Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
nikto
Posty: 116
Rejestracja: 04-01-2018 10:01

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: nikto » 20-05-2020 19:03

Może i nie pomoże ale na pewno da do myślenia

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: zbyry » 20-05-2020 20:54

No to już teraz - kosy na sztorc!
A po co teraz? Poczekałbym na deser w postaci PFR i taryf za wodę, jeśli do transakcji dojdzie ;-) Nie bez kozery o tym piszę, gdyż jak dobrze pamiętam, wskaźnik ROS dla wodociągów w 2017 wynosił ok 0,9%, co oznacza, że na 1 zł sprzedaży przypadało przedsiębiorstwu 9 groszy zysku...z czego zatem spłacone zostanie zaciągnięte zobowiązanie plus odsetki i w czym zostanie zagwarantowana spłata? Bo o ile rzeczowe aktywa trwałe wydawałyby się w miarę stabilne, tak teraz nie są i nie będą. A nawet gdyby, oznaczałoby to, że w przypadku utraty płynności, nabywca akcji mógłby sięgnąć po zabezpieczenie w postaci środków trwałych, czyli je zlicytować/sprzedać. A taryfy to żywy pieniądz, jako tako przewidywalny, bo przecież rachunki trzeba płacić. Zostają odpisy amortyzacyjne, ale to też względnie, gdyż zysk trzeba wypracować, żeby być in plus.

A śmieci? PGK zostało sprzedane, granat pojawił się za prezydenta Mastalerza, odbezpieczony za prezydenta Kiełba, żeby teraz wybuchnąć a w moim odczuciu to dopiero pierwsza faza, bo nie było nawet rozprysku. Jeżeli władze centralne nie wdrożą jednolitych programów regionalnych podzielonych powiatowo na subregiony i nie powstaną lokalne punkty selektywnej zbiórki śmieci i nie wdrożone zostaną procesy regionalnych recyklingowni, to będziemy płacić jak za zboże, gdyż ktoś nam zawsze będzie ceny narzucał i rzeczywiście 100 zł to chyba nawet na "kilerowskie" waciki nie starczy :-)

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 20-05-2020 21:26

admin pisze:
20-05-2020 18:52
I na Stalową? To pomoże?
Na początek na Rzeszów do marszałkowni bo to rzekomo oni podwyższają opłaty, później większość ruszy na Warszawę bo to oni na to pozwalają.

Spalarnię odpadów proponowałem chyba już z rok temu. Do dzisiaj jak już zauważyliśmy w tym temacie toczą się rozmowy. Czwórmiasto nie jest w stanie wypracować projektu i przystapić do jego realizacji. Komuś z czwórmiasta musi na tym zależeć. Tajemnicą poliszynela jest to komu na tym zależy, O ile rozmowy rzeczywiście się toczą.

Rozumni i pamiętliwi wrócą do czasów likwidacji obiektu na Machowie i odpowiedzą sobie na pytanie komu i czemu miało to służyć.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 20-05-2020 22:53

A patrząc realnie na te stawki, możemy coś zrobić jako mieszkańcy i powinno to być wsparte szeroką akcją informacyjną, bo to naprawdę przekłada się na pieniądze.

Ograniczać ilość (a dokładniej wagę) odpadów na wszelkie możliwe sposoby.
- 1 tona odpadów zielonych to 507 zł! Kompostować najwięcej jak się da, zachęcać mieszkańców domów jednorodzinnych z działkami i ogrodami.
- 1 tona gabarytu to aż 1294 zł! A przecież część wyrzucanych sprzętów nadaje się do użytku. Przydałby się jakiś system wymiany, że ktoś może zabrać niezniszczony i bezpiecznie przechowywany mebel, drzwi, umywalkę itd. Gabarytów jest mniej, oszczędzamy wszyscy. Biorący zyskuje za darmo sprzęt, a dający satysfakcję, że nie wywala czegoś kosztownie na śmietnik, tylko przekazuje ekologicznie na reuse.
- odpady segregowane po 482 zł za tonę! Wiem, że to nieekologiczne, ale ile razy mniej waży plastik niż szkło? Oczywiście kwestia dotyczy butelek bezkaucyjnych, a sytuacja zmieni się jeśli wejdzie zapowiadana kaucja na plastik.
- poziom segregacji, na pewno wiele można poprawić, chociaż różnica w cenie odbioru już tak nie promuje odpadów segregowanych,
- w sobotę wywiozłem trochę nazbieranego złomu na skup. To ma sens. Nie tylko odciąża system zbioru odpadów, ale jeszcze coś za to płacą.
itd.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: alek » 20-05-2020 22:58

