KOMARY!

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: KOMARY!

Post autor: zbyry » 10-06-2021 08:13

To może teraz kompetencjami wodociągi podzielą się z RDM, gdzie chyba będzie zmiana? :-)

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: KOMARY!

Post autor: cenzor » 10-06-2021 11:03

Bo PDB to taki bajkopisarz lokalny

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: KOMARY!

Post autor: TSS » 10-06-2021 15:36

efekt taki sam jak firmy zewnętrznej, nie wszystkie osiedla zostały odkomarzanie właściwie, bo komary są i gryzą dalej tarnobrzeżan

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: KOMARY!

Post autor: norweski_leśny » 11-06-2021 08:43

Jak nie pryska się "mateczników" komarów to tak jest. Oprysk powinien skupić się na całym zwierzyńcu, wszystkich oczkach wodnych i zbiornikach a do tego na kamionce, gdzie jest cała masa bagienek i innych podmokłości. O przejechaniu koroną wału na Wiśle i skierowaniu środka w stronę wody to już tylko pomarzę. Dopiero tak zrobione odkomarzanie ma sens. Co z tego, że w samym mieście się ich pozbędziemy (w centrum osiedli) jak przylecą z pobliskich terenów, gdzie jest ich tysiące.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: KOMARY!

Post autor: kuna » 11-06-2021 12:06

Bo te oprsyki to porażka. Tylko trucie przyrody, a i tak nic to nie daje.
Jakoś ludzie tyle lat żyli bez pryskania i przeżyli, nie zagryzły ich. Wyrzucanie pieniędzy w błoto i to jeszcze ze szkodą dla środowiska.
Na zapylacze też ta twarda chemia działa. Ale brakuje odważnych ludzi, żeby podejmować odważne decyzje czasami wbrew tzw. opinii publicznej.

W innym wątku ( o mewach) sygnalizowałam temat bezsensownego według mnie używania dmuchaw, które niemiłosiernie hałasują, a jest coś takiego jak zanieczyszczenie hałasem także. Wszyscy na mnie tu nakrzyczeli. OK. Każdy ma swoje zdanie, ale dzisiaj na jednym z osiedli pani sprzątaczka takąż mega hałasującą dmuchawą sprzątała z ulic ...kwiatki po wczorajszej procesji. Osiągnęliśmy już paranoidalaną paranoję w tym wszystkim.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: KOMARY!

Post autor: admin » 11-06-2021 16:59

Próbujemy jednocześnie od paru lat metod naturalnych (jerzyki) i chyba nikt nie dostrzegł ich skuteczności, chociaż też tanio nie było, jak na budki dla ptaków. Trochę już żyję na tym świecie i nie kojarzę z dzieciństwa takiej plagi komarów jak od około 15-20 lat. Ktoś potrafi to wyjaśnić?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: KOMARY!

Post autor: encore » 11-06-2021 17:16

A wróbla kiedy ostatnio widziałeś?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: KOMARY!

Post autor: A1313 » 11-06-2021 17:51

encore pisze:
11-06-2021 17:16
A wróbla kiedy ostatnio widziałeś?
Więcej kotów, jeszcze parę lat i wszyscy zatęsknimy za ptakami.
Zasrane wszarze.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: KOMARY!

Post autor: norweski_leśny » 11-06-2021 20:31

A1313 pisze:
11-06-2021 17:51

Więcej kotów, jeszcze parę lat i wszyscy zatęsknimy za ptakami.
Zasrane wszarze.
Takie rzeczy leczy się w odpowiednich ośrodkach.
Wróble z miast zostały przegoniono przez wycinanie krzaków, zmniejszanie powierzchni zielonych na rzecz parkingów a głównie przez wrony, kawki, gawrony i inne większe ptaki. Sam z młodości pamiętam wróble pod oknem siedzące w dzikiej róży o okazałej wielkości. Jak również to że stada kawek czy innego "czarnego" ptactwa, było trudno uświadczyć. Róży dawno nie ma za to stada większych ptaków wszędzie. Jak i dzikich gołębi.
Wróble przegrały z betonozą jak i innym ptactwem. Ostatnio po raz pierwszy od kilku lat widziałem wróbla. Było to na osiedlu domków jednorodzinnych (Dzików) w Tarnobrzegu.
Jakby koty wyjadły tak wróble to nie było by wszędzie innego ptactwa. Kosów jest zatrzęsienie (a to również przeciwnik o pożywienie i siedlisko względem wróbla). Gołębi również. Sikorki obecne. Szpaki też da się zauważyć.
Więc te koty muszą być bardzo wybredne albo wróble wybitnie smaczne.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: KOMARY!

