Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: zbyry » 19-12-2019 10:07

norweski_leśny pisze:
19-12-2019 09:07
I dlatego powinna nastąpić reaktywacja EC Machów. Ciepło sprzedawać do firm okolicznych (niektóre z nich potrzebują ogromne ilości ciepła) a energię do sieci. Do tego zarobek na samym przyjmowaniu śmieci do spalenia. Kwota 300 mln nie jest sumą nie doosiągnięcia. Tylko trzeba mocno wydeptać ścieżki np. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i skrzyknąć kilka samorządów razem (może w ramach czwórmiasta?). W ramach wkładu każdego samorządu zależnie od liczby mieszkańców (albo dostarczanych śmieci) konkretna kwota. Niech będzie że przedział 2-10 mln złotych. Plus ewentualna dotacja i niski kredyt. Mamy finansowanie. W zamian samorządy założycielskie oddają śmieci do spalenia za darmo. Inne rozwiązanie to przekonanie prywatnego inwestora do tego, iż się będzie opłacało zrobić taką inwestycję w tym miejscu. Szczerze jakbym miał odpowiednią sumą to budowa już by trwała.
Uważam, że reaktywacja to zły prognostyk. Raz, blisko jest jezioro i nikt raczej nie chce za dnia oglądać dymu/pary wodnej i kolejnych kominów, a dwa, którędy puścić magistralę cieplną? Czyli dwie rury min ø 500 (zasilanie i powrót)? Weź też pod uwagę długość, czyli dotarcie do obszarów miejskich, przy obecnych kosztach i ceny za stal. A to nie mogą być zwykłe rury, tylko pro izolowane. Do tego koszty przesyłu ciepła, a gdzie do tego awarie i ubytki wodne plus straty na przesyle? Za daleko. Jakby to było istniejące, i wymagało tylko wymiany części składowych to jeszcze, a tak, to nie widzę sensu. Odpoczynku w dzisiejszych czasach z przemysłem nie pogodzisz. Lepszy teren równinny, np. w stronę Sobowa. Krótszy przesył, mniej strat cieplnych, oszczędności.

Czy w Naszym mieście to możliwe? Myślę, że tak, nie zapominaj jednak, że ECO Opole czyli dawny EDF a wcześniej PEC to monopolista a akcji udziałowych nie mamy tam żadnych. A mieliśmy. Przyłącza do bloków stanowią własność spółdzielni mieszkaniowych. Kwestia dogadania się nad podziałem tortu.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: alek » 19-12-2019 11:28

norweski_leśny pisze:
19-12-2019 09:07
Szczerze jakbym miał odpowiednią sumą to budowa już by trwała.
zbyry pisze:
19-12-2019 10:07
Czy w Naszym mieście to możliwe? Myślę, że tak, nie zapominaj jednak, że ECO Opole czyli dawny EDF a wcześniej PEC to monopolista a akcji udziałowych nie mamy tam żadnych. A mieliśmy. Przyłącza do bloków stanowią własność spółdzielni mieszkaniowych. Kwestia dogadania się nad podziałem tortu.
Trzeba by było przekonać okolicznych mieszkańców , co jest awykonalne. Mieliśmy już protesty przy budowie sortowni. Pomysł placu przeładunkowego w Zakrzowie też został oprotestowany. Przy spalarni trzeba liczyć się ze składowiskiem najtrudniejszych i najbardziej uciążliwych odpadów. W STW w pobliżu sortowni pomimo najnowszych technologii i tak wszyscy narzekają na smród.
Co by nam dało kilka procent udziałów w ECO Opole? Nie masz większości nie rządzisz i nie masz nic do powiedzenia. W ASA mamy 40% udziałów i mamy coś do powiedzenia?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: zbyry » 19-12-2019 11:45

Podział zysku Alek według udziałów. Sam jestem free lancerem i free floatowcem więc nie wiem czemu miasto miałoby na tym nie zarobić? Tylko tu jest potrzebna wiedza z finansów, której z całym szacunkiem, nasi władcy nie posiadają.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: norweski_leśny » 19-12-2019 11:48

Ale źle mnie zrozumiałeś. Ja nie zamierzam sieci cieplnej podłączać do miasta. Chodzi tylko i wyłącznie o obsługę strefy przemysłowej pod względem dostarczania ciepła (w postaci pary czy wody) a w dodatkowych celach zarobkowych produkcja energii elektrycznej. Natomiast część z kanałów technologicznych (ciepłowniczych) tam jeszcze istnieje. Część została zasypana (ale w taki sposób, iż dość łatwo można odtworzyć) a pozostała ilość została całkowicie zniszczona i jest do odtworzenia. Obecnie nie stawia się kominów mających po kilkadziesiąt i więcej metrów. Inna sprawa, że w razie czego zawsze możemy wykorzystać w tym celu komin, który obecnie stoi na sąsiednim terenie (i bardzo długo postoi ze względu na technologię w której jest wykonany).
Praktycznie wszystkie firmy na strefie używają obecnie kotłów gazowych (sporadycznie trafi się olejowy bądź ogrzewanie czysto elektryczne). Jakby ktoś im to ciepło dostarczył zewnętrznie i w dodatku w niższej cenie to gwarantuje, iż zainteresowanie by było. Z drugiej strony nikt nie myśli o stawianiu spalarni o mocy kilkuset i więcej megawatów (cieplna i elektryczna łącznie), przynajmniej nie na na początkowym etapie. (Ciepłownia obsługująca całe miasto ma łączną moc coś w granicach 51 MWt i trzy kotły - kominy niskie i para leci prosto na domy w okolicy - ludziom nie przeszkadza bo ciągle powstają nowe obiekty).
Jaki widok nad jeziorem zostanie w ten sposób zepsuty? Żaden. I tak widać kominy oraz dymy uwalniające się z nich (poza tym jednym najwyższym, który tylko stoi).

