Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 28-01-2021 20:41

admin pisze:
27-01-2021 17:48
Jutro na konferencji w podsumowaniu 2020 roku znów usłyszymy od prezydenta, że cenę śmieci udało się obniżyć z 18 na 26 złotych od osoby :)
I zgadłem :)
Prezydent wyraźnie dzisiaj powiedział, że cena śmieci spadła od nowego roku o 3-6 zł w porównaniu do roku 2020. Podobnie dla Leliwy.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 29-01-2021 18:04

Dzisiaj w Leliwie cały czas trąbią o obniżce, a wypowiada się jakiś kierownik z UM, dodam ze osoby z zewnątrz nabierają się, że w Tarnobrzegu mamy obniżkę cen śmieci, tylko ten Pan zapomniał powiedzieć najważniejsze, tj. o renegocjowaniu umowy na niekorzyść mieszkańców Tarnobrzega. Dobry chwyt reklamowy! Jak to się ma do cen w Stalowej Woli i Sandomierza? Trąbimy o sukcesie, którego nima! Manipulacja

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 29-01-2021 18:48

Od 30 stycznia ponownie rusza PSZOK

Od 30 stycznia 2021 roku zostanie ponownie uruchomiony Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) czyli miejsce, w którym mieszkańcy Tarnobrzega w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie odpady komunalne.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowany jest w Tarnobrzegu, przy ul. Rusinowskiego 1 i przyjmuje odpady komunalne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 17.00, a w sobotę od godz. 8.00 – 14.00. W dni ustawowo wolne, PSZOK jest nieczynny.

Odpady na terenie PSZOK-u można deponować wyłącznie w obecności upoważnionego pracownika obsługującego PSZOK oraz wyłącznie w godzinach otwarcia PSZOK. Na terenie PSZOK znajduje się również Kącik Rzeczy Używanych i Punkt Napraw.

_____________________
To materiał z Leliwy.
https://leliwa.pl/tarnobrzeg-mniej-za-smieci/

Z obniżką jest jak z promocjami na "black friday" i podobne okazje. Najpierw podwyżka po to, żeby wykazać obniżkę, a końcowa cena i tak jest wyższa niż była :) Od kiedy 26 to mniej niż 18 sprzed roku :?:

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: jamWilhelm » 29-01-2021 20:27

czy punkt naprawy to Jantar, który jest tuż obok?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 29-01-2021 22:55

Chyba nie, ale też jestem ciekaw jak to funkcjonuje. Miejsce gdzie coś leży i można sobie wziąć to bardzo dobry pomysł. Zdarzyło mi się czasem coś zebrać spod śmietnika, nawet jeśli nie do wykorzystania w całości, to na elementy. Ale jak wygląda punkt napraw - jeszcze nie wiem.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 28-03-2021 18:54

Parę razy pojawiał się na forum temat podrzucania śmieci do kontenerów przy blokach przez osoby, które nie mieszkają w okolicy. Problem się zdarza, wczoraj widziałem np. wyładowywanie śmieci z auta z numerami RST. Ale jeśli ktoś mieszka w Tarnobrzegu, to czy wrzucanie śmieci do śmietnika w innej okolicy jest zakazane? Czytam sobie nową uchwałę i nie znalazłem takich ograniczeń. Czyli można?

http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczn ... 164434.pdf

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 28-03-2021 20:23

admin pisze:
28-03-2021 18:54
Parę razy pojawiał się na forum temat podrzucania śmieci do kontenerów przy blokach przez osoby, które nie mieszkają w okolicy. Problem się zdarza, wczoraj widziałem np. wyładowywanie śmieci z auta z numerami RST. Ale jeśli ktoś mieszka w Tarnobrzegu, to czy wrzucanie śmieci do śmietnika w innej okolicy jest zakazane? Czytam sobie nową uchwałę i nie znalazłem takich ograniczeń. Czyli można?

http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczn ... 164434.pdf
No proszę.
Sam znam dwie osoby, które przyjeżdżają do pracy w Tarnobrzegu ze Stalowej Woli.
U nas śmietniki otwarte na oścież.
Wczoraj wynosiłem zmieszane do wolnostojącego kubła około 14.
Przed 16 po porządkach zebrałem plastiki i szkoło.
Przy kubłach przeżyłem szok, gdyż w ciągu niespełna dwóch godzin nie tylko zapełniono kubeł tak, że nie można było zamknąć pokrywy ale jednocześnie pojawiło się tyle plastików, że starczyłoby pewnie na kolejny kubeł na plastiki.
Kilka reklamówek i kolejne kilka worków wypełnione plastikami.
Mam poważne wątpliwości, że taka ilość pochodziła z bloków.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 28-03-2021 20:26

