Shabbat Tarnobrzeg w rocznicę wypędzenia

Kalendarium nadchodzących wydarzeń
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16887
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Shabbat Tarnobrzeg w rocznicę wypędzenia

Post autor: admin » 22-09-2020 21:50

Obrazek

Tarnobrzeżanie pamiętają o swoich dawnych sąsiadach… W rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców przez hitlerowców odbędzie się marsz pamięci i spotkanie.

„Shabbat Tarnobrzeg” to wieczór upamiętniający wydarzenia z 2 października 1939 r. To dzień, w którym wielu żydowskich mieszkańców przedwojennego Tarnobrzega usłyszało, że nie mają już domu, swojego miasta, swojego miejsca na ziemi. Niemcy wypędzili ich za San do sowieckiej strefy okupacyjnej, wcześniej ograbiając z całego majątku. Przekraczanie rzeki w okolicach Radomyśla i w pobliżu Sieniawy miało dramatyczny przebieg, bo wielu utonęło. Większość już nigdy nie wróciła do swojego domu. W rocznicę wypędzenia naszych sąsiadów organizatorzy proponują odwiedzić kilka ważnych miejsc w Tarnobrzegu i przypomnieć ich historię.

W piątek 2 października odbędzie się Marsz Pamięci. O godzinie 16.00 uczestnicy z lampionami w dłoniach zbiorą się na żydowskim cmentarzu w Tarnobrzegu. Dalsza trasa będzie prowadzić spod ohelu przed budynek dawnej synagogi (dziś gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej), a potem wszyscy udadzą się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Tutaj dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych wygłosi wykład pt. „Zamordowana pamięć – tarnobrzescy Żydzi”. Podczas spotkania przytoczone także zostaną wypowiedzi świadków tarnobrzeskich wydarzeń z 2 października 1939 r. Na koniec akcent muzyczny, który przygotuje Studio Piosenki TDK.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

rd

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16887
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Shabbat Tarnobrzeg w rocznicę wypędzenia

Post autor: admin » 01-10-2020 18:54

To już jutro. Może uda mi się zdążyć na wykład.

ODPOWIEDZ