czym my mówimy. Jak projektuje się byle taniej, według schematów z lat 90-tych.


Odnosząc się do tego, gdzie byłem/nie byłem i czego nie widziałem to podejrzewam, że zwiedziłem kilkukrotnie więcej miejsc od autora wypowiedzi. I spotkałem się z parkingiem, gdzie zastosowano takie rozwiązania o jakich napisałem. I wszyscy byli z tego ogromnie zadowoleni (zwłaszcza, że był upalny dzień).

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: A1313 » 28-01-2022 17:53

norweski_leśny pisze:
28-01-2022 12:36
Po prostu odezwał się ktoś z urzędu albo powiązany z władzą i mu krew do głowy uderzyła, że jest krytyka wspaniałego i idealnego pomysłu.

Ja nie mam nic przeciwko parkingom. Natomiast uważam, iż w takiej formie i w tym konkretnym miejscu (teren rekreacyjny) stanowią one błąd. Te 100 miejsc (moje szacunki więc może być więcej, może być mniej) nie zrobi żadnej różnicy, natomiast aspekt środowiskowy (w tym chyba najważniejszy, czyli wizualny), byłby uwzględniony. Parking ten nie przystaje do obecnych czasów i najnowszych trendów projektowych. Jak robimy coś w strefie rekreacyjnej to róbmy to z głową!
I najważniejsza kwestia: to nie jest parking przed atrakcją w stylu park rozrywki czy wejście do parku narodowego, gdzie auto ma pozostać a główna atrakcja jest za 4 metrowym płotem (aby nie było nic widać) czy po paru kilometrach trasy. Tutaj wypoczywający będą się znajdować w odległości kilkudziesięciu metrów! Już teraz hałas od Wisłostrady jest problemem. Po realizacji tej betonowej pustyni problem się nasili. Nie udawajmy, że pewne rzeczy nie mają miejsca.
Proszę też wziąć pod uwagę, które miejsca parkingowe z tych już obecnych, rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Każde miejsce w cieniu drzewa. Nikt nie chce parkować auta w pełnym słońcu! Problem z parkowaniem nad jeziorem występuje może przez 2-3 weekendy w roku, przy bardzo dobrej pogodzie. Ale wtedy "uruchamia" się dodatkowe tereny trawiaste i jakoś to działa. Przyznanie dotacji nie oznacza, iż zmian w projekcie nie da się wprowadzić. Dla mnie najbardziej niezrozumiały jest brak drzew i jakiejś osłony od strony Wisłostrady. Natomiast takie rozwiązanie zastosowano po stronie zachodniej (lewej schematu). Tak samo po lewej stronie "wysepki" mają być zrobione z trawy, a w centrum i po prawej z kostki (każdy i tak będzie chodził w obrębie parkingu jak chce, więc bez wyraźnego ciągu pieszego nie ma sensu tworzyć półśrodków). To o co tu chodzi, pasuje zapytać?

Aby nie być gołosłownym to wrzucam na projekcie jaki były dostępny (nie wiem czy jest nadal obowiązującym ale raczej tak) zmiany, o których napisałem. I proszę ocenić samemu czy jest lepiej/gorzej/tak samo. Zrobione metodą chałupniczą w Paint więc proszę nie oczekiwać cudów.
Obrazek


A jakby to miało być już totalnie innowacyjnie (marzenia mieć można) to parkingi powinny posiadać zadaszenie w postaci paneli fotowoltaicznych. Parkujący zadowoleni bo auta w cieniu. Miasto zadowolone po ogromna redukcja kosztów poprzez produkcję prądu. Ale o czym my mówimy. Jak projektuje się byle taniej, według schematów z lat 90-tych.


Odnosząc się do tego, gdzie byłem/nie byłem i czego nie widziałem to podejrzewam, że zwiedziłem kilkukrotnie więcej miejsc od autora wypowiedzi. I spotkałem się z parkingiem, gdzie zastosowano takie rozwiązania o jakich napisałem. I wszyscy byli z tego ogromnie zadowoleni (zwłaszcza, że był upalny dzień).
Jak tak Tobie dobrze idzie w poprawianiu mapy ,to czy mógłbyś zaznaczyć na mapie miejsca parkingowe dla-
Autobuswow
Samochodów osobowych z przyczepa -te dłuższe i szersze.
Kamperow -szersze.
Nie mogę namierzyć.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 28-01-2022 18:10

Rozpoczęły się wykopy pod fundamenty sklepu Dino w Mokrzyszowie.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 28-01-2022 19:26

Bo tego typu miejsc nikt nie przewidział. Parking jest na motocykle oraz auta osobowe.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 29-01-2022 12:03

Nie jestem pewien - mamy teraz jakieś ograniczenie tonażowe, czy TIRy mogą normalnie jeździć i parkować wzdłuż Jeziora?
Pamiętam, że pojawiały się takie informacje.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 29-01-2022 14:12

A to jest już inna kwestia. Bo nikt nie przewidział, że ktoś wpadnie na pomysł wjechania tirem nad jezioro. Oczywiście okazało się, iż takie sytuacje miały miejsce. Nie mam pojęcia czy ktoś ustawił wreszcie stosowane znaki na wjeździe z ograniczeniem tonażowym i informacja iż nie dotyczy służb mundurowych, komunikacji miejskiej oraz służb sprzątających. Przy czym taki znak to konieczność.

ODPOWIEDZ