Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16296
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: admin » 06-09-2019 22:29

Obrazek

Dziś weszła w życie nowa ustawa śmieciowa. Samorządy mają rok na wprowadzenie jej w życie. Co się zmieni w Tarnobrzegu? Czy jest szansa na spadek cen? Dla niektórych tak. Dla niektórych nie.

Kto zapłaci więcej?
Na pewno osoby które śmieci nie segregują lub wyrzucają je w zakazany sposób, np. podrzucając do lasu. Oprócz mandatu może sprawcy grozić w takiej sytuacji pokrycie pełnych kosztów posprzątania terenu, wywiezienia i utylizacji odpadów.

Kto zapłaci mniej?
Bioodpady mogą stanowić znaczną część domowych śmieci. W przypadku gospodarstw jednorodzinnych, szczególnie dysponujących większą działką, można je zutylizować we własnym kompostowniku z pożytkiem dla ogrodu, zmniejszając jednocześnie obciążenie miejskiego systemu. Ustawa wprowadza ulgi dla osób które zadeklarują kompostowanie śmieci, ale samo korzystanie z kompostownika ma być kontrolowane.

W ciągu najbliższego roku Prezydent Miasta przedstawi na sesję Rady Miasta pakiet tzw. „uchwał odpadowych” wprowadzających liczne zmiany. Zmienią się m.in. stawki za odbiór odpadów. Według zapisów nowej ustawy koszt odbioru odpadów niesegregowanych ma być od 2 do 4 razy wyższy niż segregowanych. Praktycznie segregacja staje się obowiązkowa, a w przypadku stwierdzenia braku segregacji naliczane są dodatkowe wysokie opłaty. W przypadku aktualnej podstawowej stawki 18 zł od osoby oznaczałoby to wzrost opłaty za odpady niesegregowane od 36 do nawet 72 zł od osoby. Wysokość stawek i kar zależy już od decyzji Rady Miasta.

Kolejną nowością w ustawie jest możliwość obniżki ceny za odbiór odpadów, wynikającej ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych. I rzeczywiście w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska taka opcja jest rozpatrywana.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na zmniejszenie opłaty za śmieci wynikające z kompostowania odpadów biologicznych we własnym zakresie. – Ustawa nakłada na Gminę obowiązek wprowadzenia ulgi. Decyzje o wysokości podejmie Rada Miasta. Prezydent przedstawi propozycję. Obecnie szacujemy, ile taka ulga będzie mogła wynosić. Szacujemy, że możliwość kompostowania zadeklaruje zdecydowania ilość właścicieli domków jednorodzinnych. Przy szacowaniu ulgi bierzemy pod uwagę o ile w związku z kompostowaniem zmniejszy się strumień odpadów zielonych i jak on wpłynie na koszty odbioru. To będzie determinowało, jaką możemy wprowadzić ulgę, by jej wysokość nie wpłynęła na wysokość stawki dla wszystkich mieszkańców – mówi rzecznik prasowy miasta Wojciech Lis.

Ustawa śmieciowa dopuszcza również możliwość ustanowienia punktów napraw, bądź specjalnych miejsc w których można zostawić sprawne sprzęty, czy przedmioty których już nie potrzebujemy. – Planujemy wprowadzenie dla mieszkańców w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) kącika wymiany rzeczy używanych. – kontynuuje rzecznik.

Na jakie zmiany możemy liczyć w dłuższym terminie?
Nowa ustawa znosi regionalizację obowiązującą w przypadku niektórych odpadów. Dzięki temu ulegają ograniczeniu monopole czy oligopole terytorialne, a odbiorcy śmieci mogą konkurować ceną. Czy możemy jedna w związku z tym liczyć na niższe ceny?

Wojciech Lis: Zniesienie regionalizacji na pewno wpłynie długofalowo na system odbioru odpadów. Na pewno korzystnie wpłynie na koszty odbioru, ale w związku z tym, że inne składowe cały czas rosną, to trudno dziś szacować czy będzie taniej. Zniesienie regionalizacji i pozostałe obecne zmiany mogą natomiast sprawić, że łatwiej nam będzie nawiązać współpracę z miejscowościami ościennymi np. z Sandomierzem w celu np. utworzenia wspólnej Instalacji Komunalnej.

