Tarnobrzeg w roku 2024 - czego możemy się spodziewać?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19394
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeg w roku 2024 - czego możemy się spodziewać?

Post autor: admin » 01-01-2024 16:17

Nie zajmę się wróżeniem z fusów, bo ostatnie lata mocno nas potrafiły zaskakiwać, a tak mało zależy od nas… Ale paru rzeczy możemy się spodziewać z dużym prawdopodobieństwem, co by się nie działo.

Polityka
W kwietniu czekają nas wybory samorządowe, w czerwcu europejskie. To zmagania nie mniej ważne niż niedawne wybory parlamentarne.

Wybory do PE to popieranie bądź blokowanie (mniej prawdopodobne) celów ogólnych – dalszej integracji, za którą idzie wzmocnienie władzy centralnej i ograniczenie niezależności państw członkowskich Unii Europejskiej. To również intensywność klimatycznego dociskania pasa – czy zaciśniemy go w talii, czy na szyi? Pewnie jak zawsze to wytrzymamy, ale cofając się w możliwości korzystania z wielu zdobyczy wolnościowo-cywilizacyjnych ostatnich dekad, z czego wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę. To kwestia wpływu na unijną politykę wobec kolejnych fal nielegalnych imigrantów, które mamy przymusowo zatrzymać u nas, gdzie być nie chcą, żeby nie uciekli do Niemiec. To w końcu narzucenie wspólnych wizji światopoglądowych, wpływu na obowiązujące prawo i sądownictwo.

Wybory samorządowe to potencjalne przeniesienie politycznej zmiany na poziom niższego szczebla. Przetasowania mogą wpłynąć na motywowany politycznie rozdział środków (bo z odejściem PiSu pewne trwałe zasady się nie zmieniają), ale też na wymianę kadr, jak zawsze uzasadnianą odsunięciem partyjnych aparatczyków na kompetentnych fachowców. Przykładowo- wkrótce zatem pewnie zmiany personalne w Siarkopolu (bo to spółka Skarbu Państwa), ale czy zmieni się obsada WORDa, szpitala to zależy od wyborów na szczeblu Sejmiku, a czy zmieni się obsada w spółkach miejskich to już szczebel gminy i prezydent. Może być zatem spora rotacja.

Jakie są szanse na zmianę władzy na szczeblu województwa?
W ostatnich wyborach PiS w obydwu okręgach naszego województwa zdobył ponad 50% głosów, ale wynik powyżej połowy był niewielki, podobnie jak niewielkie są możliwości koalicyjne. Ale wybory samorządowe to nie tylko komitety partyjne, może być zatem różnie. Traktując tekst trochę prognozowo, możemy przyjąć, że Podkarpacie może zostać ostatnim województwem, w którym PiS będzie w stanie samodzielnie rządzić, co źle wróży współpracy województwa z rządem Donalda Tuska. Naszym reprezentantem w trwającej kadencji był Jan Dziubiński. Kojarzycie jakąś aktywność przez te lata? Może lepiej na szczebel wojewódzki przenieść Kamila Kalinkę?

A szczebel tarnobrzeski?
Tutaj jeszcze mniej wiadomo. Na dzisiaj wciąż wydaje się, że w drugiej turze wygrywa Dariusz Bożek, a może takie wrażenie powstaje, bo go wciąż widać, prowadzi kampanię (od 5 właściwie lat), a reszta wciąż siedzi cicho, albo nawet się nie ujawniła. Nudy, jakby bez wiary w zwycięstwo, albo pomysłów na systematyczną pracę dla osiągnięcia celu.

Media
Tarnobrzeg.info skończy w marcu 20 lat. Nadwisla24 i MTVT będą trwać bez większych zmian. Radio Rzeszów już jest w stanie likwidacji, z perspektywą na rotacje polityczne, Echo Dnia i Nowiny wkrótce pewnie do przejęcia, a może i sprzedania? Nie wiemy jak potoczą się losy Wydawnictwa Samorządowego. W roku 2011 świeżo upieczony prezydent Norbert Mastalerz co prawda nie sprzedał udziałów w wydawnictwie, jak obiecywał w kampanii, ale obsadził nowego prezesa, który, z tego co pamiętam, nie sprawdził się najlepiej. Likwidacji uległa za to Miejska Telewizja Tarnobrzeg. Może być różnie, jak to po wyborach.

