Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 18-05-2020 19:31

Wydawało się że chwilowo mamy "spokój". Co prawda cena śmieci segregowanych wzrosła z 6 na 18 zł od osoby, ale do końca umowy uda się coś wymyślić. Słyszeliśmy zapowiedzi o współpracy z FCC (której miasto jest współwłaścicielem) w sprawie naszego RIPOKa, słyszeliśmy też o nawiązaniu współpracy z sąsiednimi gminami. Od jakiegoś czasu nie słyszymy zapowiedzi, nie słyszymy też o możliwych kolejnych problemach. Znów można się jednak o nich dowiedzieć pośrednio z interpelacji radnych, którzy czasem wiedzą więcej.

7 maja radny Damian Szwagierczak złożył wniosek w sprawie propozycji MZK Stalowa Wola dotyczącej proponowanej zmiany umowy z 31 grudnia 2018 roku. Radny sugeruje skierowanie wniosku do Sądu Administracyjnego o postępowanie w celu ustalenia czy MZK Stalowa Wola nie nadużywa pozycji dominującej.

Co dokładnie pisze radny we wniosku?

"... aneks przygotowany przez MZK Stalowa Wola stawia Prezydenta Miasta Tarnobrzega w bardzo niekomfortowej sytuacji, mianowicie nie przyjęcie aneksu skutkować będzie zerwaniem w/w umowy, co będzie następstwem niemożliwość wywożenia odpadów z terenu gminy, lub też konieczność podpisania umowy, która obciąży bezpośrednio mieszkańców miasta". (pisownia oryginalna).

Radny wspomina również o "różnych standardach stosowania opłat uzależnione od tego, której gminy opłaty dotyczą".

Odpowiedzi na wniosek radnego jeszcze nie ma, a o szczegóły zaproponowanego aneksu pytam niniejszym w Urzędzie Miasta.
Wkrótce więcej szczegółów, zakładam.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 18-05-2020 20:26

Czyli zaczyna się maraton.
Może dlatego, że w Stalowej od stycznia też drożej?

Obecnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych płacą 6 złotych za segregowane odpady i 12 za niesegregowane. Po podwyżce zapłacą odpowiednio 13 i 26 złotych. Rodziny objęte Kartą Dużej Rodziny będą posiadały dwuzłotową zniżkę.

To i tak tanio - przekonują w urzędzie miasta, porównując stawki jakie będą obowiązywać w Nisku - 24,60 złotych, w Rzeszowie - 20 złotych czy w Tarnobrzegu - 18 złotych. Średnia opłata komunalna za śmieci w kraju waha się od 22 do 25 złotych za osobę. Po zmianie stawek wymagane jest również, by przedsiębiorcy segregowali odpady na pięć frakcji do pojemników bądź worków.

https://echodnia.eu/podkarpackie/w-stal ... 1-14603129
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 18-05-2020 22:32

A jeszcze nie tak dawno bo parę lat temu, dzięki planowanej sortowni/spalarni odpadów to my mogliśmy rozdawać karty i dyktować ceny. Ale oczywiście jak to bywa w naszym mieście nie ma zgody i udać sie nie może. Teraz trzeba płacić i płakać, bo alternatywy nie ma ... Bo oczywiście nie można z okolicznymi gminami na terenach poprzemysłowych takiej inwestycji wykonać (chociaz to chyba już za późno) ponieważ pewnemu lokalnemu celebrycie może to strącić koronę z głowy.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: norweski_leśny » 19-05-2020 08:59

