Jezioro Tarnobrzeskie

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: andriu81 » 26-07-2018 01:37

"Ja bywałem ostatnio codziennie i nie zauważyłem żadnego śmietnika nad jeziorem z wyjatkiem śmietnika po lewej stronie jezdni, szczególnie wokół toi toi, tam raczej nikt nie sprząta. W sobotę to był rock festiwal i masa ludzi nad jeziorem ,pełno policji . O 19-tej ktoś jeździ i wyrzuca te śmieci,ale plażę sprzatają raczej rano jak nikogo nie ma i nie codziennie. Mi skoszona trawa do szczęścia nie jest potrzebna i chyba większość turystów ma to gdzies z wyjątkiem szlachty tarnobrzeskiej"

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: admin » 03-02-2019 15:44

Spotkałem dzisiaj sporo ściętych przez bobry drzew na kanale odpływowym, całkiem niedaleko Wisłostrady.
Łosie na Wisłostradzie, bobry na kanale, szczupaki wielkie - przyroda przejmuje kopalnię.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: encore » 03-02-2019 15:51

Z jednej strony super. Z drugiej sromota, że zamiast tam się cywilizować to dziczeje teren...
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: admin » 24-01-2020 18:03

Mamy na stronie PZŻ obszerny wywiad z Tadeuszem Gospodarczykiem, w tym trochę o naszym Jeziorze:
http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglar ... i7AO5nZUms

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: encore » 17-08-2021 15:27

W dokumencie pokontrolnym NIK z maja 2017 czytamy:


"IV. Uwagi i wnioski
Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że Gmina Tarnobrzeg przejmując w lipcu
2012 r. od Skarbu Państwa prawa właścicielskie Spółki, przejęła również problemy
związane z likwidacją wyrobiska Piaseczno, znajdującego się na terenie innych
gmin w innym województwie. Rozwiązanie to nie było przez Gminę Tarnobrzeg
konsultowane z samorządami gmin Łoniów i Koprzywnica, których tereny objęte są
oddziaływaniem wyrobiska Piaseczno. Gmina Tarnobrzeg nie miała – i nadal nie ma
– koncepcji wykorzystania terenów pokopalnianych wyrobiska Piaseczno.
Jak wynika z uzyskanej przez NIK na potrzeby niniejszej kontroli opinii ekspertów
z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:
-trwałe usunięcie skutków działalności wyrobiska Piaseczno jest realne, ale będzie
wymagało realizacji jeszcze przez wiele lat oraz poniesienia znacznych nakładów;
-realizowany kierunek rekultywacji (wodno-rekreacyjny) nie jest kierunkiem
optymalnym, nie uwzględnia ujawnionych w trakcie prac uwarunkowań
geogenicznych, a występujące problemy (katastrofa osuwiskowa, niekorzystne
właściwości wody, chwiejne warunki równowagi zbocza) powinny być impulsem
do zmiany projektu rekultywacji lub jego urealnienia - dostosowania do
istniejących uwarunkowań naturalnych;
-zakres i kierunek rekultywacji powinien zostać ustalony przez zespół ekspertów;
-dla wydania opinii końcowych powinna odbyć się dyskusja nad opracowaniem
optymalnego
„Końcowego programu rekultywacji terenów pogórniczych”
z udziałem wszystkich zainteresowanych i zobowiązanych podmiotów.
W świetle powyższego, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli niezbędnym jest podjęcie
przez Gminę współpracy, w szczególności z Ministrem Energii, gminami Łoniów
i Koprzywnica, Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnym
Zarządem Gospodarki Wodnej, Świętokrzyskim Zarządem Melioracji i Urządzeń
Wodnych, Starostą Sandomierskim, Nadleśnictwem Staszów, Okręgowym Urzędem
Górniczym w Kielcach, w celu wypracowania realnej koncepcji dla skutecznego
zakończenia rekultywacji wyrobiska Piaseczno.

Przedstawiając powyższe oceny i uwagi wynikające z ustaleń kontroli, Najwyższa
Izba Kontroli, na podstawie art. 53 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r.
o Najwyższej Izbie Kontroli11, wnosi o podjęcie przez Gminę Tarnobrzeg – jako
właściciela Kopalni Machów S.A. w likwidacji – działań w celu wypracowania realnej
koncepcji skutecznego zakończenia rekultywacji wyrobiska Piaseczno.



pojawia się pytanie: czy znany jest komukolwiek z Was dokument o którym mowa w ostatnim wytłuszczonym akapicie, tj. koncepcja skutecznego zakończenia rekultywacji wyrobiska Piaseczno?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: zbyry » 17-08-2021 15:52

Dokument nie, nie słyszałem o tym w eterze, natomiast od paru lat istnieją przesłanki czy też głosy mówiące o tym, aby przestać pompować kasę w Piaseczno i zrobić porządek w taki sposób, żeby to już nie wymagało finansowania. Tylko ja zadam pytanie w ten sposób, czy pewnym środowiskom zależy na zakręceniu rządowego kurka, gdzie jest przepływ gotówki? Likwidacja jest i co z tego? Gdzie postępy?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: admin » 17-08-2021 18:56

Były dwie informacje na początku roku. Jedna taka, która pojawiła się wszędzie:
https://www.tarnobrzeg.info/2021/01/14/ ... iasecznie/

i druga, która chyba nie pojawiła się nigdzie oprócz Tinfo:
https://www.tarnobrzeg.info/2021/01/21/ ... achow-s-a/

Warto przeczytać jak sytuację widzi kopalnia w likwidacji.

