Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 25-05-2020 21:03

No i jest: Śmieci segregowane – 30 zł, niesegregowane – 60.

Czyli od rozpoczęcia prezydentury to będzie wzrost o 500 procent ;-)

No to tylko z naszej klatki będzie 480 zł miesięcznie. Miliony złotych pojadą z Tarnobrzega do Stalowej Woli.

Jeżeli te ceny przejdą, to pojawią się cztery zjawiska:
1. będzie ukrywanie ilości osób w mieszkaniu,
2. pojawią się dzikie wysypiska,
3. mieszkańcy bloków zasypią kubły śmieciami na zasadzie "płacę jak za zboże to niech chociaż skorzystam",
4. do tego nie do opanowania będzie podrzucanie śmieci przez okolicę na konto blokersów, podejrzewam, że w tym względzie można również liczyć na firmy remontowe.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 25-05-2020 21:45

punktów 2 i 3 najbardziej bym się obawiał.

Nie jest to wyłączna zasługa UM tym razem. Stawki dyktuje głównie jedyny RIPOK w okolicy przy aktywnym wsparciu rządu PiS. PiS wykosił konkurencję, bo w śmieciach zwietrzył genialne miejsce do pozyskiwania dla swoich gotówki. Zamiast realnie zwiększać liczbę punktów przetwórstwa odpadów, wspierać powstawanie punktów skupu czy spalarni odpadów windują w imię "UE" wzrosty opłat marszałkowskich i jednocześnie świadomie zmniejszają ilość takich przedsiębiorstw.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 25-05-2020 21:46

Ciekaw jestem czy w piątek "koalicja" okaże się bezrefleksyjną maszynką do zatwierdzania decyzji Prezydenta.
Już znamy stanowisko UM. Przyjęliśmy aneks bo nie było innego wyjścia, albo bo tak trzeba. A może jednak radni znajdą jakieś inne wyjście? No bo jeśli nikt takiego wyjścia nie znajdzie, albo go nie ma, i tak po prostu trzeba, to za rok śmieci po 50 zł, a za dwa lata po 70 zł. A czemu nie?

Przy tym systemie rzeczywiście jedyne pole manewru to zaniżanie liczby mieszkańców. Uczciwi będą płacić za nieuczciwych.
A może czas rozważyć inne dopuszczalne ustawą opcje? Może opłata zależna od zużycia wody? Ten system (i współmieszkańców) dużo trudniej oszukać. Poza tym jeśli ktoś ekologicznie oszczędza wodę, to pewnie i ekologicznie ogranicza ilość śmieci.

Nadal nie widzę związku zmian stawek i dzikich wysypisk, albo podrzucania śmieci do kubłów blokowych. Przecież umowa śmieciowa na gospodarstwo jest obowiązkowa, a gmina ma odebrać od Ciebie śmieci bez względu na ilość worków. Poza tym są PSZOKi. Jaki sens wywozić śmieci do lasu, albo na osiedle?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 25-05-2020 21:48

Rzeczywiście system "po wodzie" może mieć rację bytu. Choć to niesie ryzyko znając przedsiębiorczość tarnobrzeżan, że np. w komunikacji miejskiej będzie bardziej śmierdziało.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 25-05-2020 22:40

A może ta zapowiedź 30 zł/os to taka sprytna podpucha?
Może władza będzie dzielnie walczyć o nasz interes, żebyśmy płacili tylko 25 zł/os i się ucieszymy, bo przecież mogło być 30, a nie wkurzymy, że wzrosło z 18 na 25?

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: alek » 25-05-2020 22:50

encore pisze:
25-05-2020 21:45
Stawki dyktuje głównie jedyny RIPOK w okolicy przy aktywnym wsparciu rządu PiS. PiS wykosił konkurencję, bo w śmieciach zwietrzył genialne miejsce do pozyskiwania dla swoich gotówki. Zamiast realnie zwiększać liczbę punktów przetwórstwa odpadów, wspierać powstawanie punktów skupu czy spalarni odpadów windują w imię "UE" wzrosty opłat marszałkowskich i jednocześnie świadomie zmniejszają ilość takich przedsiębiorstw.
Nie no przecież Duda powiedział w Garwolinie , że on z rządem dali trzynastą emeryturę a opłata za śmieci to wina samorządu :D

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: alek » 25-05-2020 23:03

admin pisze:
25-05-2020 22:40
A może ta zapowiedź 30 zł/os to taka sprytna podpucha?
Może władza będzie dzielnie walczyć o nasz interes, żebyśmy płacili tylko 25 zł/os i się ucieszymy, bo przecież mogło być 30, a nie wkurzymy, że wzrosło z 18 na 25?
Tak czy inaczej wyjścia na obecną chwilę nie ma. Nawet gdyby radni nie chcieli podwyżki to nie mają wyjścia ,bo system musi się bilansować. Kara przy zerwaniu umowy nie byłaby duża bo nalicza się ją od części nie zrealizowanej a umowa obowiązuje chyba do końca roku. Jest czas na zastanowienie się co dalej. Może dogadać się z ASA ? Nawet za tą samą cenę, byle by się uniezależnić od STW. Zobaczylibyśmy jak by sobie radzili bez naszych pieniędzy.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 25-05-2020 23:04

Jak on tak rzekł to musi być to prawda. Objawiona.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: orange » 26-05-2020 09:24

Tarnobrzeg – śmieci po 30 zł od osoby.

