Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 29-12-2021 20:46

Wolę aby miasto znalazło sposób na skuteczna identyfikację ilości rzeczywistych mieszkańców i generatorów odpadów niż aby miał się to odbyć jako najgłupsza z możliwych metod czyli po zużyciu wody. Już mądrzej było by to zrobić po średniej zużycia prądu, gazu i wody. To było by dużo bardziej miarodajne, ale niestety jak się domyślam niemożliwe do zrealizowania. Moje gospodarstwo zużywa bardzo niewiele gazu, trochę więcej prądu, ale wody idzie nam w cholerę i trochę. Dzieci lubią się kąpać. Jakim prawem mam ograniczać moim dzieciom przyjemności tylko po to by mniej płacić za śmieci? Na wodę stać mnie. Jest licznik i jestem w stanie to wydzielać racjonalnie. To co, mam teraz dzieciom odmówić prawa do kąpieli bo będę płacił więcej za śmieci? Dla mnie bezsens zupełny.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 12-01-2022 17:43

W sumie interesująca i potrzebna informacja, a komentarze skupiają się na tym, że tablice krzywo ustawione :)




Swoją drogą, czy Urząd Miasta daje przykład mieszkańcom i segreguje śmieci w swoich budynkach?
A może uczy się segregacji od dziecka, ustawiając odpowiednie pojemniki w szkołach?
Może kiedyś...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 19-05-2022 22:51

CZEGO MOŻEMY SIĘ DOWIEDZIEĆ Z MIEJSKIEJ ANALIZY SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI?

Na najbliższą sesję RM przygotowano analizę lokalnego systemu gospodarki odpadami, w której pojawiło się trochę interesujących informacji. Jakich?

W roku 2021 nie zrealizowano żadnych zadań inwestycyjnych związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. W planach na kolejne lata jest rozbudowa wiat, planujemy dodatkowe 60 gniazd (wiat).

Jak to jest z ilością mieszkańców i deklaracji śmieciowych?
Na dzień 31.12.2021 mamy:
45089 meldunków
34530 deklarowanych mieszkańców (34485 na dzień 13.05.2021)
Z ulgi na kompostowni korzysta 980 mieszkańców

Ile śmieci i w jakich frakcjach produkujemy?
Na podstawie sprawozdań otrzymywanych od firm odbierających odpady komunalne z obszaru gminy w roku 2021 odebrano następujące frakcje i ilości odpadów:
a) budowlanych 563,30 Mg
b) bio 93 Mg
c) papier i tektura 506 Mg
d) zmieszanych 9452,48 Mg
e) szkło, plastik, metal – 1375 Mg
f) inne ( np. elektro, akumulatory, gabaryty) 837,0 Mg
g) inne (odzież i tekstylia ,odpady niebezpieczne, zmieszane odpady opakowaniowe, pozostałe) – 84,90 Mg
h) metal z punktów skupu – 368,10 Mg
Czyli na ponad 13279 Mg odpadów blisko 9500 Mg to odpady zmieszane.

Jaki mamy poziom recyclingu?
Dla opadów budowlanych i rozbiórkowych to aż 97,3%
Dla papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych jedynie 20%
Dla biodegradowalnych tylko 5,5%

Ile to kosztuje?
W ciągu roku 2021 odbiór odpadów kosztował nas 11.680.237 zł. Po doliczeniu 268.800 zł na wynagrodzenie pracowników i szkolenia wychodzi łącznie 12.009.037 zł.
W bieżącym roku planujemy dochody (przychody?) w wysokości 10.750.272 zł.

Wyliczona na podstawi faktur i danych systemowych stawka na kolejne miesiące roku 2022 to:
w styczniu 21,53 zł/os
w lutym 20,72 zł/os
w marcu 24,85 zł/os
w kwietniu 24,21 zł/os

Podsumowując:
system działa, a na ten moment wpływy z opłat są wystarczające do pokrycia wydatków w systemie. W kolejnych latach powinniśmy rozwijać głównie selektywną zbiórkę.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 03-07-2022 01:19

Chyba bez zaskoczenia - na sesji wspomniano, że FCC już (pól roku od przetargu) zwróciło się o podwyższenie ceny za odbiór odpadów.
Poprzednim razem prezydent ukrywał podpisanie aneksu do umowy przez dłuższy czas, wyczytałem dopiero informacje w jednej z interpelacji.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 08-07-2022 18:17

