Odbetonowanie rynku - akcja

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: admin » 16-08-2021 17:57

Temat przewijał się w innych miejscach, pewnie w tematach budowlanych i którymś podsumowaniu tygodnia, ale jako że to szersza akcja m.in. michnikowej gazety, to wyodrębniłem osobny wątek.

Jak to wygląda u nas? No betonowo. Kto pamięta rynek z lat 90-tych, ten zwykle jednak za nim tęskni. Ale przecież półdzikie krzaczory do chowania na kaucję butelek po tanim winie, to też nie jedyna i obowiązkowa forma zagospodarowania centralnego placu miasta. Kiedyś był handel, teraz handel jest przez kilka dni w roku. Kiedyś był ratusz, kiedyś bajoro ze świnkami, kiedyś ścieżki i żywopłoty. Czas na coś współczesnego, a betonoza już taka nie jest, zresztą widzimy, że się nie sprawdziło. Zazielenienie to dobry kierunek, niekoniecznie całości i niekoniecznie za miliony monet, których nie mamy.

Wrzuciłem zatem mniej więcej rok temu wpis z apelem, który zdobył sporą popularność i poparcie.



Całkiem niedawno okazało się, że projekt zazielenienia rynku, motywowany m.in. internetowymi komentarzami, został zgłoszony do Polskiego Ładu. Pełna nazwa projektu: „Rewitalizacja rynku przez rozwój zielono-błękitnej infrastruktury”

A przypominam to wszystko, bo akurat mamy na michnikowej gazecie parę tekstów na ten i zbliżone tematy. Warto opierać się na cudzych dyskusjach i doświadczeniach, żeby nie popełniać (jak w przypadku zabetonowania i wycięcia drzew) cudzych błędów.

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,180 ... ladac.html

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,180 ... owany.html

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: A1313 » 16-08-2021 18:20

Gdy kilka lat temu pisałem że betonowanie było głupotą a dla przykładu podawałem jak wygląda np. ND. Nisko czy Janów, to o mało nie utopiono mnie w łyżce wody.
Tak szybko się klimat zmienił że ze przy okazji punkt siedzenia?W lecie na rynku ciepło, nie?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: admin » 16-08-2021 19:20

Przyznaję, że teraz bardziej tęsknię za drzewami na rynku niż jeszcze te 10-20 lat temu. Jak pruto rynek było mi to dosyć obojętne - taki był styl, tak było wówczas nowocześnie.
Nie wiem na ile to kwestia podejścia do młodzieńczych wspomnień z dalszej perspektywy, na ile współczesnych trendów, a na ile cieplejszych letnich dni. Daleko mi do wielu "ekologicznych" inicjatyw, ale chociaż Tarnobrzeg jest bardzo zielonym miastem, to w centrum wyraźnie brakuje zieleni. Ale gorąco przez te 2-3 tygodnie w roku to nie wszystko. Coraz bardziej świadomie patrzymy na kwestię wód opadowych, czy oczyszczania powietrza przez roślinki, bo samego CO2 za wiele nam nie zwiążą.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: A1313 » 16-08-2021 20:29

admin pisze:
16-08-2021 19:20
Przyznaję, że teraz bardziej tęsknię za drzewami na rynku niż jeszcze te 10-20 lat temu. Jak pruto rynek było mi to dosyć obojętne - taki był styl, tak było wówczas nowocześnie.
Nie wiem na ile to kwestia podejścia do młodzieńczych wspomnień z dalszej perspektywy, na ile współczesnych trendów, a na ile cieplejszych letnich dni. Daleko mi do wielu "ekologicznych" inicjatyw, ale chociaż Tarnobrzeg jest bardzo zielonym miastem, to w centrum wyraźnie brakuje zieleni. Ale gorąco przez te 2-3 tygodnie w roku to nie wszystko. Coraz bardziej świadomie patrzymy na kwestię wód opadowych, czy oczyszczania powietrza przez roślinki, bo samego CO2 za wiele nam nie zwiążą.
Odbetonowanie nie nastręcza problemu ,problem jest gdzie indziej. Na każdej szerokości geograficznej naszego kraju , czy to terenach miejski jaki spółdzielni mieszkaniowych , a właśnie spółdzielnie maja najbardziej wywalone. Najprościej jest wkopać badyla ,który spełni swoje funkcje za 10-20 lat a do tego momentu koncepcja się zmieni i zdarzy się wyciąć. Istnieją firmy które wykopią ,przewiozą i zasadza wieloletnie drzewo ,w specjalnym rękawie z systemem monitorującym wilgotność oraz nawadnianiem, ale po co -jest drogo a sztuka jest sztuka, po co cień od razu -poczekamy.