Jakakolwiek podwyżka cen śmieci w tym momencie jest tylko i wyłącznie ratowaniem upadłego trupa w sąsiednim mieście (mam na myśli MZK Stalowa Wola, które jakby działało rynkowo to już by było wyprzedawane). Ceny paliwa są najniższe o kilku lat, płace praktycznie staną w miejscu przez powstały kryzys, rynek pracownika właściwie zniknie na jakiś czas, a Ci będą robić podwyżkę. Jak sobie przez nietrafione inwestycje narobili problemów to niech teraz Stalowa ratuje trupa a nie wszystkie sąsiednie samorządy będą go finansować. Niech w Stalowej zrobią logiczną cenę za śmieci, która powinna wynosić ok 15 zł (a biorąc pod uwagę ukryty dług miasta względem MZK to spokojnie powyżej 20 zł), a nie my płacimy za to, że w Stalowej mają tanio.
Spalarnia w naszym regionie jest koniecznością. Jednak przy istniejącym układzie nie będzie miało znaczenia, posiadanie przez nas idealnego terenu pod taką inwestycję. Powstanie ona w Stalowej. Zresztą prezydent sąsiedniego miasta już się wypowiadał w tej kwestii, a on jak chce to ma (nawet wbrew logice). Mięliśmy swoją szansę ale jak to u nas bywa całkowicie ją przespaliśmy.
Inna sprawa, że przez kryzys inwestycja taka nie ma już szans powodzenia bo żaden z okolicznych samorządów się na to nie zrzuci przez brak funduszy. Jedyna nadzieja to prywatny kapitał.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 19-05-2020 14:48

W Nisku opłata 24,60 zł od osoby za odpady segregowane wydaje się być sporą kwotą biorąc pod uwagę fakt bliskości Stalowej Woli. Skoro u Nich jest taka opłata to można się obawiać, że u Nas będzie kwota wyższa. Tylko o ile ?? 25-30zł od osoby za segregowane odpady ?
Zmiany cen nastąpiły ze względu na narzucone odgórnie, ministerialne przepisy. Na kwotę odbioru odpadów w 2020 roku w Gminie Nisko składają się następujące opłaty: opłata marszałkowska – 9 zł; opłata za składowanie odpadów – 6 zł; opłata za odbiór śmieci przez MZK Nisko – 4,5 zł; opłata pokrywająca koszty odbioru zastępczego w 2019 roku – 4,10 zł; opłata administracyjna – 1 zł.
źródło: https://www.nisko.pl/aktualnosci/2491-k ... -za-odpady

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 19-05-2020 16:45

Prezydent Podpisał Aneks Do Umowy Śmieciowej

Wydawało Wam się, że to już koniec podwyżek cen śmieci? Tak, wydawało Wam się. Chociaż Prezydent Dariusz Bożek podpisał aneks do umowy z MZK Stalowa Wola już w marcu, mi też do wczoraj tak się wydawało. Trafiłem jednak na wniosek radnego Damiana Szwagierczaka, z propozycją skierowania do Sądu Administracyjnego wniosku o postępowanie w celu ustalenia czy poprzez wymagane podpisanie aneksu MZK Stalowa Wola nie nadużywa pozycji dominującej. Radny wspomina również o “różnych standardach stosowania opłat uzależnione od tego, której gminy opłaty dotyczą”.

O to co wynika z podpisania aneksu i czego możemy się spodziewać w przyszłości spytałem rzecznika prasowego UM, P. Wojciecha Lisa.

Jaką zmianę warunków zaproponował MZK Stalowa Wola?

MZK w aneksie podniosło kwoty za zagospodarowanie frakcji odpadów, powołując się na drastyczne wzrosty kosztów zagospodarowania, obejmujące zmianę minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrost opłaty marszałkowskiej, wzrost opłat za przekazanie do unieszkodliwienia (m.in. termicznego przetwarzania) odpadów preRDF.

Czy proponowany aneks wpływa na kolejną podwyżkę opłat za odbiór śmieci dla mieszkańców?

Aneks wpływa na wysokość miesięcznych faktur, a tym samym na potencjalną wysokość opłaty od mieszkańca. Ustawa wprost stanowi, iż system powinien się samobilansować.

Jakie będą konsekwencje jeśli odrzucimy propozycję podpisania aneksu i w jakim pojawią się terminie?

Aneks został podpisany w dniu 25 marca br., a wejdzie w życie z dniem 1 lipca br. W przypadku nie podpisania aneksu, doszłoby do zerwania umowy a Gmina Tarnobrzeg nie miałaby zabezpieczonego odbioru odpadów. Czyli mielibyśmy powtórkę z marca 2018.

