Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: admin » 10-01-2020 18:11

W ciągu całego 2019 roku w Tarnobrzeskim szpitalu przyszło na świat 774 dzieci. Dla porównania, w roku 2018 urodziło się u nas 631 maluszków.

W roku 2019 zawarto więcej niż w 2018 małżeństw. W roku minionym miłość i wierność ślubowało sobie 221 par, z tego 117 to były śluby konkordatowe. Rok wczesnej w związek małżeński wstąpiło 186 par, z tego 110 wzięło ślub konkordatowy.
Niestety, tendencja wzrostowa wystąpiła także w zgonach. Tu na statystyki wpływ ma jednak tarnobrzeskie hospicjum, które przyjmuje pacjentów także spoza Tarnobrzega. W roku 2019 odnotowano w Tarnobrzegu 614 zgonów, a rok wcześniej 538.

Coraz więcej też na naszych drogach samochodów. Najczęściej tarnobrzeżanie kupowali auta używane, ale z Polski, wzrosła też liczba aut nowych. Znacznie spadła liczba aut używanych sprowadzanych z zagranicy. A jak wygląda to w liczbach? W roku 2019 w Tarnobrzegu zarejestrowano łącznie 3626 samochodów, rok wcześniej 3591. Nowych aut w roku 2019 zarejestrowano 286, dokładnie 40 więcej niż rok wcześniej. Samochodów używanych z Polski w roku minionym zarejestrowano 1895, czyli dokładnie 126 więcej niż w 2018 r. (1769). Aut używanych sprowadzonych z zagranicy zarejestrowano 1445, a w roku 2018 – 1576, czyli 131 mniej.

Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, tu sytuacja jest stabilna. Wprawdzie w 2019 zarejestrowano nieco mniej niż rok wcześniej nowych podmiotów, ale też mniej firm wyrejestrowano. W roku 2019 zarejestrowano bowiem 182 podmioty, a wyrejestrowano 120. Dla porównania, w roku 2018 zarejestrowano 211, ale wyrejestrowano 133.

Liczba mieszkańców miasta Tarnobrzega na dzień 31.12.2019 r. wynosiła dokładnie 46 445 osób.

Info: UM.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: dino » 16-01-2020 16:35

A może coś na temat tego jak stoimy gospodarczo?

Podaję więc ilość przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników w województwie podkarpackim (???!!! - nie przestaję się dziwić jak nas można było podłączyć pod Rzeszów) na koniec grudnia 2019 roku:

1. Rzeszów - 341 firm i instytucji
2. Mielec - 197 firm i instytucji
3. Stalowa Wola - 181 firm i instytucji
4. Dębica - 150 firm i instytucji
5. Krosno - 124 firm i instytucji
6. Jarosław - 119 firm i instytucji
7. Sanok - 115 firm i instytucji
8. Przemyśl - 99 firm i instytucji
9. Tarnobrzeg - 82 firmy i instytucje zatrudniające powyżej 50 pracowników ;-) .

I teraz: czy można powiedzieć, że jest to rezultat ciężkiej pracy kolejnych prezydentów Tarnobrzega od 1999 roku czy też efekt ich niewielkiej pracy?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: admin » 16-01-2020 17:07

Zwróć uwagę, że przeliczając na liczbę mieszkańców wypadamy mniej więcej tak jak Rzeszów (około 570 mieszkańców na większą firmę), przy czym w Rzeszowie przecież mamy więcej instytucji państwowych i regionalnych, nie wspominając o oddziałach wielu firm zagranicznych.

Myślę, że nic w tym złego. Nasza przemysłowość skończyła się z upadkiem kopani, a wcześniej i później właściwie nigdy nie posiadaliśmy dużych zakładów. Nie nasze tradycje. Mniejsze firmy są bardziej elastyczne i lepiej znoszą kryzysy branżowe.

W wątku "Co się w mieście buduje" pojawiła się informacja o budowie nowych dużych hal na strefie. To dobre podejście? O to chodzi?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: dino » 16-01-2020 18:27