W tym roku byłem u znajomych którzy kupili dom ,tam były nasadzone katalpy (nie pomne odmiany). Polecam na przyszłość, cień pod
jednym drzewem dla pułku wojska.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: encore » 16-08-2021 21:04

Drzewa nad miejscami postojowymi mogą się podobać tylko tym, którzy nie mają samochodów albo po prostu lubią jechać codziennie na myjnię (soki, liście, nasiona, ptasie kaki).

Drzewa tak - na placach, w parkach, koło chodników. Koło miejsc parkingowych duże i stanowcze nie.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: A1313 » 16-08-2021 21:21

encore pisze:
16-08-2021 21:04
Drzewa nad miejscami postojowymi mogą się podobać tylko tym, którzy nie mają samochodów albo po prostu lubią jechać codziennie na myjnię (soki, liście, nasiona, ptasie kaki).

Drzewa tak - na placach, w parkach, koło chodników. Koło miejsc parkingowych duże i stanowcze nie.
W Ameryce południowej parkujesz ? Soki? nasiona? liscie przecież wiatr zwiewa.
Swego czasu mieszkałem we wrocku w okolicach zoo i hali stulecia ,toż to dżungla, a gdy przyszło do remontu torowiska i wycięciu starych drzew, mieszkańcy powiedzieli stanowcze nie. Argument lekko z .... ma sie samochod ma sie wydatki.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: encore » 17-08-2021 08:08

A1313 pisze:
16-08-2021 21:21
Soki? nasiona? liscie przecież wiatr zwiewa.
Zachodni wiatr spienione goni fale
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Odbetonowanie rynku - akcja

Post autor: norweski_leśny » 17-08-2021 12:39

Polska szkoła betonowania przestrzeni ma się dobrze i będzie miała nadal, dopóki leśne dziadki nie znikną z polskich uczelni. Dla mnie jest tragedią jak architekt po studiach może takie rzeczy wrzucać w projektach.
Od samego początku, kiedy tylko temat przestrzeni miejskiej zaczął mnie interesować, załamywałem ręce nad betonozą. Wszyscy mówią o niej od kilku lat a urzędnicy i architekci swoje. Tak jak robienie wsi na naszym rynku w postaci wozu drabiniastego bo kiedyś były tam organizowane targi - to lepiej za tą kwotę było rozebrać część placu i zrobić teren zielony).
Nie ma żadnej wątpliwości, iż na placu powinno być dużo więcej zieleni, zwłaszcza zieleni wysokiej. Bo teraz z roku na rok te drzewa co są, obumierają coraz bardziej (może nie widać tego na co dzień ale niestety tak jest). Nawet podczas ostatniego Jarmarku Dominikańskiego (czy innych tego typu imprez) część wystawców dosłownie gotowała się w namiotach. A jakby te namioty były rozstawione pomiędzy drzewami i stały w cieniu? Ile więcej osób odwiedzających by się tam pojawiło?
Takie marzenie ściętej głowy to wyburzenie obiektu, w którym jest biedronka wraz z obiektem społem co stoi pusty i zrobienie tam terenu zielonego. Odsłoniłby się widok na kościół Dominikanów. Właściwie cała przestrzeń zyskałaby nową jakość. W ramach kompromisu po wyburzeniu, na ulicy Kościuszki (wzdłuż Dominikanów) można by wyraźnie zwiększyć liczbę miejsc parkingowych (parkowanie skośne od strony placu wzdłuż całej drogi).

ODPOWIEDZ