Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: admin » 08-04-2019 21:27

Wspomniałem, że prezydent ma rozwiązanie dla pracowników UM, których dzieci pozostały bez opieki nauczycieli, ale okazuje się, że ma również propozycję dla wszystkich rodziców: skorzystajcie z wychowawczego, urlopu na żądanie, albo urlopu wypoczynkowego.
Prezydent Miasta uprzejmie informuje o uprawnieniach przysługujących pracującym rodzicom w związku ze strajkiem nauczycieli, tj.:

Zwolnieniu od pracy w wymiarze 16 godzin bądź 2 dni dla pracownika wychowującego przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – art. 188 Kodeksu pracy.
Urlopie na żądanie pracownika w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym - art. 1672 Kodeksu pracy.
Urlopie wypoczynkowym.
Zasiłku opiekuńczym z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym w wieku do ukończenia 8 lat.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, jeżeli nie ma innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę dziecku.
Warunkiem wymaganym do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest przedstawienie Pracodawcy przez pracującego rodzica oświadczenia o nieprzewidzianym zamknięciu szkoły bądź przedszkola do której/którego dziecko uczęszcza.
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: alek » 08-04-2019 21:51

admin pisze:
08-04-2019 10:54
Trudno wprowadzać w ten temat krowy i świnie, jeśli to (kolejny chory swoją drogą) program unijny.
Chyba wystarczy nam związanie kartą nauczyciela, może niech UE lepiej nie ustala nam jeszcze pensum ....
"Nauczyciele żądają podwyżki równej dwóm krowom, rząd zaś gotów jest dać w tym roku maksymalnie dwie świnie i kurę. Moja Żona-Nauczycielka właśnie poszła strajkować" - pisze na swoim profilu Kukiz.

"Próbowałem jej wytłumaczyć, że oni i tak im krów nie dadzą (bo tylu nie mają) a Żona odpowiedziała, że może przynajmniej dorzucą królika z gołębiem do tych świń i kury" - pisze dalej polityk.

Chce też zamienić miód na perkal i paciorki, żeby przekonać żonę "aby chociaż gołębia odpuścili, bo nie będzie czego dać szykującym się do strajku innym grupom z budżetówki..." :D
Tak na poważnie to dopłaty do krów i świń to pomysł PISu a nie UE. Byłoby to wypłacane po 2021 roku z nowej perspektywy prawdopodobnie kosztem funduszy na modernizację rolnictwa.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: admin » 08-04-2019 22:07

Trudno znaleźć w tej sytuacji coś wesołego, ale Kukizowi się udało. Dobre :)

Może dla porównania skali żądań płacowych - pracownicy sądów i prokurator protestami w grudniu wywalczyli podwyżkę w wysokości 200 zł brutto, mimo że zarabiają mniej niż nauczyciele.

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: marysia67 » 09-04-2019 19:20

Pytam z ciekawości, czy tarnobrzeskie szkoły zapewniają jutro opiekę dzieciom tym, które nie piszą egzaminów, nawet jeśli to są dni wolne, ustalone przez dyrektora? W linku macie informacje na ten temat, par. 5 i 6. Ja pracuje, pomimo tego, że jutro nie jestem w komisji. Dzieci mają wolne , ale w razie potrzeby zajmę się tymi, które nie mają z kim zostać w domu. Pozdrawiam

https://www.portaloswiatowy.pl/organiza ... 14535.html

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: orange » 11-04-2019 10:34

Cenę to zapłaciły dzieci za poprzednią reformę, która niczego dobrego nie wniosła.
Pan Broniarz to niestety polityk, broniący interesu kasty nauczycieli.

Reforma nie dotyka nauczycieli tylko uczniów.
Nauczyciele protestują często wyłącznie za podwyżkami a nie zmianą programową.
Zmiana programowa może wymagałaby podniesienia kwalifikacji a to już zbyt duże oczekiwania.

