Strona 1 z 1

Przypominamy twórczość Czesława Schabowskiego

: 07-11-2019 18:12
autor: admin
Obrazek

Tarnobrzeg – ludzie i wydarzenia w twórczości Czesława Schabowskiego w 111 rocznicę urodzin autora – to tytuł spotkania w MBP zaplanowanego na 22 listopada na godz. 17:00. Przewidziano kilka krótkich wystąpień, w tym również moje.

Tematy i osoby
Bogusław Szwedo: Tarnobrzescy Schabowscy w walce o niepodległość
Jordan Gonciarz: Przypomnieć Czesława Schabowskiego
Maria Pałkus: Uwagi o języku książki Czesława Schabowskiego „Mój przyjaciel goj”
Maria Pietrow: Literacki zapis historii ziemi tarnobrzeskiej, utrwalony w subiektywnej pamięci jej dawnych mieszkańców w „Nie ma ulicy Zielonej”
Marek Zdyrski: Wątki rodzinne w twórczości Czesława Schabowskiego

Na koniec przewidziano dyskusję, moderowaną przez Bogusława Szwedo.

Co ja tam robię?
Zostałem zaproszony, to się pojawiam. Pojawiam się jako promotor i przypominacz tego wyjątkowego kawałka tarnobrzeskich historii autorstwa Czesława Schabowskiego. Rzeczywiście, ten język, humor i nasz lokalny koloryt (nie tylko Zielony, którego już nie ma) upodobałem sobie szczególnie. Jeden z wątków na forum przyniósł efekt w postaci ponownego wydania tytułu „Mój przyjaciel goj”, które przygotowałem na 10 urodziny Tinfo i rozprowadzałem do końca zeszłego roku.

Już się boję, bo nie przywykłem do publicznych wystąpień, a tematu jeszcze sobie nie przygotowałem, mimo że zostały tylko 2 tygodnie 🙂

A tutaj krótkie zachęty do lektury twórczości Schabowskiego, które przez tu się pojawiały:
Nie ma ulicy Zielonej: https://www.tarnobrzeg.info/2007/11/14/ ... ej-35-lat/
Na wylotówce: https://www.tarnobrzeg.info/2019/03/02/ ... wylotowce/
Zbój lasowski: https://www.tarnobrzeg.info/2011/03/04/ ... rzeczytac/
Tama: https://www.tarnobrzeg.info/2019/01/15/ ... wski-tama/
Mój przyjaciel goj: viewtopic.php?f=4&t=8937

Pojawiały się obawy czy ktoś na takie spotkanie przyjdzie. Przyjdzie?
Na plakacie ulica Zielona.

Re: Przypominamy twórczość Czesława Schabowskiego

: 19-11-2019 21:33
autor: admin
O kurka, zostały już tylko trzy dni! :?
Jeśli dobrze widzę, to w tym samym czasie jest prelekcja Grzegorza Kociuby w Bibliotece Pedagogicznej.
I znów niewielkie imprezy konkurują, jak niedawno w przypadku jednocześnie odbywających się spotkań z Mają Komorowską i ojcem Leonem Knabitem.

Re: Przypominamy twórczość Czesława Schabowskiego

: 20-11-2019 22:52
autor: iv
admin pisze:
19-11-2019 21:33
I znów niewielkie imprezy konkurują, jak niedawno w przypadku jednocześnie odbywających się spotkań z Mają Komorowską i ojcem Leonem Knabitem.
Tydzień Historyczny w Bibliotece Pedagogicznej odbywa się co roku i co najmniej od kilku lat, jeśli nie zawsze - w listopadzie. W tym roku w czasie tych 5 dni instytucje miejskie organizują o podobnej lub tej samej porze 3 wydarzenia, potencjalnie do tej samej grupy odbiorców (jedno odwołano z przyczyn niezależnych od organizatora).
W opisanej kolizji o frekwencję w MBP nie obawiałabym się, zresztą MBP umie zadbać o dotarcie do grona stałych potencjalnych bywalców i zapewne zgromadzi pełną salę.

