Kolejna Podwyżka Cen Wody

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: zbyry » 26-03-2020 12:22

Uwierzyli, że sprzedaż/zastaw akcji nie odbije się na cenie wody :-) Nie widziałem żadnej analizy due dilligance z opcja zastawu akcji a zakładam, że takowa powstała przed decyzją o zastawieniu udziałów i wykonał ją PFR. Jedyne co się pojawiło to plansze w Power Poincie na którejś tam sesji. Tak czy inaczej analiza powstać musiała. Nie chcę się doktoryzować ale w analizie finansowej uwzględniono na pewno DFL, czyli dźwignię finansową. Bo zastawienie akcji taką jest i przekłada się na DOL czyli operacyjną. Żeby to wszystko grało, ktoś musiał przeliczyć CF obecny, później FCF czyli finansowy przepływ, zdyskontować i wyszło mu DCF. Jak to miał, to poszedł do płynności. Uwzględnił taryfy obecne, podstawił i widział BEP, czyli kiedy się mu inwestycja zwróci i przy jakich założeniach kosztów stałych przede wszystkim, ale i operacyjnych choćby w postaci energii. Więc wskaźnik ARR czyli księgowa stopa zwrotu musiała być widoczna tak samo, jak okres zwrotu (payback) dla tworzącego projekcie finansową, niekoniecznie dla miasta. Więc o ile koszty stałe rosną, bo min płaca zasadnicza idzie do góry, koszty operacyjne również, szczególnie przy takim przedsiębiorstwie, jakim są wodociągi, to bez ruszenia ceny za wodę w dowolnym jej składniku aby z zainwestowanego 1 złotego wyciągnąć x procent, czyli pokryć 1 zł plus zarobić czyli odsetki, jest po prostu mało prawdopodobne. Mało, bo można zmienić koszty stałe np w postaci kadr przez co spadną operacyjne i ewentualnie pokombinować coś z energią, o optymalizacji produktowo - kosztowej nawet nie wspominam. To tak w bardzo dużym uproszczeniu...Jeżeli ktoś ma wiedzę na temat dokonanej analizy, proszę mnie poprawić.

No dobra, cena wody idzie do góry, a co z ceną za CO i CWU, przecież nie będzie stała w miejscu :-)

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: orange » 26-03-2020 13:45

Rok temu w maju 2019 roku mieliśmy podwyżkę za dostarczenie wody i odprowadzenia ścieków i płaciliśmy 10,88 zł/m3.
W tym roku 2020 obiecano, że za metr wody i ścieków spółka zabierze 12,27 zł brutto.

Jednak nasi radni zmienili zdanie i mamy płacić od maja prawie 15 złotych za m3 wody?

Prezes Zarządu Antoni Sikoń chce 40% podwyżki wody, a może 50%...
Jeśli ilość dostarczanej wody w Tarnobrzeskich Wodociągach spadła o ponad 48 000 m3 to za co mamy te podwyżki...za co płacimy...

W 2015 roku prezes zarobił 109791,49 złotych.
W 2016 roku prezes zarobił 127 665,40 złotych.
W 2018 roku pan prezes zaś zarobił 185 985, 81 złotych.
W 2019 roku podobnie...

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: zbyry » 26-03-2020 14:39

Jeśli ilość dostarczanej wody w Tarnobrzeskich Wodociągach spadła o ponad 48 000 m3 to za co mamy te podwyżki...za co płacimy...
Skoro zużycie wody spadło, nie wiem nie śledzę, to z punktu widzenia spółki jednym z mechanizmów pokrycia zobowiązań jest zmiana taryfikatora, czyli cen. Można również podjąć działania optymalizacyjne dot kosztów czyli de facto redukcje, w tym min zmniejszenie wynagrodzeń lub ich składników zmiennych. Chyba nie trzeba się rozwodzić, że ten pierwszy jest najprostszy i bije po kieszeniach mieszkańców. Drugi również, ale w skali mikro/mikro ;-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: admin » 26-03-2020 21:45

orange pisze:
26-03-2020 13:45
Jednak nasi radni zmienili zdanie i mamy płacić od maja prawie 15 złotych za m3 wody?
Po pierwsze nie od maja, tylko za 2-3 lata. Ceny w poszczególnych latach wyraźnie rozpisałem powyżej.
Po drugie, nie radni, bo od 3 lat to nie oni bezpośrednio zgadzają się na ceny wody, tylko spółka Wody Polskie.

W rozpisce pojawiają się informacje o stratach na dostawie wody i jest to kilkanaście procent, co uchodzi za wartość standardową.