L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: L74 » 12-04-2019 09:06

kermit pisze:
08-04-2019 15:18

Broniarz na konwencji PO


Broniarz na marszu KODu
Pan Broniarz powiedział też, że chętnie pójdzie na konwencje, czy marsz PIS-u, jeśli go ktoś tylko zaprosi, ale po co miałby to robić PIS? Żeby usłyszeć niewygodne słowa, krytykę?
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

AntyPisowiec
Posty: 1
Rejestracja: 12-04-2019 11:18

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: AntyPisowiec » 12-04-2019 11:20

Nowa choroba na forum: ptasiorowa grypa.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: admin » 25-04-2019 23:04

Doczekaliśmy się od radnej Moniki Łagowskiej-Cebuli zestawienia danych uzyskanych z wcześniejszych interpelacji.
Tabelki z odpowiedzi na interpelacje wrzucałem już wcześniej, dzięki temu poznaliśmy średnie zarobki tarnobrzeskich nauczycieli, potwierdziły się również przypuszczenia, że mimo dużego spadku liczby uczniów w ostatnim dziesięcioleciu ilość nauczycielskich etatów nie jest z tym szczególnie skorelowana. A w takiej przykładowej SP4 przy spadku ilości uczniów o kilkanaście procent ilość etatów nauczycielskich wzrosła o bodajże 64% (piszę z pamięci, ale liczyłem wcześniej w tym wątku).
Pojawia się również wartość zaległości w ZUS, o której kolejne ekipy czasem przebąkiwały, ale mimo wszystko szczegółów starano się publicznie nie wyciągać.

W raporcie nie ma pakietu gotowych rozwiązań, ale jest punkt wyjścia do dyskusji, a najważniejsze chyba jest wskazanie, że nie mamy na co czekać. Próbuję to sobie porównywać z próbą likwidacji paru placówek za czasów NM, czy późniejszymi wulkanicznymi analizami i okazuje się, że da się coś takiego zrobić jednoosobowo i bez wielkich kosztów dla miasta, żeby się tylko komuś chciało.
A jak porównuję to zestawienie z szumnie zapowiadanym "raportem otwarcia"...

Szczegóły na fejsie radnej:
https://www.facebook.com/pg/Monika-%C5% ... tn__=-UC-R

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: orange » 26-04-2019 14:01

Jeśli nauczycielom nie pasuje praca na państwowym etacie, niech zmienią pracę.

Otóż tytuł nauczyciela roku przyznał homoseksualiście "Głos nauczycielski" wydawany przez ZNP, a nie żadna minister edukacji.
Ten sam "Głos nauczycielski" wspierał akcję "tęczowych piątków".
Takim nauczycielom spod znaku czerwonego, a w zasadzie to tęczowego obecnie sztandaru, to ja mówię - dziękuję.
Nie jestem wam w żaden sposób za nic wdzięczny, nie miałbym nawet nic przeciwko dyskryminacji takich "pedagogów", dla dobra dzieci, oczywiście. Taka "pozytywna dyskryminacja" - termin skądinąd wymyślony przez lewactwo.

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: cenzor » 26-04-2019 20:45

czy ten nauczyciel z tym obnosi się w szkole - nie, a ponadto uczy on szkole społecznej a młodzież i rodzice nim są oczarowani, nie jest również pozbawiony prawa wykonywania zawodu przez żadną instytucję państwową

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: admin » 10-06-2019 22:34

Zaglądam sobie na statystyki chętnych do różnych klas, można sprawdzić jakie kierunki wybierają młodzi Tarnobrzeżanie.
To dosyć interesujące:
https://podkarpacie.edu.com.pl
Osobno możemy zajrzeć na statystyki dla ósmoklasistów:
https://podkarpacie-posp.edu.com.pl/kan ... stics.html
i trzeciogimbusów:
https://podkarpacie-pogim.edu.com.pl/ka ... stics.html

Ale przeglądając statystyki zajrzałem sobie również z ciekawości na Mielec i Stalową Wolę. O dziwo tam statystyki są kompletnie inne niż u nas. Okazuje się, że właściwie w każdej placówce i klasie mamy duży zapas miejsc (których często też mamy wyjątkowo dużo), a u sąsiadów właściwie w każdej placówce i klasie miejsc brakuje.