Bardzo nie podoba mi się brak koordynacji. Wydarzeń w mieście jest wbrew pozorom sporo, ale nie aż tyle, żeby nie podejmować prób pogodzenia terminów. Tu szczególna rola władz miasta, bo większość imprez odbywa się ze wsparciem lub co najmniej patronatem Prezydenta bądź jest organizowana przez instytucje miejskie.

Od lat postuluje się aktywne tworzenie przez Miasto kalendarza imprez. Aktywne - czyli nie tylko przyjmujemy info, ale także koordynujemy terminy wydarzeń zależnych od Miasta lub finansowanych przez Miasto. Rozpowszechniamy info o istnieniu kalendarza i zachęcamy do zgłaszania wszystkich imprez (zwłaszcza latem dużo jest także spotkań "lokalnych", np. na osiedlach.
Od lat to się nie udaje. Instytucje miejskie robią konkurencyjne imprezy (w przypadku kolizji z Tygodniem Historycznym tak nie było, bo nie jest on organizowany przez instytucję miejską). W dodatku osoby zainteresowane nie wiedzą, gdzie mają szukać info o tym, co się dzieje. Czy ktoś w końcu to zacznie ogarniać?

Re: Przypominamy twórczość Czesława Schabowskiego

: 24-11-2019 14:38
autor: admin
Nie wiem czy udało się coś przypomnieć, ale próbowaliśmy, a spotkanie było całkiem interesujące. Zgromadziło się około 50 osób, czyli nawet trochę więcej niż sami prelegenci. Pojawił się nawet wnuk Czesława Schabowskiego i dwie wnuczki jego braci, oprócz organizującego wnuka jego przyjaciela i praprawnuka kowala-powstańca, opisanego w "Nie ma ulicy Zielonej". Może nawet coś z tej imprezy wyniknie i uda się coś jeszcze wznowić.

Najciekawsza wydała mi się prelekcja o języku "Goja", rzeczywiście wyjątkowym.

Tymczasem tradycyjnie wszystkich namawiam do czytania Schabowskiego, tym bardziej że Mój przyjaciel goj, Zbój Lasowski i Na wylotówce pojawiają się regularnie na rynku wtórnym.

Re: Przypominamy twórczość Czesława Schabowskiego

: 24-11-2019 23:57
autor: iv
admin pisze:
24-11-2019 14:38
Najciekawsza wydała mi się prelekcja o języku "Goja", rzeczywiście wyjątkowym.
Prelekcja o języku była ciekawa, odbiór bardzo ułatwiło wsparcie jej prezentacją. Zrozumiałam, dlaczego tak trudno było mi przebrnąć przez Goja mimo dwukrotnych - niezakończonych pełnym sukcesem - prób. Spotkanie zachęciło mnie do podjęcia kolejnego wyzwania. Kiedyś.

Nie znam twórczości Schabowskiego, poszłam na to spotkanie, żeby się czegoś dowiedzieć. Zdecydowanie najwięcej się dowiedziałam z pierwszego wykładu, zawierającego m.in. opis tarnobrzeskich książek Schabowskiego. Nawet notatek sporo sobie porobiłam. Prelegent mógłby się nieco bardziej odwrócić w stronę widowni ;-), ale wykład był przemyślany i bardzo fajnie usystematyzowany. Zdarza mi się łazić na różne spotkania i w Tbg rzadko ktoś tak porządkuje swoje dłuższe wypowiedzi (np. Zych chyba zawsze, no ale wiadomo, to Zych, poza konkurencją).
Okazuje się, że oprócz posługiwania się językiem pisanym o niebo sprawniej niż humaniści z urzędu, prelegent także mówić umie. Brawo, Adminie!
admin pisze:
24-11-2019 14:38
Tymczasem tradycyjnie wszystkich namawiam do czytania Schabowskiego
Na pewno przeczytam Goja, jak ukaże się w tłumaczeniu na polski ;-)