Z tego co pamiętam Prezydent Bożek zapowiadał na początku kadencji współpracę w tym temacie z sąsiednimi gminami i starania na rzecz uruchomienia naszego RIPOKa, we współpracy ze spółką FCC, której Tarnobrzeg jest współwłaścicielem. Przed końcem okresu obowiązywania umowy z MZK chcieliśmy wypracować lepsze rozwiązania na przyszłość. Czy przez ostatnie 1,5 roku udało się wypracować jakieś nowe rozwiązania w tym temacie, albo pojawiały się nowe pomysły na zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Tarnobrzeg?

Gmina Tarnobrzeg w celu kompleksowego rozwiązania problemu z zagospodarowania opadów oraz stworzenia w przyszłości ekonomicznego i skutecznego systemu zabierania i zagospodarowania odpadów, przygotowała koncepcję przebudowy systemu odpadowego w gminie i na tej podstawie prowadzi działania dwutorowo.

Pierwszy aspekt i kierunek działań dotyczy rozbudowy systemu wiat w mieście oraz przejęcia przez Gminę istniejących wiat od innych właścicieli w zabudowie wielorodzinnej, a także wyposażenia wszystkich wiat w jednolite pojemniki do odbioru odpadów. Zadanie to będzie realizował RDM Sp. z o.o lub spółka celowa powołana przez Gminę. Gmina przejmie 112 istniejących wiat oraz docelowo dobuduje ok. 70 nowych wiat w tym 28 wiat tzw. półpodziemnych. Pozwoli to obniżyć koszty odbioru odpadów, usprawnić sam odbiór i spełniać przez Gminę rosnące z roku na rok wymogi dotyczące poziomu odzysku i recyklingu odpadów. W celu realizacji tego aspektu budowy systemu gospodarki odpadami Gmina Tarnobrzeg a konkretnie Rejon Dróg Miejskich Sp. z o.o złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie na kwotę 11 mln zł. Wniosek czeka na rozpatrzenie.

W celu usprawnienia odbioru odpadów Gmina Tarnobrzeg rozbuduje ponadto w przyszłości istniejący PSZOK oraz utworzy co najmniej jeden dodatkowy PSZOK z rampą.

Drugim aspektem kompleksowego rozwiązania problemu odpadów jest kwestia ich zagospodarowania, a w zasadzie ograniczenia w przyszłości lawinowo rosnących kosztów zagospodarowania. W celu powstrzymania wzrostu kosztów zagospodarowania Gmina Tarnobrzeg zamierza założyć wspólnie z innymi Gminami spółkę celową, której rolą będzie zagospodarowanie odpadów.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: olekko » 19-05-2020 18:06

Jestem zszokowany, że o tak ważnym temacie dowiadujemy się po dwóch miesiącach, i to z portalu - nazwijmy to, z całym szacunkiem dla Admina - nieuczestniczącego czynnie w medialnym życiu miasta, a bardziej przeklejającego gotowe komunikaty prasowe. Mamy niestety lokalną propagandę sukcesu.

I jeszcze jedna uwaga, bardzo denerwuje mnie używanie przez Rzecznika i innych urzędników, także Prezydenta, sformułowania "gmina Tarnobrzeg". Jesteśmy miastem na prawach powiatu, gminą i powiatem zarazem. Czemu gmina i gmina? Miasto. Wyobraża sobie ktoś sformułowanie "gmina Rzeszów" czy "gmina Warszawa" z ust rzeczników tych miast? Przecież to brzmi absurdalnie i uwłaczająco. Mam wrażenie, że nikt oprócz radnego Zycha na takie rzeczy nie zwracał uwagi. A szkoda, choć wiadomo że to trochę błahostki.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 19-05-2020 19:10