Post autor: A1313 » 11-06-2021 21:11

norweski_leśny pisze:
11-06-2021 20:31
A1313 pisze:
11-06-2021 17:51

Więcej kotów, jeszcze parę lat i wszyscy zatęsknimy za ptakami.
Zasrane wszarze.
Takie rzeczy leczy się w odpowiednich ośrodkach.
Wróble z miast zostały przegoniono przez wycinanie krzaków, zmniejszanie powierzchni zielonych na rzecz parkingów a głównie przez wrony, kawki, gawrony i inne większe ptaki. Sam z młodości pamiętam wróble pod oknem siedzące w dzikiej róży o okazałej wielkości. Jak również to że stada kawek czy innego "czarnego" ptactwa, było trudno uświadczyć. Róży dawno nie ma za to stada większych ptaków wszędzie. Jak i dzikich gołębi.
Wróble przegrały z betonozą jak i innym ptactwem. Ostatnio po raz pierwszy od kilku lat widziałem wróbla. Było to na osiedlu domków jednorodzinnych (Dzików) w Tarnobrzegu.
Jakby koty wyjadły tak wróble to nie było by wszędzie innego ptactwa. Kosów jest zatrzęsienie (a to również przeciwnik o pożywienie i siedlisko względem wróbla). Gołębi również. Sikorki obecne. Szpaki też da się zauważyć.
Więc te koty muszą być bardzo wybredne albo wróble wybitnie smaczne.
Taa ,może Ty wymagasz leczenia?

Kot to jedyne zwierze poza człowiekiem które poluje dla zabawy i dla zaspokojenia relacji człowiekiem. Jak widzę w mediach społecznościowych radosne osoby które chwalą się jak ich koteczki kochają pańcię ze przynosi jej ptaszka ,to szlag mnie trafia. Obecnie koty nie robią tego dla zaspokojenia głodu,era myszy i szczurów w gospodarstwach odeszla do lamusa ,nie ma małych gospodarstw. Koty pozostały.
Praktycznie cały cywilizowany świat widzi zagrożenie,a sporo krajów zaczyna z kotami walczyć,Belgia,Holandia, Wielka Brytania,Nowa Zelandia czy Australia. Nawet na naszym podwórko istnieją opracowania ornitologów ,SGGW czy leśników. Na razie rodzi się to w bólach. Na reakcje takie ja na antypodach czy w Holandii musimy jeszcze poczekać. Kot na pozwolenie,zakaz posiadania kota w wybranych regionach,koty z dzwoneczkami czy zakaz puszczania kota luzem. -kwestia czasu.To co chinczycy zrobili garnkami i talerzami my robimy łapami kota.
W samej Wielkiej B, a dokładnie Szkocji koty są odpowiedzialne za unicestwienie kilku gatunkowy ptaków. Głownie padają gatunki które zakładają gniazda na ziemi czy w szuwarach.Wyżnej z reszta nie lepiej.A w europie przodujemy w ilości kotów na mieszkańca.

I liczby, gdyby nie dotarło.

W Polsce ,każdego roku koty zabijają-
Ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów - szacują naukowcy. Podkreślają, że aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone gatunki ptaków.


Szacuje się, że w Kanadzie koty zabijają co roku od 100 do 350 milionów ptaków, a w USA od 2,4 miliarda do 12,3 miliarda ssaków.

Na całym świecie koty odpowiedzialne są za wytrzebienie co najmniej 2 gatunków płazów, 21 gatunków ssaków i 40 gatunków ptaków, co stanowi 26 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków wyginięcia gatunków.

Obecnie koty stanowią zagrożenie dla co najmniej 367 gatunków.

Jeżeli wałęsające psy są odławiane ,to dlaczego koty nie? Bo pies pogryzie a kotek to takie mile zwierzątko?
Mamy nature 200 i często spotyka wałęsające się koty blisko Wisły ,spalają kalorie ,patrzą na zachód słońca? Te koty maja domy ,dlaczego biegają luzem.
W Polsce jest znikoma ilość kotów które są prowadzone na uwiezie lub nie opuszczają domostwa ,reszta żyje dziko lub półdziko.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: KOMARY!

Post autor: norweski_leśny » 11-06-2021 23:35

Zobacz co obecnie dzieje się w Australii po zmasowanej i prowadzonej od kilku lat akcji tępienia kotów. Nigdy nie jest tak prosto, iż ograniczysz jeden gatunek a środowisko nie zareaguje.