Ok.
Jednak bazując na tej 3 i pół setek dużych firm kolejne tysiące małych jest w stanie funkcjonować obsługując je i świadcząc usługi dla ich pracowników. Wychodzi że w dużych firmach pracuje w Rzeszowie kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
No dobrze. Porownajmy jednak z tarnobrzegiem na przykład taką miejscowość jak Dębica. Ludnościowo bardzo podobna do nas lecz ma blisko dwa razy więcej dużych firm. Czy to lepiej dla mieszkańców Dębicy że mają więcej dużych firm czy też lepiej byłoby dla nich mieć tyle co mamy my i jeździć do pracy do Rzeszowa czy Mielca?
Przytoczone przeze mnie dane pokazują że ewidentnie dołujemy i ciągniemy w dół okolicę. Przed 1999 do Tarnobrzega przyjeżdżało się pracować zaś teraz to tarnobrzezanie jeżdżą do pracy po okolicy.
Dołujemy.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: admin » 16-01-2020 20:05

dino pisze:
16-01-2020 18:27
Przed 1999 do Tarnobrzega przyjeżdżało się pracować zaś teraz to tarnobrzezanie jeżdżą do pracy po okolicy.
Nie da się zaprzeczyć. Siarkopol miał ogromny zasięg w ściąganiu pracowników. To nie wróci. I rzeczywiście wielu z nas jeździ po okolicznych miejscowościach, tam gdzie jest łatwo dostępna praca. Ale taka wspomniana Dębica zawsze kojarzyła się z wielkimi zakładami, daleko nie szukając Igloopol i Stomil.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: encore » 16-01-2020 20:26

admin:
Do tej jednej statystyki zaprezentowanej przez dino jako porównanie dostawiłbym np ilość zarejestrowanych tam przedsiębiorstw prywatnych wykazujących obrót np powyżej 10 milionów, 100 milionów oraz 1 miliarda złotych. To też mogło by powiedzieć sporo o potencjale gospodarczym poszczególnych miast. W podkarpackim ostatnia pozycja była by raczej mizerna, albo wręcz pusta ponoć ze względu na rzeszowską skarbówkę z powodu której co większe przedsiębiorstwa przenoszą swoje siedziby np do Białegostoku.

dino: do upadłych lub zrestrukturyzowanych firm wymienionych przez Ciebie dodaj np Olimp Labs. Ilekroć przejeżdżam obok to po prostu zazdroszczę tego, że tam się da ulokować taką firmę, która się rozwija, rozbudowuje. I raczej nie pracuje tam poniżej 100 osób ani obrót nie wynosi poniżej 100 milionów zł. Porównał bym raczej gminę Tarnobrzeg do gminy Nowa Dęba. Wtedy zrobiło by się nam raczej smutno zestawiając ilość prywatnych przedsiębiorstw z zatrudnieniem powyżej 50 osób z ilością mieszkańców.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: norweski_leśny » 17-01-2020 09:15

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka ale najważniejsze z nich to:
1. Lokalizacja - Tarnobrzeg nie leży przy żadnej ważnej drodze a w stosunku do dróg głównych (autostrady i drogi ekspresowe) to już jesteśmy totalnym zaściankiem. Idealny przykład mamy w poście powyżej. Dębica - Olimp Labs. Autostrada - duży zakład - ciągły rozwój - więcej miejsc pracy.
2. Reforma administracyjna - było województwo, była kasa. Mądre głowy w Warszawie wpadły na pomysł, iż województw jest zdecydowanie za dużo a rozwój kraju należy oprzeć na kilku ośrodkach, które będą ciągnęły w górę całość. Wiemy jak to się skończyło. Ośrodki centralne łupią całe województwo ze środków a reszta dołuje. Model się nie sprawdził ale wszyscy mają to gdzieś.
3. Pochopne decyzje - tutaj należy wziąć pod uwagę całkowitą likwidację Siarkopolu. Należało jak najbardziej zamknąć dołek ale Jeziórko mogło funkcjonować dalej. Mało tego, sami wiemy po kilkunastu latach, iż byłoby wstanie na siebie zarabiać. Tym bardziej, że zastosowane tam instalacje w większości były całkiem nowe a nawet innowacyjne. Ale wszystko "zaorano" i pocięto na złom. To był ogromny błąd.
4. Wypaczenie idei - stworzenie Tarnobrzeskiej Specjalne Strefy Gospodarczej. No tutaj to nawet żal komentować. Pomysł może i był dobry ale należało się go twardo trzymać. Inwestorowi nie pasuje teren? To niech "spada". W końcu, ze względu na szereg zwolnień, znalazłby się ktoś kto zainwestuje. Ale trzeba było mieć jaja i twardo stać na stanowisku. Za to mądre głowy znów podjęły decyzję, że "walić" jakiś tam Tarnobrzeg i należy brać wszystko co tylko się pojawi. Dzięki upadkowi Tarnobrzega najlepiej rozwinął się Wrocław - Kobierzyce.
5. Tereny - Ten kto ustalił granicę Tarnobrzega na strefie Machów/Chmielów to powinien za to odpowiadać karnie. Zresztą wiemy kto to zrobił. Marszałek "tarnobrzeski" - niestety tylko z nazwy, bo miał głęboko w czterech literach potrzeby miasta (przyszedł z sąsiedniego ośrodka, który Tarnobrzega nienawidził). Oczywiście można było granicę przesunąć w jakiś rozsądny sposób później, tak aby całość terenów inwestycyjnych była w naszym mieście. O dziwo nikt nawet nie ma na ustach poprawy tego stanu rzeczy. A jedyny kandydat, który o tym mówił otwarcie został wyśmiany. A wystarczyło puścić granicę po dawnym przebiegu linii kolejowej obsługującej tereny przemysłowe. Znam podejście inwestorów w tej kwestii - załatwianie spraw w dwóch urzędach? To ja podziękuję. Idę do Stalowej/Mielca/Dębicy/Rzeszowa - tam dostanę całość terenu za jednym razem. Naprawdę uważam, że porzucenie tego tematu ciągle się mści na Nas.

