Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
olekko
Posty: 1766
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 21-04-2021 16:42

Norweski, obawiam się że popełniłeś błąd w obliczeniach - gmina Stalowa Wola zajmuje się szkołami jedynie podstawowymi (i jednym liceum, samorządowym?). Szkoły ponadpodstawowe to szkoły powiatowe (z tego co pamiętam z... lekcji WOS-u ;)) i zajmuje się nimi starostwo. W Tarnobrzegu gmina = starostwo = miasto. Z tego może potencjalnie wynikać ten kosztów.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 21-04-2021 18:46

Dwie kwestie edukacyjne ze wspomnianych pojawiały się na forum.

Rzeczywiście pisałem tutaj obszernie gdzie rok-dwa temu (może znajdę) o wynikach kontroli w placówkach prywatnych, które ewidentnie i bezczelnie wyłudzały dofinansowania, wychodziło to na kontroli, a nie było pomysłu na odzyskanie tych pieniędzy. Z wyjaśnień wynikało również, że kontrole są na niższym poziomie niż powinny, bo nie ma kto tego robić, przy czym jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że gdyby bardziej to kontrolować, to znalazłoby się więcej nieprawidłowości.
Odpowiedź na interpelację można znaleźć tutaj, warto przypomnieć:
http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwal ... .148.1.pdf

Druga kwestia zestawienia radnej Łagowskiej-Cebuli o zmianach w tarnobrzeskiej edukacji na przestrzeni 10 lat. Też było na forum - jak zmienia się ilość uczniów, jak nauczycieli, ile idzie na same pensje, są też linki do odpowiedzi na interpelacje: https://www.tarnobrzeg.info/2019/03/20/ ... uczyciele/

I zmiana tematu:
Pojawiła się oferta dzierżawy parczku linowego na 3 lata i wykaz nieruchomości nad Jeziorem do dzierżawy pod gastronomię:
http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/bip_tarn ... t=1&page=0

zbyry
Posty: 1040
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 21-04-2021 19:31

Druga kwestia zestawienia radnej Łagowskiej-Cebuli
o, ominęło mnie. 46 mln na wynagrodzenia, to ponad 17% proc całości budżetu. Zestawienie mamy i? Nic. Spróbowałbym zestawić to z danymi z placówek niepublicznych, gdyby chciały udostępnić swoje dane finansowe (nie znam w tym zakresie procedury ani sposobu, jak tylko to, że rodzice płacą za szkołę dziecka). Ciekaw jestem jakby zrobić analizę porównawczą, ile zarabia nauczyciel w prywatnej przy danym zakresie godzin i ilości uczniów w klasie w korelacji z kosztami i to samo dla publicznych. Może ktoś ma takie dane albo wie gdzie ich szukać lub jak je zdobyć? A w ogóle to dobrze by było, jakby dane, te publiczne byłyby prezentowane w arkuszu Excelowskim (a nie na gołym papierze), nawet bez formuł, człowiek by sam już powiązał się doliczył :-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 22-04-2021 22:39

I co ja mogę powiedzieć. Równiarka i kruszywo to nie remont, ale na parę tygodni będzie lepiej, dziury na Długosza zapełnione.
Bardzo dziękuję!

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 679
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 23-04-2021 15:28

Miasto otwarło przetarg na Program Funkcjonalno-Użytkowy dla budowy dróg z "drugiej strony jeziora". W tym na terenie Nowej Dęby. Tylko jedna osoba się zgłosiła i budżet jest przekroczony o 40 tys. zł. Ciekawe czy urząd podpisze umowę, czy ponownie ogłosi przetarg. Tym bardziej, iż ten obecny był ogłoszony z dnia na dzień.
Przy tym znów wychodzi absurd, iż całość tego obszaru nie należy do Tarnobrzega, tylko częściowo do Nowej Dęby.

