Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 25-10-2020 00:19

Ile może kosztować odbiór śmieci przy rozliczeniu według zużycia wody?

Wiele osób żyje teraz bardziej pandemią, ograniczeniami związanymi z pandemią, czy też protestami społeczno-politycznymi, a ja znów o tematach bardzo lokalnych i przyziemnych, czyli kosztach utrzymania w Tarnobrzegu, a konkretnie przymiarkach czego możemy się spodziewać po zmianie zasad rozliczania za odbiór odpadów. Ile dopłacimy do metra?

Obecnie Tarnobrzeg stosuje opłatę ryczałtową na podstawie deklarowanej liczby mieszkańców w gospodarstwie. W ostatnich latach opłata za odbiór odpadów segregowanych wzrosła od 6 zł/os., przez 18zł/os. do niedawnych 29 zł. Po nowym przetargu wszystko wskazuje na to, że stawka spadnie do 26 złotych od osoby. Jak dowiedzieliśmy się jednak parę dni temu od rzecznika prasowego Tarnobrzega, w ciągu 2-3 miesięcy planowana jest zmiana zasad rozliczania i przejście na metodę powiązania stawki ze zużyciem wody w gospodarstwie.

Takie rozwiązanie przyjęto ostatnio m.in. w Warszawie. To jedno z kilku dopuszczanych przez ustawę śmieciową rozwiązań. O tym która jest stosowana decydują władze lokalne. Inne metody, jak opłata ryczałtowa od gospodarstwa, albo od powierzchni lokalu, wydają się bardziej kontrowersyjne.

Jak to wygląda w praktyce?

Tam gdzie funkcjonuje rozliczenie zależne od zużycia wody, przyjmowane jest średnie zużycie wody i ścieków z ostatnich 6 miesięcy i na tej podstawie wyznaczana jest stawka dla każdego z gospodarstw. W porównaniu z obecną metodą wydaje się do dużo większym przedsięwzięciem organizacyjnym, trzeba uwzględnić jeszcze okresowe aktualizacje średniego zużycia i stawek.

Jak wysoka może być opłata od 1m3 wody?

Spróbujmy to policzyć. Przyjmuję dużo uproszczeń, nie biorę np. pod uwagę ulgi za kompostowanie bioodpadów, a możemy się spodziewać, że wartość tej ulgi może wzrosnąć (obecnie to 1 zł/os. miesięcznie).

Kwota z San-Ta EKO sp. z o.o. – 10.507.047,18 zł brutto.
Miasto informuje, że na mieszkańca wypadało 24,80 zł, co po przeliczeniu na 12 miesięcy daje 35.306 mieszkańców. Rzeczywiście tylko tylu nas jest? Wychodzi, że według deklaracji śmieciowych tak.
Zużycie wody z kanalizacją w Tarnobrzegu to około 1,3 mln m3 rocznie. Na dodatkowe koszty administracji i usuwania nielegalnych wysypisk doliczono ponad 4%.
Spróbujmy zatem policzyć: 10.500.000 zł / 1.300.000 m3 * 1,04 daje około 8,40 zł do 1m3.

Średnie zużycie wody w Tarnobrzegu to według innych danych 3,3m3 na osobę miesięcznie. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina przeciętnie zużywająca wodę, płaciłaby około 110 zł miesięcznie. Przy stawce 26 zł miesięcznie od osoby kwota wyniosłaby 104 zł miesięcznie.
W przypadku przeciętnych rodzin opłaty rzeczywiście różnią się minimalnie, ale wiadomo, że nikt nie jest przeciętny. Inaczej zużywa się wodę w domu z ogrodem, inaczej z małymi dziećmi, inaczej jeśli lubi się kąpiele w pełnej wannie, w dodatku z lejącą się stale wodą.

Jakie argumenty przemawiają za zmianą metody?

Najczęściej podnoszona jest uczciwość rozliczenia, tzn. gospodarstwa, które obecnie zaniżają ilość mieszkańców nie będą mogły łatwo ograniczyć zużycia wody. Wadą metody jest jej skomplikowanie, przetwarzanie wielu danych, aktualizacja zużycia i wynikająca z niej częsta zmiana stawek. Zawsze się też znajdą osoby produkujące niewiele śmieci, ale z różnych względów zużywające dużo wody, które mogą się czuć taką formą rozliczenia pokrzywdzone.

gkm
Posty: 60
Rejestracja: 25-02-2016 22:46

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: gkm » 25-10-2020 00:42

Adminie
jestem pod wrażeniem.
Metodologia prawidłowa, dane przyjęte niekoniecznie, w związku z tym również i wyniki nie do końca zbieżne z naszymi wynikami. Co do zasady, po zmianie systemu wiele gospodarstw zapłaci więcej, ale w sumie Kowalski i Nowak w TBG zapłaci teoretycznie mniej. Aha do wszystkich obliczeń, licz 35300 i 3m3 dla gospodarstw w budynkach wielorodzinnych i 4m3 dla gospodarstw w budynkach jednorodzinnych.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 25-10-2020 01:25