Żeby zmienić cenę z umowy w trakcie jej trwania trzeba tą zmianę uzasadnić. Musi to być wzrost kosztów niemożliwy do przewidzenia w momencie podpisywania umowy i nie zależny od wykonawcy. Ciekawe jakie były argumenty , bo podwyżka jest kolosalna. Jesteśmy w trudnej sytuacji , bo konkurencji nie ma żadnej . Mimo wszystko może warto było zaskarżyć propozycje MZK do UOKIK- u bo MZK działa z pozycji monopolisty. W przypadku negatywnej decyzji możnaby było ją zaskarżyć do sądu. Ciekawe też jak wysoka kara groziła za zerwania umowy przez MZK w przypadku braku zgody na aneksowanie? Tak czy inaczej aneks został podpisany , pozostaje pytanie o stawki.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 20-05-2020 23:19

Za Mastalerza obowiązywał sprzeciw radcowski, teraz chyba nie obowiązuje. Albo też może mylę pojęcia. 🙂
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 21-05-2020 07:43

Ograniczać ilość (a dokładniej wagę) odpadów na wszelkie możliwe sposoby.

Jest to NIEREALNE.
W sobotę byłem w szoku ile sąsiedzi wynieśli do kubłów. Na koniec nie zmieściły się pieluchy po bąbelku i dopiero w poniedziałek pani sprzątająca umieściła je w kuble w jakiś nieznany mi sposób ;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 21-05-2020 12:04

Dlaczego nie działa instalacja w Machowie, w której udziały ma Tarnobrzeg?

Czy my naprawdę mamy takich głupich ludzi?

Czy tak bardzo bogatych, że wszystko im jedno? oni mają, a reszta się nie liczy.


Przecież zapowiadane podwyższki doprowadzą do ucieczki ludzi z tego miasta! Ludzie będą się wymeldowywać z miasta. Dlaczego ja jako mieszkaniec Tarnobrzega mam sponsorować tańsze śmieci mieszkańców Stalowej Woli? BO JESTEM GORSZY, BO MIESZKAM W TARNOBRZEGU?

Kto do tego doprowadził, winnych nie ma, najlepiej zgonić na Marszałka, ale winni są tu na miejscu w Tarnobrzegu. Jak oni mogą rano sporzeć w lustro.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: norweski_leśny » 21-05-2020 13:30

TSS pisze:
21-05-2020 12:04
Dlaczego nie działa instalacja w Machowie, w której udziały ma Tarnobrzeg?

Czy my naprawdę mamy takich głupich ludzi?

Czy tak bardzo bogatych, że wszystko im jedno? oni mają, a reszta się nie liczy.


Przecież zapowiadane podwyższki doprowadzą do ucieczki ludzi z tego miasta! Ludzie będą się wymeldowywać z miasta. Dlaczego ja jako mieszkaniec Tarnobrzega mam sponsorować tańsze śmieci mieszkańców Stalowej Woli? BO JESTEM GORSZY, BO MIESZKAM W TARNOBRZEGU?

Kto do tego doprowadził, winnych nie ma, najlepiej zgonić na Marszałka, ale winni są tu na miejscu w Tarnobrzegu. Jak oni mogą rano sporzeć w lustro.
Przecież nikt z tych co prywatyzował spółki miejskie, nie ma sobie nic do zarzucenia. Wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Jakby prezydent miał odwagę to wypowiedziałby tą umowę i ogłosił nowy przetarg. Obecnie odpady można przemieszać wszędzie, gdzie się tylko chce. Myślę że w cenie jaka nam zostanie zaproponowana spokojnie znalazłaby się firma chcąca to robić.
Instalacja w Machowie działa. Skończyło się chyba na tym, że Marszałek uchylając decyzję, nie miał racji. Ale kto to teraz będzie pamiętał jak firmę z rynku lokalnego skutecznie usunięto i w Stalowej mogą płacić za śmieci 13 zł a w całej okolicy powyżej 20.
Mam nadzieję, że radny który zadeklarował skierowanie sprawy do odpowiednich służb nie odpuści. Będą powtarzał jak mantrę: Niech Stalowa sama sobie płaci za upadłego trupa w postaci MZK.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 21-05-2020 16:52

Sprawę wzrostów cen śmieci podjął TN.
Pojawiają się pierwsze przymiarki - od lipca 24 albo nawet 30 zł od osoby za śmieci segregowane.