Na pytanie o długofalowe plany odnośnie rozwiązania problemu odbioru odpadów po wygaśnięciu obecnej umowy rzecznik prasowy odpowiada: -Takie działania są cały czas realizowane. Jesteśmy na etapie składania wniosku o dofinansowanie do spółki komunalnej na kwotę 11 milionów zł. Wniosek obejmuje zakup samochodów, dobudowę/przebudowę pergol/wiat śmietnikowych oraz rozbudowę PSZOK.
Cały czas oceniamy możliwość utworzenia własnej instalacji komunalnej jako Gmina Tarnobrzeg lub w porozumieniu z innymi Gminami. Planujemy po wygaśnięciu obecnej umowy powierzyć zadanie odbioru odpadów własnej spółce, a w perspektywie 4-5 lat utworzyć własną instalację komunalną czyli w dotychczasowym nazewnictwie RIPOK. Planujemy również przy pozostawieniu obecnego PSZOK-u utworzyć dodatkowe dwa PSZOKI.

dino
Posty: 1349
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: dino » 07-09-2019 07:55

Właściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na zmniejszenie opłaty za śmieci wynikające z kompostowania odpadów biologicznych we własnym zakresie. – Ustawa nakłada na Gminę obowiązek wprowadzenia ulgi. Decyzje o wysokości podejmie Rada Miasta.

A 80 procent mieszkańców Tarnobrzega, czyli blokersi, będą kompostowali odpady kuchenne na balkonach?
Poza tym kiedy WSZYSTKIE altany śmietnikowe w Tarnobrzegu będą na klucz? Część z nich na osiedlach blokowych jest publiczna.
Dożyłem czasów, kiedy TEN SAM lekarz, który w 1986 roku leczył mnie płynem LUGOLA teraz mnie nie przyjmie ponieważ mogę być chory.
Za to wkrótce chętnie mnie WYSZCZEPI.
I to nie przez telefon.
OSOBIŚCIE.
A ja przecież wciąż mogę być chory.
;-)

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1004
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: encore » 07-09-2019 09:29

Niestety jest publiczna i niemal normą jest podrzucanie do tych altan śmieci przez mieszkańców najprawdopodobniej domów. Kolejny problem to tolerancja służb dla wyrzucania śmieci gabarytowych oraz odpadów budowlanych. W pierwszym przypadku jest harmonogram, do którego stosuje się bardzo mały odsetek mieszkańców, podobnie jak w przypadku remontu bardzo śladowa ilość mieszkańców zamawia dla siebie kontener na gruz i inne remontowe odpady.
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16296
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: admin » 07-09-2019 09:45

Okręg wyborczy nr 4 to około 24% uprawnionych do głosowania, czyli rzeczywiście mniej więcej co 4 tarnobrzeżanin mieszka w gospodarstwie indywidualnym.

Przy porównaniach trzeba wziąć pod uwagę parę czynników - tam gdzie ludzie dysponują działkami powstaje znacznie więcej bioodpadów niż w przypadku mieszkań w bloku. W tych drugich mamy właściwie wyłącznie odpady żywnościowe - obierki z warzyw itp. W tych pierwszych mamy dodatkowo koszoną trawę, gałęzie z przycinania drzewek i żywopłotu, szyszki, liście itd. Ile tego jest? Mogłoby być spokojnie po kilkadziesiąt worków na sezon na gospodarstwo.