Ok, ale jest to dozwolone?
A może nawet bardziej dla miasta korzystne?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 28-03-2021 20:50

Przede wszystkim mieszkańcy płacą stałą należność (...) Mogą otrzymać dowolna liczbę worków na śmieci i wyrzucić dowolna ilość odpadów bez obaw, że będą musieli więcej za nie płacić. Wszelkie odpady kłopotliwe mieszkańcy mogą wywieźć do PSZOK- a. Tam prowadzący przyjmuje nieodpłatnie od mieszkańców Gminy różne odpady – książki, opakowania, meble, opony, niewielkie ilości gruzu, sprzęt elektryczny i elektroniczny, pralki, komputery, telewizory.
http://www.tarnobrzeg.pl/dla-mieszkanca ... -odpadami/

W Regulaminie jest mowa o MIESZKAŃCACH.
Osoba na numerach RST raczej nie jest MIESZKAŃCEM.
Ba!
Powiem więcej.
W PSZOKU zapisują imię, nazwisko, adres, wagę oddawanych rzeczy a nawet numer rejestracyjny samochodu, którym się przyjechało.
Więc nie wolno.
C.B.D.U.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 28-03-2021 20:58

Cały czas nie chodzi mi o ludzi spoza Tarnobrzega, ale ludzi "z domków" wożących rzekomo śmieci do śmietników przyblokowych.
Spoza Tarnobrzega - jasna sprawa, niech wyrzucają u siebie. Ale wyrzucanie do innego śmietnika na terenie miasta nie wydaje się zabronione.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 28-03-2021 21:15

admin pisze:
28-03-2021 20:58
Cały czas nie chodzi mi o ludzi spoza Tarnobrzega, ale ludzi "z domków" wożących rzekomo śmieci do śmietników przyblokowych.
Spoza Tarnobrzega - jasna sprawa, niech wyrzucają u siebie. Ale wyrzucanie do innego śmietnika na terenie miasta nie wydaje się zabronione.
No ale po co skoro w Regulaminie jak byk stoi, że "mieszkańcy płacą stałą należność, niezależną od ilości śmieci i bezpłatne oddawanie odpadów w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mogą otrzymać dowolna liczbę worków na śmieci i wyrzucić dowolna ilość odpadów bez obaw, że będą musieli więcej za nie płacić. Wszelkie odpady kłopotliwe mieszkańcy mogą wywieźć do PSZOK- a."

Po co więc wywozić pod bloki?
Ja wiem, że jest to wygodne zabrać rano z domu jak się jedzie jedzie do pracy w mieście w jakiejś tam instytucji jeszcze zipiącej w tym byłym województwie i po pracy wyrzucić na pierwszym lepszym osiedlu w drodze do domku ale PO CO?
Ach!
Chyba, że ktoś ma jeden kubeł a produkuje znacznie więcej wiec żeby mu nie walały się przy ogrodzeniu.
Tak, to może być odpowiedź.
A czy jest zabronione?
Jak pamiętam w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej jak byk stoi, że śmietniki osiedlowe są dla spółdzielców.
Więc mieszkańcom domków NIE WOLNO.
C.B.D.U.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 30-03-2021 14:55

dino pisze:
28-03-2021 21:15
Jak pamiętam w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej jak byk stoi, że śmietniki osiedlowe są dla spółdzielców.
Zgadza się regulaminy spółdzielni regulują tą sytuację. Na przykład do altany śmieciowej X przypisane są bloki A, B, C, D, ,,,, a do altany śmieciowej Y bloki np. E, F, G, H ......... Związane to jest z liczbą mieszkańców, wielkością altany itp. Jednak chyba nie ma nic o "mieszkańcach domków" w tych regulaminach.
dino pisze:
28-03-2021 21:15
Więc mieszkańcom domków NIE WOLNO.
Generalnie nie tyle co nie wolno co nie powinno się tego robić. Tak jak @admin pisał nie jest to zabronione. I tutaj jedyna "broń" spółdzielni mieszkaniowych to powiększenie altan śmieciowych i ich zamknięcie z rozdaniem kluczy tylko mieszkańcom przypisanym do danej altany. Wtedy na podstawie monitoringu można wychwytywać tych co podrzucają śmieci nie do kubła w altanie tylko pod altanę. I tutaj mamy odczynienia "zaśmiecaniem miejsca publicznego" a wtedy już zarówno Straż Miejska jak i Policja mogą karać mandatami.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 30-03-2021 16:17

News około śmieciowy dość istotny pojawił się na stronie miasta.
Komunikat dotyczący funkcjonowania PSZOK-ów

Uprzejmie informujemy, że od dnia 01.04.2021 r. będą funkcjonowały trzy PSZOKI na terenie miasta Tarnobrzega. Są one zlokalizowane na ul. Rusinowskiego 1, Fabrycznej 8 oraz Sienkiewicza 171.