Nie mam pojęcia z czego to wynika, a bardzo rzuca się w oczy.
Być może to wynik podejścia szkół (deklaracja dużej ilości miejsc, bez końcowej decyzji jakie oddziały powstaną), albo wyborów uczniów (bo np. zalecono im wpisywanie się do wszystkich możliwych oddziałów), albo u nas rzeczywiście są takie luzy, a tam taki tłok.

Czy ktoś bardziej zorientowany w edukacji mógłby wyjaśnić?

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: iv » 10-06-2019 22:50

Na pytania odpowiedzi nie znam, ale na pewno w tym nieszczęściu podwójnego rocznika podkarpackie dzieciaki mają o tyle szczęścia, że w tej części kraju miejsc w szkołach średnich dla nich nie zabraknie. W niektórych częściach kraju był z tym duży problem, nie do końca chyba rozwiązany.

Spojrzałam sobie na powyższe linki i zaskoczyło mnie, że rekrutację robi firma zewnętrzna. W sumie nie powinnam się dziwić, bo - jako młodziutka matka ;-) w tym roku przez stronę tej samej firmy zapisywałam malucha do przedszkola. Widzę, że z usług tej firmy korzysta wiele samorządów. Czy ktoś wie, dlaczego - czy jest to wygodniejsze/tańsze niż zakup oprogramowania/z innych przyczyn lepsze niż rekrutacja prowadzona bezpośrednio przez samorząd?

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: orange » 11-06-2019 16:04

Dobrze, że chociaż matury przebiegły spokojnie i udało się uczniom ukończyć szkoły średnie.

Strajk to nie jest dobry pomysł dla szkolnictwa, a raczej reforma, której każdy poprzedni rząd unikał. Jakieś zmiany były, ale w szkole czasami pracuje się "jak za dawnych lat" ponieważ brakuje jej nowego kształtu, jakości.
Najważniejsze jest, aby nauczyciel widział w uczniu przyszłe pokolenie i umiał nim dobrze pokierować. Przecież to nasze dzieci będą kiedyś prezydentami, inżynierami, a może nauczycielami :)

W strajku nie podobały mi się, zwłaszcza przyśpiewki o krowach i piorunie strzelającym w prącie.
Moim zdaniem to był strzał samobój.
Jak mogą uczniowie czy rodzice po czymś takim traktować nauczyciela poważnie.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: Dzanek » 11-06-2019 21:01

@orange miał bana że tak nagle się uaktywnił dopiero teraz ?

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: marysia67 » 11-06-2019 21:32

Nie strajkowałam a i tak rodzic mnie wczoraj potraktował niezbyt miło ( delikatnie mówiąc), nie zaprzeczam.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: iv » 11-06-2019 22:45

marysia67 pisze:
11-06-2019 21:32
Nie strajkowałam a i tak rodzic mnie wczoraj potraktował niezbyt miło ( delikatnie mówiąc), nie zaprzeczam.
Upadek autorytetów i szacunku do zawodów tradycyjnie szanowanych.
Nauczyciele, sędziowie, lekarze - każda profesja miała trochę za uszami, ale uważam, że jeśli społeczeństwo tych zawodów nie szanuje, nic dobrego z tego nie wynika.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: admin » 11-06-2019 23:18

Dzanek pisze:
11-06-2019 21:01
@orange miał bana że tak nagle się uaktywnił dopiero teraz ?
Nie, chyba nie. Podbiłem temat preferencjami absolwentów, ale nie został podjęty tak jak oczekiwałem.
A szczególnie bardzo duże różnice między Tarnobrzegiem, a pobliskimi miastami.

iv, można dodać również grupę zawodową księży katolickich. Nie wiem czy po nich teraz nie jest największa jazda.
Od kilku lat na jedynce Gazety praktycznie zawsze wisi zlepek Kościół/pedofilia, niezależnie od innych nieprzychylnych informacji. A wystarczy zerknąć na komentarze pod którymkolwiek z takich tekstów, żeby było widać jak wygląda autorytet księży wśród czytelników.