@zbyry - może będziesz wiedział
Zastanawia mnie jeszcze ten drugi członek zarządu, który po zmianie regulaminu ma się pojawić i którego wynagrodzenie wykazano jako jeden z rosnących kosztów, które muszą być pokryte podwyższeniem cen. Czy jest możliwe, że to reprezentant naszego nowego udziałowca, czy to bez związku?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: zbyry » 26-03-2020 22:42

Czy jest możliwe, że to reprezentant naszego nowego udziałowca, czy to bez związku?
Nie wiem, ale gdzieś w mojej pamięci pojawia się osoba w zarządzie lub radzie nadzorczej podczas którejś publicznej dyskusji nad wykupem udziałów. Tak naprawdę ta sytuacja stwarza możliwość obu stronom transakcji do ustanowienia nowego członka zarządu lub RN, przy czym najbardziej wydaje się prawdopodobne, że będzie to człowiek oddelegowany przez PFR.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: admin » 27-03-2020 08:31

Widziałem to niby na eportalu, ale nie skojarzyłem faktów. Ale jest również info na stronie Wodociągów:
19 marzec 2020
Rada Nadzorcza Tarnobrzeskich Wodociągów Uchwałą Nr 3/02 - VIII/2020 z dnia 18.03.2020 r. powołała Pana mgr inż. Witold Wiśniewski na funkcję Wiceprezesa Zarządu
Wiemy zatem kto jest nowym członkiem zarządu, o którym wspomniano w piśmie z Wodociągów.
Pan Witold Wiśniewski był m.in. dyrektorem szpitala w Rzeszowie (zrezygnował jesienią), zasiada też w radzie nadzorczej TTBS.

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: orange » 27-03-2020 09:08

"Pan Witold Wiśniewski był m.in. dyrektorem szpitala w Rzeszowie (zrezygnował jesienią), zasiada też w radzie nadzorczej TTBS."

To wodociągi ledwo ciągną i stąd te podwyżki...
Był dyrektorem szpitala w Rzeszowie, a teraz pomoże zatopić TTBS w Tarnobrzegu?

Aniol_z_agh
Posty: 19
Rejestracja: 26-09-2018 02:17

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: Aniol_z_agh » 27-03-2020 10:35

Sciezka kariery nowego czlonka zarzadu :

2011 - przechodzi z PZU do Szpitala w Rzeszowie

https://rzeszow.naszemiasto.pl/nowy-dyr ... /c1-852906

2019 - listopad - odchodzi ze Szpitala w Rzeszowie

https://nowiny24.pl/dyrektor-witold-wis ... 4-14577785

Styczen 2019 - Rada TTBS

https://leliwa.pl/tarnobrzeg-nowy-sklad ... czej-ttbs/

PZU, Szpital, Wodociagi .. mozna byc specjalista od wszystkiego ..

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: admin » 27-03-2020 10:40

Głównie nie stąd podwyżki. Podwyżki rzeczywiście wynikają głównie ze wzrostu kosztów działalności, z nowych etatów tylko w niewielkim zakresie.
W dużej mierze wynikają też z wysokich opłat na rzecz Wód Polskich, a to już opłaty zależne od rządu.

Ta sama sytuacja zresztą dotyczy odbioru śmieci. Mamy pretensje o podwyżki do władzy lokalnej, a wynikają one również nie tylko z ogólnych uwarunkowań za które odpowiada władza centralna, ale też z szczegółowych rozwiązań, które władza centralna narzuca. Już to się przewijało na forum, ale opłaty wnoszone wcześniej do marszałka i obecnie do Wód Polskich wzrosły wielokrotnie, tak samo jak stawka którą płacą firmy od odpadów.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: zbyry » 27-03-2020 10:57

W dużej mierze wynikają też z wysokich opłat na rzecz Wód Polskich, a to już opłaty zależne od rządu.
To fakt. PFR jako fundusz ustanowił bardzo duże pole manewru w zakresie oferowanych instrumentów finansowych poprzez odgórny narzut mający wpływ na ceny, więc jak każdy inny nastawiony na zysk, będzie chciał zarobić. Nie ma się co zżymać stricte na lokalne władze, ale też mówienie, że zastaw nie będzie miał wpływu na ceny wody jest kompletnie bez sensu.

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: orange » 27-03-2020 18:03

Aniol_z_agh ścieżka kariery Witolda Wiśniewskiego z Tarnobrzega jest mniej więcej taka:
-do 2011 roku rządził w PZU,
-kwiecień 2011 roku - ktoś go przyjął na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Rzeszowie,
-listopad 2019 roku - po 8 latach rządzenia rezygnuje z przyczyn osobistych i otrzymał inną propozycję pracy,
-listopad 2019 roku - członek zarządu TTBS

Super Nowości 5 lat temu tak o nim pisały:
Witold Wiśniewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie przy ul. Chopina posiada majątek ponad 2,9 mln zł, jego główną składową są dwa domy i 6 mieszkań. W ubiegłym roku zainkasował jako dyrektor 156 tys. zł.