TSS
Posty: 931
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 23-04-2021 21:19

W Tarnobrzegu nie było lobbowania przez jakiegoś posła i nie ma dotacji na drogi. Nasza dotacja jest w Stalowej Woli, ale cieszmy się, że jesteśmy w rezerwie na 4 pozycji, może coś spadnie pod stół jak niektóre powiaty i gminy będą miały za dużo w gębie. Zresztą po co w Tarnobrzegu drogi.

https://tyna.info.pl/ponad-10-mln-zl-na ... nowej-deb/

dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: dino » 23-04-2021 22:12

No I trafiliśmy na Demotywatory:

https://m.demotywatory.pl/5068117
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

bobtga
Posty: 168
Rejestracja: 16-11-2013 18:05

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: bobtga » 24-04-2021 08:15

Wczoraj zauważyłem na Placu Bartosza Głowackiego poustawiane przy ławkach stojaki na rowery. Ja jestem w szoku. Zaczyna to wyglądać jak choinka z różnymi bombkami, każda z innego sklepu. Wydaje mi się, że wśród naszych urzędników brakuje osób rozumnych. Jest to sytuacja oczywiście bardzo smutna, zwłaszcza że tą "inwestycję " chyba musiał zatwierdzać ktoś na wysokim stołku. Stojaków jest dużo, prawie przy każdej ławce. Są z nierdzewki, ławki mają stopy z odlewu malowane na czarno, nijak ma się to do siebie. Chyba, że ławki też zostaną wymienione na nowe, oby. Te stare są arcy niewygodne. Wiem, że dużo osób przyjeżdża rowerami, ale można to było rozwiązać ustawiając cztery poczwórne stojaki przy obramowaniach drzewek i by wystarczyło. Jeżeli ktoś przyjechał rowerem i chce posiedzieć na ławce to może go postawić na stopce. Jedynie w pobliży Biedronki jest większy ruch. Dla mnie wygląda to okropnie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 24-04-2021 10:25

Na stojaki rowerowe w takiej formie zgodził się konserwator, on jest od tego żeby było spójnie, bo zgadzam się, że akurat rynek powinien być jakoś chroniony. Stojaki, żeby jak najmniej rzucały się w oczy, mają być między ławkami.

A o tym że są potrzebne pisałem pewnie blisko 2 lata temu, ze zdjęciem kiedy rowerami były obłożone szerokie okolice Biedronki. Jednocześnie stojaki w innej części rynku były puste.

bobtga
Posty: 168
Rejestracja: 16-11-2013 18:05

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: bobtga » 24-04-2021 15:15

No cóż, o naszym konserwatorze nie będę się wypowiadał, szkoda słów.

Boski
Posty: 52
Rejestracja: 23-09-2020 14:09

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Boski » 24-04-2021 19:34

bobtga pisze:
24-04-2021 08:15
Wczoraj zauważyłem na Placu Bartosza Głowackiego poustawiane przy ławkach stojaki na rowery. ....
Ma ktoś może zdjęcia ...jestem bardzo ciekawy jak to wygląda.
dzięki kolego za info.

Boski
Posty: 52
Rejestracja: 23-09-2020 14:09

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Boski » 24-04-2021 19:34

Boski pisze:
24-04-2021 19:34
bobtga pisze:
24-04-2021 08:15
Wczoraj zauważyłem na Placu Bartosza Głowackiego poustawiane przy ławkach stojaki na rowery. ....
Ma ktoś może zdjęcia? ...jestem bardzo ciekawy jak to wygląda.
dzięki kolego za info.

Boski
Posty: 52
Rejestracja: 23-09-2020 14:09

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Boski » 24-04-2021 19:34

bobtga pisze:
24-04-2021 08:15
Wczoraj zauważyłem na Placu Bartosza Głowackiego poustawiane przy ławkach stojaki na rowery. ....
Ma ktoś może zdjęcia? ...jestem bardzo ciekawy jak to wygląda.
dzięki kolego za info.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 24-04-2021 22:43

TN wrzucał, ale chyba przed montażem. Nie wiem do końca, bo nie klikam kolejnych zdjęć :)


Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: cenzor » 25-04-2021 10:26

"duża inwestycja" na miarę naszego miasta takie badziewie bez wyrazu i estetyki

TSS
Posty: 931
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 25-04-2021 12:21

Tarnobrzeg w demotach:

https://demotywatory.pl/5068286/Gdzie-j ... gdzie-laty

władze Tarnobrzega czekają na dofinansowanie a łat przybywa, taka wizytówka miasta nie najlepiej świadczy o władzy Tarnobrzega. Ratunkiem jest szybki frez (tylko :D bo na płacz szkoda łez).