Już poprzednia ustawa śmieciowa zobowiązywała gminę do odbioru wszystkich odpadów z każdego gospodarstwa, niezależnie od ich objętości, czyli m.in. odpadów zielonych z domków. Celem ustawy było wyeliminowanie podrzucania codziennych śmieci, występującego często przy rozliczeniu od objętości i chyba udało się tą kwestię w dużej części rozwiązać.
Przyjęto również, że wszyscy płacą równo - ryczałtowo, a jedynym kryterium jest deklaracja segregacji, bądź braku segregacji. Jeśli wszyscy płacą równo, to wszyscy skorzystamy na znacznym zmniejszeniu ilości odpadów zielonych, szczególnie zbieranych z budownictwa rozproszonego. Skorzystają również właściciele działek, bo kompost jest naprawdę niezwykle cennym surowcem w ogrodzie.

To co budzi moją wątpliwość, to szacowanie wysokości ulgi na podstawie zmiany strumienia śmieci. Ale przecież już teraz wiele gospodarstw kompostuje, co przecież ogranicza ilość śmieci, ale strumień zmieni się nieznacznie. Uwzględnieni w kalkulacjach będą tylko nowi kompostujący, a udział dotychczasowych w zmniejszeniu ogólnego strumienia śmieci już nie? Jeśli dobrze rozumiem.

Tak. Zamykane altanki pomogłyby w ograniczeni odpowiedzialności za segregację do poszczególnych budynków, czy zespołów budynków.
I wciąż się zastanawiam, po co typowy mieszkaniec domku miałby wozić w samochodzie i podrzucać śmieci do altanki przy blokach. Wydaje mi się, że to skala marginalna i same wyjątkowe przypadki. Kiedyś, przy rozliczeniu od objętości śmieci, rzeczywiście mogło to być "ekonomicznie uzasadnione". Ale teraz?

gkm
Posty: 59
Rejestracja: 25-02-2016 22:46

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: gkm » 09-09-2019 12:11

Adminie
Uzależnienie od oszczędności związanymi ze strumieniem ma na celu nagrodzenie kompostujących ale przy założeniu nieruszania stawki podstawowej. Frakcja zielona jest drogą frakcją w zagospodarowaniu, ale strumień zielonych w stosunku do zmieszanych jest relatywnie niewielki. Koszt w stawce generują głownie odpady zmieszane. W domkach mamy ok 9000 płacących opłatę, jeżeli np im obniżymy o 3 zł w związku z kompostownikami to wtedy automatycznie pozostałym 27000 należało by podnieść o mniej więcej o 1 zł, by domknąć system. Oczywiście obniżka będzie ale jej wysokość nie będzie chyba tak duża jak by wiele osób oczekiwało. I poważnie zastanawiamy się nad tym by przy wprowadzeniu ulgi nadal zostawić możliwość odbioru zielonych ale np już na zgłoszenie.

co do podrzucania śmieci to podrzucanie z domków jest bardzo sporadyczne. Większym i to znacznie problemem jest podrzucanie z działalności oraz z ogródków działkowych, to ostatnie szczególnie odczuwają np mieszkańcy ze św. Barbary

gkm
Posty: 59
Rejestracja: 25-02-2016 22:46

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: gkm » 09-09-2019 12:21

dino pisze:
07-09-2019 07:55
Właściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na zmniejszenie opłaty za śmieci wynikające z kompostowania odpadów biologicznych we własnym zakresie. – Ustawa nakłada na Gminę obowiązek wprowadzenia ulgi. Decyzje o wysokości podejmie Rada Miasta.

A 80 procent mieszkańców Tarnobrzega, czyli blokersi, będą kompostowali odpady kuchenne na balkonach?
Poza tym kiedy WSZYSTKIE altany śmietnikowe w Tarnobrzegu będą na klucz? Część z nich na osiedlach blokowych jest publiczna.
Mieszkańcy bloków nie generują zielonych ale generują odpady bio. I obecnie we wiatach dostawiane są kontenery właśnie na takie odpady.
Wiaty zamykane dla każdego bloku byłyby ideałem. Ale u nas na to musimy poczekać kilka lat. Już w Polsce w niektórych miastach funkcjonują systemy z kodem kreskowym dla każdego mieszkańca, także w zabudowie wielolokalowej. My obecnie chcemy dobudować kilkadziesiąt wiat, w tym wiat pół podziemnych by rozładować te miejsca gdzie liczba mieszkańców przypisanych do jednej wiaty jest bardzo duża.