Dziękuję!
Wskazówki jak od mistrza Yody, nie jestem jeszcze na takim poziomie żeby je pojąć i uwzględnić :?
Ilość mieszkańców wyszła ze stawki. Ale jaki ma wpływ ilość mieszkańców, jeśli przeliczamy wszystko na m3 wody?
Jak na to wpływa różnica w średnim zużyciu dla gospodarstwa między budynkami wielorodzinnymi i jednorodzinnymi?
Około 70% zużycia wody przypada na budynki wielorodzinne, a 30% na jednorodzinne i to rzeczywiście robi średnią 3,3m3/ na os przy średnio 3m3/os w blokach i 4m3/os w domkach.
Czy nie będzie jednej wspólnej stawki dla wszystkich, zatem zużycie można uśredniać?
Za dużo niewiadomych. Po prostu poczekam :)

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: olekko » 28-10-2020 17:14

26 zł za śmieci, kompostownik -3 zł, a nie -1 jak teraz.

W mieście realnie mieszka 35300 osób (o, było wyżej, nie zauważyłem postu użytkownika-naczelnika :D), według deklaracji śmieciowych. Miasto szacuje, że poza systemem jest 3-4 tysiące osób.

W pierwszej połowie przyszłego roku Miasto planuje zmianę systemu rozliczania, na według zużycia wody. Potencjalnym problemem jest awaria wodociągowa.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 28-10-2020 19:36

Czyli (w uproszczeniu) 10% mieszkańców Tarnobrzega okrada całą resztę?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 28-10-2020 19:36

Czyli (w uproszczeniu) 10% mieszkańców Tarnobrzega okrada całą resztę?

I oficjalnie minimalnie wygrało Santa-Eko

http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/_gAllery ... oferty.pdf

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 03-11-2020 21:44

Radni przyjęli oficjalnie nowe stawki na odbiór śmieci

Z jednej strony nowe stawki są niższe niż to co płaciliśmy przez kilka ostatnich miesięcy, po podpisaniu przez Prezydenta aneksu do umowy z MZK. Z drugiej strony, ceny za odbiór odpadów są wyraźnie wyższe niż ceny z ostatniego przetargu. Zatem zależnie od perspektywy można się cieszyć, że śmieci są 3 złote od osoby tańsze, albo irytować, że są o kolejne 8 zł droższe niż parę miesięcy temu.
W dłuższej perspektywie nie ma to największego znaczenia, bo i tak planowane jest przejście na inny sposób rozliczeń.

O planowanych zmianach pisałem w tekście z 21 października:
https://www.tarnobrzeg.info/2020/10/21/ ... nia-oplat/

Po czym w kolejnym tekście przymierzałem się do stawek za odbiór odpadów, jeśli będą zależne od zużycia wody w gospodarstwie:
https://www.tarnobrzeg.info/2020/10/25/ ... ycia-wody/

Wysokość opłat za odbiór odpadów segregowanych poddany był pod głosowanie na sesji Rady Miasta Tarnobrzega, 28 października. Radni zaproponowaną przez prezydenta miasta uchwałę zakładającą wprowadzenie nowych stawek, przyjęli większością głosów. Tym samym, od nowego roku za wywóz śmieci segregowanych płacić będziemy 26 złotych od osoby, a nie jak obecnie 29 złotych.

Tego samego dnia rozstrzygnięto też przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Tarnobrzeg. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy San-Ta EKO. Oferenci mają czas do poniedziałku, 9 listopada 2020 roku, na ewentualne odwołania.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 06-11-2020 09:50

Więc to wygląda tak, w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, opłata za śmieci wzrosła z kilku do 29 zł za te segregowane. A teraz z racji nowego przetargu, miasto łaskawie obniża stawki do 26 zł. Więc my mieszkańcy możemy już pisać pieśni pochwalne dla jaśnie panującego (p)rezydenta za obniżenie opłat, bo przecież obniżył, prawda ?
A ja chciał bym poznać chociaż jedno rozwiązanie/działanie systemowe które rzeczywiście pozwoli uniezależnić się od monopolu MZK na naszym lokalnym rynku co w konsekwencji prowadziło by do rzeczywistej poprawy sytuacji. I nie chodzi mi o kompostownik w ogródku za 1 zł mniej w opłatach.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 07-11-2020 13:42

Oszukali nas, a teraz obniżają - jak można było renegocjować obowiązującą umowę, przecież MZK była na straconej pozycji. I opowiadać bajki mieszkańcom, że się nic nie dało zrobić. Kompromitacja na całego i nie do przebaczenia.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 25-11-2020 17:41

Jakby komukolwiek z naszych radnych przyszło do głowy mieszać w systemie i uzależniać opłatę za śmieci od zużycia wody, to niech się najpierw dobrze zastanowi:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę Rady Warszawy w sprawie sposobu naliczania opłat za śmieci. Prokuratura domaga się stwierdzenia nieważności uchwały.