PSZOKI funkcjonują od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, zaś w sobotę od 8.00 do 14.00.

W Wielką Sobotę (03.04.2021 r.), PSZOKI będą zamknięte.
źródło: http://www.tarnobrzeg.pl/aktualnosci/ko ... ,2896.html

A więc będą 3 PSZOKI:
1) Rusinowskiego 1 - obecny PSZOK pod "Grzybem"
2) Fabryczna 8 - okolica WORD, Mrówka, Kameleon
3) Sienkiewicza 171 - Mokrzyszów za wiaduktem po lewej stronie w stronę Stalowej Woli

Ruch w dobrym kierunku bo sam obserwuję jaki jest problem z "gabarytami" pod altanami. Nikt tego nie przestrzega. Nikt nie zna zasad jak te gabaryty wywozić i kiedy można zostawić przy altanie.

Inna sprawa to brak prawidłowej segregacji śmieci. Tutaj chyba trzeba by sporej akcji edukacyjnej.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: zbyry » 30-03-2021 16:56

@Dzanek słuszna uwaga z edukacją. Dodałbym do tego kosze czy w parkach, lasach, te zlokalizowane przy blokach, alejkach, po prostu ogólnodostępne z podziałem takim, jaki ma miejsce u naszego zachodniego sąsiada, kosz okrągły czy dookulny z podziałem na "asortyment śmieciowy" według schematu: papier, plastik, metale, odpady bio i inne. Nawet podczas segregacji śmieci istnieje TKW czyli techniczny koszt wytworzenia np 1 kg śmieci w postaci plastiku itd przeznaczonego na recykling, utylizację, składowanie. Gdyby do tego zaimplementować rozwiązania leanowkie i Six Sigma i wprowadzić komponenty optymalizujące w obrębie pracy i ciągu linii produkcyjnych na bazie Industry 4.0, to nie ma takiej siły, że ceny musiałyby spaść. Edukacja tak, ale też inwestycje w linie produkcyjne i tabor. Są takie dwie firmy w obrębie Mielca, które procesowo są dobrze poukładane i zajmują się odpadami właśnie w taki sposób. Da się.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: A1313 » 30-03-2021 17:10

zbyry pisze:
30-03-2021 16:56
@Dzanek słuszna uwaga z edukacją. Dodałbym do tego kosze czy w parkach, lasach, te zlokalizowane przy blokach, alejkach, po prostu ogólnodostępne z podziałem takim, jaki ma miejsce u naszego zachodniego sąsiada, kosz okrągły czy dookulny z podziałem na "asortyment śmieciowy" według schematu: papier, plastik, metale, odpady bio i inne. Nawet podczas segregacji śmieci istnieje TKW czyli techniczny koszt wytworzenia np 1 kg śmieci w postaci plastiku itd przeznaczonego na recykling, utylizację, składowanie. Gdyby do tego zaimplementować rozwiązania leanowkie i Six Sigma i wprowadzić komponenty optymalizujące w obrębie pracy i ciągu linii produkcyjnych na bazie Industry 4.0, to nie ma takiej siły, że ceny musiałyby spaść. Edukacja tak, ale też inwestycje w linie produkcyjne i tabor. Są takie dwie firmy w obrębie Mielca, które procesowo są dobrze poukładane i zajmują się odpadami właśnie w taki sposób. Da się.
a może nauczyć tego, że jak się taszczy na wycieczkę pieszą czy rowerową,napoje, jedzenie i masę innych odpadków, to można to zabrać z powrotem. Mniej już waży.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: zbyry » 30-03-2021 17:20

@A1313 mi tego nie musisz tłumaczyć bo tak robię ale fakt, przydałoby się innym. Kiedyś jak widziałem śmieci to worek na rękę czy co tam miałem i pozbierałem, nie potrzebowałem zorganizowanych akcji, gdzie gremialnie zbierano śmieci. Po ostatniej podwyżce odechciało się skutecznie, choć rzecz jasna jak nie śmieciłem tak nie śmiecę.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: A1313 » 30-03-2021 17:28

Jak widzę małe kosze na śmieci, gdzie ktoś włożył plastikowa butelkę to się zastanawiam czy trzeba skończyć Harward by wpaść na to że można taka butelkę zgnieść i zakręcić.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 30-03-2021 18:43

Trzy PSZOKi to bardzo dobra informacja, zostaje jeszcze zmiana nawyków.
Chociaż z drugiej strony... zdarzało mi się coś podbierać ze śmietnika w ramach reuse, recycle, repair, a z PSZOKa jeszcze nie próbowałem.
Ale były pomysły na punkty reperacji sprzętu i jakiejś lamusowni. Szkoda by było z tego całkiem zrezygnować.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 30-03-2021 19:42

zbyry pisze:
30-03-2021 16:56
@Dzanek słuszna uwaga z edukacją.
Temat rzeka ... Na początek kilka pomysłów oznaczeń przy pojemnikach na śmieci. Może tabliczki albo naklejki np. takie: https://allegro.pl/oferta/naklejki-na-k ... 9787517609 ?