gkm
Posty: 59
Rejestracja: 25-02-2016 22:46

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: gkm » 09-09-2019 12:24

encore pisze:
07-09-2019 09:29
Niestety jest publiczna i niemal normą jest podrzucanie do tych altan śmieci przez mieszkańców najprawdopodobniej domów. Kolejny problem to tolerancja służb dla wyrzucania śmieci gabarytowych oraz odpadów budowlanych. W pierwszym przypadku jest harmonogram, do którego stosuje się bardzo mały odsetek mieszkańców, podobnie jak w przypadku remontu bardzo śladowa ilość mieszkańców zamawia dla siebie kontener na gruz i inne remontowe odpady.
Wystawianie odpadów poza terminami wskazanymi w harmonogramie jest dużym problemem ale tolerancja nie ma z tym nic wspólnego. Przecież nie da się przypilnować 110 miejsc na terenie całego miasta przez 7 dni w tygodniu. PO to jest PSZOK by pomiędzy terminami oddawać odpady wielkogabarytowe. Tu może pomóc tylko edukacja.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1004
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: encore » 09-09-2019 12:45

gkm pisze:
09-09-2019 12:24
[...]
Przecież nie da się przypilnować 110 miejsc na terenie całego miasta przez 7 dni w tygodniu
[...]
Tu może pomóc tylko edukacja.
Może któreś z tych 110 miejsc w mieście jest w zasięgu monitoringu wizyjnego miejskiego lub osiedlowego? Jestem pewny, że takich miejsc jest co najmniej z 10 i jest możliwy do ustalenia oraz ukarania sprawca czy to dotyczy podrzucania odpadów, wystawiania gabarytów czy też wysypywania gruzu.
Służby, szczególnie te miejskie powinny podejść z większą gorliwością do identyfikowania i karania takich osób. Jak dla mnie sama edukacja się nie sprawdziła i na to, że coś się zmieni tylko edukacją szans nie ma. Należy edukować, ale i egzekwować. Bezlitośnie, dla przykładu. Bo litość i pouczenia tylko uczą społeczeństwo, że służby są bezsilne.
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16296
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: admin » 09-09-2019 16:51

gkm pisze:
09-09-2019 12:11
W domkach mamy ok 9000 płacących opłatę, jeżeli np im obniżymy o 3 zł w związku z kompostownikami to wtedy automatycznie pozostałym 27000 należało by podnieść o mniej więcej o 1 zł, by domknąć system. Oczywiście obniżka będzie ale jej wysokość nie będzie chyba tak duża jak by wiele osób oczekiwało. I poważnie zastanawiamy się nad tym by przy wprowadzeniu ulgi nadal zostawić możliwość odbioru zielonych ale np już na zgłoszenie.
Rozumiem. Rozumiem też, że deklaratywnie niesortujących nie ma na tyle, żeby nawet wyraźny, wymuszony ustawą, wzrost ich opłat umożliwił zmniejszenie ceny innym.

Pomysł z dodatkowym odbiorem rzeczywiście dobry, bo niestety nie wszystko nadaje się na kompost. Staram się zużywać wszystko, kupiłem nawet w tym sezonie rozdrabniacz żeby wykorzystywać również drobne gałęzie. Ale np. liście orzecha, albo suche oblepione szyszkami gałązk modrzewia nie nadają się do kompostowania. Ale jedno i drugie jest tylko raz w roku.

dino
Posty: 1349
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: dino » 09-09-2019 17:12