olekko pisze:
19-05-2020 18:06
Jestem zszokowany, że o tak ważnym temacie dowiadujemy się po dwóch miesiącach, i to z portalu - nazwijmy to, z całym szacunkiem dla Admina - nieuczestniczącego czynnie w medialnym życiu miasta, a bardziej przeklejającego gotowe komunikaty prasowe.
:P Spox.
Ale przynajmniej byś docenił że się ostatnio staram, poruszając tematy których nie spotykamy nigdzie indziej:
https://www.tarnobrzeg.info/2020/05/13/ ... iem-prawa/
https://www.tarnobrzeg.info/2020/05/05/ ... biedronki/
https://www.tarnobrzeg.info/2020/04/20/ ... dzwiekami/
https://www.tarnobrzeg.info/2020/04/15/ ... wa-na-tsm/
https://www.tarnobrzeg.info/2020/03/26/ ... -15-zl-m3/
Dla mnie to istotne informacje, na które nie trafiłem poza Tinfo.

Jak najbardziej zgadzam się z Tobą. Też najbardziej w tym wszystkim mnie zaskakuje fakt, że mieliśmy ostatnio wysyp informacji, a tak istotne dla mieszkańców nie przebiły się do mieszkańców. Kiedy byśmy się dowiedzieli? W lipcu z nowym rachunkiem?

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 19-05-2020 19:19

Ja po naszych lokalnych władzach a przede wszystkim po Panu Celebrycie PDB już się nic nie spodziewam dobrego. A tylko kolejne rzeczy jak ta utajniona podwyżka śmieci utwierdza mnie w fakcie że tarnobrzeżanie wybrali tragicznie. Staliśmy się czarna dziurą na Podkarpaciu, bez perspektyw i jakiegokolwiek planu na przyszłość.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 19-05-2020 19:33

Bardzo dobrze. Jak tarnobrzeżanie zaczną być dojeni to może następnym razem na prezydenta wybiorą osobę, która będzie zawierała umowy z których nie wynika możliwość bezkarnego windowania cen przez wykonawcę. Umowa powinna być zawarta na czas określony przy założeniu stałych cen, niezależnych od widzimisię wykonawcy.

Wypowiedzi o walce o niższe ceny za pomocą kubłów i wiat pozostawiam litościwie bez komentarza. Tak jak i te wieczne, mityczne i zmierzające do niczego rozmowy i starania...
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Wiki2002
Posty: 47
Rejestracja: 07-05-2020 16:36

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Wiki2002 » 19-05-2020 19:47

Przecież podwyżka smieci była już dawno zapowiadana na wiosnę ,to w czym problem? encore uważasz że jak by Tarnobrzegiem rządził nasz wspaniały komisarz KK TO PODWYŻKI BY NIE BYŁO?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 19-05-2020 19:57

Dawid_tbg pisze:
19-05-2020 19:19
kolejne rzeczy jak ta utajniona podwyżka śmieci
Planowana podwyżka cen wody też jest "utajniona". Tu też dowiedzieliśmy się o planach z interpelacji radnego, a nie bezpośrednio od miasta:
https://www.tarnobrzeg.info/2020/03/26/ ... -15-zl-m3/
Wiki2002 pisze:
19-05-2020 19:47
Przecież podwyżka smieci była już dawno zapowiadana na wiosnę ,to w czym problem?
Rzuć linka, nie kojarzę.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: olekko » 19-05-2020 19:58

admin pisze:
19-05-2020 19:10
olekko pisze:
19-05-2020 18:06
Jestem zszokowany, że o tak ważnym temacie dowiadujemy się po dwóch miesiącach, i to z portalu - nazwijmy to, z całym szacunkiem dla Admina - nieuczestniczącego czynnie w medialnym życiu miasta, a bardziej przeklejającego gotowe komunikaty prasowe.
:P Spox.
Ale przynajmniej byś docenił że się ostatnio staram, poruszając tematy których nie spotykamy nigdzie ind


Zwracam honor! rzeczywiście, trochę tego było, a ja nie odnotowałem.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 19-05-2020 20:23

Wiki2002 pisze:
19-05-2020 19:47
jak by Tarnobrzegiem rządził nasz wspaniały komisarz KK TO PODWYŻKI BY NIE BYŁO?
Nie wiem. Ale wiem który kandydat by na to nie pozwolił. Bardzo możliwe też , że KK po koleżeńsku by się dogadał z właścicielem firmy nas obsługującej. Bo gdyby nie to było by to niezrozumiałe.