Sam nie wiem byle by to rzucało się w oczy. Oczywiście to są bardzo uproszczone opisy bo zasady segregacji są dużo szersze i chcąc to robić w 100% dobrze trzeba by przy każdym "śmieciu" przeglądać broszurę w formacie A3.

Przykładowe skrócone wersje napisów:
- Przy pojemniku NIEBIESKIM jakaś duża tabliczka WRZUCAJ TYLKO PAPIER;
- Przy pojemniku ZIELONYM tabliczka WRZUCAJ TYLKO SZKŁO;
- Przy pojemniku ŻÓŁTYM tabliczka WRZUCAJ TYLKO PLASTIK i TWORZYWA SZTUCZNE;
- Przy BRĄZOWYM koszu/kuble na ODPADY BIO informacja by wrzucać odpady bez worków/reklamówek foliowych tylko ich zawartość a worek brudny wrzucić trzeba do pojemnika CZARNEGO czyli do OPDPADÓW ZMIESZANYCH;
- Przy pojemniku CZARNYM tabliczka SPRAWDŹ CZY NA PEWNO NIE WRZUCASZ SZKŁA, PLASTIKU,BIO ........

Przy każdej altanie śmieciowej INFORMACJA DUŻĄ CZCIONKĄ z terminami odbioru tzw. GABARYTÓW. Oczywiście z instrukcją, że tego typu odpad należy wynieść pod altanę dzień przed datą odbioru + NAMIARY NA WSZYSTKIE PSZOK-i z godzinami ich otwarcia. Pasuje też dodać informację o możliwości ukarania osób wyrzucających GABARYTY niezgodnie z przepisami.

Być może konieczne jest utworzenie "Straży Śmieciowej" by upominała i w razie recydywy karała ? Mam wrażenie, że mieliby dużo pracy. Patrole, kontrole monitoringu, edukacja itd.;
A1313 pisze:
30-03-2021 17:10
a może nauczyć tego, że jak się taszczy na wycieczkę pieszą czy rowerową,napoje, jedzenie i masę innych odpadków, to można to zabrać z powrotem. Mniej już waży.
Kulturę osobistą się posiada albo nie. Można się jej nauczyć ale niestety pomimo mojego optymistycznego nastawienia mam wrażenie, że nieliczni chcą pracować nad sobą. Dla mnie takie wyrzucanie śmieci jest niedopuszczalne i na 200% nie wyrzucę nic w taki sposób. Prędzej zbiorę kilka śmieci z otoczenia.

I teraz moje jedno osobiste spostrzeżenie o grupie, która strasznie w kwestii śmiecenia mnie irytuje ...... Chodzi o osoby PALĄCE PAPIEROSY. Nie wiem czy tylko ja mam takie obserwacje ale tyle razy widzę jak ktoś otwiera paczkę fajek z foli i "jeb na ziemie" tą folię. Wyciąga to sreberko z paczki góry i "jeb na ziemię". Skończy palić papierosa i "jeb na ziemię" filtr często nadal się palący. Skończy mu się paczka fajek i "jeb na ziemię" puste opakowanie. Oczywiście znam też palących, którzy zachowują kulturę osobistą jednak większość wygląda na osoby, które kultury osobistej po prostu nie mają za grosz.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 30-03-2021 21:54

Dzanek pisze:
30-03-2021 19:42

Być może konieczne jest utworzenie "Straży Śmieciowej" by upominała i w razie recydywy karała ? Mam wrażenie, że mieliby dużo pracy. Patrole, kontrole monitoringu, edukacja itd.;
W przypadku osiedli domów wielorodzinnych segregacja to fikcja. Czysta fikcja. Tak jak fikcją jest egzekucja prawa w tym zakresie. Gdyby tylko jedna osoba za to została ukarana to na pewno media by temat podniosły.

Słowo-klucz: karanie.

W realiach Polski - niemożliwe do wykonania. Dlatego też 99% oświadcza, że sortuje kiedy w rzeczywistości pewnie nie jest to nawet 10%.

To dokładnie to samo co z właścicielami psów. Niby mają obowiązek sprzątania psich wychodków a mimo to ponad 90% tego nie robi.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