Inwestycje

Wciąż dużo się dzieje, chociażby siłą rozpędu z Polskich Ładów. W tym roku zakończymy prace przy trwających remontach w ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu, rozpoczynamy za to realizację remontów z drugiej edycji. Na szczęście to zwykle ulice poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Rozpoczęła się budowa N-Parku za wiaduktem, w tym roku powinna się zakończyć. To kolejne 13.000 m2 powierzchni handlowej, do tego powinien dojść wkrótce Leroy Merlin. Tracimy nadzieję na galerię w centrum, nawet na pasaż, zostaje kompleks, ale chyba nikt nie ma już pewności, że w ogóle coś tam powstanie.
Spodziewamy się intensywnych prac przy bloku Św. Barbary, największym bloku w mieście. W planach blok przy ul. 1 Maja, bloki przy dominikanach, na osiedlach Mokrzyszów i Borów trochę nowych szeregówek i bliźniaków, w całym mieście domy jednorodzinne. A jeszcze jakieś 10 lat temu w dyskusjach na forum pobrzmiewały tony pesymistyczne. Były obawy, że osiedle Serbinów będzie pełne pustostanów dostępnych za grosze. Jakoś się nie sprawdziło, a ceny na rynku wtórnym też znacząco wzrosły.

Planujemy kolejne inwestycje nad Jeziorem – molo, pomosty, gejzery (czy przy wietrznej pogodzie woda z gejzerów będzie spadać na pomosty i plażę?), zaplecze kempingowe i kamperowe. Będą też przygotowania do nowej stanicy żeglarskiej. Planujemy farmę fotowoltaiczną, symboliczne zazielenie rynku (coś małe środki na duże zmiany), rozpoczęliśmy budowę centrum sportów, zmiany powinno się w końcu doczekać Przywiśle. Dworzec PKP w kolejce, ale w tym roku nie doczekamy się jeszcze zmian na które liczymy.

Rok 2024 może być decydujący w temacie budowy dużej spalarni odpadów firmy FCC na działce dzierżawionej od miasta. Czy już w tym roku pojawi się KFC przy Sikorskiego? Nie wykluczone, takie obiekty powstają dość szybko. Powinna ruszyć budowa hali ARP przy ul. Zakładowej, z powierzchnią ponad 10.000 m2. Nie wykluczone, że ARP przymierzy się do inwestycji obok Mariny, na działce, którą uzyskała od miasta w ramach wymiany. Centrum konferencyjne w tej lokalizacji – chyba wszyscy za.

Co by tu jeszcze wymyśleć na tarnobrzeski rok 2024? Fantazje, kto da więcej?
Podwyżki uposażenia radnych. To już musi w końcu przejść.
Nowy portal internetowy przed wyborami?
Pierwszy w historii miasta Marsz Równości?
Zajęcie części szpitala wojewódzkiego na potrzeby wojska?
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania?
Duża prywatna inwestycja nad Jeziorem?
Sprzedaż (w końcu) działki z budynkiem poszkolnym na Dekutowskiego?

janektbg
Posty: 92
Rejestracja: 05-03-2020 12:48

Re: Tarnobrzeg w roku 2024 - czego możemy się spodziewać?

Post autor: janektbg » 02-01-2024 00:01

No i prawdopodobnie batalion tarnobrzeski WOTu rozpocznie swoje funkcjonowanie w docelowym miejscu (przeniesienie się z Niska do Tbg)

TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Tarnobrzeg w roku 2024 - czego możemy się spodziewać?

Post autor: TSS » 02-01-2024 08:08

Ściągnięcie 3-4 inwestorów do strefy Tarnobrzeg zatrudniających 1,5-2 tys. ludzi. Kierunek lekarski na PUZ w Tarnobrzegu - ranga miasta poszłaby w górę. Remont i uruchomienie Szkoły nr 5 z małymi klasami (2-3 klasy na jednym roczniku z max. 10-15 uczniów) na wzór szkół prywatnych, ręczę, że to wypali. Budowa drogi Zwierzyniecka -Fabryczna. Budowa centrum komunikacyjnego wraz z zadaszonymi peronami na Dworcu PKP i przejściem podziemnym. Tylko tyle i aż tyle. Oby rok 2024 był dobry dla Tarnobrzega pod względem inwestycji.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19394
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg w roku 2024 - czego możemy się spodziewać?

Post autor: admin » 02-01-2024 18:30

Już się pojawiła zorganizowana akcja tępienia mniejszych uczelni z nowootwieranym kierunkiem lekarskim. Pewnie i u nas byłoby podobnie.
Tarnobrzeski batalion WOT to rzeczywiście coś nowego.

TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Tarnobrzeg w roku 2024 - czego możemy się spodziewać?

Post autor: TSS » 02-01-2024 20:02

Wszystko zależy od kadry, a kadra mogłaby być dobra bo Lublin i Kraków blisko.

pejoelka
Posty: 199
Rejestracja: 20-09-2023 20:58

Re: Tarnobrzeg w roku 2024 - czego możemy się spodziewać?