Woda+ścieki w planach za 15 zł/m3, śmieci w ciągu 2 lat z 6 na 30 zł, podwyżka podatku od nieruchomości, grzebanie na cmentarzu o 100%, czego chcieć więcej? Ja już więcej nie chcę.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 21-05-2020 16:57

admin pisze:
21-05-2020 16:52
Sprawę wzrostów cen śmieci podjął TN.
Pojawiają się pierwsze przymiarki - od lipca 24 albo nawet 30 zł od osoby za śmieci segregowane.

Woda+ścieki w planach za 15 zł/m3, śmieci w ciągu 2 lat z 6 na 30 zł, podwyżka podatku od nieruchomości, grzebanie na cmentarzu o 100%, czego chcieć więcej? Ja już więcej nie chcę.


skandal, pozostaje tylko wymeldować część rodziny z miasta, bo to ekonomicznie jest kaput dla rodzin, chyba nie o to chodzi władzom miasta.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 21-05-2020 17:23

Woda+ścieki w planach za 15 zł/m3, śmieci w ciągu 2 lat z 6 na 30 zł,

Teraz płacimy w kasie spółdzielni ponad 700 zł.
A jeszcze w 2015 było to pięćset złotych z groszami.
Teraz poleci już na około 800 złotych.
Oj, w takim tempie wkrótce braknie tysiąc złotych na opłaty w kasie spółdzielni.

Do tego elektrownia i gazownia.
Ile wyjdzie?
Pewnie z 1 200 zł na miesiąc.
Samo mieszkanie.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: zbyry » 21-05-2020 19:53

Woda+ścieki w planach za 15 zł/m3, śmieci w ciągu 2 lat z 6 na 30 zł, podwyżka podatku od nieruchomości, grzebanie na cmentarzu o 100%, czego chcieć więcej? Ja już więcej nie chcę.
Po przeczytaniu artykułu w TN delikatnie mnie ruszyło. Ciekawi mnie to całe posiedzenie, które miało odbyć się w marcu w sprawie śmieci, zasygnalizowane wypowiedzią radnego Kalinki. Stwierdzenie o samobilansowaniu się śmieci, o którym wspomnieli radny i rzecznik UM nie ma sensu w tym momencie, ponieważ gdzieś w rachunku przepływów finansowych musiało nastąpić tąpnięcie, czyli w rachunku kosztów działań (ABC) "góra" widziała lawinowo rosnące koszty, a wskaźnik płynności finansowej przyjmować musiał coraz gorszą wartość, cudów nie ma. No to wyrównanie narzutami cenowymi w kogo? W mieszkańców i jak słusznie zauważył norweski_leśny, ratowanie MZK.

Miała być na Machowie w nieistniejącym EC spalarnia metodą pirolizy. Temat funkcjonował w latach 2006 - 2009. Teraz też się mówi o spalarniach ale nie metodą pirolizy bo za duże koszty, a - i to interesujące - niewielkimi nakładami w ciepłowniach napędzanych węglem, tylko trochę trzeba zmienić technologię rusztowin w kotle. Była EC Machów, były Olendry i tu się zgadzam z @encore.

15 zł za m3 wody, obecnie mamy 10,06 zł netto. Czyli wzrost o 1/2. Niestety nie wiem, czy ta planowana taryfa to już po kalkulacjach z PFR, ale jeżeli z tej transakcji nic nie wyjdzie, to czy stawka na poziomie 15 zł wzrośnie również do góry w takim narzucie? Gminy w zdecydowanej większości nie prowadzą rachunku kosztów działań na własnym poziomie, ani tym bardziej w oparciu o związki choćby celem monitu śmieci. Potem stolice województw i centrala robią tak, a nie inaczej.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 21-05-2020 22:40

Te prawie 15zł/m3 to ma być brutto. Ciężko już liczyć wzrosty, bo nie wiadomo od kiedy, jak cały czas rośnie. Tak, taryfa po kalkulacjach, a wypłynęło (nomen omen) po interpelacji radnego Kalinki: https://www.tarnobrzeg.info/2020/03/26/ ... -15-zl-m3/
dino pisze:
21-05-2020 07:43
Ograniczać ilość (a dokładniej wagę) odpadów na wszelkie możliwe sposoby.