Czy w tarnobrzeskim zadłużonym TTBSie będzie zarabiał kilka czy kilkanaście tysięcy złotych?

RAFI
Posty: 46
Rejestracja: 07-06-2019 14:10

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: RAFI » 28-03-2020 13:20

Za miesiąc niebedzie co do gara włożyć,także cena wody moze byc nawet po30zŁ m,i tak nikt niezaplaci rachunkow jak mu GŁÓD zajrzy w oczy!

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: encore » 28-03-2020 14:04

Aniol_z_agh pisze:
27-03-2020 10:35
PZU, Szpital, Wodociagi .. mozna byc specjalista od wszystkiego ..
Można. W wierchuszce PiS też jest kilku aspirujących do Leonarda da Vinci. ;)
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: admin » 28-03-2020 21:12

W samym Tarnobrzegu też mamy takich wielobranżowców, "z zawodu dyrektorów".

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: admin » 21-06-2020 19:43

Czyżby podwyżka cen wody i odbioru ścieków miała być jeszcze wyższa niż niedawno dyskutowana?
Tradycyjnie nie dowiemy się o tym normalną ścieżką, ale może dzięki odpowiedzi na kolejne zapytanie radnego Kalinki:
http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwal ... 20.103.pdf

Tyle wiemy, że korekta wniosku taryfowego proponuje "drastyczną" podwyżkę.
Oczywiście zastawienie udziałów w Wodociągach nie ma z tym żadnego związku.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: dino » 21-06-2020 21:42

Przecież radni - w tym radni z PiS - przegłosowali zastawienie Wodociągów celem uzyskania pieniążków na alejki nad jeziorem.
Z kolei jak pamiętam Prezes Wodociągów wystąpił na początku tego roku o DODATKOWĄ nową podwyżkę w związku z obsługą tego długu.
I jak pamiętam mówiono wtedy coś w tym stylu, że "Prezes oszukał" ;-)

Pomysł z pieniążkami z Polskiego Funduszu Rozwoju to zdaje się forsowana przez PiS koncepcja mająca przynieść Tarnobrzegowi oczekiwane zyski z zagospodarowania terenów nad jeziorem. Otóż oświadczam - Eldorado nie będzie ;-) Budżet miasta nie zapełni się milionami wpływów uzyskanych "nad wodą".

Na dzisiaj wygląda to tak:
1. wzięliśmy kasę z PFR
2. miało wystarczyć dotychczasowych wpływów od mieszkańców na obsługę tego długu,
3. jak się okazuje wpływy są ZA MAŁE,
4. nie ma kasy? - no to buch podwyżkę ;-)

Mój komentarz:

1. Skoro i tak będziemy płacić w cenie wody za inwestycje nad jeziorkiem to czy pośrednictwo Polskiego Funduszu Rozwoju było potrzebne?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: 1967 » 30-08-2020 18:41

Wiemy, że bedziemy mieli podwyżkę ceny wody. Miałem nadzieję, że jakość usług również będzie wzrastała. Byłem dziś na spacerze na Nadolu. Doszedłem do zbiornika retencyjnego dawnego "śmierdziela". Pamiętam jak kilka lat temu po przebudowie wszystko było pięknie zagospodarowane. Obecnie miejsce
to wygląda na zapomniane. Pozarastane nie koszone skarpy, zarośnięta kostka zalegający nieczystości. Do tego nie zamknięta brama zachęca dzieci i młodzież do jazdy po betonie na deskorolce czy rowerze. Oby się nikomu nic nie stało!!!

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: encore » 30-08-2020 19:27

Lepiej to już było i się nie wróci.

Ile wynosi wzrost cen w ciągu ostatniej dekady, liczył ktoś z was? A PiS mówił, że na wszystko wystarczy tylko trzeba nie kraść. Są niestety tacy co jeszcze im wierzą, bo dali pińcetplus.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: admin » 30-08-2020 20:10

W roku 2011 i 2012 było 9,18 brutto za 1m3 wody+ścieków.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: encore » 30-08-2020 20:18

Czyli na okrągło licząc to około 30%. Brawo dla PiSowskiej agencji. Mi jakoś zarobki netto nawet o 20% nie chcą urosnąć bo ciągle rosną koszty, które pochłaniają wzrost pensji. Jeszcze raz brawo. Spirala inflacji rozkręca się coraz mocniej.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