Msza w 77 rocznicę “Krwawej Niedzieli” na Kresach RP

Kalendarium nadchodzących wydarzeń
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15656
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Msza w 77 rocznicę “Krwawej Niedzieli” na Kresach RP

Post autor: admin » 10-07-2020 23:07

Obrazek

Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub w Tarnobrzegu zaprasza na uroczystą Mszę św. sprawowaną w intencji Polaków zamordowanych na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1946. Msza św. sprawowana będzie o godz 18 w Parafii p.w. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu dnia 11 lipca 2020 w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Po Mszy św. planujemy modlitwę oraz uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pomordowanych, znajdującą się obok kościoła na terenie parafii p.w. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu.

dino
Posty: 1121
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Msza w 77 rocznicę “Krwawej Niedzieli” na Kresach RP

Post autor: dino » 11-07-2020 19:19

Warto było pójść.
Mimo, że oprócz doktora Zycha nikt więcej z lokalnych polityków nie pojawił się pod tablicą upamiętniającą bestialskie pomordowanie dziesiątków tysięcy dzieci i osób dorosłych.
Warto było się dowidzieć, że Niemcy rękoma Ukraińców sprawdzali II wersję opróżniania terenów pod germańskie osadnictwo.
Pierwsza wersja to wywózka z Zamojszczyzny i masowa germanizacji tysięcy polskich dzieci w niemieckich rodzinach.
Druga wersja to ociekający krwią Wołyń i fizyczna eksterminacja.

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie...

[^][^][^]

dino
Posty: 1121
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Msza w 77 rocznicę “Krwawej Niedzieli” na Kresach RP

Post autor: dino » 15-07-2020 20:16

Janusz Horoszkiewicz, opiekun polskich miejsc pamięci na Wołyniu, ujawnił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” kulisy przyznania mu przez ukraińskie władze zakazu wjazdu na Ukrainę.

Jak podawaliśmy, pod koniec czerwca br. wyszło na jaw, że Janusz Horoszkiewicz, działacz kresowy niezwykle zasłużony dla upamiętniania ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów, laureat nagrody Kustosza Pamięci Narodowej, dostał w 2019 roku zakaz wjazdu na Ukrainę na 3 lata. Horoszkiewicz przez ostatni rok zabiegał o uchylenie zakazu zwracając się m.in. do ambasady Ukrainy w Polsce, ambasady RP na Ukrainie oraz IPN. Starania te nie przyniosły żadnych rezultatów.

Jak pisaliśmy wcześniej, Janusz Horoszkiewicz przypuszcza, że SBU zakazała mu wjazdu na Ukrainę, ponieważ postanowił zlokalizować miejsca
zbiorowych dołów śmierci na północno-wschodnim Wołyniu ze szczątkami ofiar rzezi wołyńskiej.

Działacz pesymistycznie ocenił to, co stanie się z pamięcią o ludobójstwie na Wołyniu. „Ta pamięć umrze” – uważa Horoszkiewicz. „Już niedługo odejdą ostatni świadkowie. Politycy w imię dobrych stosunków z Ukrainą zgodzą się, że mogą istnieć dwie prawdy, nas zaczną pokazywać palcami jako wichrzycieli spokoju czy ruskich agentów, a Ukraińcy zakażą wjazdu” – mówił w wywiadzie dla „ND”.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... r-oun-upa/

ODPOWIEDZ