Czy dobrze rozumiem, że jeśli na przykład rodzina jest 5-cio osobowa (2 rodziców + 3 dzieci) to w Tarnobrzegu za śmieci co miesiąc będą płacić 150 złotych? (przy segregacji odpadów)
Jeśli zaś ta sama liczba mieszkańców nie będzie segregować to zapłacą tylko 60 złotych miesięcznie czy 60 złotych od osoby (300 złotych)?
Tak ma być za miesiąc?

Dziś płacimy 18 złotych od osoby...czy musi wzrosnąć aż do 30 złotych?
Czy nie da się dogadać ze Stalową Wolą, aby aż tak od nas nie zabierała kasy? (Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli)

Wszystko w rękach naszych zacnych radnych 29 maja na sesji...

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: norweski_leśny » 26-05-2020 10:00

Realna cena odbioru śmieci osiągnęła coś koło 20 zł od osoby. Zatem my w Tarnobrzegu będziemy dopłacać kilka brakujących złotych biednym mieszkańcom Stalowej żeby u nich było nadal 13 zł. Czy to tak trudno zrozumieć?

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 26-05-2020 14:48

orange pisze:
26-05-2020 09:24
Czy dobrze rozumiem, że jeśli na przykład rodzina jest 5-cio osobowa (2 rodziców + 3 dzieci) to w Tarnobrzegu za śmieci co miesiąc będą płacić 150 złotych? (przy segregacji odpadów)
Dokładnie tyle będą płacić. 150zł miesięcznie za śmieci. Przecież to "tylko" 10% z kwoty 500+ ........
orange pisze:
26-05-2020 09:24
Jeśli zaś ta sama liczba mieszkańców nie będzie segregować to zapłacą tylko 60 złotych miesięcznie czy 60 złotych od osoby (300 złotych)?
Tak ma być za miesiąc?
Odbiór śmieci nie segregowanych muszą zgodnie z ustawą kosztować minimum 2 razy tyle co segregowane.
orange pisze:
26-05-2020 09:24
Czy nie da się dogadać ze Stalową Wolą, aby aż tak od nas nie zabierała kasy? (Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli)
To jest biznes. Policzyli żeby dla nich było dobrze. I jak widać na razie nie udało się dogadać.
orange pisze:
26-05-2020 09:24
Wszystko w rękach naszych zacnych radnych 29 maja na sesji...
Nie bardzo wiem co w tej sytuacji mogą zrobić. Odrzucić uchwałę i na własną rękę będą wywozić śmieci ? Jak nie przejdzie uchwała to śmieci nie będą odbierane i co wtedy ? Tu raczej wygląda na sytuację z serii "mleko się rozlało" ........

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 26-05-2020 14:49

Kto segreguje 100% śmieci ręka w górę.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dawid_tbg » 26-05-2020 18:26

encore pisze:
26-05-2020 14:49
Kto segreguje 100% śmieci ręka w górę.

No ma czegoś takiego jak 100% segregacji, bo nie wyobrażam sobie aby ktoś z każdym papierkiem od cukierka biegł do kubka z żółtym workiem. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć że gdy się przeprowadziłem z bloku (gdzie odpowiedzialność jest zbiorowa) do domu gdzie sam odpowiadam na segregację, moja świadomość zmieniła się diametralnie. To co mogę segreguje, mam wydzielone miejsce na 4 rodzaje plus kubeł na zmieszane. I wielu moich sąsiadów widzę w dzień odbioru śmieci robi to samo. Chodź sam też wiem że sytuacja mnie do tego zmusiła.
Ale jak sobie pomyślę że za chwilę będę płacił 90 zł za trzy osobową rodzinę, wkładając w to swoją pracę i zaangażowanie w to co robię bez konkretnego uzasadnienia to myślę nie tylko mi ale wielu ludziom różne słowa cisną się na usta.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 26-05-2020 20:44

encore pisze:
26-05-2020 14:49
Kto segreguje 100% śmieci ręka w górę.
100% to pewnie nie segreguje ale sporą część tak. Mam miejsca na plastik, papier, szkło, mieszane oraz wiaderko na odpady BIO.

Byliśmy zaskoczeni ile tych śmieci BIO wcześnie wrzucaliśmy do kosza z mieszanymi śmieciami.