Szacunki naukowców i wszelkie tego typu obliczenia można traktować jako ciekawostki. Równie dobrze mogę napisać, iż koty zabijają 1 mld ssaków oraz 300 mln ptaków. Tak samo jest to wiarygodne. Za dużo zmiennych pojawia się w obliczeniach aby miały one większy sens. Nikt nie zna dokładnej ani przybliżonej z dużą dozą pewności, liczby kotów. Nikt nie zna ile tych kotów jest domowych, ile dzikich a ile wychodzących (to te stanowią problem). Kolejna sprawa ile z tych kotów poluje na ssaki czy ptaki. Ile polowań kończy się sukcesem itp.
Pytanie kolejne, czy w liczbie ssaków policzono myszy i szczury, które jednak chcemy aby koty się pozbywały.

26% wymarłych gatunków wytępiły koty. A samoczynnie to zrobiły czy przez ludzi? To słabe statystyki wymierania gatunków ma człowiek jak kot zabiera mu aż 1/4! A całkiem poważnie, wina jest czysto ludzka. Jak sprowadza się koty na obszary gdzie nigdy ich nie było to zaburza się ekosystem, co musi zakończyć się źle dla rodzimych gatunków. Kot sam się tam nie pojawił. A jak uciekł albo dużo częściej został wyrzucony, to zaczął polować aby przeżyć a nie dlatego, że mu się to podobało.

I z tym kocim polowaniem dla zabawy to nie można patrzeć po ludzku. Kot jest stworzony do polowania bo instynkt każe mu to robić. Ten sam który każe mu gonić czerwoną kropkę od lasera. Coś się porusza i ucieka to trzeba to złapać. I może to być ptak, mysz, albo właśnie kropka od lasera. Instynkt musi być zaspokojony, nawet w sytuacji kiedy kot nie jest głodny. A wtedy nie zje zdobyczy tylko ją przyniesie właścicielowi. To nie jest zabijanie dla zabawy.

Natomiast mnie również wkurza jak ktoś nie zabezpiecza swojego kota w taki sposób aby nie prowadził polowań.

Dodatkowo wkurzają mnie gołębie. Jest cała masa argumentów za tym aby się ich pozbywać. A jakoś nie przychodzi mi na myśl aby dążyć do ich unicestwienia.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: KOMARY!

Post autor: A1313 » 11-06-2021 23:59

wystarczy poszukać, nie boli. Istnieją dane, eksperymenty i badania w tym temacie. co prawda w większości zagraniczne jak to jest ze reguluje się ilości wilków, jak to się dzieje że ze psy myśliwski są w ewidencji a np. na charty trzeba mieć pozwolenie. za to koty, hulaj dusza. Koty są zwierzatami lownymi która ilość wymknęła się z pod kontroli a ilość zagrożonych gatunków jest zależna od ilości populacji w danym kraju. różnica między wilkiem a kotem jest tylko w wielkości złowionej zwierzyny. Kolejna bzdura, kot w większości jest kotem pół dzikim, szczególnie na wsiach i miasteczkach, dostaje michę a poluje dla instynktu, zabawy a wielu przypadkach dla zaspokojenia relacji z człowiekiem. I mamay przypadki prezentów na wycieraczkach. https://www.google.com/amp/s/wiadomosci ... w.html.amp
https://joannabagniewska.com/2015/07/29 ... z-strachu/

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: KOMARY!

Post autor: alek » 12-06-2021 01:10

Na mojej posesji mieszka kilka rodzin wróbli. Ogólnie ptaków różnych gatunków mam zatrzęsienie. Metr od okna w salonie na 3 metrowym żywotniku gniazdo mają kosy. Pięknie śpiewają i w dzień i w nocy. W zimie wystawiam karmik dla ptaszków i ich dokarmiam. W sezonie kupuję kilka kilogramów karmy dla ptaków krótkodziobów. Przychodzi do mnie co najmniej trzy koty sąsiadów , ale nie zauważyłem by polowały na ptaki. Ich populacja też się nie zmniejsza a nawet mam wrażenie że z roku na rok jest ich więcej.
Ogólnie bardzo mało jest jaskółek. Kiedyś w każdej stajni było gniazdo jaskółek , czasem nawet dwa . Dzisiaj stajni nikt nie ma . Jaskółki próbują lepić gniazda w narożnikach okien i często te gniazda są niszczone. Ile można zauważyć domów gdzie w narożnikach okien są mocowane worki foliowe by odstraszały jaskółki. Stąd też i komarów jest więcej.
Walka z komarami w tym roku to porażka. Pierwszym razem przejechali po drodze ,ale zamgławiacz nie wydzielał żadnego dymu. Za drugim razem był mały dymek , ale mój sąsiad robi większy za zapali papierosa :)

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: KOMARY!