To jeszcze proszę o wytłumaczenie jak to jest, że w blokach i na domkach jest taka sama opłata skoro na blokach śmieciarka podjedzie pod śmietnik i w pięć minut odbierze śmieci z 4 bloków po 50 mieszkań, czyli od 200 numerów skoro odbiór od 200 numerów na domkach może trwać: 200 x 0,5 min (30 sekund) = 100 minut = 1 godzina i 40 minut plus dużo więcej ropy.
Dożyłem czasów, kiedy TEN SAM lekarz, który w 1986 roku leczył mnie płynem LUGOLA teraz mnie nie przyjmie ponieważ mogę być chory.
Za to wkrótce chętnie mnie WYSZCZEPI.
I to nie przez telefon.
OSOBIŚCIE.
A ja przecież wciąż mogę być chory.
;-)

gkm
Posty: 59
Rejestracja: 25-02-2016 22:46

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: gkm » 09-09-2019 23:34

dino pisze:
09-09-2019 17:12
To jeszcze proszę o wytłumaczenie jak to jest, że w blokach i na domkach jest taka sama opłata skoro na blokach śmieciarka podjedzie pod śmietnik i w pięć minut odbierze śmieci z 4 bloków po 50 mieszkań, czyli od 200 numerów skoro odbiór od 200 numerów na domkach może trwać: 200 x 0,5 min (30 sekund) = 100 minut = 1 godzina i 40 minut plus dużo więcej ropy.
Z domków odpady są z reguły bardzo dobrze przesegregowane, podczas gdy z zabudowy wysokiej niejednokrotnie cała wiata idzie jako zmieszane. generalnie ideałem było by takie rozbicie stawki by odwzorowywała koszty odbioru, ale to jest niepraktykowane u nas w kraju. A przynajmniej ja znam niewiele przypadków. Teoretycznie taniej wychodzą trasówki na blokach, ale już zagospodarowanie szacowane jest drożej na blokach zawsze.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1004
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: encore » 10-11-2019 09:43

"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Dawid_tbg
Posty: 260
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: Dawid_tbg » 11-11-2019 15:50

dino pisze:
09-09-2019 17:12
To jeszcze proszę o wytłumaczenie jak to jest, że w blokach i na domkach jest taka sama opłata skoro na blokach śmieciarka podjedzie pod śmietnik i w pięć minut odbierze śmieci z 4 bloków po 50 mieszkań, czyli od 200 numerów skoro odbiór od 200 numerów na domkach może trwać: 200 x 0,5 min (30 sekund) = 100 minut = 1 godzina i 40 minut plus dużo więcej ropy.

Z racji że od jakiegoś czasu mieszkam w domu, a wcześniej przez prawie 30 lat mieszkałem w bloku. I muszę przyznać że segregacja odpadów przeze mnie jak i mają rodzinę się zmieniła na bardziej restrykcyjną. A i patrząc u sąsiadów wygląda to dobrze.
Odniose się jeszcze do kolegi, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale śmieci z domków odbierane są 2 (dwa) razy w miesiącu. A z bloków zapewnie 2-3 razy w tygodniu. Więc Twoje obliczenia mijają się z celem.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16296
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: admin » 11-11-2019 18:01

Zastanawiam się na ile moglibyśmy wpłynąć na przyszłe rachunki oddolnie, przeprowadzając dużą miejską akcję edukacyjną i szeroko się mobilizując przed kolejnym postępowaniem. Nacisk na zwiększenie poziomu segregacji, na zmniejszenie ogólnej ilości śmieci, na lepsze upakowanie śmieci w workach (szczególnie plastiki da się lepiej upakować), w końcu na ewentualne rzadsze odbieranie.

Dawid_tbg
Posty: 260
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: Dawid_tbg » 11-11-2019 19:05

Adminie, ja myślę że chęć obniżenia cen odbioru odpadów (jeśli w ogóle jest to możliwe) jest większa konkurencja. Obecnie jeśli nie obecny odbiorca to kto ... ? Więc jednym z rozwiązań jest porozumienie z tymi gminami które by mogły partycypować w kosztach i reanimacja tego co już jest w Machowie i wyprowadzenie na prostą.
Ale do tego jest potrzebna osoba/prezydent który potrafi wyjść poza swoje podwórko i powalczyć o coś więcej. Więc nie w obecnej kadencji.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1040
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: Dzanek » 12-11-2019 15:08

..... Doskonale widać to na przykładzie Wałbrzycha. Miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami ma wynieść tam do stycznia 2020 r. 27 zł na osobę. W tym roku jest to 12 zł. Jednak w przypadku braku segregacji ma być to już 54 zł za 1 osobę, teraz jest to 20 zł.