Przy okazji - w miejsce starych palm mamy trzy nowe. Koszt około 15.000 zł. Przyznaję, że palmy w tym miejscu zawsze mi się podobały.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: encore » 17-08-2021 20:42

Przeczytałem wszystko. Ale jaka jest tak naprawdę koncepcja, plan i wskazanie metod nakazane przez NIK?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: admin » 17-08-2021 21:03

Stanowisko kopalni pojawiło się po tekście z UM. Kopalnia uznaje, że zrobiła wszystko co miała zrobić, a jej argumenty brzmią dla mnie przekonująco.
Wspólna propozycja po spotkaniu to przekazanie rozwiązania problemu Wodom Polskim.
A rok 2027 to już przecież kolejna kadencja...

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: zbyry » 17-08-2021 21:14

A rok 2027 to już przecież kolejna kadencja...
No,i tak się będzie kręciło.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: encore » 17-08-2021 21:52

Czyli wychodzi na to, że zbiornik to nie tylko sam miód ale z dużą łyżką dziegciu. Osoba odpowiedzialna za przejęcie spółki powinna ponieść za to osobistą odpowiedzialność skoro nie da się wyegzekwować tej urzędniczej. Ktoś wpakował miasto na minę i teraz to Piaseczno jest takim gorącym ziemniakiem przerzucanym pomiędzy różnymi podmiotami.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: zbyry » 18-08-2021 05:34

@encore jest przerzucane, wałkowane, niby problematyczne a jednak trwa, ma zarząd, RN i innych, może tak ma być? Spróbuj dostrzec w tym coś innego, niż tłumaczenia kopalni i uwagi NIK.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: admin » 20-08-2021 20:25

Jest info o zajętych przez punkty gastronomiczne altanach grillowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim i planach na przyszłość


Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: Jacek » 20-08-2021 22:15

Po pierwsze - to nie są parkometry! Za parkowanie na ulicach zbudowanych za pieniądze z UE nie można przez 5 lat pobierać opłat. To są więc "wjazdomaty" . Taki myk. Po drugie - nikomu, za nic, nie "grozi mandat" nad jeziorem. Dlaczego? Bo na tym terenie Rada Miasta nie uchwaliła tzw. prawa miejscowego. To oznacza, że nie ma tam żadnych reguł. A to, co nazywa się "regulaminem" przy wjeździe, to spis pobożnych życzeń administratora terenu (w tym wypadku MOSiR), za złamanie których nie grozi nam żadna sankcja. Stąd "bezkarne" przyczepy kampingowe (i namioty) przy ul. Plażowej. Psy też możecie kąpać bezkarnie (poza plażami strzeżonymi). Jak podejdzie policjant (a nie podejdzie, bo wie) lub strażnik, to poproście o podanie podstawy prawnej. Nie ma prawa miejscowego nad jeziorem. To jest przyczyna wielu problemów. Jeśli jesteście nietrzeźwi podlegacie przepisom ogólnym i wtedy "nie ma przeproś". A jeśli pies wypił - no to gleba.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: zbyry » 21-08-2021 11:42

Za parkowanie na ulicach zbudowanych za pieniądze z UE nie można przez 5 lat pobierać opłat.
Jacku, nie gniewaj się, nie chciałbym bowiem podważać Twojego zdania. Aczkolwiek mylisz się. Można, stąd liczy się lukę w finansowaniu. Wygląda to tak, że zwykle w przypadku finansowania projektów JST, dofinansowanie zwykle wynosi 85%, a luka to nic innego jak przychody ze sprzedaży ogółem procentowo, o co pomniejszasz poziom dofinansowania, czyli z 85% może Ci wyjść np. 78,2%. Projekty generujące dochód nie są wyłączone z dofinansowania w ogóle - przykład, najbardziej jaskrawy: TPPT w Zakrzowie.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: Jacek » 21-08-2021 21:10

No i nam to zbyry pięknie wyjaśnił. Ktoś coś z tego rozumie? Bo ja ni h...ja? Pewnie głupi jestem. Trzymaj się zbyry.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: zbyry » 21-08-2021 21:57

Co tu jeszcze wyjaśniać? Projekty generujące dochód mogą otrzymać dofinansowanie. Więc? Jak przelicz DCF i NPV to wyjdzie wszystko, w prostym systemie dziesiątkowym. Może ja nie umiem tłumaczyć jak trzeba, za co przepraszam, ale co mam innego powiedzieć? Projekty generujące dochód mogą otrzymać dofinansowanie i tyle.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: TSS » 21-08-2021 22:07

to napisz jakieś projekty dla Tarnobrzega, bo jak nie urzędnicy z UM TBG to może Ty dasz radę coś wyrwać dla miasta, ludzie będą Ci wdzięczni

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: admin » 15-09-2021 21:01

Konferencja prezydencka z podsumowaniem sezonu
O planach np. wydłużenie plaży o dodatkowy kilometr (w obie strony).


zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Jezioro Tarnobrzeskie

Post autor: zbyry » 16-09-2021 19:51

O masz, prezydent ze swoim pretendowanym następcą. Ależ to jest jest proste do rozpracowania w analizie behawioralnej (proste excelowkie matryce :-) )

ODPOWIEDZ