A ja ciągle czekam na chyba ostatniego już trupa z szafy.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 19-05-2020 20:36

encore pisze:
19-05-2020 20:23
A ja ciągle czekam na chyba ostatniego już trupa z szafy.
A to nie koronawirus? ;)

Co tu dużo mówić, rzeczywiście prezydent Bożek trafił pechowo na kiepskie czasy, wiele problemów ma źródło zewnętrzne, w żaden sposób od niego nie zależą, a może tylko jakoś reagować. Tak było i z pierwszą podwyżką cen śmieci, mamy zarząd województwa i władze centralne z odmiennej opcji politycznej, tak było z kłopotami firmy od obwodnicy, czy blokiem TTBS. Później fala strajków nauczycieli, koronawirus, spadek dochodów miasta, inwestycje nad Jeziorem w środku sezonu itd.
Wszystko skupia się na Prezydencie, a on konsekwentnie (jak w "Jeden z dziesięciu"), mówi: biorę na siebie.

RAFI
Posty: 46
Rejestracja: 07-06-2019 14:10

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: RAFI » 19-05-2020 20:47

Sskoro paliwo potaniało o 25% to i odbiór śmieci powinien być tańszy,przecierz to logiczne panie Bożek,czyz nie?podwijac rekawy i do roboty!

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 20-05-2020 17:27

Ogromny wzrost stawek za odbiór śmieci przez MZK

Wczoraj przedstawiałem odpowiedzi z UM na pytania o aneks do umowy na odbiór odpadów przez MZK, brakowało jednak informacji o wysokości stawek. Nadal nie wiemy jak dokładnie przełoży się to na koszty odbioru odpadów z gospodarstw domowych na terenie Tarnobrzega, ale znamy nowe stawki za odbiór poszczególnych frakcji przez MZK. Podwyżki są bardzo wysokie.

W przypadku śmieci segregowanych jak papier, metal czy szkło, stawki rosną o 400%! Odbiór odpadów wielkogabarytowych drożeje o około 200%. Najmniej rośnie cena odbioru popiołu, zwiększając się jednak o 65%. Po cenach z aneksu zmieniają się również znacząco proporcje między cenami odbioru odpadów zmieszanych i segregowanych. Do tej pory odpady zmieszane były ponad trzykrotnie droższe niż segregowane. Obecnie różnica wynosi tylko około 30%.

Przypominam, że aneks wchodzi w życie już w lipcu, a system według ustawy musi się bilansować. Jak to się przełoży na ceny dla mieszkańców dowiemy się już wkrótce.

Kwoty zmian zagospodarowania poszczególnych frakcji:
1) Odpady zmieszane z 307,80 do 631,80 brutto za tonę.
2) Odpady popiół z 189,00 do 313,20 brutto za tonę.
3) Odpady papier, metal, szkło z 96,12 do 481,68 brutto za tonę.
4) Odpady zielone z 221,40 do 507,60 brutto za tonę.
5) Odpady bio z 243,00 do 656,65 brutto za tonę.
6) Odpady wielkogabarytowe z 432,00 do 1.293,84 brutto za tonę.

nikto
Posty: 116
Rejestracja: 04-01-2018 10:01

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: nikto » 20-05-2020 18:36

No to już teraz - kosy na sztorc!

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 20-05-2020 18:52

Z cen przytoczonych z uprzejmości Admina oraz spojrzenia na stawki śmieci zmieszanych wynika, że będziemy od lipca płacić obecną stawkę razy 2.
Ale biorąc pod uwagę pozostałe wzrosty bliżej prawdy będzie razy 2 i pół.
Obstawiam gdzieś około 32 zł za osobę na miesiąc.

Oj, wkrótce 100 zł to na drobne wydatki braknie ;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 20-05-2020 18:52

I na Stalową? To pomoże?

ODPOWIEDZ