Pogrubione to co ma największe znaczenie według mnie.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: dino » 17-01-2020 23:51

1. Lokalizacja - i właśnie z tego powodu nie należy marnować sił i środków na jakąś ulicę przez działki, lecz już teraz, gdy już wiadomo, że z poprzedniego przetargu nic nie wyszło zabiegać o większe pieniążki na rzeczywiste skomunikowanie Tarnobrzega.

2. Reforma administracyjna - to nie tylko tysiące etatów w administracji województwa, w instytucjach wojewódzkich lecz również w prywatnych firmach je obsługujących. Przykładem wyprowadzki z Tarnobrzega jest chociażby przeniesienie rejonu energetycznego do Mielca.

3. Pochopne decyzje - nawet w swojej pracy magisterskiej obronionej już lata temu stwierdziłem - na podstawie rozmów z siarkowcami, że dołek w Machowie utrzymywano min. z tego powodu, że część kadry przedsiębiorstwa bała się utraty przywilejów górniczych. Poza tym zatrudnieni rolnicy nie mieliby gdzie spać po żniwach a tak przyszli na III zmianę i drzemali na dyżurze ;-) A zamknąć dołek w Machowie chciano podobno już w latach 80...

4. Wypaczenie idei - i tutaj widać kompletny odlot, gdyż otwiera się w TSSE w Kobierzycach firmy, które są zwalniane z podatków a jako kadrę zatrudnia się Ukraińców, których we Wrocławiu jest już ok. 80 tys. Jaka z tego jest korzyść pozostaje dla mnie zagadką.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

janektbg
Posty: 90
Rejestracja: 05-03-2020 12:48

Re: Tarnobrzeskie statystyki za rok 2019

Post autor: janektbg » 05-03-2020 13:40

Studiowałem we Wrocławiu. Wrocław ma bardzo dobrą politykę zatrudniania Ukraińców. Kiedyś pracowałem na Bielanach. Schemat ogólnie wygląda tak:

1) Puste pole
2) Budujemy hale, magazyny, duże zakłady i drogi dojazdowe
3) Miasto lub firmy dają darmowe autobusy żeby pracownicy mieli czym dojechać.
4) Stawiamy McDonalda i pierwsze hotele pracownicze.
5) Pojawia się pierwsza komunikacja miejska, powstaje duża galeria handlowa + Ikea
6) Coraz więcej pracowników więc zaczyna budować się osiedla, domki jednorodzinne, małe bloki.
7) Coraz więcej mieszkańców więc powstaje coraz więcej usług. Mechanicy, sklepy spożywcze, fryzjerzy , stacje benzynowe itd.


To tak w wielkim skrócie, ale tak właśnie powiększa się Wrocław. I to nie jest polityka nastawiona na najbliższe 2 lata czy zyski z najbliższych lat. To jest polityka długoterminowa. Taki rozwój trwa kilka lat i to właśnie po kilku latach widać zyski z takiego rozwoju. I nawet Ci Ukraińcy na początku mogą się wydawać tylko tanią siłą roboczą, ale oni tutaj już się osiedlają, chodzą do sklepów, kupują samochody, naprawiają je itd. I małymi kroczkami życie zaczyna się rozwijać.


Może dla Tarnobrzega rozwiązaniem byłoby zaproszenie inwestorów z zagranicy? Wiem, że to trochę niewygodny temat, ale może jednak postawić na współpracę z Chinami? Przygotować ulgi dla ich inwestorów, żeby rozruszali lokalną gospodarkę?

ODPOWIEDZ