P.S.
Mieszkam w bloku.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 26-05-2020 21:00

Kuchnia 2,1 na 2,7.
Nieduża ale w Tarnobrzegu są jeszcze mniejsze ;-)
Ile rodzajów koszy może się w niej zmieścić?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: cenzor » 27-05-2020 19:52

Tarnobrzescy radni nie zajmą się 29 maja podwyżka za odbiór śmieci. Sesja nadzwyczajna została odwołana na wniosek PDB. W dniu 26 maja PDB skierował do Przewodniczącego Rady Miasta wniosek o odwołanie nadzwyczajnej sesji, sprawa podwyżek będzie omawiana i poddana pod głosowanie na sesji zwyczajnej w dniu 5 czerwca. Tryb zwołania sesji nadzwyczajnej kwestionował radny K. Kalinka argumentując, ze została zwołana z naruszeniem prawa.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 27-05-2020 19:59

Odwlekanie celem klepnięcia uchwały. Boże pomóż

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 27-05-2020 21:51

Bożek pomóż? Chyba za późno na pomoc z tej strony. Na większość radnych też bardzo nie liczę, chociaż tym razem mogą pojawić się jakieś naciski ze strony wyborców. Wszyscy zdają sobie sprawę, że to kosmiczna podwyżka, że zależne od miasta koszty utrzymania rosną w Tarnobrzegu bardzo szybko i gwałtownie. Że dla wielu rodzin wydanie stu kilkudziesięciu złotych miesięcznie na śmieci to, szczególnie w obecnej sytuacji, naprawdę znaczący wydatek. Wiadomo też jak to wygląda w praktyce. Może się okazać, że wpływy z opłaty śmieciowej po jej podwyżce wcale nie wzrosną tak jakby się wydawało z prostego przelicznika. Po prostu wielu ludzi może przestać płacić.

Swoją drogą zastanawia mnie całkowite przemilczanie, żeby nie powiedzieć "ukrywanie", przez Prezydenta tematów, które wydają mi się najistotniejsze dla mieszkańców miasta, przy całkiem intensywnej aktywności medialnej w innych zakresach.

Trafiłem na wypowiedzi sprzed 1,5 roku i przypuszczam, że dokładnie tak samo będzie mówi Prezydent za te kilka dni, jak wówczas:
https://echodnia.eu/podkarpackie/proble ... 3-13731566
- Postanowiłem zmierzyć się z tym, z czym przez 14 miesięcy nie miał odwagi zmierzyć się nikt
...
W tym przypadku nie ma dobrego wyjścia, są tylko złe i bardzo złe
...
Mam świadomość, że odpowiedzialność za stawki śmieciowe spadnie na mnie i od tej odpowiedzialności absolutnie nie uciekam
...
Mam świadomość tego co może grozić miastu, jeżeli tej oferty nie przyjmiemy. Nie boję się trudnych decyzji, bo prezydent jest nie po to, żeby przecinał wstęgi, tylko po to, żeby podejmował trudne decyzje.
...
Przyjęcie obecnie proponowanej stawki to jedyna możliwość zahamowania wzrostu cen, który widać w skali całego kraju, bo nie jesteśmy wyjątkiem - zaznacza prezydent. - Zawarcie umowy na dwa lata pozwoli podjąć działania, które w przyszłości być może pozwolą zmniejszyć koszty a przynajmniej ich nie zwiększać.
A nie, nie do końca! :(
To ostatnie, to jednak nie, bo zawarcie umowy na dwa lata nic nam nie dało w kwestii zmniejszania, albo niepowiększania kosztów. Była też mowa o współpracy z sąsiednimi gminami i pewnie też teraz coś podobnego usłyszymy.

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: jamWilhelm » 27-05-2020 23:29

nie ma co sie bać, zapewne są pewne pomysły aby obniżyć koszty lub by za rok nie płacić 50 za niesegregowane. myślę, że po podwyżce, referendum było by tylko formalnością.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 28-05-2020 06:04

Dochodzi do paradoksalnej sytuacji.
W Albionie Council Tax wynosi niecałe 1 300 funtów rocznie, czyli około 110 funtów miesięcznie.
W Council Tax mamy opłatę za wodę i za śmieci.
Czyli za równowartość 550 zł mamy obie opłaty.
W Tarnobrzegu będziemy mieli od 4-osobowej rodziny 120 zł za śmieci + około 70 zł od osoby za wodę, czyli około 400 zł za obie usługi.


W takim tempie w 2025 nasze ceny za miejskie usługi zrównają się z Wielką Brytanią.
I w ten oto sposób dołączymy do Grupy G-7 ;-)
Na razie poziomem cen usług miejskich.
Ale od czegoś trzeba zacząć więc czumu nie można byłoby zacząć od cen ;-)

Czy w Tarnobrzegu też można zarobić 1 200 funtów miesięcznie przy prostych pracach?
Czy nasi rządzący mają świadomość co się dzieje z cenami?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

ODPOWIEDZ