Jest to NIEREALNE.
Jakby się rzeczywiście spiąć zbiorowym wysiłkiem to by się dało sporo zrobić w temacie. Ale to trochę zamknięte koło. Jak czteroosobowej rodzinie przyjdzie płacić 120 zł miesięcznie za odbiór odpadów, to jak przyjmą zachęty do ograniczenia? Raczej będzie postawa - płacę taki majątek, to niech biorą śmieci, wszystkie jak leci, ile by nie było. Uwaga: według nowej ustawy stawka za niesegregowane ma być minimum 2 razy wyższa, czyli na nasze warunki pewnie 50-60 zł.

W sumie się nie dziwię władzom miasta, że taki temat trzymali w tajemnicy przez prawie 2 miesiące, że nie znalazł się ochotnik, żeby wyjść do ludzi i powiedzieć jak sytuacja wygląda. Akurat trafiłem na konferencję z 26 marca, czyli dzień po tym jak prezydent podpisał aneks. Co usłyszeliśmy w trakcie konferencji?
"Konferencja dzisiaj live jest jednak niezbędna, jest potrzebna, po to żebyśmy wiedzieli, co przed nami, co jest dzisiaj dla nas najważniejsze."


Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 22-05-2020 11:47

Z informacji na nd24 wynika ze śmieci od lipca ideą górę o 50%. Czyli z 18 do 27 zł za segregowane. Według Celebryty PDB nie było innej możliwości. To ja się pytam teraz, dlaczego to było ukrywane od marca ? Dlaczego dopłacamy do interesu aby stalowa miała niższe ceny? Dlaczego PDB myśli jak sołtys podlaskiej wsi (nie urażając mieszkańców Podlasia) jak chce być prezydentem to niech zasłuży na jego miano i weźmie odpowiedzialność na siebie i znacznie działać. Ma chyba już czas na to bo raczej zrobił zdjęcie z każdym sklepikarzem i mieszkańcem miasta.

marabut
Posty: 81
Rejestracja: 17-03-2016 16:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: marabut » 22-05-2020 12:50

Woda+ścieki w planach za 15 zł/m3, śmieci w ciągu 2 lat z 6 na 30 zł,

Teraz płacimy w kasie spółdzielni ponad 700 zł.
A jeszcze w 2015 było to pięćset złotych z groszami.
Teraz poleci już na około 800 złotych.
Oj, w takim tempie wkrótce braknie tysiąc złotych na opłaty w kasie spółdzielni.

Do tego elektrownia i gazownia.
Ile wyjdzie?
Pewnie z 1 200 zł na miesiąc.
Samo mieszkanie.
A co mają powiedzieć ci, których nie stać na zakup mieszkania i wynajmują? do tych ok. 1200zł doliczyć jeszcze odstępne w granicach 500-700zł (bo takie ceny w Tbg są)... Tragedia. Szczerze mówiąc, mnie odechciewa się żyć... Jak to ktoś kiedyś powiedział, najlepiej być patologią - wtedy wszystko się dostaje i należy...

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: cenzor » 22-05-2020 12:53

Dla mnie szokująca jest polityka informacyjna magistratu. W czasie gdy tarnobrzeski magistrat okraszał ławki napisami "zostań w domu", jednocześnie PDB chwalił się ogromem zdjęć jak osobiście rozdawał maseczki i inne materiały sanitarne zapominając o tak istotnej kwestii dla nas mieszkańców jak kilkudziesięcio procentowy wzrost opłat dla nas wszystkich. Znów był zbyt zajęty pozowaniem do zdjęć? Ciekawe jak była skonstruowana umowa odnośnie kar za zerwanie umowy z TBG , czy w ogóle takie coś było?

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 22-05-2020 13:05

Nie fair wobec mieszkańców miasta Tarnobrzeg - jestem zbulwersowany.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 25-05-2020 20:36

No i jest: Śmieci segregowane – 30 zł, niesegregowane – 60. W piątek radni będą głosować nad horrendalną podwyżką cen. To już chyba nawet w stolicy województwa jest mniej bo 27

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 25-05-2020 20:52

Czyżby za mało śmieci się pojawiało na nielegalnych wysypiskach?

Decyzja podjęta przez radnych na podstawie warunków finansowych dyktowanych przez formalnego monopolistę przy wsparciu tzw samorządu oraz rządu może prowadzić tylko do jednego wniosku.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