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 25-04-2021 19:04

Jakie kolejne inwestycje planujemy nad Jeziorem Tarnobrzeskim?

Teren wokół Jeziora Tarnobrzeskiego wszedł w czas intensywnych zmian. Wiemy co wybudowano w obecnym etapie, ale nie do końca wiedzieliśmy jakie są plany miasta na II, III i IV etap rewitalizacji. Dzięki krótkiej prezentacji znamy już szczegółowe plany miasta.

Etap I – Plażowa i Żeglarska z infrastrukturą
W kończącym się pierwszym etapie rewitalizacji terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego wzdłuż ulicy Plażowej wybudowano: parking z pawilonem sanitarnym, dwa punkty gastronomiczne, altanę grillową, place zabaw, boisko do siatkówki, park linowy, przebieralnie, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery itp.
Wzdłuż ulicy Żeglarskiej wybudowano parking, dwa punkty gastronomiczne, altany grillowe, budynek dla służb (policja, pomoc medyczna, pokój rodzinny), sanitariaty, przebieralnie, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, plac zabaw itp.

Łączna wartość projektu to 9,6 mln zł, z tego dofinansowanie z działania 6.3. rewitalizacja przestrzeni społecznej wynosi 4,9 mln zł.

Budowę ulic Żeglarskiej i Plażowej o łącznej długości 4,6 km przeprowadzono z jezdnią dwupasmową, jednokierunkową z separacją ruchu samochodów i rowerów od pieszych. Wybudowano również oświetlenie, odwodnienie liniowe, kanał technologiczny.

Wartość zadania to 13 mln zł, dofinansowanie z działania 5.1. infrastruktura drogowa wyniosło 8,7 mln zł.

Etap II – parkingi
W marcu 2021 Tarnobrzeg złożył do Ministerstwa Finansów wniosek na dofinansowanie zadania „Budowa parkingów przy Jeziorze Tarnobrzeskim wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, w ramach dotacji celowej. Parkingi mają być zlokalizowane w trzech punktach wzdłuż ulicy Plażowej oraz Żeglarskiej i będą stanowiły kolejny etap uzupełnienia brakującej infrastruktury powstałej w ramach ww. projektów.

- pierwsza strefa parkingowa została zaprojektowana na 174 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 28 dla motocykli,
- druga strefa parkingowa została zaprojektowana na 1114 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 40 dla motocykli,
- trzecia strefa parkingowa została zaprojektowana na 265 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i dla motocykli.
Przy każdym z parkingów zostanie wybudowany budynek toalet publicznych oraz elementy małej infrastruktury oraz monitoring. Łącznie powstanie 1553 miejsc postojowych.

Wartość całkowita zadania: 17,5 mln zł.
Wnioskowana dotacja z budżetu państwa: 14 mln zł.
Planowany termin ogłoszenia przetargu to III kwartał roku 2021.


Lokalizacja planowanych parkingów zaznaczona jest na poniższej mapce

Obrazek

Etap III – nadanie nowych funkcji zdegradowanym obszarom gmin: Tarnobrzega, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego i Grębowa – planowany projekt partnerski

Projekt przewiduje:
Infrastruktura zagospodarowania terenu m.in.:
- budowa wjazdu nad jezioro;
- budowa pomostów przy punktach gastronomicznych;
- budowa posterunku dla policji wraz ze slipem;
- przebudowa punktu widokowego;
- budowa punktów do prowadzenia działalności handlowej i usługowej;
- przebudowa ogrodzenia „Mariny”;
i- luminacja terenu.