- Prokurator zarzucił zaskarżonej uchwale istotne naruszenie prawa, w tym między innymi przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Naruszenie to dotyczy zastosowania metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o ilość zużytej wody również do nieruchomości zamieszkałych, niewyposażonych w wodomierz główny, niepodłączonych do sieci wodociągowej lub nieruchomości, dla których brak jest odpowiednich danych dotyczących zużycia wody - napisano w komunikacie prokuratury.

Prokuratura zaskarżyła też ustalenie miesięcznego zużycia wody w wysokości 4 metrów sześciennych na jednego mieszkańca.

https://regiony.tvp.pl/50958961/prokura ... -za-smieci
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 25-11-2020 19:27

dino pisze:
25-11-2020 17:41
[...] nieruchomości zamieszkałych, niewyposażonych w wodomierz główny, niepodłączonych do sieci wodociągowej lub nieruchomości, dla których brak jest odpowiednich danych dotyczących zużycia wody - napisano w komunikacie prokuratury.

Prokuratura zaskarżyła też ustalenie miesięcznego zużycia wody w wysokości 4 metrów sześciennych na jednego mieszkańca.
Kto rządzi w Warszawie? Kto rządzi prokuraturą? Cyk - i wszystko jasne kto komu chce zrobić pod górkę.

Jeśli już podnosisz temat to zasięgnąłeś informacji jak to wygląda w Tarnobrzegu jeśli chodzi o lokale zamieszkałe nieopomiarowane?

Tak naprawdę oprócz systemu "płać za to co wytworzysz" nie ma szans na sprawiedliwe rozliczenie kosztów wywozu śmieci. Jedno czteroosobowe gospodarstwo domowe zapełni pojemnik na plastiki w dwa miesiące a inne będzie na to potrzebowało rok. W jednym gospodarstwie odpady organiczne się kompostuje a w innym wywala do zmieszanych. Poza tym kwestia samego sortowania na osiedlach z budynkami wielomieszkaniowymi to jest czysta fikcja. Jeśli 5% z deklarujących się jako sortujący rzeczywiście sortuje to było by dobrze.

Zrozumieć też trzeba że ceny nie rosną z widzimisię firmy obsługującej śmieciarki czy wysypisko a władze miasta za wiele do gadania nie maja poza w miarę sprawiedliwym rozdzielenie ogółu kosztów na poszczególnych mieszkańców. To nasz prospołeczny rząd i najukochańsza UE obdarowują nas tym, że niedługo gospodarstwo czteroosobowe zapłaci średnio po 200zł miesięcznie. w ciągu dekady to wzrost o 400%.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 12-01-2021 17:55

Od 1 stycznia weszły nowe stawki, czyli 26 zł/osoby za segregowane, 23 zł/osoby za segregowane z kompostowaniem bioodpadów i 52 zł/osoby stawka karna. Ale co ciekawe przestał działać PSZOK na Rusinowskiego. Info poniżej;

Szanowni Państwo

W związku z zakończeniem prowadzenia PSZOKu przy ul. Rusinowskiego 1 w Tarnobrzegu przez dotychczasowego Operatora tj. MZK Sp. z o.o. Stalowa Wola z dniem 31.12.2020r, informujemy, że działalność PSZOK zostaje czasowo zawieszona. Nowy operator prowadzi starania aby niezwłocznie wznowić działanie PSZOK. Do tego czasu prosimy mieszkańców o prowadzenie prawidłowej segregacji polegającej na tym, że z wytwarzanych odpadów należy wydzielić przede wszystkim:
-szkło zbierane do zielonego pojemnika/worka
-papier zbierany do niebieskiego pojemnika/worka
-plastik zbierany do żółtego pojemnika/ worka.
-bioodpady zbierane do brązowego pojemnika/worka

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 26-01-2021 13:23

Pytanie do osób płacących indywidualnie za śmieci, czy otrzymał ktoś oficjalne pismo z wysokością opłat oraz kontem na które za nie płacimy ? Już koniec miesiąca a takiej informacji nie mam.

Roman90
Posty: 96
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Roman90 » 26-01-2021 13:56

Mam taki sam problem. Jedni chyba dostali inni nie. .

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 26-01-2021 17:09

Ja nie mam, ale często przychodziły na ostatnią chwilę. Planowałem ustawić przelewy na cały rok, ale też nie mam pewności czy np. konto się nie zmienia, zatem jeszcze poczekam. Według oficjalnych informacji można płacić też na konto ogólne, jeśli uznamy że nastąpiła "utrata" indywidualnego numeru konta.