Popytałem i już wiem.
Znów tajemnica bolesna. Aneks podpisany, wszedł w życie od 1 lipca. Za śmieci płacimy o 8% więcej, a szczegóły w tym tekście:
https://www.tarnobrzeg.info/2022/07/08/ ... e-1-lipca/

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 08-07-2022 21:47

Zadaj jeszcze pytanie czy wzrost tych kosztów uwzględnia to, że FCC tankuje na stacjach Orlenu (rabat) czy na innych stacjach paliw. ;)

ps. od dzisiaj ponoć na pylonach stacji widzimy obniżki o około 30-40gr/l. Zwracał ktoś z Was uwagę na to? Ponoć PB95 po około 7,60. Prawda to?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: alek » 09-07-2022 00:00

admin pisze:
08-07-2022 18:17
Popytałem i już wiem.
Znów tajemnica bolesna. Aneks podpisany, wszedł w życie od 1 lipca. Za śmieci płacimy o 8% więcej, a szczegóły w tym tekście:
https://www.tarnobrzeg.info/2022/07/08/ ... e-1-lipca/
W dzisiejszych realiach to nie jest nic nadzwyczajnego tym bardziej że ustawa o PZP dopuszcza a w pewnych przypadkach nakazuje zamieszczać w umowach zapisy o zmianie wynagrodzenia.
Od listopada paliwo zdrożało o ok 40%,za chwilę najniższe wynagrodzenie też pójdzie w górę. Inflacja od listopada poszła w górę o 8% choć Glapiński wieszczył , że grozi nam za niska inflacja. To są podstawy do aneksowania umowy i nie mamy wyjścia. Oby się na tym skończyło bo już widziałem umowy 2-3 krotnie aneksowane.
PB na dawnym Shell- u było dzisiaj poniżej 7,50 zł. :)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 09-07-2022 07:58

Tak jak pisałem, zupełnie nie zaskakują mnie starania wykonawcy o wyższą stawkę, po tym jak w takim zakresie wzrosły mu koszty, a umowa przewiduje waloryzację stawki.

Troszkę mnie zaskoczyło wciągnięcie dodatkowych kosztów do budżetu. Bo przecież jeszcze niedawno prezydent obiecywał że weźmie "na siebie" dopłaty do wody i woda dla końcowego odbiorcy na pewno nie podrożeje. Po czym woda podrożała. O ile trudno popierać łamanie obietnic, o tyle tamtą prezydencką decyzję popierałem. W tym przypadku to pewnie kwestia skali, czyli dodatkowe 720 tysięcy złotych rocznie w przyszłym roku (chyba że będzie kolejny aneks), nie zmienia znacząco sytuacji budżetowej.

Niezmiennie razi mnie jednak ukrywanie takich informacji. Poprzednim razem, dzień czy dwa po podpisaniu aneksu, prezydent miał konferencję prasową, na której poruszał tematy ważne dla mieszkańców. O aneksie nie wspomniał słowem, chociaż ten podpis kopnął nas wszystkich. Teraz o podpisaniu aneksu do umowy napisałem ponad tydzień po jego wejściu w życie. Kiedy został podpisany? Jednocześnie konferencje prasowe zwołuje się z okazji występu dwóch kabaretów.
To samo z kolejnymi procesami, całym zamieszaniem z budżetami obywatelskimi, kwestionowanym prawem lokalnym, w tym ZPK. O tak istotnych dla mieszkańca sprawach dowiadujemy się dopiero analizując projekty uchwał, interpelacje, czy od niezależnych fejsbukowiczów.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: zbyry » 09-07-2022 08:24

Zastanawiałem się, w którym wątku, może tu

https://www.money.pl/gospodarka/cieplo- ... 7280a.html

Eksterminacja narodu bez wojny? Tak ochoczo przyjmowaliśmy przyjaciół, liczyliśmy na UE, a oni dokręcili kurka z opłatą za CO2. I wiele innych.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 09-07-2022 09:51

Zastanawiałem się, w którym wątku, może tu
https://www.money.pl/gospodarka/cieplo- ... 7280a.html
Eksterminacja narodu bez wojny? Tak ochoczo przyjmowaliśmy przyjaciół, liczyliśmy na UE, a oni dokręcili kurka z opłatą za CO2. I wiele innych.