Post autor: pejoelka » 03-01-2024 22:27

admin pisze:
01-01-2024 16:17

Polityka
W kwietniu czekają nas wybory samorządowe, w czerwcu europejskie. To zmagania nie mniej ważne niż niedawne wybory parlamentarne.
I tak i nie. Moim zdaniem na podstawie ostatnich 2-3 wyborów samorządowych samorząd mówiąc brutalnie może liczyć tylko i aż na tyle ile skapuje z ministerstw i marszałkowni. Tarnobrzeg dla nikogo nie był, nie jest i nie będzie łakomym kaskiem. Jakoś nie liczę na dziejową sprawiedliwość. Tak jak PiS pakował kasę w samorządy PiSowskie tak Ko będzie ładowała nadal w zachód, zapominająco niemal o każdym na prawo od Wisły.
admin pisze:
01-01-2024 16:17
Jakie są szanse na zmianę władzy na szczeblu województwa?
Marne. Skazani będziemy na większość z PiS, która będzie hamulcowym i środki na poziomie marszałkowni będzie dalej walić na gminy PiSowskie.
admin pisze:
01-01-2024 16:17
Podwyżki uposażenia radnych. To już musi w końcu przejść.
Nowy portal internetowy przed wyborami?
Pierwszy w historii miasta Marsz Równości?
Zajęcie części szpitala wojewódzkiego na potrzeby wojska?
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania?
Duża prywatna inwestycja nad Jeziorem?
Sprzedaż (w końcu) działki z budynkiem poszkolnym na Dekutowskiego?
Podwyżki naturalnie przejdą w 2024. Fajnie by było aby przeszły raczej przed końcem obecnej kadencji niż na samym poczatku nowej. Wtedy mieli byśmy szansę głosowania na obnecnych radnych również na podstawie decyzji co do podwyżek. Brak takiego głosowania najpóźniej na ostatniej sesji w marcu potraktować trzeba będzie z dużą dozą nieufności wobec obecnych radnych kandydujących na kolejną kadencję i by było ono wyznacznikiem do oceny wiarygodności radych podczas ewentualnego głosowania w tym temacie w kolejnej kadencji. Wynagrodzenia dla radnych są moim zdaniem za wysokie.. Sprawowanie funkcji radnego to nie zawód bądź suty dodatek do emerytury lub wynagrodzenia. Wiem, że nie jest to lekka praca na rzecz miasta ale jest to zdecydowanie bliżej funkcji społecznej niż dodatkowego wynagrodzenia. Spodziewam się też, że można by to uzależnić od rzeczywiście wykonanej pracy, nie tylko samego udziału w obradach i głosowaniach. Znamy bowiem doskonale radnych, którzy w ciągu całej swojej kadencji nie wykazali się pracą wykraczającą ponad obecność czy udział w głosowaniach.
Marsz? Masz fantazję. :)
Szpital - to najsmutniesze. Nie wiem co będzie, ale nie zdziwi mnie jeśli tak się stanie. Dla nas wszystkich lepiej aby budynek miał środki na utrzymanie, oczywiście lepiej aby były to środki i ochrona zdrowia dla nas niż dla żołnierzy. Remonty, eksploatacja też kosztują i mimo wszystko korzystniejsze jest to aby mieć dokładającego się do tych kosztów.
Rozszerzenie strefy - osobiście jestem "za" tzw. drugą strefą. Targowa na całej długości, podobnie Szpitalna, Mickiewicza do stadionu, parking przy stadionie, 1go Maja, Moniuszki, cała Sokola, cała Dominikańska (tam gdzie nie ma strefy), Piłsudskiego łącznie z parkingiem koło "baru rybnego" i szaletu, Dekutowskiego, . Oby tylko w tej strefie zmienić zasady do 1h za free 1x na dzień na numer rejestracyjny i i dać w tej drugiej strefie darmowy abonament dla mieszkańców (1 pojazd/mieszkanie lub dom) i przedsiębiorców (1 pojazd), strefa płatna dla pozostałych od 7:00 do np 15:00. Byle tylko zliwidować tolerancię dla parkowania na pół dziko na części placu B.Głowackiego.
Jezioro? Niech się buduje. Budować się będzie tym szybciej im prędzej będzie ujęcie dla wód siarczkowych.
Była "piątka"? Niech sprzedają! Byle nie na budownictwo wielomieszkaniowe skoro miasto nie ma innego pomysłu na zagospodarowanie obecnego budynku. Ale jak nawet miało by takie coś byc w planach to z warunkiem min.2 miejsc parkingowych, ogólniedostępnych lub w połowie podziemnych prywatnych, nawet wielopoziomowych na 1 lokal mieszkalny lub usługowy (normalne naziemne) plus wymagana prawem ilość miejsc parkingowych dla osób z niebieskim znaczkiem. Taka zasada powinna być również w przypadku kolejnych terenów miejśkich na cele wielorodzinne.

ODPOWIEDZ