Na podstawie uchwały Nr XXX/290/2016 Rady Miasta Tarnobrzega w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi opłaty należy uiszczać bez wezwania raz na miesiąc, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca za dany miesiąc kalendarzowy.

Dopuszcza się możliwość uiszczania opłaty z góry w terminach:
- do 31 stycznia za rok kalendarzowy,
- do 31 stycznia za I półrocze i do 31 lipca za II półrocze,
-do 31 stycznia, 30 kwietnia, 31 lipca, 31 października za dany kwartał.

W przypadku niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji wystawiona będzie decyzja określająca wysokość opłaty. Podstawę naliczenia stanowić będzie liczba osób zameldowanych na danej nieruchomości, zgodnie ewidencją meldunkową i stawka jak za odpady segregowane tj. 26,00 zł. W związku z tym korzystniejsze jest złożenie deklaracji, która pozwala na podanie liczby faktycznie zamieszkiwanych mieszkańców.

W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uiścił ją w wysokości niższej od należnej gmina wyda decyzję określającą wysokość zaległości z tytułu opłaty. Wystawiane także będą upomnienia a w przypadku dalszego uchylania się od płatności sprawy będą kierowane do prowadzenia egzekucji komorniczej.
W większości przypadków będzie się to wiązało z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z kosztami upomnień, odsetek od zaległości, zajęcia rachunku bankowego oraz opłat komorniczych.

Opłatę należy wpłacać gotówką w kasie Urzędu Miasta Tarnobrzega lub przelewem na indywidualny rachunek bankowy podany w zawiadomieniu lub w razie jego utraty na ogólne konto w Banku PeKaO S.A. I O/ Tarnobrzeg Nr 62124022231111001093095568 w tytule podając adres nieruchomości, na której powstają odpady komunalne, miesiąc za który płacimy oraz dodając słowo „Odpady”.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 27-01-2021 14:52

Kontaktowałem się z UM, Pan z którym rozmawiałem poinformował mnie o wysokości opłat oraz że są one wszystkim znane. Ale ja np informacji lokalnych mediów nie muszę wiedzieć, a pisma do mieszkańców zostały wysłane 15 stycznia, więc dość długo idą, może przez wzgląd na ostatnie opady śniegu i fakt że mieszkam 2 km od urządu 😜

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 27-01-2021 17:48

Jutro na konferencji w podsumowaniu 2020 roku znów usłyszymy od prezydenta, że cenę śmieci udało się obniżyć z 18 na 26 złotych od osoby :)

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: olekko » 27-01-2021 18:46

Ja się trochę boję, że znów usłyszymy że to jest wynik wielu działań i kilka miesięcy pracy nie poszło na marne. Tu odtrąbiono sukces:


Gdzieś czytałem o docelowym rozwiązaniu, zdaje się była mowa o rozmowach z sąsiednimi gminami o wspólnej spółce komunalnej. Mam nadzieję, że wciąż ten pomysł nie został porzucony.

Fresca
Posty: 149
Rejestracja: 23-05-2018 21:24

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Fresca » 27-01-2021 23:40

Pytanie matematyczne 🙂
Ile taniej zapłacimy za odbiór śmieci wiedząc że;
- cena 29 zł obowiązywała nie od stycznia 2020 lecz od maja ( jeżeli dobrze pamiętam - nie płacę oddzielnie mam w czynszu)
- do podwyżki płaciliśmy 18 zł
- stawka obecnie wynosi 26 zł miesięcznie ( 312 rok)
Jaka jest realna obniżka ceny wywozu śmieci w stosunku rocznym? 1 zł ?
Mogłam się pomylić w miesiącach, ale pewne jest, że obniżka nie stanowi 3 zł, ale dużo mniej 🙂

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 28-01-2021 07:08

Fresca pisze:
27-01-2021 23:40
- cena 29 zł obowiązywała nie od stycznia 2020 lecz od maja ( jeżeli dobrze pamiętam - nie płacę oddzielnie mam w czynszu)
Jeśli dobrze pamiętam, to prezydent podpisał aneks w marcu, nie dzieląc się tą informacją przez kolejne bodajże 2 miesiące (wyciągnąłem to dopiero z interpelacji DSz, pytając później w UM), ale podwyżka na 29 zł weszła dopiero od lipca. Wówczas średnia cena z zeszłego roku to 23,50zł/osobę, bez korzystania z ulgi za kompostownik. Jeśli zatem patrzymy na średnią, to podwyżka wynosi 2,50zł/os. Dla kompostujących cena podobna jak w średnia z zeszłego roku.

ODPOWIEDZ