320 zł miesięcznie w 2 opłatach - stałej i zaliczce.
50 procent więcej to robi się prawie 500 zł miesięcznie. Za samo ogrzewanie.
W momencie obejmowania rządów przez PiS 500 zł wystarczało na opłacenie wszystkiego w kasie TSM. Wygląda na to, że wystarczy na samo CO.
Jeżeli wystarczy.
Szybko poszło!
Rząd nałożył sankcje.
Pozostaje do rozwiązania kwestia: czy w pakiecie sankcji było uwzględnione społeczeństwo czy to tak samo wyszło?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 09-07-2022 10:06

Jamal przez Polskę zablokowany, a jednocześnie przez Ukrainę wciąż płynie rosyjski gaz, a Gazprom wysyła przelewy za tranzyt do Kijowa z którym toczy wojnę.
Mamy wielkie złoża węgla, tylko nie mamy węgla.
Obrońcy klimatu realizują w tym wszystkim swoje cele. Może być co prawda więcej smogu, ze względu na zmianę paliwa na gorsze, ale mniej dwutlenku węgla, bo wszyscy zaczną oszczędzać, chcąc czy nie.
Czekamy jeszcze na zakaz produkcji i używania czołgów z silnikami spalinowymi. Kiedy elektryczne Leopardy?

Będzie ciężko, szczególnie tym, którzy już zacisnęli zęby (za prezydentem Dudą) i nie bardzo mogą zaciskać mocniej. Pozostaje ograniczyć oczekiwania, jeśli ktoś jeszcze nie ograniczył. Bez inwestycji w inne źródła ciepła, albo poprawę izolacji, najprościej będzie się zagęszczać - wynająć pokój, albo pół domu, jeździć do pracy w piątkę. To tylko ograniczenie komfortu. Da się.

A tu się szykujemy na prąd:
https://energia.rp.pl/ceny-energii/art3 ... zyszly-rok

I takie rachunki trudniej rozwiązywać zagęszczaniem.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 01-12-2022 17:43

Tarnobrzeski DiM Team sugeruje, że na grudniową sesję trafi podwyżka cen odbioru odpadów.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 2569604587

Przy okazji przypomnę, że nasz odbiorca już podniósł stawkę parę miesięcy temu, ale do tej pory dopłacało miasto. Według aktualnych przepisów system nie musi się bilansować. Czy koszty odbiorcy rosną? Oczywiście - paliwo, pensje minimalne, skład itd. Dziwne gdyby nie podnieśli cen przez 3 lata.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 22-12-2022 21:07

Na najbliższej sesji radni zdecydują, czy do systemu śmieciowego mamy dorzucać z innej puli. To by znaczyło, że opłaty wnoszone bezpośrednio przez mieszkańców nie wzrosną, bądź wzrosną mniej niż by wskazywało bilansowanie się systemu. Chociaż bilansowania chyba już nie mamy od jakiegoś czasu po podwyżce, która nie została przeniesiona na mieszkańców.

W uchwale i uzasadnieniu czytamy:
Postanawia się o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wynikających z różnicy powstałej pomiędzy dochodami z pobranej opłaty a kosztami funkcjonowania systemu w 2022 r.
...
rada gminy może postanowić w drodze uchwały, o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku gdy środki pozyskane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Konieczność podjęcia stosownej uchwały została wskazana przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie uchwałą nr 15/23/2022 z dnia 25.04.2022r w sprawie opinii o przedłożonym przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2021 rok.

Zandra
Posty: 3
Rejestracja: 21-12-2022 22:09

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Zandra » 23-12-2022 00:10

Opłaty pozornie nie wzrosną... Poprostu, to co braknie zostanie pokryte z naszych innych danin zamiast np. być zainwestowane w rozwój, chodniki, ulice, inicjatywy obywatelskie itp. Tak to sobie ustawodawcy wymyślili...😉

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 09-01-2023 17:57

ZNÓW WZROSNĄ OPŁATY ZA ODBIÓR ODPADÓW?

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zagłosują w sprawie podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Planowana stawka za odbiór odpadów sortowanych ma wynieść 30 zł od każdej osoby w gospodarstwie, co oznacza wzrost o 15%.

To kolejna z serii naszych lokalnych podwyżek. We wrześniu wzrosły ceny wody i odbioru ścieków, a w październiku radni zdecydowali o podniesieniu podatków od nieruchomości.