Dla czteroosobowej rodziny będzie to zatem oznaczało miesięczną opłatę w wysokości 108 zł lub nawet 216 zł. Potwierdzaliśmy dwukrotnie te dane w magistracie. Zapewniono nas, że liczby się zgadzają.

Podwyżki czekają również mieszkańców Katowic - z 14 zł na 21 zł, Kielc - z 9,50 zł do 20 zł i Leszna - z 11,50 zł do 24 zł. Wszystko to za osobę i śmieci segregowane - niesegregowane najczęściej kosztują dwa razy tyle.
Zaraz się okaże, że Nasze 18zł od osoby za segregowane odpady to jakaś "super promocja" .......

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1004
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: encore » 12-11-2019 16:26

Dzanek pisze:
12-11-2019 15:08
Zaraz się okaże, że Nasze 18zł od osoby za segregowane odpady to jakaś "super promocja" .......
Na tle innych miast jak widzimy już jest tanio.

Spokojnie, idą od stycznia w górę wypłaty, PiS dał również 14 emeryturę, pięćset na pierwsze dziecko. Każdego będzie stać i tylko malkobtenci będą narzekać.
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16296
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: admin » 12-11-2019 17:46

Od roku wysyłam wszystkie przelewy za śmieci z dopiskiem "NAJDROŻSZE ODPADY". Może będę musiał zmienić opis :(

zbyry
Posty: 464
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: zbyry » 12-11-2019 18:54

Adminie to teraz dopisek otrzyma nowe brzmienie "JESZCZE DROŻSZE ODPADY". W obecnej perspektywie UE na gospodarkę odpadami komunalnymi zostało przeznaczone 800 mln euro na poziom krajowy i 400 mln euro na poziomach lokalnych. Miało to przynieść racjonalizację gospodarki odpadami i racjonalizację kosztów ich utylizacji, gromadzenia, przewożenia itp. Patrząc na ceny jeśli to jest racjonalizacja cen w bezpośrednim przełożeniu na ogromny koszt zwiększenia ich odbioru per mieszkaniec, oraz, jeżeli ktoś mnie przekona, że rzeczywiście dzięki tym środkom mieliśmy płacić mniej, to pójdę do bożnicy i się obrzeżam.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1040
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: Dzanek » 14-11-2019 11:29

Taka sytuacja w Nisku, które sąsiaduje z Stalową Wolą:
Pod koniec października radni przegłosowali nowe stawki. Od stycznia 2016 roku mieszkańcy płacili 7,50 złotych za osobę miesięcznie. Od nowego roku zapłacą 24,60 złote za odpady segregowane. W przypadku, gdy ktoś nie segreguje odpadów, opłata wyniesie 50 złotych na osobę miesięcznie. To drastyczny skok cen.

Uchwała przewiduje również obniżkę opłat do 22 złotych miesięcznie na osobę dla gospodarstw indywidualnych kompostujących odpady biodegradowalne (liście, trawę, gałęzie, obierki, owoce i warzywa) na swojej nieruchomości.

Na wysokość odbioru odpadów ma wpływ niska selekcja śmieci. Ponad 60 procent to odpady zmieszane, wymagające segregacji w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli, z którym Nisko ma umowę. - Jeśli będzie poprawa segregacji, cena odbioru odpadów nie będzie rosła - stwierdza burmistrz. Nowe stawki mogą skutecznie przemówić mieszkańcom do kieszeni.
Czyli nie ma raczej nadziei, że poprawa segregacji odpadów obniży ceny a jedynie jest szansą, że cena nie wzrośnie. Miesięczna cena za odpady dla 4 osobowej rodziny będzie taka sama jak opłata miesięczna za prąd .......

źródło cytowane: https://echodnia.eu/podkarpackie/drasty ... 1-14555029

ODPOWIEDZ