Infrastruktura rekreacyjna:
- budowa bazy noclegowej dla turystów;
- zagospodarowanie przestrzeni publicznej m.in.:
• wykonanie wodnego placu zabaw,
• budowa mola, pomostów;
• stworzenie atrakcji dla turystów związanych z wodą (np.: podwodne miasto, tunele w wodzie, gejzery);
• budowa pola campingowego, karawaningowego i namiotowego wraz z pawilonami sanitarnymi,
• budowa miejsc przeznaczonych do aktywnego wypoczynku ( boiska do gry w piłkę, place zabaw),
• mała architektura : przebieralnie, ławki, stojaki na rowery;
- zagospodarowanie terenów pod łowiska wędkarskie ;
- budowa stanicy kajakowej wraz z infrastrukturą nawodną.

Wartość zadania Gminy Tarnobrzeg ogółem: 40 mln zł
Planowany czas realizacji: 2022-2026
Źródło współfinansowania: RPO WP 2021-2027


IV ETAP – zagospodarowanie terenów po wschodniej stronie Jeziora Tarnobrzeskiego – planowany projekt partnerski

Etap przewiduje:
Budowę dróg wokół jeziora i połączenie z drogami w strefie przemysłowej w Machowie

Wykonanie pozostałych elementów zagospodarowania terenu, w tym niezrealizowanych w etapie III
Źródło współfinansowania: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 679
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 26-04-2021 09:39

No to wyjaśniło się pytanie zadane jakiś czas temu. Co obiecywał minister Weber? Wynika z tego, iż chodziło o zadanie opisane w II etapie prac nad jeziorem. Jestem jak najbardziej za tym i trzymam mocno kciuki aby się udało.
Etap III, jeżeli miałby obejmować takie atrakcje jak podano (duży wodny plac zabaw, podwodne miasto, tunele w wodzie, gejzery) to tylko realizować! Przecież mamy I klasę czystości wody! Taka atrakcja będzie jak magnes. Przejść się tunelem i podglądać ryby oraz roślinność wodną. Nie powiem, ale cieszy mnie to, iż ktoś ma takie pomysły. Oby jak najwięcej takich innowacji. Ten etap musi się opierać na wykonaniu tych atrakcji. Bez podwodnej ścieżki i miasta, gejzerów - projekt całkowicie traci na jakości. Bo buda z jedzeniem stoi nad każdym zbiornikiem wodnym i nie stanowi niczego nowego. Teraz tylko walczyć najmocniej jak się da, aby zadanie wpisano do RPO WP.
Ja natomiast mam pytanie, gdzie jest dostęp do materiałów o tych planach? Bo nie mogę znaleźć.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 27-04-2021 18:05

Prezydent obiecuje, że będziemy ponownie występować do wykonawcy nasadzeń o wykonanie w okresie gwarancyjnym prac pielęgnacyjnych z dokumentacji przetargowej (wcześniej te prace nie zostały wykonane). Dodatkowo mamy dochodzić od wykonawcy zwrotu kosztów poniesionych na pielęgnację w sezonie 2020.

TSS
Posty: 931
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 27-04-2021 19:40

admin pisze:
27-04-2021 18:05
Prezydent obiecuje, że będziemy ponownie występować do wykonawcy nasadzeń o wykonanie w okresie gwarancyjnym prac pielęgnacyjnych z dokumentacji przetargowej (wcześniej te prace nie zostały wykonane). Dodatkowo mamy dochodzić od wykonawcy zwrotu kosztów poniesionych na pielęgnację w sezonie 2020.
jakoś w to nie wierzę, to są i tak grosze, a te nasadzenia czy są, czy ich nie ma, to jeden kij, nawet w niektórych miejscach przeszkadzają i utrudniają widoczność (np. ul. Matejki) o czym nie wiedzą w UM

ciekawa sprawa to 1,5 mln dla przedsiębiorcy, który wniósł sprawę o odszkodowanie od miasta za opieszałość urzędników przy wydaniu decyzji o warunkach zabudowy. Za taką kasę ulica Moniuszki byłaby zrobiona z nawierzchnią betonową, a tak mamy wyrwy jak po bombardowaniu i nikt się nie kwapi, żeby je naprawić, dopiero jak ktoś ważny uszkodzi auto będzie szybka akcja ze strony Urzędu Miasta i pytanie: jak do tego doszło?

ODPOWIEDZ