O podpisaniu aneksu do umowy miasta z FCC – spółką, która wygrała przetarg na trzyletnią obsługę miasta w zakresie odbioru odpadów, informowałem w lipcu tego roku. Wówczas uzgodniono wzrost stawek o 8%, jednak podwyżka kosztów odbioru nie została przeniesiona na mieszkańców.

https://www.tarnobrzeg.info/2022/07/08/ ... e-1-lipca/

Na ostatniej zeszłorocznej sesji radni jednomyślnie zdecydowali o dorzuceniu do systemu śmieciowego około 900.000 zł, co było realizacją zmian wskazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Obecna podwyżka opłat uzasadniana jest kolejny podniesieniem stawek za odbiór odpadów przez spółkę FCC. Według uzasadnienia do projektu uchwały FCC przedstawiła w grudniu 2022 nową kalkulację kosztów, a weryfikacja kalkulacji została pozytywnie oceniona przez miasto.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: zbyry » 10-01-2023 22:08

Wówczas uzgodniono wzrost stawek o 8%, jednak podwyżka kosztów odbioru nie została przeniesiona na mieszkańców.
Że co? A kto niby za to zapłaci? Przecież to nie ma żadnego sensu. Nie istnieje żaden "fundusz śmieciowy", z którego można by pozyskiwać środki na to, aby nie podnosić cen mieszkańcom. To jest bzdura.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: kuna » 10-01-2023 23:20

Umowa o zamówienie publiczne nie jest tajemnicą i wystarczy zobaczyć jak zostały w przetargu śmieciowym ukształtowane "klauzule waloryzacyjne".....już była jedna podwyżka, teraz druga, a za miesiąc może być trzecia i tak jeszcze przez co najmniej 2 lata tej umowy...co miesiąc może być, bo taka jest umowa. Ani nie piśniemy. Umowę pisał kto? Zamawiający (przynajmniej w teorii tak powinno być), którego kierownikiem jest prezydent, prowadząc jak się okazuje jednocześnie rozmowy o spalarni. Tak się tanecznym krokiem łączą wątki. A Admin przypomniał jeszcze szczury, które zostały wywiezione z naszymi śmieciami w tereny do tego delikatnie mówiąc nieprzeznaczone kiedy to umowę przetargową realizowała i firmowała firma fcc.. Ale to wszystko nic. Nic nie szkodzi.
Więc nie łudźcie się, że na tym się skończy.Możliwości są nieskończone i na pewno obecnie przesunięta kasa nie wystarczy. A mówienie, że jest podwyżka, ale mieszkańcy nie zapłacą...nie wszyscy są idiotami i nie każdy kupi taki kit. Kto niby zapłaci? panowie prezydenci albo radni z własnej kieszeni? Przecież dalej i wciąż zapłacą mieszkańcy.
Taka mi się jakoś skojarzyła gra towarzyska zaczynająca się od słów "Na ulice miasta Palermo...

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: alek » 11-01-2023 18:57

To nie do końca tak że mozna podnosić w nieskończoność. Ustawa PZP pozwala na podniesienie wynagrodzenia nie więcej niż 50% wartości umowy. Wprowadza też obligatoryjne zapisy o waloryzacji pod pewnymi warunkami. Przy tak dużej inflacji spełnienie warunków do aneksowania umowy nie jest żadnym problemem. Nie dopatrywał bym się powiązań bo zapisy umowy byłyby takie same gdyby wygrała SantaEko.
Właśnie mija 20 lat jak w Niemczech został wprowadzony system kaucyjny. W chwili obecnej ponad 90% opakowań kaucjonowanych ludzie zwracają do punktów zwrotnych rozlokowanych w większości sklepów. Czy nie powinniśmy iść tą drogą? O ile byłoby mniej śmieci? O ile mniejsze koszty? Czy nie powinno się wprowadzić oznakowania na opakowaniu do jakiego sortu go wrzucać? Czy opakowanie foliowe po wędlinie można wrzucić do plastików czy może jest za bardzo zatłuszczone? W Niemczech nikt się nie zastanawia bo dla nich plastik to plastik. Tam nikomu nie przeszkadza że opakowanie jest zatłuszczone bo firma recyklingowa przy przetwarzaniu potrafi sobie z tym poradzić. Może na to powinni zwrócić uwagę nasi ekolodzy?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 19-01-2023 19:04

Co się odwlecze, to nie uciecze. Podwyżka cen odpadów na 30 zł od osoby wraca na najbliższą sesję.

https://www.tarnobrzeg.info/2023/01/19/ ... zaplacimy/

Widocznie udało się wyjaśnić z radnymi wszelkie wątpliwości. Przejdzie?

olekko
Posty: 1728
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: olekko » 20-01-2023 12:42

34444 - tylu mamy odbiorców śmieci wg deklaracji.


Na marginesie - gdzie się podział redaktor Pintal? Trochę trudniejsze pytania zadawał ;)

ODPOWIEDZ