Nagonka na sędziów, wyciąganie pospolitych przestępstw i nagłaśnianie durnych wypowiedzi była rozpętana oczywiście celowo, w intensywnym czasie "reformy sądownictwa". Z drugiej strony paru popularnych sędziów swoim zachowaniem bardzo nagonkę ułatwiło.

Nauczyciele - wydawało mi się, że będzie gorzej. W trakcie spotkań z nauczycielami mam wrażenie, że wszystko jest normalnie, że zarówno nauczyciele, jak i rodzice potrafią wrócić na dawne tory i dobre kontakty, nie wspominając o dzieciach, które miały dodatkowy miesiąc wakacji. Może jest jakieś rozgoryczenie że się nie udało i wątpliwości czy było warto i z czego wynikała postawa ZNP, czy tylko z interesu nauczycieli.
Trzecia sprawa - rodzice przeszli nad tym do porządku dziennego. Ale jeśli przed jesiennymi wyborami ZNP zorganizuje powtórkę z rozrywki, to chyba nikt już nie będzie taki cierpliwy, ani taki wyrozumiały, mimo że tym razem nie będzie szantażu egzaminacyjnego.

Z lekarzami wyjątkowy spokój. Jakoś cicho ostatnio.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: Innn » 01-07-2019 16:20

Podobno na ostatniej sesji RM padło stwierdzenie, że w SP4 lekcje będą się odbywać do godziny 17.30 a potem zajęcia pozalekcyjne - ktoś słuchał i potwierdzi? Szczerze mówiąc nie bardzo mi się chce
Jeśli tak - pytanie do tych co by chętnie likwidowali szkoły w Tbgu
Którą szkołę należy wg was zlikwidować i dzieci dopisać do SP4 - i niech się uczą do 21
Pora na konkrety - takie pohukiwanie o niczym nie jest mądre
BTW - na stronie LO komunikat dla kandydatów że system rekrutacji elektronicznej coś wywalał co było punktowane do przyjęcia i że jakoś to załatwią, nie wiem, może na piechotę? Nowoczesność nie zadziałała jak należy. Zdarza się ale czemu u nas?

Susunia003
Posty: 17
Rejestracja: 01-07-2019 17:32

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: Susunia003 » 01-07-2019 17:43

Jeżeli chodzi o SP4 to niestety potwierdzam. Nauka w szkole będzie się odbywała na dwie zmiany. Pani która bawiła się w bycie prezydentem podjęła taką decyzję w zespół z ok 200 rodzicami ( śmiem twierdzić że z wyborcami owej pani), że szkoła zostanie w budynku na Wyspiańskiego. Zamiast zostawić szkołę na Kopernika to ponad 600 dzieci będzie się dusiło w starej szkole. Szkoła Specjalna dla chyba 100 dzieci dostała piękny budynek. I wyprzedzając docinki co niektórych bardzo się cieszę ze niepełnosprawne dzieci będą miały swój kawałek podłogi. W tym roku juz było ciasno przy Wyspiańskiego a klasy 7 i 8 uczyły się w innym budynku. Szczerze współczuję dyrektorowi układania planu na wrzesień i życzę mu powodzenia gdy zaczną się pielgrzymki niezadowolonych rodziców na plan zajęć. Jak to mówił klasyk" MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG...."

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Tarnobrzeg, reforma oświaty w praktyce

Post autor: Innn » 01-07-2019 19:10

Susunia dzięki za odp
Teraz czekam na propozycje wyrywnych likwidatorów szkół - którą???

ODPOWIEDZ