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: norweski_leśny » 19-12-2019 12:03

alek pisze:
19-12-2019 11:28

Trzeba by było przekonać okolicznych mieszkańców , co jest awykonalne. Mieliśmy już protesty przy budowie sortowni. Pomysł placu przeładunkowego w Zakrzowie też został oprotestowany. Przy spalarni trzeba liczyć się ze składowiskiem najtrudniejszych i najbardziej uciążliwych odpadów. W STW w pobliżu sortowni pomimo najnowszych technologii i tak wszyscy narzekają na smród.
Co by nam dało kilka procent udziałów w ECO Opole? Nie masz większości nie rządzisz i nie masz nic do powiedzenia. W ASA mamy 40% udziałów i mamy coś do powiedzenia?
Mieszkańcy mogą protestować, bo mają do tego pełne prawo. Ale odległości jakie tam są oraz otoczenie to właściwie pewność uzyskania wszelkich wymaganych decyzji. Nawet jeżeli decyzje byłyby zaskarżane wszędzie gdzie tylko by się dało, to i tak ostatecznie zostałyby oddalone jako niezasadne.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: zbyry » 19-12-2019 13:38

Chodzi tylko i wyłącznie o obsługę strefy przemysłowej pod względem dostarczania ciepła (w postaci pary czy wody) a w dodatkowych celach zarobkowych produkcja energii elektrycznej
Też dobry pomysł. To by przyniosło korzyści. A tak w ogóle to szacun za wiedzę, i ja to mówię poważnie. Mało kto wie, co w naszym grajdołku jest i z czego pochodzi.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: dino » 07-01-2020 22:36

Wróciłem z pracy.
Sprawdzam wiadomości.
A tu proszę:

https://wiadomosci.wp.pl/jakim-cudem-ra ... 329195649a

Czteroosobowa rodzina z Drezna w Niemczech płaci za wywóz śmieci 54 zł miesięcznie. W odległym o 270 km Wrocławiu Kowalscy w 2020 roku będą płacić 88 zł miesięcznie za taką samą usługę. - Polacy to chyba znacznie bogatsi ludzie, skoro godzą się na takie ceny - kpi Bernhard Skiba, ekspert rynku odpadów.

A w Tarnobrzegu 4 x 18 = 72 zł miesięcznie
W Dreźnie za osobę płaci się 4,03 euro, czyli 17,12 zł.

Kolejna opłata przegoniła ceny na zachodzie Europy.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: Dawid_tbg » 08-04-2020 14:57

Taki mały off topic, aby nie zakładać nowego wątku, a temat się delikatnie z tym wiąże. A mianowicie ECO Tarnobrzeg, dziś jak co miesiąc otrzymałem kolejna fakturę za dostarczane ciepło i ku mojemu zdziwieniu są jeszcze dwie kolejne, korekty do dwóch poprzednich a w uzasadnieniu "korekta że przy określaniu ceny za energię i moc cieplna nie uwzględniono wskaźników, wynikających z taryfy ECO ..." dziwna sprawa jak tak poważna firma mająca tyle oddziałów w Polsce może przez dwa miesiące zapomnieć doliczyć czegoś do rachunków. Zastanawiam się nad zasadnością tych opłat.

Awatar użytkownika
Zielony
Posty: 225
Rejestracja: 21-06-2005 04:08

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: Zielony » 08-04-2020 21:22

Również przyszło mi coś takiego, więc nie jesteś sam. Zamatały się bidoki hehe

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: encore » 08-04-2020 23:23

Brak harmonogramu odbioru odpadów gabarytowych w siarkowcu. Jutro wystawiam co mam i pierniczę to, że będzie to stało przez tydzień lub dwa.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: admin » 10-04-2020 09:40

Tyle wiem, że na pytanie o gabaryty w czasie zarazy informowano że odbiór jest, ale tylko budowlanki i tylko zapakowanej w worki. Czyli np. dużych mebli mieli nie odbierać. Ale nie wiem jak to wyglądało w praktyce.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Nowa Ustawa Śmieciowa. Co się zmieni w Tarnobrzegu?

Post autor: Dzanek » 10-04-2020 20:55

encore pisze:
08-04-2020 23:23
Brak harmonogramu odbioru odpadów gabarytowych w siarkowcu. Jutro wystawiam co mam i pierniczę to, że będzie to stało przez tydzień lub dwa.
Coś się zmieniło z racji obecnej sytuacji ? Mam na klatce wywieszony harmonogram Siarkowca i wynika z niego, że odbiór gabarytów ma być:

- Kwiecień - 6 i 20
- Maj - 4 i 18
- Czerwiec - 1 i 15

P.S.
Dodatkowo PSZOK jeszcze tydzień temu był czynny normalnie i odwoziliśmy "śmieci" po remoncie u rodziców.

ODPOWIEDZ