Post autor: norweski_leśny » 12-06-2021 07:40

I właśnie o tym napisałem wcześniej, co Alek przedstawił powyżej.
Eksperymenty polegają na tym, iż biorą kota i patrzą czy będzie zabijał inne zwierzaki czy nie. Ale jest cała masa kotów, która ma zupełnie gdzieś ptaki czy ssaki. A nadmierny rozrost populacji kotów, jest wynikiem działalności człowieka. Więc to nie wina kotów, że są, lecz ludzi.
Tutaj można tylko odnieść się do cytatu:
Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Mark Twain

Sam zajmowałem się przez długi czas statystyką, również tą "naukową" i najczęściej stawia się tezę (a nie hipotezę!) jeszcze przed opracowaniem danych. Potem dane opracowuje się w taki sposób aby wyszło potwierdzenie. A na wstępie badań dotyczących kotów, zawsze mamy duże przybliżenie dotyczące ich liczby. Więc jeżeli zaczynamy od dużego przybliżenia to skąd pewność, iż dalsze wyniki są wiarygodne?

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: KOMARY!

Post autor: A1313 » 14-06-2021 19:56

norweski_leśny pisze:
12-06-2021 07:40
I właśnie o tym napisałem wcześniej, co Alek przedstawił powyżej.
Eksperymenty polegają na tym, iż biorą kota i patrzą czy będzie zabijał inne zwierzaki czy nie. Ale jest cała masa kotów, która ma zupełnie gdzieś ptaki czy ssaki. A nadmierny rozrost populacji kotów, jest wynikiem działalności człowieka. Więc to nie wina kotów, że są, lecz ludzi.
Tutaj można tylko odnieść się do cytatu:
Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Mark Twain

Sam zajmowałem się przez długi czas statystyką, również tą "naukową" i najczęściej stawia się tezę (a nie hipotezę!) jeszcze przed opracowaniem danych. Potem dane opracowuje się w taki sposób aby wyszło potwierdzenie. A na wstępie badań dotyczących kotów, zawsze mamy duże przybliżenie dotyczące ich liczby. Więc jeżeli zaczynamy od dużego przybliżenia to skąd pewność, iż dalsze wyniki są wiarygodne?
Można zanegować każde badania jeżeli już na wstępie się z nimi nie zgadzamy,W materiale które wkleiłem są opisane metody badan,są tez jeszcze badania uniwersyteckie najczęściej w języku angielskim -kiedyś przeglądałem ,jak znajdę wrzucę
Czy ja napisałem ze zachowanie kotów nie są skutkiem działań człowieka? Tak ingerujemy w środowisko ze dopiero za jakiś czas będziemy mieć efekt.U chińczyków wyszło po jednym roku ,a kto się spodziewał dwa lata temu ze chinczyk zje przysłowiowego nietoperza ,a dwa lata później w Polsce nie wyjdę na piwo do knajpy.

Nawet jeżeli weźmiemy dolna granice wyliczeń i tak to jest przerażające.

Problem jest inny ,jeżeli mamy zbyt duża populacje zwierząt drapieżny regulujemy jej ilość.Czy to wilki ,lisy ,a nawet te z rodziny łasicowatych. Często się tak dzieje ze są lub były pod ochrona ,ale najczęściej nie maja naturalnych drapieżników. Nawet bezpańskie psy się odławia,z prostego powodu -boga przenosić wściekliznę ,a najczęściej sa agresywne dla ludzi i zwierząt hodowlanych.
Dlaczego nie wykonuje się żadnych ,nawet tych najprostszych działań stosunku do kotów? Brak wiedzy i świadomości, ściemnianie ze koty polują na myszy w domach , gospodarstwach ,czy zakładach pracy(o szczurach nawet nie wspomina ,kot i szczur to się nawet nie spina) i traktowania kota jako nieagresywnego pupila.

i to co napisane jest w linku niżej
https://www.focus.pl/artykul/najlepszy-pasoyt-czowieka

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: KOMARY!

Post autor: norweski_leśny » 15-06-2021 08:39

Mijasz się z prawdą bowiem na kotach dzikich i półdzikich prowadzone są akcje. Polegają na ich sterylizacji po odłowieniu. Nawet u nas w mieście takie akcje są prowadzone.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: KOMARY!

Post autor: encore » 15-06-2021 14:04

Ale panowie się zafiksowali na kotach. A ja tylko o ptactwie napomknąłem w kwestii spożycia przez nie komarów.

Co jak co komarów na ten moment deczko mniej niż w latach ubiegłych i mniej nieco aktywne. Co nie zmienia faktu, że jak co roku dokuczają zakłócają ciepłe wieczory i że akcji odkomarzania na ten moment nie można uznać za skuteczną.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: KOMARY!

Post autor: zbyry » 15-06-2021 17:47

Chyba się znowu powtórzę. Żeby odkomarzanie cokolwiek dało trzeba:

1. Dokonać skutecznej melioracji rowów aby woda nie stała, komar się w nurcie nie wykluje.
2. Osuszyć bajora co powstały z braku ruchu wody, lub udrożnić i oczyścić.
3. Akcja wspólnego koszenia z nakazem, że właściciel działki musi skosić trawę 3 razy do roku z zastrzeżeniem, że o ile pogoda pozwoli, pierwsze koszenie musi odbyć się najdalej do końca maja.
4. Nagłośnić akcje aby przed odkomarzanien właściciele posesji skosili trawniki.
5. Skosić międzywale i wały, trawniki i tereny należące do miasta czy spółdzielni.
6. Znaleźć oszczędności w kosztach stałych i operacyjnych samorządu na zakup środków do pryskania we własnym zakresie i rozdysponować mieszkańcom, da się.
7. Zatkać beczki i inne miejsca gromadzenia się wody.
8. Skomasowac w 3-4 dniach proces pryskania na linii samorząd - mieszkańcy.

Jest parę innych rzeczy ale skupmy się na tych. Wiem, co mówię. Inaczej akcje odkomarzania można potraktować jako akcję PR, która nie ma żadnego sensu i generuje tylko koszty.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: KOMARY!

Post autor: admin » 15-06-2021 18:21

16-18 czerwca kolejna fala odkomarzania

Zarząd Tarnobrzeskich Wodociągów uprzejmie informuje, że w dniach 16-18 czerwca 2021 r. planowane jest kolejne odkomarzanie w mieście Tarnobrzeg. Szczegółowy harmonogram odkomarzania poniżej:

noc 16/17 czerwca – osiedla: Nagnajów, Jezioro Tarnobrzeskie, Ocice, Miechocin, Przywiśle, Lasek Buloński, skarpa Wiślana, Siarkowiec, Wielopole, Stare Miasto, Park Dzikowski, ogrody działkowe (Miechocin, Kamionka (po prawej stronie obwodnicy) Mokrzyszów, Wymysłów, Zwierzyniec);
noc 17/18 czerwca – osiedla: Serbinów, Piastów, Borów, Mokrzyszów, Dzików, tereny rekreacyjne Przy Zalewie, Podłęże, Zakrzów, Sobów, Sielec, Wielowieś, ogrody działkowe (Nadole, Kamionka (od strony St.Orła), Związkowiec, Siarkopol).
Każdego dnia akcja będzie się rozpoczynać po godzinie 20.00. Do oprysków zostaną użyte preparaty dopuszczone do obrotu decyzją Ministra Zdrowia (wydanej na podstawie ustawy o produktach biobójczych oraz dyrektywy 98/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady) i ujęte w Rejestrze Produktów Biobójczych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Informujemy o szkodliwości przebywania w rozpylonej chmurze preparatów biobójczych oraz karencji dla owoców wynoszącej około 7 dni.

Aby zapewnić optymalne warunki zastosowania chemicznych preparatów w akcjach odkomarzania, ważne jest aby spełnione były trzy podstawowe warunki:

temperatura nie przekraczała 24°C podczas aplikacji ze względu na stabilność stosowanego preparatu.
brak opadów w kolejnych 24 godzinach od wykonania zabiegu odkomarzania.
minimalny wiatr, nieprzekraczający 5m/s.
Termin akcji, w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, może ulec zmianie.

Info: Tarnobrzeskie Wodociągi

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: KOMARY!

Post autor: admin » 15-06-2021 18:22

@zbyry
Z rozdawaniem chemii bym uważał. Niektórzy posługują się nią zupełnie bez pojęcia i z zagrożeniem dla otoczenia.
Chyba że jakieś naturalne metody.

ODPOWIEDZ